Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Ταξιδεύω 5 Απριλίου για 6 μέρες Λονδίνο και έχεις τις κάτωθι τρεις απορίες (προς το παρόν).
α) Όντως η Terravision εκτελεί ταχύτερα την διαδρομή από το Stansted στην Liverpool Street σε σχέση με national express; Βλέπω διαφορά 20 λεπτών της ώρας.
β) Μπορεί κάποιος να αγοράσει Travelcard εβδομαδιαία από σταθμό του τρένου για κάποιον άλλον έχοντας την φωτογραφία του;
γ) Stα vouchers για την προσφορά 2 for 1 ζητείται η ημερομηνία επίσκεψης. Θα πρέπει να είμαστε ακριβής σε αυτήν; Είναι δεσμευτική ή απλώς για διαδικαστικούς λόγους;
 
Last edited:

despoina87

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια,Καναδας
Η Terravision ειναι πιο γρηγορη ..κανεις 55 λεπτα μεχρι το Liverpool Street,με την National Express κανεις 1 ωρα και..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ταξιδεύω 5 Απριλίου για 6 μέρες Λονδίνο και έχεις τις κάτωθι τρεις απορίες (προς το παρόν).
γ) Stα vouchers για την προσφορά 2 for 1 ζητείται η ημερομηνία επίσκεψης. Θα πρέπει να είμαστε ακριβής σε αυτήν; Είναι δεσμευτική ή απλώς για διαδικαστικούς λόγους;
Μόνο σ΄αυτή μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά: Όχι, δεν είναι δεσμευτική, εγώ έβαλα μόνο την ημερομηνία άφιξής μου στο Λονδίνο όταν εκτύπωνα το κουπόνια από το ίντερνετ, και δεν έχει καμία σημασία για αυτούς, απ΄ότι θυμάμαι στα voucher δεν αναγράφει ημερομηνία!! Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να έχεις travelcard που να ισχύει την ίδια ημέρα που θα πας στο αξιοθέατο (βασικά μερικοί ταμίες στα αξιοθέατα ούτε που κοιτάν λεπτομέρειες)

Καλό σου ταξίδι!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
ευχαριστω πολυ! θα τα κοιταξω..και κατι ακομα..τι με συμφερει περισσοτερο να παρω oyster ή travelcard?? εμαθα και για την London Pass, η οποια περιλαμβανει και αξιοθεατα και μεταφορες..γνωριζεις τιποτα?
Αν μεινεις πανω απο 4 μερες και ειστε 2 ατομα και θελετε να δειτε καποια απο τα αξιοθεατα της προσφορας τοτε συμφερει η travelcard.
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
για δυο βδομαδες..ενα ατομο..συμφερει ετσι? τοπος διαμονης wembley
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
για δυο βδομαδες..ενα ατομο..συμφερει ετσι? τοπος διαμονης wembley
Πιστεύω πως η travelcard συμφέρει περισσότερο. και εξηγώ.
Είσαι στην 4η ζώνη.
Αν πάρεις Oyster θα σε χρεώνει το πολύ 10.60 λίρες για peak ή 7.70 για off peak. Αν υποθέσουμε πως θα χρεώνεσαι κάθε μέρα με το ελάχιστο ποσό, δηλαδή 7.70 για 14 ημέρες μας κάνει 107.8 λίρες. Δηλαδή 12.8 λίρες περισσότερο από τις δυό εβδομαδιαίες travelcard που θα πάρεις αφού η κάθε μία κοστίζει από 45 λίρες.
Εάν δε βάλουμε πως θα χρεωθείς 10.60 κάθε μέρα(που μεταξύ μας το θεωρώ σιγουράκι αφού θα χρησιμοποιείς πολλές φορές θα μμμ) τότε το κόστος με την oyster φτάνει στις 148 λίρες, 58 λίρες παραπάνω από την απλή χρήση 2 7day travelcard.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Travel card μαζί με τα κουπόνια 2FOR1 OFFERS AT LONDON ATTRACTIONS WHEN YOU GO BY TRAIN συμφέρουν πάρα πολύ..
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Συγγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση και γίνομαι κουραστικός, αλλά ήθελα να κλείσω και την μετακίνηση από/προς αεροδρόμιο για να τελειώνω με τα διαδικαστικά. Θα φτάσουμε με την παρέα σε διαφορετικές ώρες και για την εξοικονόμηση ώρας ήθελα να ξέρω αν μπορώ να αγοράσω Travelcard για άλλον έχοντας την φωτογραφία και τα στοιχεία του.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Συγγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση και γίνομαι κουραστικός, αλλά ήθελα να κλείσω και την μετακίνηση από/προς αεροδρόμιο για να τελειώνω με τα διαδικαστικά. Θα φτάσουμε με την παρέα σε διαφορετικές ώρες και για την εξοικονόμηση ώρας ήθελα να ξέρω αν μπορώ να αγοράσω Travelcard για άλλον έχοντας την φωτογραφία και τα στοιχεία του.
Ναι μπορείς.
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
Travel card μαζί με τα κουπόνια 2FOR1 OFFERS AT LONDON ATTRACTIONS WHEN YOU GO BY TRAIN συμφέρουν πάρα πολύ..
αφου αυτο ειναι οταν πας με τραινο..αφου εμεις παμε με πτηση..δν το εχω καταλαβει αυτο
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
αφου αυτο ειναι οταν πας με τραινο..αφου εμεις παμε με πτηση..δν το εχω καταλαβει αυτο
Μη δίνεςι σημασία. Και όταν ταξιδευεις προς το Λονδίνο από κάποια άλλη πόλη με τρένο μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια προσφορά.
Εσύ θα κάνεις όλα όσα έχεις διαβάσει εδώ στο φόρουμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom