ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

the law

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θεωρητικά και την επόμενη μέρα, αλλά προετοιμάσου για πολλές ερωτήσεις στον έλεγχο και έχε μαζί σου αποδεικτικά στοιχεία ότι δουλεύεις κάπου, κάνεις κάτι στη ζωή σου και δεν πηγαίνεις στην Αμερική για να βρεις δουλειά.

Φέτος μπήκα στην Αμερική 14 Ιανουαρίου και ξαναγύρισα 15 Απριλίου. Ενώ ήταν τυχαίο γεγονός ότι τα εισιτήρια μου ήταν την 91η μέρα από την προηγούμενη μου σφραγίδα, μου έκαναν 2-3 ερωτήσεις παραπάνω και τους εξήγησα ότι στο ενδιάμεσο είχα μπει άλλες 2 φορές και από διαφορετικά αεροδρόμια και ότι δεν ήταν συνεχόμενη η διαμονή μου στη χώρα.

Σίγουρα τα έβλεπαν από το σύστημα, αλλά ήθελαν να βεβαιωθούν ότι δε ψάχνω δουλειά.

το να εχω εγγραφα που δειχνουν οτι εχω δουλεια εδω στην ελλαδα πρεπει να ειναι επισημα ? στ αγγλικα μεταφραση?
 
D

Delmem38110

Guest
το να εχω εγγραφα που δειχνουν οτι εχω δουλεια εδω στην ελλαδα πρεπει να ειναι επισημα ? στ αγγλικα μεταφραση?
όταν κανείς την ΕΣΤΑ σε κάποιο βήμα θα σου ζητήσει στοιχεία εργασίας.
αν μείνεις στην Αμερική 89 μέρες πρέπει να έχει και εισιτήριο επιστροφής την 89η μέρα.
με one way ticket δεν μπαινεις. αν δουν 89 μέρες διαμονή θα ζητήσουν και οικονομικά στοιχεια.
μπορείς εσύ να μείνεις εκεί 89 μέρες χωρίς να δουλέψεις; αυτό πρέπει να τους το αποδείξεις.
αν μπεις με εισιτήριο μιας βδομάδας και παρατείνεις τη παραμονή σου για 89 χωρίς μια πολύ σοβαρή δικαιολογία τότε στην επόμενη επίσκεψη χειροτερεύουν περισσότερο τα πράγματα.
αν μπεις ξανά πάλι για άλλες 89 μέρες τότε θα έχεις θέμα με περισσότερες ερωτήσεις και φυσικά έλεγχο για οικονομικά και που θα μείνεις.
αν φιλοξενηθείς σε συγγενείς πρώτου βαθμού δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. καλό θα ήταν να έχεις ένα γράμμα φιλοξενίας σε περίπτωση που δεν μείνεις ξενοδοχείο. αν μείνεις σε φίλους δεν θα είναι το ίδιο αλλά και εκεί πρέπει να έχεις κάποια πρόσκληση, γνώμη μου πάντα.
αν μείνεις σε κοπέλα φιλοξενούμενος για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να υποψιαστούν τον γάμο.
οι Αμερικανοί όπως και όλες οι χώρες, θέλουν τους τουρίστες...
αυτό που δεν θέλουν είναι οι οικονομικοί μετανάστες οι αυτοί που κυνηγάνε πράσινη κάρτα η επισκέπτονται τη χώρα με σκοπό τον γάμο και την μετανάστευση.
αν πεις ψέματα και το δουν θα σου απαγορεύσουν την είσοδο στη χώρα ισόβια.
μπορεί όμως να μην συμβεί τίποτε από όλα αυτά που γράφω και όλα καλά.
πάντως για να μείνεις στην Αμερική 89 μέρες να είσαι προετοιμασμένος να αποδείξεις ότι θα έχεις διαθέσιμα αρκετά χρήματα. δεν ξέρω πόσο κοστολογούν τη μέρα.
και δεν τα κάνει μόνο η Αμερική αυτά.. και η Ευρώπη τα κάνει σε άτομα που θέλουν να μείνουν πάρα πολλές μέρες. και το θεωρώ σωστότατο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Το κάλυψε απόλυτα ο φίλτατος.

Το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι ότι για όσες πιο πολλές μέρες πας, τόσο πιο πολλές ερωτήσεις θα σου κάνουν που θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδείξεις τα λεγόμενα σου ότι είσαι επισκέπτης στη χώρα και δεν ψάχνεις για δουλειά ή να παντρευτείς για να πάρεις κάρτα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Να ρωτήσω η Esta θελει κάποια εκτύπωση η φαίνομαι πλεον στο σύστημα και ειμαι οκ?
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Να ρωτήσω η Esta θελει κάποια εκτύπωση η φαίνομαι πλεον στο σύστημα και ειμαι οκ?
Εμείς την είχαμε εκτυπώσει, αλλά θεωρώ ότι αν το έχετε στο κινητό screenshot, θα είστε καλυμμένοι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω η Esta θελει κάποια εκτύπωση η φαίνομαι πλεον στο σύστημα και ειμαι οκ?
Δε θέλει τίποτα για τα σύνορα, τη βρίσκουν αυτόματα, αλλά πρέπει κάπως να αποδείξεις στην αεροπορική εταιρία ότι την έχεις (και ο καλύτερος τρόπος γι αυτό είναι μια εκτύπωση).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Να ρωτήσω η Esta θελει κάποια εκτύπωση η φαίνομαι πλεον στο σύστημα και ειμαι οκ?
Δεν την έχω εκτυπώσει ποτέ, κρατάω το link στο κινητό που δείχνει ότι η αίτηση είναι approved. Παρόλα αυτά δε μου έχει ζητηθεί, μόνο Μία φορά και αυτή στο Βενιζέλο που παρ'ότι πήγαινα με transit μου το ζήτησαν όταν έδωσα την βαλίτσα.
 

ariadni494949

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Θελω να ταξιδέψω αμερικη για δύο βδομάδες και θέλω να βγάλω ΕSTA.Δευτερα θα βγει το διαβατηριο(έχω πληρώσει παραβολο κλπ)και μπήκα να δω τι άλλο χρειάζεται και είδα ότι το διαβατήριο πρέπει να έχει ηλεκτρονικό τσιπ με τη φωτογραφία ψηφιακά εκτυπωμενη.Ετσι βγαίνει ή πρέπει να ρωτήσω κάπου για αυτο;
 

daramoo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας,
Στο σημείο που ρωτάει "U.S. POINT OF CONTACT INFORMATION" γράφω σε όλα UNKNOWN?
Επίσης στο Nationality βάζω Greek? Επειδή στο διαβατήριο γράφει Hellenic. Δεν υπάρχει πρόβλημα;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Γεια σας,
Στο σημείο που ρωτάει "U.S. POINT OF CONTACT INFORMATION" γράφω σε όλα UNKNOWN?
Επίσης στο Nationality βάζω Greek? Επειδή στο διαβατήριο γράφει Hellenic. Δεν υπάρχει πρόβλημα;
Ναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom