Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προσφατα ειχα την τυχη να γνωρισω τον Ian Mansfield. Καλα ε, παθατε σοκ; Το ξερω! Ποιος ειναι αυτος ο τυπος λοιπον που φανταζομαι σχεδον ολοι αγνοειτε.
Ο Ian λοιπον ειναι ο δημιουργος του Toilet Map - Your nearest loo on a mobile phone. μιας εφαρμογης (βασισμενη στο google maps) που μας επιτρεπει να δουμε που υπαρχουν δημοσιες τουαλετες στο Λονδινο. Επισης ειναι ο δημιουργος του cellular-news.com ενος σαιτ που οπως λεει και το ονομα του ασχολειται με τα νεα γυρω απο τη βιομηχανια της κινητης τηλεφωνιας.

Τωρα γιατι σας τα λεω αυτα;
Ενα απο τα χομπι του ειναι η φωτογραφια. Λατρευει να φωτογραφιζει τους αδειους δρομους του Λονδινου. Και ποτε ξερουμε πως οι δρομοι ειναι αδειοι; Ανημερα τα Χριστουγεννα. 25/12/2011 πρωι πρωι λοιπον νοικιασε ενα ποδηλατο, φωτογραφησε το αδειο Λονδινο και χαρισε σε μας μια μοναδικη συλλογη φωτογραφιων London deserted at Christmas - a set on Flickr
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Οτι θελεις κοιταξε το εδω για εισιτηριο κοιταξε το εδω:
Tube, DLR and London Overground | Transport for London
Για διαμονη σε διαμερισμα τσεκαρε αυτο:
https://www.airbnb.gr/s/London--United-Kingdom
Ευχαριστώ...

Τελικά να πάρω την Travelcards η Oyster pay as you go?

από το δεύτερο το είχα υπόψιν μου...πολύ καλό εργαλείο...
Που θα προτείνατε να μείνω; Τα εισητήρια ζώνης 1 και 2 έχουν διαφορά τιμής;
Υπάρχει περίπτωση να φάω τάπα μέσω airbnb...να μου φάνε λεφτά κλπ...;
Δεν έχω ξανακλείσει έτσι....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ...

1.Τελικά να πάρω την Travelcards η Oyster pay as you go?

από το δεύτερο το είχα υπόψιν μου...πολύ καλό εργαλείο...
2.Που θα προτείνατε να μείνω;
3.Τα εισητήρια ζώνης 1 και 2 έχουν διαφορά τιμής;
4.Υπάρχει περίπτωση να φάω τάπα μέσω airbnb...να μου φάνε λεφτά κλπ...;
Δεν έχω ξανακλείσει έτσι....
1. Oyster κι αν μεινεις πανω απο 4 μερες περνα μια εβδομαδιαια για 1-2.
2. Mayfair... ψαξε για ξενοδοχεια/διαμερισματα στη ζωνη 1 κι οταν καταληξεις σε μερικα συμφωνα με τα γουστα και την τσεπη σου παρεθεσετα για να σου πουμε γνωμες.
3. Ναι εχουν.
4. Σπανιο αλλα παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστώ...

Τελικά να πάρω την Travelcards η Oyster pay as you go?

από το δεύτερο το είχα υπόψιν μου...πολύ καλό εργαλείο...
Που θα προτείνατε να μείνω; Τα εισητήρια ζώνης 1 και 2 έχουν διαφορά τιμής;
Υπάρχει περίπτωση να φάω τάπα μέσω airbnb...να μου φάνε λεφτά κλπ...;
Δεν έχω ξανακλείσει έτσι....
Λοιπον αν μεινεις πανω απο 4 μερες παρε 7 day travelcard.Ειναι χαρτινη και δεν χρειαζεται να βγαλετε oyster.

Επειδη θα ειστε 4 ατομα καλο θα να βγαλετε χαρτινη travelcard(απο σταθμους που τους διαχειριζεται ο national rail,δηλαδη οι σταθμοι θα πρεπει να εχουν απο εξω αυτο το logo Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.uswitchforbusiness.com/blog/files/National_Rail_logo.svg.png) γιατι ετσι μπορειτε απο αυτη τη σελιδα Days Out Guide - London attractions with train tickets | London trains | trains to London να πατε σε διαφορα μερη και οι 4 πληρωνοντας ομως οι δυο:xmas_wink:

Αν πατε λιγοτερες απο 4 μερες μπορειτε παλι να χρησιμοποιησετε αυτη την προσφορα αρκει να βγαλετε ημερησια travelcard απο καποιον απο τους σταθμους που λεμε παραπανω.

Οπως θα δεις εδω Tube, DLR and London Overground | Transport for London οι εβδομαδιαια καρτα αλλα και η ημερησια δεν εχουν διαφορα στις ζωνες 1-2
Το ιδιο και η χρεωση της oyster σε Peak price cap και off peak price cap.Που σημαινει οτι αυτες οι τιμες θα ειναι η ανωτερες που θα σε χρεωσει.Μονο το peak single αναμεσα στις ζωνες 1-2 εχει διαφορα(2.10-2.80)

Μεινε οπου μπορει να αντεξει η τσεπη σου απλα να ειναι στις ζωνες 1-2.Ακομα και στο earl court μια χαρα θα εισαι.

Οταν θα διαλεξεις διαμερισμα να διαβασεις προσεκτικα τους ορους και να δεις ποσα λεφτα θελει σαν εγγυηση και γενικοτερα τα σχολια απο τον κοσμο που το εχει χρησιμοποιησει.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπερα και καλα Χριστουγεννα σε ολες/ολους!
Μεθαύριο θα βρίσκομαι στο Λονδίνο και θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη μετακίνηση απο stansted προς την πόλη! Σκέφτομαι να κλείσω με κάποια από τις εταιρείες που συνδέουν το αεροδρόμιο με την πόλη(terravision μάλλον)και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν αξίζει να κλείσω από διαδίκτυο ή να τα αγοράσω κατευθείαν απο κει όταν φτάσω.
Αν τα κλείσω μέσω διαδικτύου πρέπει να δηλώσω και την ώρα, πράγμα που με προβληματίζει(τι γίνεται σε περίπτωση καθυστέρησης της πτήσης).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπερα και καλα Χριστουγεννα σε ολες/ολους!
Μεθαύριο θα βρίσκομαι στο Λονδίνο και θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη μετακίνηση απο stansted προς την πόλη! Σκέφτομαι να κλείσω με κάποια από τις εταιρείες που συνδέουν το αεροδρόμιο με την πόλη(terravision μάλλον)και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν αξίζει να κλείσω από διαδίκτυο ή να τα αγοράσω κατευθείαν απο κει όταν φτάσω.
Αν τα κλείσω μέσω διαδικτύου πρέπει να δηλώσω και την ώρα, πράγμα που με προβληματίζει(τι γίνεται σε περίπτωση καθυστέρησης της πτήσης).
Τα λεει ολα στο faq.

Information on our Bus Services - Terravision Inglese | Terravision

What happens if the coach I have booked on is full or if I miss my coach?
If the coach you want to board is full do not worry, another coach will be on its way to collect you. Please remember to be at the stop at least 15 minutes prior to the scheduled departure time of the coach to ensure timely boarding.
If you miss your coach or get to the stop late, do not worry, you will be able to board the following coach with your existing ticket and no penalty fare will be applied!
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
1. Oyster κι αν μεινεις πανω απο 4 μερες περνα μια εβδομαδιαια για 1-2....
Ευχαριστώ...καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους μας...

Λοιπόν φτάνουμε Σάββατο απόγευμα 17:20 Easyjet στο Gatwick και φεύγουμε Πέμπτη 16:35 από Heathrow (Terminal 1). 7 μέρες 6 βράδυα...
Λοιπόν για να δούμε αν τα κατάλαβα όλα..
1.Παίρνω Travelcard (ίσως και να τις παραγείλω) με £30 μέσα...
2.Μένω στη 1 η 2 ζώνη.Κοιτάω σχόλια. Το Airbnb Βλέπω καλύτερο σε σχέση με άλλα sites...
3.Το Εισιτήριο Αεροδρομίου πόλης το πληρώνεις extra. Mπορώ να πληρώσω με Visa;
4.Συνάλλαγμα που θα κάνω;
5.Από ζώνη 1,2 πόση ώρα θέλω για το Heathro; Πόσο χρόνο θέλω να βρώ terminal checkin κλπ;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστώ...καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους μας...

Λοιπόν φτάνουμε Σάββατο απόγευμα 17:20 Easyjet στο Gatwick και φεύγουμε Πέμπτη 16:35 από Heathrow (Terminal 1). 7 μέρες 6 βράδυα...
Λοιπόν για να δούμε αν τα κατάλαβα όλα..
1.Παίρνω Travelcard (ίσως και να τις παραγείλω) με £30 μέσα...
2.Μένω στη 1 η 2 ζώνη.Κοιτάωσχόλια. Το Airbnb Βλέπω καλύτερο σε σχέση με άλλα sites...
3.Το Εισιτήριο Αεροδρομίου πόλης το πληρώνεις extra. Mπορώ να πληρώσω με Visa;
4.Συνάλλαγμα που θα κάνω;
5.Από ζώνη 1,2 πόση ώρα θέλω για το Heathro; Πόσο χρόνο θέλω να βρώ terminal checkin κλπ;
Είστε 5 βραδιά,6 μέρες.

1.Διάβασε το ποστ μου παραπάνω,μην παραγγείλεις τίποτα,να βγάλεις εβδομαδιαία,χάρτινη, από σταθμό του national rail.

3.Μπορείς να πληρώσεις με βίζα.Κοίτα το site του national rail για τιμές,όταν φτάνεις να υπολογίζεις 1.15 τουλάχιστον,αν όλα πάνε καλά.Μην κλείσεις με το Gatwick express είναι ακριβό και κάνει ίδια ώρα με το first capital connect.Τα southern κάνουν γύρω στα 50 λεπτά και είναι φθηνότερα.

4.Από ατμ.

5.Να υπολογίζεις να πας Heathrow 2 ώρες πριν την πτήση.Γύρω στη μια ώρα τη θες για τη διαδρομή με το μετρό που είναι και το φθηνότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom