ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Artenisa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ναι αλλά ξέρω άτομο είχε βίζα αλβανική και ήρθε αμερική πριν 1 βδομαδα τι διαφορα εχει με το ατομο που εχει εστα από ελλάδα?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Φαντάζομαι εννοείς βίζα για ΗΠΑ και Αλβανικό διαβατήριο. Η ESTA είναι μια απλοποίηση της έκδοσης visa (να το πω έτσι), η οποία όμως δεν ισχύει για όλες τις χώρες. Για παράδειγμα, αν έχεις Ελληνικό διαβατήριο μπορείς να βγάλεις ESTA, αλλά δεν μπορείς με Αλβανικό. Πρέπει να πας στην Αμερικάνικη πρεσβεία κλπ.

Με την ESTA πας μόνο για διακοπές. Δεν μπορείς να δουλέψεις ή να σπουδάσεις στις ΗΠΑ. Για να τα κάνεις αυτά, ακόμα και με Ελληνικό διαβατήριο, θέλεις κανονικά visa.

Δεν μπορώ να ξέρω πώς πήγε. Αν είχε δουλειά εκεί ή είχε γίνει δεκτός από κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα, θα μπορούσε να βγάλει ΟΚ την visa και θα πήγαινε κανονικά. Για διακοπές δεν σε δέχονται.
 

Andreasbog

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα, θέλουμε να οργανώσουμε ένα ταξίδι για Νέα Υόρκη τα Χριστούγεννα του 21. Διαβάζοντας καταλαβαίνω ότι πρέπει να περιμένουμε να αιτηθούμε για esta , μόλις ξεκαθαρίσει το τοπίο για τον κοροναιό. ειδάλλως υπάρχει περίπτωση να μας απορρίψουν. Καλά κατάλαβα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλημέρα, θέλουμε να οργανώσουμε ένα ταξίδι για Νέα Υόρκη τα Χριστούγεννα του 21. Διαβάζοντας καταλαβαίνω ότι πρέπει να περιμένουμε να αιτηθούμε για esta , μόλις ξεκαθαρίσει το τοπίο για τον κοροναιό. ειδάλλως υπάρχει περίπτωση να μας απορρίψουν. Καλά κατάλαβα?
Καλά κατάλαβες.Καλύτερα να περιμένεις να επιτραπούν πρώτα τα ταξίδια για διακοπές και μετά να κάνεις αίτηση για ΕΣΤΑ.
 

Andreasbog

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ας καταχραστώ τις γνώσεις σας, :p
Αν είμαστε οικογένεια, κάνουμε ξεχωριστή αίτηση esta για το κάθε μέλος. ή για όλα μαζί.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ας καταχραστώ τις γνώσεις σας, :p
Αν είμαστε οικογένεια, κάνουμε ξεχωριστή αίτηση esta για το κάθε μέλος. ή για όλα μαζί.
Ευχαριστώ και πάλι.
Πρόσεξε να είναι το επίσημο site που αναφέρεται στο πρώτο ποστ.Δεν το έχω ψάξει για ομαδική.Συμφέρει οικονομικά;Τι πλεονέκτημα έχει;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλημέρα, υπάρχει όντως η δυνατότητα ομαδικής αίτησης. Δεν παρέχει κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα, πληρώνεις κανονικά τόσα 14$ όσα είναι τα άτομα που βάζεις στην ομάδα. Έτσι είχαμε βγάλει ESTA και εμείς. Απλά, όπως λέει και ο fotast, κάνεις 1 αίτηση, σου δίνουν 1 κωδικό για να ελέγχεις αν στην ενέκριναν κλπ, είναι πιο βολικό.
 

Nicky N.

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Καλημέρα σε όλους! Ως νέο μέλος ήρθα φορτσάτη με απορίες!
Πρόκειται να ταξιδέψω με τον γιο μου στην Αμερική για διακοπές του Πάσχα σε συγγενείς.
Είδα ότι στην αίτηση ESTA σε κάποιο πεδίο ρωτάει αν είχες αιτηθεί και απορριφθεί παλαιότερα.
Είχα κάνει αίτηση στο τελος της δεκαετίας του 90 (υπήρχε μόνο visa τότε και όχι ESTA) και δεν εγκρίθηκα. Αυτό πιστεύετε ότι θα επηρεάσει την έγκριση της ESTA?
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Σήμερα έκανα αίτηση για esta και μετά από 15 λεπτά μου έστειλαν approved! Η ερώτηση είναι πως την εκτυπώνω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom