Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
κι εσύ κάτι θα ήπιες...
από το 2015 αρχίζουν τα νυχτερινά tubes άρα μην ενθουσιάζεστε από τώρα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ρε σεις εγώ τόσο καιρό αυτό το λινκ έβλεπα και νόμιζα πως είναι σωστό!! Ότι να' ναι.
Δεν ήξερα πως έβγαινε και ξεχωριστή ανακοίνωση. Ευχαριστώ για την πληροφορία!
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Διαβασες εσυ εδω μεσα και στο σχετικο τοπικ που μιλαμε για τις μετακινησεις στο Λονδινο και κανενας μας δεν εγραψε οτι θελει φωτογραφια ε;
Κοίτα μπορεί κάπου να μου ξέφυγε αλλά τη πάτησα ας πούμε όπως είπα και παραπάνω...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
για πείτε μου κατι τέτοιο είναι εφικτό ?
είναι μια διαδρομή για μια μέρα!!
Το πρώτο που θα δούμε βγαίνοντας απο τον Tube ειναι το BIG BEN
  • Bib ben & House of Parliament
  • Horse Guards Palace
  • Westminster Bridge & London Eye (Μόνο απέξω)
  • Lamberth Palace
  • Lamberth Bridge
  • Jewel Tower
  • Westminster Abbey (Ισως με είσοδο)
  • Westminster Cathedral (Ισως με είσοδο)
  • Buckingham Palace & Victoria Memorial
  • Προς Tube Green Park – Piccadilly Street
  • Piccadilly Circus (από Regent Street και Liberty Store) εκει είναι και το Carnaby Street
  • Oxford Circus
  • Φτάνοντας στην Oxford 350 m πιο πάνω είναι το BBC
  • Soho Square
  • Neal’s Yard (Covent Garden)
  • China town ( Shaftesbury Ave 75)
  • Leicester Square
  • Covent Garden
  • Trafalgar Square
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
γιατί; fyi είναι κλειστό στο κοινό και το επισκέπτεσαι μόνο αν έχεις κλείσει ραντεβού ή στο open house (που και σ αυτό, δύσκολο το κόβω) εκεί δίπλα, αν σε ενδιαφέρει, είναι το garden museum αλλά έχει είσοδο 6,00P
Τίποτα ιδιαίτερο. απλά ρίξε ματιά στο westminster από μια, όχι και τόσο γνωστή γωνία
ανοιχτός μόνο ΣΚ 10-16. δεν το έχω καταφέρει ακόμα. 3,20P
αν δε θες να ρίξεις τις 20κάτι λίρες, κάνε μια εναλλακτική και εντελώς άγνωστη διαδρομή: από το δρόμο The Sanctuary μπροστά στην είσοδο του ναού, πέρνα κάτω από την αψίδα προς το Dean's Yard (ωραιότατο.) στρίψε κατευθείαν αριστερά και θα δεις στο βάθος στη γωνία των κτιρίων, άλλο ένα πέρασμα προς το Abbey. αν πας Τρίτη, Τετάρτη ή Πέμπτη, θα βρίσκεται εκεί φύλακας με παραδοσιακή στολή. Πας και του ζητάς να επισκεφτείς τα Westminster Abbey Cloisters και College Garden. Είναι ψαρωτικοί άρα πρέπει να του δείξεις ότι ξέρεις τι λες αλλιώς σου πουλάνε τρέλα. θα σου δώσουν ένα πάσο με το οποίο μπορείς να περάσεις στους παραπάνω χώρους... μην το χάσεις...
εδώ μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο, ίσως με την St Margaret ακριβώς δίπλα από το Abbey. Ο Cathedral βρίσκεται δίπλα στη Victoria. αν το ξέρεις τότε να πας αλλά για κανένα λόγο μη χάσεις την ανάβαση στο καμπαναριό έναντι 5P. Πολύ όμορφη θέα στην πόλη αν και το Big Ben κρύβεται από τον πύργο Elizabeth
...γιατί; καλά, τέλος πάντων. αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον εννοούσες τον σωστό Καθεδρικό. ok τότε, φρόντισε αυτή τη διαδρομή να την κάνεις και μέσω του Queen Anne's Gate (google it)
H Carnaby. και επίσης, από την απέναντι πλευρά της Regents είναι και η Heddon street... (έτσι, λέω εγώ τώρα...)
έ και; φαίνεται από το circus σε συνδυασμό με την All Souls Church
οκ, μαζί σου.
εγώ θα σου πω κι άλλα δυο ονόματα εκεί γύρω: Brydges Place και Goodwin Court (πιθανολογώ ότι ο Tim Burton έχει σεκάνς απ αυτόν το δρόμο σε όλες του τις ταινίες...) ά, και ένα ποτάκι στο St Martin's in the Crypt

ναι, το πρόγραμμα βγαίνει
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
γιατί; fyi είναι κλειστό στο κοινό και το επισκέπτεσαι μόνο αν έχεις κλείσει ραντεβού ή στο open house (που και σ αυτό, δύσκολο το κόβω) εκεί δίπλα, αν σε ενδιαφέρει, είναι το garden museum αλλά έχει είσοδο 6,00P
Τίποτα ιδιαίτερο. απλά ρίξε ματιά στο westminster από μια, όχι και τόσο γνωστή γωνία
ανοιχτός μόνο ΣΚ 10-16. δεν το έχω καταφέρει ακόμα. 3,20P
αν δε θες να ρίξεις τις 20κάτι λίρες, κάνε μια εναλλακτική και εντελώς άγνωστη διαδρομή: από το δρόμο The Sanctuary μπροστά στην είσοδο του ναού, πέρνα κάτω από την αψίδα προς το Dean's Yard (ωραιότατο.) στρίψε κατευθείαν αριστερά και θα δεις στο βάθος στη γωνία των κτιρίων, άλλο ένα πέρασμα προς το Abbey. αν πας Τρίτη, Τετάρτη ή Πέμπτη, θα βρίσκεται εκεί φύλακας με παραδοσιακή στολή. Πας και του ζητάς να επισκεφτείς τα Westminster Abbey Cloisters και College Garden. Είναι ψαρωτικοί άρα πρέπει να του δείξεις ότι ξέρεις τι λες αλλιώς σου πουλάνε τρέλα. θα σου δώσουν ένα πάσο με το οποίο μπορείς να περάσεις στους παραπάνω χώρους... μην το χάσεις...
εδώ μάλλον έχεις μπερδευτεί λίγο, ίσως με την St Margaret ακριβώς δίπλα από το Abbey. Ο Cathedral βρίσκεται δίπλα στη Victoria. αν το ξέρεις τότε να πας αλλά για κανένα λόγο μη χάσεις την ανάβαση στο καμπαναριό έναντι 5P. Πολύ όμορφη θέα στην πόλη αν και το Big Ben κρύβεται από τον πύργο Elizabeth
...γιατί; καλά, τέλος πάντων. αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον εννοούσες τον σωστό Καθεδρικό. ok τότε, φρόντισε αυτή τη διαδρομή να την κάνεις και μέσω του Queen Anne's Gate (google it)
H Carnaby. και επίσης, από την απέναντι πλευρά της Regents είναι και η Heddon street... (έτσι, λέω εγώ τώρα...)
έ και; φαίνεται από το circus σε συνδυασμό με την All Souls Church
οκ, μαζί σου.
εγώ θα σου πω κι άλλα δυο ονόματα εκεί γύρω: Brydges Place και Goodwin Court (πιθανολογώ ότι ο Tim Burton έχει σεκάνς απ αυτόν το δρόμο σε όλες του τις ταινίες...) ά, και ένα ποτάκι στο St Martin's in the Crypt

ναι, το πρόγραμμα βγαίνει
αυτά είναι για την 1η μέρα στο london !
και δεν θα μπω σε όλα, απλά είναι η διαδρομή που σκέφτηκα να κάνω, κάποια θα τα δω απέξω όπως
Horse Guards Palace, Lamberth Palace, Jewel Tower, Buckingham Palace, BBC ktl !!
θα τσεκάρω και τις προτάσεις σου άμεσος και θα μπούν και αυτές στην διαδρομή μου !! :)
ευχαριστω !!
σε λίγο θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα που έχω στο μυαλό μου με τον τρόπο τον δικό μου !!
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
αν δε θες να ρίξεις τις 20κάτι λίρες, κάνε μια εναλλακτική και εντελώς άγνωστη διαδρομή: από το δρόμο The Sanctuary μπροστά στην είσοδο του ναού, πέρνα κάτω από την αψίδα προς το Dean's Yard (ωραιότατο.) στρίψε κατευθείαν αριστερά και θα δεις στο βάθος στη γωνία των κτιρίων, άλλο ένα πέρασμα προς το Abbey. αν πας Τρίτη, Τετάρτη ή Πέμπτη, θα βρίσκεται εκεί φύλακας με παραδοσιακή στολή. Πας και του ζητάς να επισκεφτείς τα Westminster Abbey Cloisters και College Garden. Είναι ψαρωτικοί άρα πρέπει να του δείξεις ότι ξέρεις τι λες αλλιώς σου πουλάνε τρέλα. θα σου δώσουν ένα πάσο με το οποίο μπορείς να περάσεις στους παραπάνω χώρους... μην το χάσεις...
χαχαχα
σαν walkthrough σε rpg παιχνιδι, ακούγεται !!!
:) :) :)
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Παιδια εχω μπερδευτει τελειως με το λονδινο...
θελω να παω στο wembley..αλλα δεν θελω να παρω aegean για heathrow..γιατι ειναι απο 200 και πανω...ετσι σκεφτομαι ή Ryanair που σε αφηνει Standsed ή easyjet που σε αφηνει Gatwick . Ποιο απο τα 2 πιστευετε βολευει καλυτερα?
Απο κει τα μεσα που χρειαζονται για να πας wembley περιλαμβανονται στην oystercard ή θα έχω και εξτρα εξοδα για άλλα μεσα? πχ.τραινο

Ευχαριστω

παρεπιπτοντως προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργει η oyster και σε αντιδιαστολη με την traverlcard αλλα και γενικα...δν εχω καταλαβει τιποτα...και νιωθω πιο ηλιθια απο ποτε
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Παιδια εχω μπερδευτει τελειως με το λονδινο...
θελω να παω στο wembley..αλλα δεν θελω να παρω aegean για heathrow..γιατι ειναι απο 200 και πανω...ετσι σκεφτομαι ή Ryanair που σε αφηνει Standsed ή easyjet που σε αφηνει Gatwick . Ποιο απο τα 2 πιστευετε βολευει καλυτερα?
Απο κει τα μεσα που χρειαζονται για να πας wembley περιλαμβανονται στην oystercard ή θα έχω και εξτρα εξοδα για άλλα μεσα? πχ.τραινο

Ευχαριστω

παρεπιπτοντως προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργει η oyster και σε αντιδιαστολη με την traverlcard αλλα και γενικα...δν εχω καταλαβει τιποτα...και νιωθω πιο ηλιθια απο ποτε
Για την traverlcard και το Standsed τα εξηγεί εδώ ο Γιάννης μια χαρά ....

Για την oyster τώρα είναι μια πλαστική κάρτα τύπου (πιστωτικής πχ) όπου βάζειςτο ποσό που θες πχ 10 λίρες στα γκισέ έκδοσης εισητηρίων και κάθε φορά που το περνάς στις ειδικές υποδοχές, στα μετρό και τα λεωφορεία αφαιρείται το αντίστοιχο ποσό της διαδρομής και σου δείχνει το νέο σου υπόλοιπο σε λίρες...οπότε όταν πλησιάζει στο τέλος την ξαναφορτώνεις...
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
καλημερα και απο μένα!
εχω διαβάσει αρκετά απο τα μηνύματα,δεν εχω προλάβει ακομα ολα..
εχω κλείσει για 24/12 στο Queens Park Hotel,αλλα είδα οτι για να φτάσω σε αυτο πρεπει να αλλάξω 3 συγκοινωνίες από Χίθροου. Έχετε να προτείνετε κάποιο αλλο hotel κοντα στο σταθμό Paddington?
γύρω στα 100-120 τη βραδιά, έψαξα το Stylotel του traveller αλλα ξεφεύγει (960€)..
ευχαριστω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom