Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Απ' αυτά που 'χω παρατήρησει κι εγώ όντως συνηθίζεται να δίνονται οι καλύτερες (κι αντίστοιχα ακριβότερες να τις αγοράσεις) προς το τέλος, όταν και φαίνεται πια ότι δεν θα πουληθούν.
Επίσης χοντρικά έχω παρατηρήσει ότι αρχικά δίνονται πολλές μεσαίες από περίπου σειρά 14 και πίσω με που και που διαδρόμους. Όταν αρχίζουν να τελειώνουν κι αυτές δίνονται διάδρομοι στις ίδιες σειρές με κάποια σπάνια παράθυρα.

Νομίζω πως το σκοπό της η ryan τον πέτυχε πάντως απ' όταν κατήργησε το να κάθονται μαζί ακόμα και για την ίδια κράτηση και οι αγορές θέσεων έχουν αυξηθεί πολύ. Το να βλέπεις ~80% των 4ευρων θέσεων κλεισμένων για πτήση που είναι 2μιση μήνες μετά δε νομίζω να είναι κάτι που ίσχυε παλιότερα.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Η εμπειρία μου από το πρόσφατο ταξίδι μου με την Ryan λέει ότι όσο πιο αργά κάνεις τσεκ-ιν, τόσο πιό καλές θέσεις έχεις.
Είχα τρείς πτήσεις (2 άτομα) 1. Θεσσαλονίκη- Δουβλίνο 2. Δουβλίνο- Γκάτγουικ 3. Στάνστετ- Θεσσαλονίκη.
Τα εισιτήρια ήταν priority αλλά χωρίς αγορασμένες θέσεις.
Το τσέκ-ιν επέλεξα να το κάνω περίπου 1 ώρα πριν το δίωρο που κλείνει. όλα έγιναν από το κινητό μου.
Οι θέσεις που μας δόθηκαν ήταν στην 1η πτήση 3C και 4C, στην 2η 3A και 4Α και στην 3η 1C και 3C.
και στις τρείς πτήσεις αλλάξαμε με τους διπλανούς μας και κάτσαμε μαζί.
Αυτό ισχύει με την προϋπόθεση να υπάρχουν ελεύθερες θέσεις.
Απο τις τέσσερις τελευταίες πτήσεις που πραγματοποίησα οι ρείς ήταν πλήρεις.
Οπότε εκει κάθεσαι όπου σε βάλουν και μάλιστα δεν εχεις και πολλές δυνατότητες αγοράς.
Θέλω να πω, υπάρχουν κάποιες λύσεις, αλλά γενικώς η κατάσταση με τις θέσεις είναι "λαχείο"
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπέρα, κατά το check in και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με την ταυτοτητα και το ελληνικο αλφαβητο και το γραμμα Φ που περιεχει. Γνωρίζετε τι κάνω? βαζω το αντιστοιχο αγγλικο?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
.....εγώ αυτό κάνω ακόμα και στην Esta!
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Παιδια χρειάζομαι βοήθεια επειγόντως!!!
πεταω με ραιναρι για παρισι!! ειχα αγοράσει 2 βαλίτσες και δυο χειραποσκευες τις οποιες και βλεπω στο διαχειριση κράτησης (itinerary). Οταν ομως εκανα ckeck in δεν μου τις εμφάνισε..
πως τις προσθέτω στη πτήση μου, στη κάρτα επιβίβασης? πηγα στο add bag, μου εμφανιζει μονο τη 20κιλη αλλα δε μπορω να κανω επιβεβαιωση

Τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης στην Ελλάδα δεν υπάρχει έτσι?
 
Last edited:

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Παιδια χρειάζομαι βοήθεια επειγόντως!!!
πεταω με ραιναρι για παρισι!! ειχα αγοράσει 2 βαλίτσες και δυο χειραποσκευες τις οποιες και βλεπω στο διαχειριση κράτησης (itinerary). Οταν ομως εκανα ckeck in δεν μου τις εμφάνισε..
πως τις προσθέτω στη πτήση μου, στη κάρτα επιβίβασης? πηγα στο add bag, μου εμφανιζει μονο τη 20κιλη αλλα δε μπορω να κανω επιβεβαιωση

Τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης στην Ελλάδα δεν υπάρχει έτσι?
Αφού δε σου δίνει τη δυνατότητα να αγορασεις 10κιλη, την εχεις ήδη πάρει.

Δες στο ckeck in, αν σου γραφει: ΣΕΙΡΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ "Προτεραιότητα", εχεις και τη βαλίτσα μέσα.
Ειδα μόλις ενα παλιο ckeck in που ειχα στο κινητό. Επίσης το χρωμα ειναι μπλέ. Αν εισαι χωρις προτεραιοτητα και βαλίτσα το χρώμα είναι άσπρο
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Παιδια χρειάζομαι βοήθεια επειγόντως!!!
πεταω με ραιναρι για παρισι!! ειχα αγοράσει 2 βαλίτσες και δυο χειραποσκευες τις οποιες και βλεπω στο διαχειριση κράτησης (itinerary). Οταν ομως εκανα ckeck in δεν μου τις εμφάνισε..
πως τις προσθέτω στη πτήση μου, στη κάρτα επιβίβασης? πηγα στο add bag, μου εμφανιζει μονο τη 20κιλη αλλα δε μπορω να κανω επιβεβαιωση

Τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης στην Ελλάδα δεν υπάρχει έτσι?
Στην καρτα επιβιβασης κατω με μικρα γραμματα πρεπει να λεει τις αποσκευες σου. Ξανακοίτα προσεκτικα.
 

Natalia00

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Καλησπέρα χρειάζομαι τη βοήθεια σας!
Έχω κάνει δύο διαφορετικές κρατήσεις για την ίδια πτήση από τον ίδιο λογαριασμό, η μια είναι για εμένα και η άλλη για φίλο, μπαίνω να κάνω τσεκ ιν (δυστυχώς από την εφαρμογή) κάνω πρώτα το τσεκ ιν του φίλου και μετά το δικό μου και βλέπω πως στην κάρτα επιβίβασης του φίλου γράφει τα δικά μου στοιχεία ταυτότητας.. τώρα τι κάνουμε?? Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει άμεσα!!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Στο chat της εταιρείας τις εργάσιμες ώρες θα βρείτε άκρη.
 

jenn35

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα φίλοι και φίλες,

Είμαι κάτοχος Αλβανικού Διαβατηρίου και Ειδικού Δελτίου Ταυτότητας Ομογενών (ΕΔΤΟ). Έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια για να επισκεφτώ την Κρακοβία σε λίγες μέρες.

Σήμερα επιχείρησα να κάνω online checkin απο την ιστοσελίδα της Ryanair και μου ζητήθηκε να επιλέξω είδος αεροπορικού εγγράφου (Διαβατήριο ή Ταυτότητα) και στην συνέχεια να συμπληρώσω τον αριθμό του εγγράφου. Γνωρίζω οτι ως ομογενής χρειάζομαι και τα δύο εγγραφα μαζί μου για να ταξιδέψω σε χώρε Σένγκεν. Η ερώτηση μου είναι ποιο επιλέγω στην ιστοσελιδα της Ryanair? Επιλέγω διαβατηριο και βαζω τον αριθμο του; ή επιλέγω ταυτότητα και βαζω τον αριθμο του ΕΔΤΟ μου;

Σας ευχαριστώ πολύ
 

Anastasan

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας, έχω κλείσει θέσεις για 14/02 και τις έχω πληρώσει, οικογένεια με τρία παιδιά. Το check in ανοιγει νωρίτερα από τις 48 ώρες;
Μπορείς να κάνεις check in και για την επιστροφή νωρίτερα άμαέχεις κλείσει θέσεις;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom