Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι ρε ανθρωπε , συμφωνω, το κινεζικο ειναι το τελευταιο που τρως στο Λονδινο. Αλλα οταν στο ζητανε δινεις ενα τιπ που εχεις δοκιμασει και πιστευεις οτι εχει τιμιο και καλο φαγητο
Μα το σχολιο μου δεν ηταν για σενα... εσυ καλα εκανες.
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
TRIPAKIA θέλω τα "φώτα" σου, πετάω με Ryanair απο Θεσ/νίκη για ΛΟΝΔΙΝΟ (Stansted) στις 27/1/12 και η πτήση φτάνει στις 23:00 τοπική , τι μέσο να χρησιμοποιήσω για να φτάσω κέντρο, και περίπου πόση ώρα κάνει , αν φυσικά γνωρίζεις ή κάποιος άλλος που μπορεί να ξέρει
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κατεβαίνεις στο υπόγειο και παίρνεις το εξπρές ή αν θέλεις φτηνά το λεωφορείο της ήζυ (μπροστά από την είσοδο σε μαντρώνουν σε μια ουρά). Δεν ξέρω τι συχνότητες έχουν τόσο αργα το βράδυ.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Μα το σχολιο μου δεν ηταν για σενα... εσυ καλα εκανες.
ουπς..για ποια χτύπησε η καμπάνα :D
Βρε παιδιά, μου αρέσει η κινεζική κ ινδική κουζίνα κ επειδή μιλάμε για μια πολυπολιτισμική πρωτεύουσα τη θεωρώ την τέλεια ευκαιρία να τσιμπήσω κάτι που είναι φτιαγμένο απο Κινέζο κ απο Ινδό της διασποράς :haha: Στην Ελλαδίτσα σπανίως τα ζυγώνω...

Εξάλλου μη κοροιδεύομαστε, αγγλική κουζίνα δεν υπάρχει..
Τι έχεις να μου προτείνεις τριπάκια?Θα το τιμήσω :clap:

p.s. Ευχαριστώ Ευαγγελία θα το δω απο κοντά ;)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επειδή πλησιάζει η μέρα της αναχώρησης μου θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάω στο ξενοδοχείο μου από το Heathrow?
Θα μείνουμε στο Euston οπότε εαν χρησιμοποιήσουμε το Heathrow Express θα πρέπει να αλλάξουμε δύο γραμμές στο μετρό στην συνέχεια από Paddinghton για να φτάσουμε στο Euston. Από την άλλη εαν πάρουμε την μπλέ γραμμή του μετρό είδα ότι με μία αλλαγη φτάνουμε. Ήθελα να ρωτησω ποιος από τους δύο τρόπους είναι πιο ξεκούραστος, δεδομένου ότι θα έχουμε και τα πράγματα που θα κουβαλάμε?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Επειδή πλησιάζει η μέρα της αναχώρησης μου θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πάω στο ξενοδοχείο μου από το Χίθρου?
Θα μείνουμε στο Euston οπότε εαν χρησιμοποιήσουμε το Heathrow Express θα πρέπει να αλλάξουμε δύο γραμμές στο μετρό στην συνέχεια από Paddinghton για να φτάσουμε στο Euston. Από την άλλη εαν πάρουμε την μπλέ γραμμή του μετρό είδα ότι με μία αλλαγη φτάνουμε. Ήθελα να ρωτησω ποιος από τους δύο τρόπους είναι πιο ξεκούραστος, δεδομένου ότι θα έχουμε και τα πράγματα που θα κουβαλάμε?
Απο LHR ιδανικό είναι το Heathrow Connect ( μισά χρήματα απο Express) και αντί για 15' κάνει 25 . Μετα απο Padinghton γραμμή μετρό και πάς στο Euston .
Και το metro δεν είναι κακή επιλογή αλλά είσαι λίγο πιο ζορισμένη με βαλίτσες και αργεί λίγο περισσότερο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
TRIPAKIA θέλω τα "φώτα" σου, πετάω με Ryanair απο Θεσ/νίκη για ΛΟΝΔΙΝΟ (Stansted) στις 27/1/12 και η πτήση φτάνει στις 23:00 τοπική , τι μέσο να χρησιμοποιήσω για να φτάσω κέντρο, και περίπου πόση ώρα κάνει , αν φυσικά γνωρίζεις ή κάποιος άλλος που μπορεί να ξέρει
Φιλε Ανδρεα δυστυχως δεν ξερω να σου πω με σιγουρια γιατι δεν εχω προσγειωθει ποτε στο συγκεκριμενο αεροδρομιο. Ευτυχως απαντησε ο Σουρδος. Επειδη φτανεις αργα και για να προλαβεις τυχον αλλες ανταποκρισεις με tube καλυτερα παρε το express. Ριξε και μια ματια στη σελιδ του αεροδρομιου, κατι θα λεει.
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
TRIPAKIA θέλω τα "φώτα" σου, πετάω με Ryanair απο Θεσ/νίκη για ΛΟΝΔΙΝΟ (Stansted) στις 27/1/12 και η πτήση φτάνει στις 23:00 τοπική , τι μέσο να χρησιμοποιήσω για να φτάσω κέντρο, και περίπου πόση ώρα κάνει , αν φυσικά γνωρίζεις ή κάποιος άλλος που μπορεί να ξέρει

Εγώ θα πάω νωρίτερα. Να πω τι έμαθα. Έχει το express(από τη στιγμή που φτάνεις έχει περίπου άλλα 3 δρομολόγια) που είναι ακριβό αλλά φτάνοντας στο κέντρο προλαβαίνεις τα τελευταία δρομολόγια των μετρό. Αν πας με λεωφορείο γλυτώνεις χρήματα αλλά εκεί δε ξέρω τι θα κάνεις αφού φτάσεις κέντρο(λεωφορείο,ταξί).

Κι εγώ ρωτάω τι είναι προτιμότερο, πήρα κάποια απάντηση στο δικό μου θέμα. Ρίξε μια ματιά (Ψιλά γράμματα στο Λονδίνο)
 

yannisth

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
TRIPAKIA θέλω τα "φώτα" σου, πετάω με Ryanair απο Θεσ/νίκη για ΛΟΝΔΙΝΟ (Stansted) στις 27/1/12 και η πτήση φτάνει στις 23:00 τοπική , τι μέσο να χρησιμοποιήσω για να φτάσω κέντρο, και περίπου πόση ώρα κάνει , αν φυσικά γνωρίζεις ή κάποιος άλλος που μπορεί να ξέρει
Με το Stansted Express (τραίνο) το κόστος είναι 24,6 Ε με επιστροφή.
Συμφέρει να κλείσεις τα εισιτήρια απο το διαδίκτυο και τα παραλαμβάνεις απο το ιδικό μηχάνημα έκδοσης εισιτηρίων της εταιρίας χτυπώντας τον κωδικό που θα σου σταλεί και βάζοντας την πιστωτική σου κάρτα.
Πρόσεξε να μη κάνεις την κράτηση απο την ιστοσελίδα του αεροδρομίου (http://www.stanstedairport.com/portal/page/Stansted%5EGeneral%5ETo+and+from+Stansted%5ETrains/a024e37e8077d110VgnVCM10000036821c0a____/448c6a4c7f1b0010VgnVCM200000357e120a____/) αλλά απο τον σύνδεσμο που φαίνετε στην κράτηση της RYANAIR που σου έχει σταλεί διότι είναι ποιο φτηνά.
 
Last edited by a moderator:

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Με το Stansted Express (τραίνο) το κόστος είναι 24,6 Ε με επιστροφή.
Συμφέρει να κλείσεις τα εισιτήρια απο το διαδίκτυο και τα παραλαμβάνεις απο το ιδικό μηχάνημα έκδοσης εισιτηρίων της εταιρίας χτυπώντας τον κωδικό που θα σου σταλεί και βάζοντας την πιστωτική σου κάρτα.
Πρόσεξε να μη κάνεις την κράτηση απο την ιστοσελίδα του αεροδρομίου (http://www.stanstedairport.com/portal/page/Stansted%5EGeneral%5ETo+and+from+Stansted%5ETrains/a024e37e8077d110VgnVCM10000036821c0a____/448c6a4c7f1b0010VgnVCM200000357e120a____/) αλλά απο τον σύνδεσμο που φαίνετε στην κράτηση της RYANAIR που σου έχει σταλεί διότι είναι ποιο φτηνά.
ακριβως αυτο θα ελεγα κι εγω.
φροντισε να εχεις μαζι σου την καρτα που εκλεισες τα εισητηρια.
τη βαζεις στο μηχανημα και παιρνεις τα εισητηρια.

δες απο τον σταθμο που φτανει το εξπρεσ τι επιλογες εχεις για μετα.

εντυπωση μου εκανε οτι δεν μας ελεγξαν τα εισητηρια ουτε στο πηγαινε ουτε στο ελα.
επισης το εξπρες δεν ειναι και τοσο "εξπρες" χαχαχα
αν ξαναπαω θα δοκιμασω και κατι αλλο, γιατι αν παω με τα παιδια θα θελω 100? πανε ελα:(
 
Last edited by a moderator:

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Σας ευχαριστω παιδιά για τις απαντήσεις ,ξέρω για το express θα τα αγοράσω απο εδώ με άλλη κάρτα (δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα) 123 ευρώ 4 μεγάλοι και 2 παιδιά ,σχεδόν όσο κόστισαν τα αεροπορικά :(,
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Με το Stansted Express (τραίνο) το κόστος είναι 24,6 Ε με επιστροφή.
Συμφέρει να κλείσεις τα εισιτήρια απο το διαδίκτυο και τα παραλαμβάνεις απο το ιδικό μηχάνημα έκδοσης εισιτηρίων της εταιρίας χτυπώντας τον κωδικό που θα σου σταλεί και βάζοντας την πιστωτική σου κάρτα...

Ώπα εδώ έχω πρόβλημα η δική μου κάρτα(με την οποία κάνω αγορές) είναι prepaid και άυλη. Πως θα κλείσω εισητήρια και θα τα πάρω;;;

Μόλις βρήκα αυτό: Any credit/debit card is required to "activate" the machine but it does not have to be the card that the booking was made on.

Δλδ αν βάλω μια κάρτα για ΑΤΜ θα μπορώ να πάρω τα εισητήρια,ε;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom