Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

napias

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους/όλες, ζητώ την κατανόησή σας προκαταβολικά αν είμαι off topic, είμαι νέο μέλος και προγραμματίζω ένα ταξίδι για μέσα προς τέλη Νοεμβρίου με τη γυναίκα μου στο Λονδίνο (πιθανόν 15 έως 22).Έχω καταλήξει σε 2 πιθανές περιοχές στο θέμα της διαμονής, κοντά στη Westminster Bridge και κοντά στην Oxford Street.Καθώς είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω στο Λονδίνο και δεν έχω εικόνα, αν μπορεί κάποιος/κάποια που έχει μείνει σε ένα από τα παρακάτω ξενοδοχεία να μου μεταφέρει τις εντυπώσεις του/της : Park Plaza westminster bridge,Park Plaza Country Hall,Park Plaza Riverbank Hotel,H10 London Waterloo,Indigo London Tower - Sheraton Park Tower,Marylebone Hotel,Hilton London Metropole Hotel

Ακόμη αν κάποιος γνωρίζει γιατί το YEEGO.COM εμφανίζει τιμές σχεδόν πάντα φθηνότερες σε σύγκριση με το BOOKING.COM και σε ορισμένες περιπτώσεις σημαντικές?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλώς σας βρήκα!
 

elenayourcenar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Λονδινο - παιδιά

Καλημέρα σε όλους και καλά μας ταξίδια!! Σκοπεύουμε να επισκεφτούμε το Λονδίνο με τους μαθητές μας, να εξασκήσουν τ'αγγλικά τους στην πράξη!;)
Ηθελα να ρωτήσω λοιπόν τους ταξιδιώτες με παιδιά για τις εκπτώσεις στα μέσα μεταφοράς και στις εισόδους για τους μαθητές! Είναι απαραίτητη κάποια μαθητική κάρτα ή αρκεί η ταυτότητά τους?
Ευχαριστώ!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σε όλους/όλες, ζητώ την κατανόησή σας προκαταβολικά αν είμαι off topic, είμαι νέο μέλος και προγραμματίζω ένα ταξίδι για μέσα προς τέλη Νοεμβρίου με τη γυναίκα μου στο Λονδίνο (πιθανόν 15 έως 22).Έχω καταλήξει σε 2 πιθανές περιοχές στο θέμα της διαμονής, κοντά στη Westminster Bridge και κοντά στην Oxford Street.Καθώς είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω στο Λονδίνο και δεν έχω εικόνα, αν μπορεί κάποιος/κάποια που έχει μείνει σε ένα από τα παρακάτω ξενοδοχεία να μου μεταφέρει τις εντυπώσεις του/της : Park Plaza westminster bridge,Park Plaza Country Hall,Park Plaza Riverbank Hotel,H10 London Waterloo,Indigo London Tower - Sheraton Park Tower,Marylebone Hotel,Hilton London Metropole Hotel

Ακόμη αν κάποιος γνωρίζει γιατί το YEEGO.COM εμφανίζει τιμές σχεδόν πάντα φθηνότερες σε σύγκριση με το BOOKING.COM και σε ορισμένες περιπτώσεις σημαντικές?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλώς σας βρήκα!
Ισως να εχεις κλεισει και να 'ναι αργα... εγω τα γραφω ομως. Προτιμησε Oxford για τη διαμονη σου.
Απ' ολα τα ξενοδοχεια που λες, εχω μεινει μονο στο Marylebone (την περιοδο που ακομα το ανακαινιζανε, τοτε λεγοταν juris comfort... καπως ετσι). Βρισκεται σε μια -ισως στην πιο- αριστοκρατικη συνοικια του κεντρικου Λονδινου, διπλα στην καρδια της πολης. Τα δωματια αν και λιγο μικρα για τις τιμες του ειναι πολυ ανετα. Το στρωμα απο πουπουλα χηνας ειναι ενα απο τα δυνατα του χαρτια. Ξεχωριζει επισης για τα πολλα διαφορετικα σαλονια στο λομπι, οπου μπορεις να κατσεις και να περιηγηθεις στο διαδικτυο ή να παραγγειλεις να πιες κατι. Ακριβως εξω στην εισοδο του ξενοδοχειου υπαρχει πιατσα ταξι. Πιο κοντινη σταση μετρο αυτη της Bond περιπου 5-10 λεπτα με τα ποδια. Βρισκεται λιγο πιο πανω, πισω το πολυκαταστημα Debenhams της Oxford.

Γιατι η yeego εχει πολλες φορες τοσο καλυτερες τιμες απο τη booking ειναι κατι που το ψαχνω καιρο και ειμαι κοντα στην ανακαλυψη.

Καλημέρα σε όλους και καλά μας ταξίδια!! Σκοπεύουμε να επισκεφτούμε το Λονδίνο με τους μαθητές μας, να εξασκήσουν τ'αγγλικά τους στην πράξη!;)
Ηθελα να ρωτήσω λοιπόν τους ταξιδιώτες με παιδιά για τις εκπτώσεις στα μέσα μεταφοράς και στις εισόδους για τους μαθητές! Είναι απαραίτητη κάποια μαθητική κάρτα ή αρκεί η ταυτότητά τους?
Ευχαριστώ!!!
Να τα πατε τα παιδια στα δωρεαν, ενα σωρο εχει στο Λονδινο, γιατι να τα βαζετε σε επιπλεον εξοδα;
 

elenayourcenar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Εννοείται πως θα τα πάμε στα δωρεάν!! Για τα τρένα και τα Μ.Μ.Μ γενικά αναρωτιέμαι κυριως μιας και βλέπω στα sites τους 50% έκπτωση για μαθητές.
Είναι από 12-14 χρονών.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εννοείται πως θα τα πάμε στα δωρεάν!! Για τα τρένα και τα Μ.Μ.Μ γενικά αναρωτιέμαι κυριως μιας και βλέπω στα sites τους 50% έκπτωση για μαθητές.
Είναι από 12-14 χρονών.
Να βγαλουν μια travelcard εβδομαδιαια (αν μεινετε παραπανω απο 3 μερες) με 13,80 pounds. Αλλιως ημερησιες...
 

napias

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
quote[Απ' ολα τα ξενοδοχεια που λες, εχω μεινει μονο στο Marylebone ]

Xristos71 ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα στο tripadvisor έχω καταλήξει είτε στο marylebone hotel είτε στο my hotel bloomsbury με μια ελαφριά κλίση στο δεύτερο.θα μεταφέρω εντυπώσεις και φωτογραφίες όποια και να είναι η επιλογή
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά θυμάστε αν απο αρχές Νοέμβρη αρχίζουν τα στολίσματα :D στο Λονδίνο?
Επίσης..έχει κανείς ιδέα τι παίζει απο θερμοκρασίες?βροχή, ομίχλη, υγρασία? :clap:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Παιδιά θυμάστε αν απο αρχές Νοέμβρη αρχίζουν τα στολίσματα :D στο Λονδίνο?
Επίσης..έχει κανείς ιδέα τι παίζει απο θερμοκρασίες?βροχή, ομίχλη, υγρασία? :clap:

Αν δεν είναι στολισμένο θα σε χαλάσει δηλαδή ???

Το travelstories εχει εκπρόσωπο εκεί την γλυκιά Ντόροθυ που θα σου δώσει online info's ;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά θυμάστε αν απο αρχές Νοέμβρη αρχίζουν τα στολίσματα :D στο Λονδίνο?
Επίσης..έχει κανείς ιδέα τι παίζει απο θερμοκρασίες?βροχή, ομίχλη, υγρασία? :clap:
Εχουν ηδη να στολιζονται οι βιτρινες των καταστηματων, ενω καποια απο αυτα εχουν Χριστουγεννιατικες γωνιες απο τον Αυγουστο!
1 Νοεμβριου αναβουν τα φωτα στην Oxford street, 8 Νοεμβριου στη Regent street, 9 στο Covent Garden, 10 Carnaby κι ακολουθουν σιγα σιγα κι ολοι οι υπολοιποι...

Καιρος το πρωι που μιλησα ειχε καλο συννεφιασμενο καιρο. Τωρα αρχες Νοεμβρη συνηθως γυρω στους 5-15 βαθμους εχει, καπου εκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom