Αυστραλία Οδηγός μιας ξενιτιάς.. › Απροσάρμοστη Αυστραλία..

olympicbird

Member
Μηνύματα
15
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ
Αν ρωτήσω και γω τον ευατό μου γιατί.. μάλλον θα γελειοποιηθώ.. Οσον αφορά την δική μου περίπτωση, γνώριζα ένα άτομο εδω που μου έδωσε την ελπίδα ότι υπάρχει πολύ εργασία και χρήμα. Φυσικά και έτσι είναι.. αλλά όχι για μας. Για τους κατόχους Αυστραλέζικου διαβατηρίου. Το άτομο αυτό, ως απο το 1971 ερχόμενος στην Αυστραλία του τότε.. Η κύβέρνηση ( Αυστραλίας) του έδωσε άμεσα ότι χρειάζεται ( χρήματα και αεροπορικό εισητήριο) και την υπηκοότητα , με την ιδιότητα και μόνο του απλού εργάτη.
Καπως έτσι ήταν κάποτε. Και με αυτό το σκεπτικό θέωρησε ότι έτσι θα ήταν και για μένα. Ηταν μια σκέψη και απόφαση της στιγμής.. χωρίς να ξέρω τι παω να κάνω.. Αλλωστε τίποτε δεν με σταμάταγε πουθενά.. στο να φύγω.
Οπως τα περιγράφεις έχεις απόλυτο δίκιο.. Ούτε σαν ιδέα δεν πρέπει να την σκευτόμαστε εμείς οι "απλοί θνητοί" .
Οταν πήγα Γερμανία νόμιζα ότι ήμουν "σπίτι μου" . Η Αυστραλία πονάει πολύ, απο πολλές απόψεις.. Η αλήθεια όμως ότι το μεροκάματο είναι καλό αν έχεις εξασφαλίσει όλα τα άλλα "τσάμπα"..
Τελικά αν θες την ταπεινή μου άποψη.. οχι δεν αξίζει για ολα αυτά που εγραψα στα μηνυματά μου πρίν..
Σε κανονικές συνθήκες, σας ένας απλός ξενιτεμένος.. δεν είναι ιδανικός προορισμός. Ανεπιφύλακτα θα πρότεινα αυτό που λες. Μόνο τα χρήματα που χάλασα για βίζες, αεροπλάνα θα περνούσα την κρίση της Ελλάδος.. ξυστά. :)

Με εκτίμηση
Γιώργος.


Εγώ ήθελα να ρωτήσω το Γιώργο, αφού υπάρχουν τόσες νομικές (άσε τις άλλες) δυσκολίες, γιατί δεν επέλεξε να πάει σε κάποια χώρα της ΕΕ που ούτε βίζα χρειάζεσαι, ούτε κίνδυνος απέλασης υπάρχει; Στην τελική και τα αεροπορικά πιο φτηνά είναι, και ασφαλισμένος είσαι και σε καλύτερη μοίρα από τον κάθε μετανάστη που προσπαθεί να νομιμοποιηθεί με τον όποιο τρόπο και γίνεται θύμα εκμετάλλευσης. Γιατί Αυστραλία;
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Η Αυστραλία πονάει πολύ
Αυτο ειναι στον ανθρωπο νομιζω. Σε καταλαβαινω. Εμενα με ποναει κ η ευρωπαικη χωρα που εχω επιλεξει ως διαμονη τα τελευταια 5 χρονια. Ξερω ομως αλλους που δεν τους ποναει η Αυστραλια ή η Κουβα (διορθωστε με αν κανω λαθος!). Το να ζεις μακρια απο την Ελλαδα ο καθενας το βιωνει διαφορετικα. Για μενα η "ξενιτια" εχει πλακα στην αρχη, κ αν κανεις κ κομποδεμα ακομα καλυτερα, αλλα με τον καιρο βαραινει...
Μου αρεσε το κειμενο σου. Σου ευχομαι ολα να εξελιχτουν θετικα. Καλη Τυχη κ δυναμη!
 

olympicbird

Member
Μηνύματα
15
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ
Φίλε μου

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Έχει να κάνει και με την απόσταση η διαφορά της ψυχολογίας καθότι είς πάσα περίπτωση "πανικού" είναι διαφορετικό να είσαι μια αναπνοή απο την πατρίδα και άλλο να θέλεις μια μικρή περιουσία και αμέτρητες ώρες για να φθάσεις ...όποιο γεγονός.. έχει ήδη συμβεί ενώσω είσαι τόσο μακριά..
Το βάρος" της ξενιτιάς δεν μετριέται ούτε σε χρήμα (που είναι η αιτία), ούτε απαραίτητα στην άρνηση αυτών που άφησες πίσω (που είναι ανασταλτικός παράγοντας στο να φύγεις) αλλά σε κάτι υπέρμετρα συναισθηματικό που σε ενώνει με την πατρίδα. Αγνωστο τι.. ποτέ δεν το κατάλαβα.. Είναι στο DNA μας μάλλον..
Ισως το "μπλε" του Αιγαίου, της σημαίας μας, ίσως η κουλτούρα που διαμόρφωσε το εγώ μας.

Οπως και να χει.. Είναι ξενιτιά.

Με εκτίμηση
Γιώργος




Αυτο ειναι στον ανθρωπο νομιζω. Σε καταλαβαινω. Εμενα με ποναει κ η ευρωπαικη χωρα που εχω επιλεξει ως διαμονη τα τελευταια 5 χρονια. Ξερω ομως αλλους που δεν τους ποναει η Αυστραλια ή η Κουβα (διορθωστε με αν κανω λαθος!). Το να ζεις μακρια απο την Ελλαδα ο καθενας το βιωνει διαφορετικα. Για μενα η "ξενιτια" εχει πλακα στην αρχη, κ αν κανεις κ κομποδεμα ακομα καλυτερα, αλλα με τον καιρο βαραινει...
Μου αρεσε το κειμενο σου. Σου ευχομαι ολα να εξελιχτουν θετικα. Καλη Τυχη κ δυναμη!
 

binio_panp

Member
Μηνύματα
64
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για μένα η "ξενιτιά" έχει πλάκα στην αρχή, κ αν κάνεις κ κομπόδεμα ακόμα καλύτερα, αλλά με τον καιρό βαραίνει..

Με αφορμή αυτή την πρόταση που πραγματικά τη βρίσκω πέρα για πέρα αληθινή,θα ήθελα να επισημάνω πως η μετανάστευση είναι πολύ δύσκολο πράγμα, είτε στην Ευρώπη είτε οπουδήποτε ανά τον κόσμο.Αν δεν έχεις βρει δουλειά πριν πας το μόνο σίγουρο είναι πως θα αντιμετωπίσεις πολλές δυσκολίες.Το βοιωτικό επίπεδο στην Ελλάδα που παρόλα αυτά βαθιά αγαπώ καθημερινά γίνεται δυσβάσταχτο.Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε στον τομέα της εργασίας, της υγείας και της παιδείας δεν αντιμετωπίζονται πια ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να διαχειριστώ.Βαλτώνουμε κάθε μέρα και περισσότερο, συμφωνώ με την εικόνα ενός φραπέ με τους φίλους μας κάτω από τον Ελληνικό ήλιο είναι σίγουρα μοναδική εμπειρία και λίγοι άνθρωποι μπορούν να την έχουν, με τα άλλα όμως τα εξίσου σημαντικά τι κάνουμε?Αν μπορούσα θα έφευγα από αυτόν τον κατά τα αλλά "ευλογημένο" τόπο. Αλλά φοβάμαι πως " η "ξενιτιά" έχει πλάκα στην αρχή, κ αν κάνεις κ κομπόδεμα ακόμα καλύτερα, αλλά με τον καιρό βαραίνει...............

 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Βρίσκω όλες αυτές τις γενικεύσεις εξαιρετικά άστοχες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για κάποιο λόγο η λέξη "ξενιτιά" δεν μου αρέσει. Προτιμώ τον όρο "μετανάστευση", μου φαίνεται λιγότερο 50s και πιο αισιόδοξος. Δεν μου λείπουν από την Ελλάδα περισσότερα πράγματα από αυτά που μου λείπουν από τις άλλες χώρες που έχω ζήσει. Έχω ζήσει σε αρκετές κα;ι πάντα υπάρχει κάτι (ναι, ακόμη και από την απαράδεκτη Αγγλία) που νοσταλγείς όταν βρίσκεσαι κάπου αλλού. Έτσι μου λείπουν πράγματα από την Ελλάδα, όπως μου λείπουν κι από την Ισπανία ή τη Λίμα, αλλά γενικά είμαι πολύ ευτυχισμένος όπου κι αν βρίσκομαι. Νομίζω πως η επιθυμία να ανακαλύπτω συνεχώς νέα πράγματα εκεί που βρίσκομαι υπερισχύει της νοσταλγίας γι' αυτά που μου λείπουν.

Φυσικά αυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο και τις συνθήκες που βρίσκεται σε κάθε τόπο. Αλλά να μου έχει λείψει η Ελλάδα με την έννοια της "ξενιτιάς", ποτέ. Ούτε ένα λεπτό σε πολλά χρόνια μετανάστευσης.
 

olympicbird

Member
Μηνύματα
15
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ
Είναι ξενιτεμένοι οι μετανάστες... δυστηχώς..
:)


Για κάποιο λόγο η λέξη "ξενιτιά" δεν μου αρέσει. Προτιμώ τον όρο "μετανάστευση", μου φαίνεται λιγότερο 50s και πιο αισιόδοξος. Δεν μου λείπουν από την Ελλάδα περισσότερα πράγματα από αυτά που μου λείπουν από τις άλλες χώρες που έχω ζήσει. Έχω ζήσει σε αρκετές κα;ι πάντα υπάρχει κάτι (ναι, ακόμη και από την απαράδεκτη Αγγλία) που νοσταλγείς όταν βρίσκεσαι κάπου αλλού. Έτσι μου λείπουν πράγματα από την Ελλάδα, όπως μου λείπουν κι από την Ισπανία ή τη Λίμα, αλλά γενικά είμαι πολύ ευτυχισμένος όπου κι αν βρίσκομαι. Νομίζω πως η επιθυμία να ανακαλύπτω συνεχώς νέα πράγματα εκεί που βρίσκομαι υπερισχύει της νοσταλγίας γι' αυτά που μου λείπουν.

Φυσικά αυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο και τις συνθήκες που βρίσκεται σε κάθε τόπο. Αλλά να μου έχει λείψει η Ελλάδα με την έννοια της "ξενιτιάς", ποτέ. Ούτε ένα λεπτό σε πολλά χρόνια μετανάστευσης.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
(ναι, ακόμη και από την απαράδεκτη Αγγλια)
Βρε αντ απο δω! επειδη μου μεινες στη σ**τοτρυπα της χωρας? οντας μεταναστης κι εγω, και καθως δεν εχω χρονο τωρα γιατι φευγω για leeds...., εν ταχει να πω και τη δικη μου εμπειρια, ΑΓΑΠΩ Λονδινο, τοσο οσο κανενα αλλο μερος που εχω βρεθει και ζησει και οι περισσοτεροι ξερετε οτι τα ειχα και πολλα. Δε νοσταλγω Ελλαδα, δε θελω να μεινω για παντα εδω αλλα τουτη ειναι δικλειδα ασφαλειας για μια συνεχη φοβια οτι μπορει να κυλησω σε νοσταλγικα μονοπατια, οχι για την Ελλαδα αλλα για τους ανθρωπους. Αλλα, διαολε, δυο χρονια εδω κι ακομα τιποτα! μονο αγαπη για τη ζωη που ζω! ηθελημενα παρακαμπτοντας τα οσα πολυ χρησιμα βιοποριστικα εχουν παρατεθει παραπανω, να δωσω μια συμβουλη σε μερικους ελληνες μεταναστες, τουλαχιστον του λονδινου. Ολο πληθαινουν οι περιπτωσεις ανθρωπων που, δουλεια-σπιτι (ασχημο σπιτι... χαλια σπιτι...)- δουλεια, διαμαρτυρονται για τα παντα. Αλλη χωρα, αλλη κουλτουρα τι να γινει τωρα. Ανοιξτε λιγο τα ματια και δειτε τι εχει να προσφερει ο χωρος πιυ βρισκεστε το οποιο δεν υπαρχει σε σας. Δεν εχει σουβλακι; φατε περουβιανο! δεν εχει θαλασσα; 6 ωρες για κορνουαλη! δεν εχει παρεες; επισκεψη μονοι δας σε ενα μουσειο ή παρασταση ή event ή ή ή... σταματηστε οσοι εχετε λυσει το βιοποριστικο να ταμπουρονεστε στη μελαγχολια σας κλεινοντας τους εαυτους σας μεσα!!! ΕΞΩΩΩ!!!
 

olympicbird

Member
Μηνύματα
15
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ
Φίλε μου

Θέλω να πίστευω ότι υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων. Αυτών που είναι φτιαγμένοι να προσαρμόζονται στην όποια κουλτούρα ( ακόμη και στην ανύπαρκτη) και σε αυτών που δεν είναι για "εξω"... Τουλάχιστον σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει γνωρίζοντας μερικούς απο δαύτους.. που μείναν τελικά.. ή φύγαν απογοητευμένοι.

Με εκτίμηση
Γιώργος.

Βρε αντ απο δω! επειδη μου μεινες στη σ**τοτρυπα της χωρας? οντας μεταναστης κι εγω, και καθως δεν εχω χρονο τωρα γιατι φευγω για leeds...., εν ταχει να πω και τη δικη μου εμπειρια, ΑΓΑΠΩ Λονδινο, τοσο οσο κανενα αλλο μερος που εχω βρεθει και ζησει και οι περισσοτεροι ξερετε οτι τα ειχα και πολλα. Δε νοσταλγω Ελλαδα, δε θελω να μεινω για παντα εδω αλλα τουτη ειναι δικλειδα ασφαλειας για μια συνεχη φοβια οτι μπορει να κυλησω σε νοσταλγικα μονοπατια, οχι για την Ελλαδα αλλα για τους ανθρωπους. Αλλα, διαολε, δυο χρονια εδω κι ακομα τιποτα! μονο αγαπη για τη ζωη που ζω! ηθελημενα παρακαμπτοντας τα οσα πολυ χρησιμα βιοποριστικα εχουν παρατεθει παραπανω, να δωσω μια συμβουλη σε μερικους ελληνες μεταναστες, τουλαχιστον του λονδινου. Ολο πληθαινουν οι περιπτωσεις ανθρωπων που, δουλεια-σπιτι (ασχημο σπιτι... χαλια σπιτι...)- δουλεια, διαμαρτυρονται για τα παντα. Αλλη χωρα, αλλη κουλτουρα τι να γινει τωρα. Ανοιξτε λιγο τα ματια και δειτε τι εχει να προσφερει ο χωρος πιυ βρισκεστε το οποιο δεν υπαρχει σε σας. Δεν εχει σουβλακι; φατε περουβιανο! δεν εχει θαλασσα; 6 ωρες για κορνουαλη! δεν εχει παρεες; επισκεψη μονοι δας σε ενα μουσειο ή παρασταση ή event ή ή ή... σταματηστε οσοι εχετε λυσει το βιοποριστικο να ταμπουρονεστε στη μελαγχολια σας κλεινοντας τους εαυτους σας μεσα!!! ΕΞΩΩΩ!!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Βρε αντ απο δω! επειδη μου μεινες στη σ**τοτρυπα της χωρας? οντας μεταναστης κι εγω, και καθως δεν εχω χρονο τωρα γιατι φευγω για leeds...., εν ταχει να πω και τη δικη μου εμπειρια, ΑΓΑΠΩ Λονδινο, τοσο οσο κανενα αλλο μερος που εχω βρεθει και ζησει και οι περισσοτεροι ξερετε οτι τα ειχα και πολλα. Δε νοσταλγω Ελλαδα, δε θελω να μεινω για παντα εδω αλλα τουτη ειναι δικλειδα ασφαλειας για μια συνεχη φοβια οτι μπορει να κυλησω σε νοσταλγικα μονοπατια, οχι για την Ελλαδα αλλα για τους ανθρωπους. Αλλα, διαολε, δυο χρονια εδω κι ακομα τιποτα! μονο αγαπη για τη ζωη που ζω! ηθελημενα παρακαμπτοντας τα οσα πολυ χρησιμα βιοποριστικα εχουν παρατεθει παραπανω, να δωσω μια συμβουλη σε μερικους ελληνες μεταναστες, τουλαχιστον του λονδινου. Ολο πληθαινουν οι περιπτωσεις ανθρωπων που, δουλεια-σπιτι (ασχημο σπιτι... χαλια σπιτι...)- δουλεια, διαμαρτυρονται για τα παντα. Αλλη χωρα, αλλη κουλτουρα τι να γινει τωρα. Ανοιξτε λιγο τα ματια και δειτε τι εχει να προσφερει ο χωρος πιυ βρισκεστε το οποιο δεν υπαρχει σε σας. Δεν εχει σουβλακι; φατε περουβιανο! δεν εχει θαλασσα; 6 ωρες για κορνουαλη! δεν εχει παρεες; επισκεψη μονοι δας σε ενα μουσειο ή παρασταση ή event ή ή ή... σταματηστε οσοι εχετε λυσει το βιοποριστικο να ταμπουρονεστε στη μελαγχολια σας κλεινοντας τους εαυτους σας μεσα!!! ΕΞΩΩΩ!!!
Οταν το δουλεια-σπιτι-δουλεια ειναι πραγματικοτητα, εκεινες οι 2 ελευθερες μερες του Σαβ/κου (αν υπαρχουν) δεν αρκουν για να νιωθεις οτι ολα ειναι μια χαρα. Και ορθως. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ναι βρε, καταλαβαίνετε τι εννοώ. Ο κάθε ένας από εμάς είναι διαφορετική περίπτωση κι ως περιστάσεις κι ως άνθρωπος. Μάχομαι εκείνους που η ροή της ζωής τους είναι παρόμοια είτε σε Ελλάδα είτε σε εξωτερικό αλλά παρ ολ αυτά, επιλέγουν στο εξωτερικό να μην κάνουν τίποτα*, να κλείνονται μέσα, να μην ξέρουν το κέντρο της πόλης τους επειδή "ά, ρε με τους κωλογερμανούς/ άγγλους/ γάλλους", "και τι να πάω να δω; τι καλύτερο έχουν αυτοί", "δε μπορώ, βαριέμαι" (στο παρόν ποστ, κατακρίνω μόνον και μόνον αυτές τις εκφράσεις) και στη συνέχεια τις ζυγίζουν αυτές τις δύο πραγματικότητες με τα ίδια μέτρα και σταθμά! έ όχι δα! όταν κατεβαίνεις Ελλάδα και είσαι φουλ παραλία, καφέδες, παρέες, διασκέδαση (και καλά κάνεις) και στο εξωτερικό είσαι εσώκλειστος, πώς να μη σε ψυχομπουκώνει η ζωή σου εκεί;
* έτσι, ήθελα να υπενθυμίσω την παραπάνω πρόταση.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πολλά εξαρτώνται από τον πoιο λόγο και ποιο σκεπτικό ξεκινάει κανείς την μετανάστευση. Και για ποιο λόγο επιλέγει κάποια χώρα. Αν έχει απορρίψει από πριν τον πολιτισμό/λαό και πάει μόνο για τα λεφτά ή την δουλειά τότε τι μπορεί να περιμένει; Απλή λογική. Σε ένα μέρος ζεις με ανθρώπους και δεν μπορείς να είσαι ευτυχισμένος μόνος σου όσο και βολεμένος να είσαι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom