Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αφου είναι οι κάρτες ο πιό ασφαλής τρόπος και ειστε ετοιμοι μεχρι και τα ρουχα σας να σκίσετε
ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί η πιστωτική κάρτα μου αρχές του περασμένου Δεκέμβρη ψωνιζε σε μαγαζιά της Σουηδίας ενω εγω δεν πήγα ποτέ ?????.
Μην είστε υπερβολικοί σε οτι λέτε γιατι η στραβή δεν αργεί !!!!!

Σορυ για το off topic αλλά έπρεπε να το αναφέρω μια και διαβάζω για κάρτες
Το θέμα ασφάλειας δεν έχει να κάνει με το αν σου κλέψουν τη κάρτα/τον αριθμό της κάρτας, αλλά το τι γίνεται αφού συμβεί αυτό. Σύμφωνα με τους παγκόσμιους κανονισμούς της Visa/MasterCard/AmEx, δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις για υπηρεσία που δεν χρησιμοποίησες/αγόρασες/κτλ. Άρα δεν πλήρωσες (ελπίζω) το τι αγόρασε ο άλλος.

Εάν σου έκλεβαν το πορτοφόλι και αγόραζαν ότι αγόρασαν με τα μετρητά σου, ποια είναι η ασφάλεια?

Και το θέμα πιστωτικής/debit/prepaid. Τουλάχιστον στο εξωτερικό η νομοθεσία γύρω απο τις πιστωτικές είναι η καλύτερη, μετά για τις debit και οι prepaid βρίσκονται σε γκρι νομοθετικό πλαίσιο αυτή τη στιγμή.

Παράδειγμα του πως μια πιστωτική σε προστατεύει. Αγόρασα ένα παντελόνι τζήν το οποίο την πρώτη φορά που το φόρεσα φάνηκε ότι σκίστηκε. Το μαγαζί αρνήθηκε να το πάρει πίσω. Η απάντηση μου ήταν να κάνω dispute charge (βάση του buyers protection scheme που έχουν οι πιστωτικές) και αφαιρέθηκε κατ'ευθείαν το ποσό από την κάρτα μου. Με debit/μετρητά απλά θα είχα χάσει τα λεφτά μου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
8.144
Συμφωνώ με Zephx...
Δόξα τω Θεώ, μπορείς πλέον να προστατευτείς από τέτοια κρούσματα... το πιο απλό: alert και σε περίπτωση στραβής, άμεση ακύρωση της κάρτας... Μου έχει τύχει επίσης να παραγγείλω από το ιντερνετ κάτι που δεν παρέλαβα ποτέ και να μου γίνει αντιλογισμός από την Τράπεζα εφόσον προσκόμισα αποδεικτικό ότι όντως δεν το παρέλαβα ποτέ... ας είναι καλά οι συμφορουμίτες που μου υπέδειξαν σχετικό site που κάνεις track το δέμα σου...
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Το ανταλλακτήριο που μπορεί να το λειτουργεί και κάποιος απατεώνας που μπορεί να σου πλασάρει πλαστά χαρτονομίσματα ή να σε κλέψει με λίγο πολύ γνωστούς τρόπους γιατί είναι ασφαλέστερο από ένα αυτοματοποιημένο μηχάνημα τράπεζας?
Δεν αναφέρθηκα στα ATM αλλά στην χρήση της κάρτας στα καταστήματα.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Σόρρυ? Τι εννοείς άλλο οι τράπεζες και άλλο οι κάρτες. Ο εκδότης της κάρτας τι είναι δηλαδή?

Εννοώ ότι άλλο να πας μέσα σε μια τράπεζα και να πάρεις χρήματα κι άλλο να κάνεις ευρεία χρήση της κάρτας.


Αυτη την στιγμή, όπως έχουν τα πράγματα, ο πιο ασφαλής τρόπος αγορών και ειδικότερα στα ταξίδια είναι οι πιστωτικές κάρτες (βλ. Zero Liability).
Παρόλα αυτά όμως συνεχίζω να πιστεύω ότι πιο ασφαλή από τα cash δεν είναι τίποτα!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια θελω να παω απο heathrow-Λονδινο.Ειδα οτι η πιο συμφερουσα και γρηγορη λυση ειναι το heathrow connect.Τα εισιτηρια τα κλεινω απο internet ή μπορω και εκει?Στο νετ τα βρισκω 33 λιρες με επιστροφη για 2 ατομα.Αν τα κλεισω εκει ειναι πιο ακριβα?ευχαριστω
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Το θέμα ασφάλειας δεν έχει να κάνει με το αν σου κλέψουν τη κάρτα/τον αριθμό της κάρτας, αλλά το τι γίνεται αφού συμβεί αυτό. Σύμφωνα με τους παγκόσμιους κανονισμούς της Visa/MasterCard/AmEx, δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις για υπηρεσία που δεν χρησιμοποίησες/αγόρασες/κτλ. Άρα δεν πλήρωσες (ελπίζω) το τι αγόρασε ο άλλος.

Εάν σου έκλεβαν το πορτοφόλι και αγόραζαν ότι αγόρασαν με τα μετρητά σου, ποια είναι η ασφάλεια?

Και το θέμα πιστωτικής/debit/prepaid. Τουλάχιστον στο εξωτερικό η νομοθεσία γύρω απο τις πιστωτικές είναι η καλύτερη, μετά για τις debit και οι prepaid βρίσκονται σε γκρι νομοθετικό πλαίσιο αυτή τη στιγμή.

Παράδειγμα του πως μια πιστωτική σε προστατεύει. Αγόρασα ένα παντελόνι τζήν το οποίο την πρώτη φορά που το φόρεσα φάνηκε ότι σκίστηκε. Το μαγαζί αρνήθηκε να το πάρει πίσω. Η απάντηση μου ήταν να κάνω dispute charge (βάση του buyers protection scheme που έχουν οι πιστωτικές) και αφαιρέθηκε κατ'ευθείαν το ποσό από την κάρτα μου. Με debit/μετρητά απλά θα είχα χάσει τα λεφτά μου.
Ισως παρεξηγήθηκε αυτό που έγραψα
Δεν είμαι κατά των καρτών !!!!!!!!

Απλά ανεφερα ενα περιστατικό που μου έχει συμβεί και είναι σε εξέλιξη το θέμα μεσω της ΕΤΕ.( η ΕΤΕ δεν με εχει πάρει ποτε τηλέφωνο να με ρωτήσει για καποια ''περίεργη ''χρέωση )
Εννοείται οτι εχω κάνει αρνηση συναλλαγής αλλά ακόμα δεν εχει τελειώσει το θέμα .
Το μονο σίγουρο ειναι οτι την πιστωτική καρτα η την debit κάρτα μου θα τις χρησιμοποιήσω και στο επόμενο ταξίδι :).
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μηπως με τις καρτες και τις τραπεζες εζουμε βγει εντελως εκτος θεματος; Μαλλον για το "περι συναλλαγματος" ειναι αυτη η συζητηση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το θέμα ασφάλειας δεν έχει να κάνει με το αν σου κλέψουν τη κάρτα/τον αριθμό της κάρτας, αλλά το τι γίνεται αφού συμβεί αυτό. Σύμφωνα με τους παγκόσμιους κανονισμούς της Visa/MasterCard/AmEx, δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις για υπηρεσία που δεν χρησιμοποίησες/αγόρασες/κτλ. Άρα δεν πλήρωσες (ελπίζω) το τι αγόρασε ο άλλος.

Εάν σου έκλεβαν το πορτοφόλι και αγόραζαν ότι αγόρασαν με τα μετρητά σου, ποια είναι η ασφάλεια?

Και το θέμα πιστωτικής/debit/prepaid. Τουλάχιστον στο εξωτερικό η νομοθεσία γύρω απο τις πιστωτικές είναι η καλύτερη, μετά για τις debit και οι prepaid βρίσκονται σε γκρι νομοθετικό πλαίσιο αυτή τη στιγμή.

Παράδειγμα του πως μια πιστωτική σε προστατεύει. Αγόρασα ένα παντελόνι τζήν το οποίο την πρώτη φορά που το φόρεσα φάνηκε ότι σκίστηκε. Το μαγαζί αρνήθηκε να το πάρει πίσω. Η απάντηση μου ήταν να κάνω dispute charge (βάση του buyers protection scheme που έχουν οι πιστωτικές) και αφαιρέθηκε κατ'ευθείαν το ποσό από την κάρτα μου. Με debit/μετρητά απλά θα είχα χάσει τα λεφτά μου.
Είσαι νέος στο forum.... Τα έχω γράψει, ξαναγράψει και ξαναγράψει, αλλά άκρη δε βγαίνει. Η λογική του παραλόγου και των φοβικών συνδρόμων πάντα βρίσκει ένα τρόπο να επικρατεί.... Εγώ απλά σταμάτησα να προσπαθώ να εξηγήσω τα αυτονόητα.
 

haritin

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα!!!
Επειδή πολλοί ερχεστε στο Λονδινο για ΠΣΚ ή ΣΚ απ' όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα στις 79 αυτές σελίδες, αν κάποιος έρθει και θέλει, ας δώσει σήμα.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια το εισιτηριο απο heathrow-paddington-heathrow δεν ειναι 12,90 ευρω οπως λεει ο οδηγος του travelstories αλλα 16,5 ευρω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom