Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Kamarado

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία σου έρχομαι......
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Ααααααα ξεχασα να σας πω οτι πολλα μαγαζια τωρα δεχονται και ευρω, οποτε μπορειτε να ψωνισετε πληρωνοντας και με αυτα.

Επιπλεον, για μενα δεν υπαρχουν ιδιαιτερες διαφορες στις τιμες (στα επωνυμα εννοω) εκτος απο τις αγγλικες μαρκες που λογικο ειναι να βρειτε καλυτερες τιμες. Αο που θεωρω πολυ καλο ειναι οι προσφορες τους και ειδικα οταν εχουν εκπτωσεις! Γατι εκει κανουν εκπτωσεις!!!!

Θεωρω οτι η Ελλαδιτσα εχει τα παντα, για αυτο μην την υποτιμαμε τοσο πολυ.

Φιλακια και καλημερα σε ολους!!!!!
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Ψιλοάσχετο και δεν ξέρω αν το αναφέραμε ήδη σε κάποιο thread, αλλά ας έχουμε υπόψη πως από 1/1 η Αγγλία ανεβάζει τον ΦΠΑ από 15% σε 17,5%
Περισσότερα στο VAT - Value Added Tax : Directgov - Money, tax and benefits

Υποθέτω πως όσοι θα βρισκόμαστε εκεί στις γιορτές, θα πρέπει να προτιμήσουμε τις όποιες αγορές πριν από την 1/1

(βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με τις εκπτώσεις και αν αυτές αρχίζουν την 1/1 οπότε θα αντισταθμίσουν την αύξηση του ΦΠΑ :rolleyes: )
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ευα ευα..ξεσκονισε τις αναμνησεις σου απο Λονδινο..θελω προτασεις οταν ερθω κατω για ενα σουπερ τριημερο στο Λονδινο..θα παω τελη γεναρη..αναμενω!

ελα εσυ με το καλο και ολες τις πληροφοριες τις εχω σε ενα κουτι!!!!
θα κατσουμε στο καναπε με την μπεμπα αναμεσα μας και θα ανοιξουμε τους χαρτες μας!!!
εχω και τρομερο ταξιδιωτικο οδηγο!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.999
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
(Paul, le pain quotidien, pret a manger ktl) Δεν είναι ανάγκη να πηγαίνεις συνέχεια στο ίδιο!!!
Από αυτές τις 3 αλυσίδες, μόνο ΜΙΑ είναι πραγματικά Γαλλική... Βρείτε ποια!
Βρε τι ονόματα σκαρφίζεται ο κόσμος για να περνάει ο κόσμος την κουζίνα του για Γαλλική...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δες εδω !!!!!LondonTown.com | Burberry (sale shop) - - Chatham Place London

κατι άλλο δεν μπορω να κανω :shock::shock:.
μπορειτε να πατε εκεί πολύ ευκολα και χωρις να κουραστειτε..αν παρετε το λεωφορειο με τον αριθμό 55 απο την oxford street κα κατεβειτε στο hackney hall...θέλει όμως γυρω στην 1 ωρα και κατι η διαδρομή...
 

trixoptosi

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Στο στοκ της Burberry μπορειτε να πατε με το μετρο μεχρι στο σταθμο benthal green και απο εκει( αφου εχετε φυσικα βγαλει oyster) θα παρετε το λεωφορειο 106 η το 254,θα μετρησετε καμια 10 στασεις και θα κατεβετε.
Απο εκει ειναι 200 μετρα περπατημα.

Αλλα μην περιμενετε εκπτωσεις 70-80% οπως καποιοι ελεγαν.
Δειτε σε αλλα μου ποστ τι τιμες παιζουν.
450-500 λιρες για καπαρντινες,35 λιρες για μακο(αντρικα και γυνακεια),50 λιρες για ομπρελες.

Οποιος ενδιαφερεται για ομπρελες κλασσικες αλλα σε τσουχτερες τιμες

James Smith

Eιναι στα 200 μετρα απο το σταθμο του μετρό tottenham court.
Εγω πηρα 2 με 50 λιρες τη μια απο ξύλο κάστανου.Ειχε φυσικα και πιο ακριβες.

Οσον αφορα αθλητικα ειδη προτεινω το sportsdirect.com στην oxford street.Εχει πολυ πραμα και τιμες εκπληκτικες.
Για το pret-a-manger ενταξει δε μπορω να πω εχει σνακ κλπ.
Αλλα επειδη δεν εναι στη ιδιοσυγκρασια του ελληνα το σνακ γι αυτο δεν μπηκα καν στον κοπο να το δοκιμασω.Δοκιμασα καφε και ηταν τραγικος.

Cafe nero εχει σχεδον σε ολα τα σημειο.
Ακριβως απεναντι απο Big ben,oxford street,στην καρδια του soho κλπ.

Την τελευταια μερα παρακολουθησα και alternative theatre με καποιους γνωστους που ειχα και δουλευαν εκει και ομολογω ηταν απιθανο.
Επισης πνιγηκα στις μπυρες σε μια μπυραρια (χωρις ιχνος ξενου εκτος απο την παρεα μου) στο covent garden καπου στα στενα.

Απο αρκετες μπυρες που δοκιμασα(london pride,foster's,carling,guiness,kronenbourg) σας προτεινω την kronenbourg.Ειναι απλα απιθανη και πινεται παγωμενη.Οι αλλες εινα σχετικα ελαφριες μπυρες.Την kronenbourg την ειχαν σε εκτιμηση οι περοσσοτεροι που μπεκροπιναν εκει μεσα και με τους οποιους επιασα συζητηση.
Μην δοκιμασετε την London pride διοτι πινεται σε θερμοκρασια δωματιου(τραγικο ε?)

Αυτα τα λιγα.Αν θυμηθω κι αλλα θα σας πω.
Αντε και σε ενα εξαμηνο ξανά μανά Λονδίνο.
 

mene

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
ΒΑΛΙΤΣΕΣ

Παιδια μπορει καποιος να με κατατοπισει με το θεμα των αποσκευων τι γινεται?δλδ ποσες βαλιτσες μπορουμε να παρουμε,αν μπορουμε να εχουμε πανω στο αεροπλανο κανενα σακο και τετοια.Ευχαριστω πολυ
 

mene

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
ΕΚΔΡΟΜΗ

Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινεται και μια μονοημερη εκδρομη.Θα ειμαι ΛΟΝΔΙΝΟ απο 2-8 και εχω μια μερα ελευθερη!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom