Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ευχαριστώ πόλυ για τις πληροφορίες! Θα ψαξω εκεί που μου είπες Ευαγγελία, πιστεύω πως κάτι θα βρω....
Απογοητεύτηκα για τις εκπτώσεις...:( Μα καλά πότε εχουν εκεί εκτώσεις?
Anyway.... Αν κλείσω εισητήρια για παράσταση (phantom of the opera) από εκεί 1 μέρα πριν, υπάρχει περίπτωση να βρω ή δεν παίζει γιατί όλοι κλείνουν νωρίτερα??
Ευχαριστώ!:)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
πηγαινε στα κιοσκια στην leicester square για να βρεις εισητηρια, στην μιση τιμη
 

nikospap

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Χαιρετώ και εγώ την παρέα! Έχω κανονίσει Λονδίνο για 1-5 Απριλίου που είναι Μ.Πέμπτη με Δευτέρα του Πάσχα. Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

-Τα μπαρ, pubs κλπ είναι στο ίδιο στυλ με Ελλάδα? Υπάρχουν μήπως περιοχές που πρέπει να τα αποφεύγουμε? Υπάρχουν γενικώς περιοχές που είναι επικίνδυνες? (εννοώ μέσα στο zone 1)
-Αν κάποιος έχει φάει στο Zizzi ας με διαφωτίσει για ποιότητα, τιμές, αν πρέπει να κάνω κράτηση κλπ.
-Ποια είναι τα have to visit places για ψώνια?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Χαιρετώ και εγώ την παρέα! Έχω κανονίσει Λονδίνο για 1-5 Απριλίου που είναι Μ.Πέμπτη με Δευτέρα του Πάσχα. Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

-Τα μπαρ, pubs κλπ είναι στο ίδιο στυλ με Ελλάδα? Υπάρχουν μήπως περιοχές που πρέπει να τα αποφεύγουμε? Υπάρχουν γενικώς περιοχές που είναι επικίνδυνες? (εννοώ μέσα στο zone 1)
-Αν κάποιος έχει φάει στο Zizzi ας με διαφωτίσει για ποιότητα, τιμές, αν πρέπει να κάνω κράτηση κλπ.
-Ποια είναι τα have to visit places για ψώνια?
Καλως τον Νικο!! Θα τα περασεις ζαχαρη στο αγαπημενο Λονδινο.. ειναι σιγουρο.
Μην εχεις κανενα ενδοιασμο, σε τιποτα... Η πολη ειναι ετοιμη να σε κατακτησει.. δεν υπαρχει τιποτα το επικινδυνο, μην ακουω τετοια!:shock:
Εσυ μιας και πας για πρωτη φορα καλο θα ειναι να περιορισεις τις βραδυνες σου μετακινησεις στο κεντρο Soho, Covent Garden. Εχει πολλες pubs , διαλεγεις και παιρνεις.Στην περιοχη του Covent garden επισης ειναι καλο να μεινεις να κανεις τα ψωνια σου και να μην προτιμησεις την Oxford η οποια ειναι τιγκα στον κοσμο.(εκτος αν θες να πας στο 400 στο selfridges)
Αλλη μια προταση για ψωνια ειναι η Regent και ακριβως απο πισω η Carnaby street.
θα ελεγα οσο και αν αυτο ακουγεται αδυνατο , να μην αναλωθεις στα ψωνια,να κατεβεις προς τον Ταμεση και να περπατησεις παραλληλα στο ποταμι, οσο αντεξεις.
Στο Zizzi εφαγα και μαλιστα πολυ προσφατα (πριν μια εβδομαδα ακριβως) στο καταστημα στο Covent Garden.
Mεγαλες μεριδες, το ποσο που πληρωσαμε δεν το θυμαμαι , αλλα εμεινα αρκετα ικανοποιημενη. Επιβαλλεται να κανεις κρατηση, γενικοτερα στην πολη,τα εστιατορια σπανια εχουν διαθεσιμο τραπεζι αν πας χωρις.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
αν δε σαρεσει ο ποδαροδρομος....westfield,δυτικο λονδινο στη κοκκινη γραμμη.
η oxford εμενα προσωπικα μαρεσει,οχι ομως στον αριθμο 400:)...ακριβουτσικο, το debenhams λιγο πιο πανω ειχε πολυ δυνατες εκπτωσεις.
Οι μπυραριες εχουν πολυ ωραιο περιβαλλον,οχι δυνατη μουσικη, αρα μπορεις να συζητησεις με τη παρεα σου...και ωραιες barwomen:D
απο μπυρες εχουν πολλες βαρελισιες,μαυρες κοκκινες πρασινες μπλε(που λεει ο λογος:)), εγω αφου δοκιμασα αρκετες κατεληξα foster's βαρελισια..

ολα θα ερθουν μονα τους...μην αγχωνεσαι!!!:)
 

nikospap

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Thanks for the tips! Τώρα κάτι άσχετο που λογικά θα το ξέρετε (μιας και από ότι βλέπω είμαι ο μόνος εδώ που δεν έχει πάει τουλάχιστον 10 φορές London :D)

Προσπαθώ να κλείσω για phantom of the opera αλλά δεν ξέρω την διαδικασία...
Πληρώνω τα εισιτήρια και πάω από εκεί ή μου τα στέλνουν? Έχει δεί κανείς την παράσταση? Είναι όσο καλή λένε???
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Thanks for the tips! Τώρα κάτι άσχετο που λογικά θα το ξέρετε (μιας και από ότι βλέπω είμαι ο μόνος εδώ που δεν έχει πάει τουλάχιστον 10 φορές London :D)

Προσπαθώ να κλείσω για phantom of the opera αλλά δεν ξέρω την διαδικασία...
Πληρώνω τα εισιτήρια και πάω από εκεί ή μου τα στέλνουν? Έχει δεί κανείς την παράσταση? Είναι όσο καλή λένε???

Πιστεύω ότι ή παράσταση είναι πολύ καλή.Βέβαια γούστα είναι αυτά.Τά εισιτήρια τά παίρνεις από τό ταμείο τού θεάτρου τήν ημέρα τής παράστασης.Δέν τά στέλνουν συνήθως σέ διεύθυνση έξω από τήν Αγγλία.
 

Kamarado

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία σου έρχομαι......
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Thanks for the tips! Τώρα κάτι άσχετο που λογικά θα το ξέρετε (μιας και από ότι βλέπω είμαι ο μόνος εδώ που δεν έχει πάει τουλάχιστον 10 φορές London :D)

Προσπαθώ να κλείσω για phantom of the opera αλλά δεν ξέρω την διαδικασία...
Πληρώνω τα εισιτήρια και πάω από εκεί ή μου τα στέλνουν? Έχει δεί κανείς την παράσταση? Είναι όσο καλή λένε???

Το εργο αυτο το ειδα πριν απο 6 χρονια και το λατρεψα!!!!!!!!!!!!!!! Απο τοτε καθε φορα που ειμαι στο Λονδινο προσπαθω να δω και καποια παρασταση, αλλα και παλι αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο.
Απο οσο θυμαμαι τα ειχα παρει απο το ταμειο του θεατρου την ημερα της παραστασης.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Thanks for the tips! Τώρα κάτι άσχετο που λογικά θα το ξέρετε (μιας και από ότι βλέπω είμαι ο μόνος εδώ που δεν έχει πάει τουλάχιστον 10 φορές London :D)

Προσπαθώ να κλείσω για phantom of the opera αλλά δεν ξέρω την διαδικασία...
Πληρώνω τα εισιτήρια και πάω από εκεί ή μου τα στέλνουν? Έχει δεί κανείς την παράσταση? Είναι όσο καλή λένε???

Ωραία παράσταση την ειδα πέρσυ την πρωτοχρονιά
είχα κλείσει λόγω ημερών απο εδώ
THEATRE TICKETS ? Cheap Theatre Tickets, Great Seats ? lastminute.com

δεν ξερω πότε πας ..αλλά αν δεν πας μεσα σε τριήμερα μπορεις να βρεις
φθηνα στην πλατεία λέστερ στα κιόσκια :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Να προσθέσω δε ότι μπορείς να βρείς εισητήρια και στο ίδιο το θέατρο πηγαίνοντας 1-1,5 ώρα πριν την παράσταση από ακυρώσεις.

Την 1η φορά που είδα την παράσταση, έτσι βρήκα εισητήριο και ήταν και Σάββατο. Μάλιστα έτυχε η θέση να είναι πολύ καλύτερη από τη θέση που είχα τη 2η φορά που το εισητήριο το είχα αγοράσει μέρες πριν από τα κιόσκια της Leicester Square.

Η παράσταση είναι εξαιρετική! (Γι' αυτό άλλωστε την έχω παρακολυθήσει δις!:))
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Να προσθέσω δε ότι μπορείς να βρείς εισητήρια και στο ίδιο το θέατρο πηγαίνοντας 1-1,5 ώρα πριν την παράσταση από ακυρώσεις.

Την 1η φορά που είδα την παράσταση, έτσι βρήκα εισητήριο και ήταν και Σάββατο. Μάλιστα έτυχε η θέση να είναι πολύ καλύτερη από τη θέση που είχα τη 2η φορά που το εισητήριο το είχα αγοράσει μέρες πριν από τα κιόσκια της Leicester Square.

Η παράσταση είναι εξαιρετική! (Γι' αυτό άλλωστε την έχω παρακολυθήσει δις!:))
Και γω καπως ετσι!! Σαββατο απογευμα φετος το καλοκαιρι στο Wyndham's Theatre στην Charing cross , εχω παρει ηδη θεση αναμεσα στα σκουπιδια στην ουρα των returned tickets.
Ο λογος??? Hamlet contemporary φυσικα με τον Jude Law!!
Ευτυχως ειμαι δευτερη στην σειρα,μπροστα μου μια κυρια γυρω στα 60 η οποια αργοτερα μου αποκαλυψε οτι ηταν η 4 φορα που εβλεπε την παρασταση, λογω του οτι ειχε παθος με τον Shakespeare.
Μετα απο μιση ωρα αναμονη, βγηκε η υπευθυνη των εισητηριων και μας ειπε οτι υπαρχουν διαθεσιμα εισητηρια και μαλιστα τα 2 πρωτα ηταν σε μπροστινες θεσεις στην πλατεια!!!
Εγω και η "νεα" μου φιλεναδα ειχαμε φυσικα προτεραιοτητα και καθως μας οδηγουσαν στην θεσεις μας ανακαλυψαμε οτι καθομασταν στην 3 σειρα!!!
Ετσι παρακολουθησαμε μια υπεροχη παρασταση με την συνοδεια λευκου κρασιου, σε ενα ειδυλλιακο μερος μονο με 32 λιρες!!!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Και γω καπως ετσι!! Σαββατο απογευμα φετος το καλοκαιρι στο Wyndham's Theatre στην Charing cross , εχω παρει ηδη θεση αναμεσα στα σκουπιδια στην ουρα των returned tickets.
Ο λογος??? Hamlet contemporary φυσικα με τον Jude Law!!
Ευτυχως ειμαι δευτερη στην σειρα,μπροστα μου μια κυρια γυρω στα 60 η οποια αργοτερα μου αποκαλυψε οτι ηταν η 4 φορα που εβλεπε την παρασταση, λογω του οτι ειχε παθος με τον Shakespeare.
Μετα απο μιση ωρα αναμονη, βγηκε η υπευθυνη των εισητηριων και μας ειπε οτι υπαρχουν διαθεσιμα εισητηρια και μαλιστα τα 2 πρωτα ηταν σε μπροστινες θεσεις στην πλατεια!!!
Εγω και η "νεα" μου φιλεναδα ειχαμε φυσικα προτεραιοτητα και καθως μας οδηγουσαν στην θεσεις μας ανακαλυψαμε οτι καθομασταν στην 3 σειρα!!!
Ετσι παρακολουθησαμε μια υπεροχη παρασταση με την συνοδεια λευκου κρασιου, σε ενα ειδυλλιακο μερος μονο με 32 λιρες!!!!!

Eίδες τον Τζούντ? :shock:
Ααααχ! Θα λιποθυμήσω! Πώς ήταν το αγόρι? Θεατρικώς εννοώ...γιατί από εμφάνιση σκίζει!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom