Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, να ρωτήσω..στη ryanair η κάρτα επιβίβασης μπορεί να είναι στο κινητό;;
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπέρα, να ρωτήσω..στη ryanair η κάρτα επιβίβασης μπορεί να είναι στο κινητό;;
Ναι φυσικα,είτε κατεβάζοντας στο κινητό την εφαρμογή της εταιρίας,είτε σε pdf.Υπάρχουν βέβαια κάποια αεροδρόμια που δεν δέχονται την κάρτα επιβίβασης σε ηλεκτρονική μορφή αλλά μόνο εκτυπωμένη τσέκαρε εδώ:
https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq#8-0
 

pettakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
16
Καλησπερα, σε μεθαυριανη πτηση , εγινε μια κρατηση για την τριμελη οικογενεια μου. Το check-in, πρεπει να γινει για ολους μαζι η μπορω και χωριστα. Ο λογος που ρωταω ειναι διοτι στις χειραποσκευες εχουν ηδη εξαντληθει τα priority and 2 cabin baggage, και σου δινει σαν επιλογη να πας στο γκισε. Ποσες χειραποσκευες-βαλιτσες μπορω να αγορασω, π.χ. τρεις η και λιγοτερες απο τρεις?
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Καλησπερα, σε μεθαυριανη πτηση , εγινε μια κρατηση για την τριμελη οικογενεια μου. Το check-in, πρεπει να γινει για ολους μαζι η μπορω και χωριστα. Ο λογος που ρωταω ειναι διοτι στις χειραποσκευες εχουν ηδη εξαντληθει τα priority and 2 cabin baggage, και σου δινει σαν επιλογη να πας στο γκισε. Ποσες χειραποσκευες-βαλιτσες μπορω να αγορασω, π.χ. τρεις η και λιγοτερες απο τρεις?
απο 1 εως 3.
καθε ατομο ξεχωριστα.
το chrck in ομως θα γινει για τους 3 ταυτόχρονα.
Βαλίτσες μπορείς να παρεις οποιαδηποτε στιγμη μεχρι 2 ωρες πριν την πτηση.

Το νεο κόλπο με τις "δωρεαν θέσεις" ειναι μεγάλη μούφα.
Εκλεισ για 5 άτομα σε δυο κρατήσεις.
Εκανα το check in (αυριο πεταμε) και ενω το 40% των θεσεων ήταν ελευθερο, εδωσε 3 + 2 μεμονωμένες θεσεις,
Και λεω "μεμονωμένες" γιατι γυρω γυρω ειναι ολες ελευθερες. Αναγκαστικά πλήρωσα μια (την πιο απομακρυνσμένη) και ειμαστε ολοι σχετικα κοντα, ευτυχώς δεν ειχε μεσαίες.
Πριν ενα μηνα πεταξαν δυο ζευγαρια φίλων χωρις να πληρωσουν θεση. Τους εδωσε 4 μεσαίες!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
απο 1 εως 3.
καθε ατομο ξεχωριστα.
το chrck in ομως θα γινει για τους 3 ταυτόχρονα.
Βαλίτσες μπορείς να παρεις οποιαδηποτε στιγμη μεχρι 2 ωρες πριν την πτηση.

Το νεο κόλπο με τις "δωρεαν θέσεις" ειναι μεγάλη μούφα.
Εκλεισ για 5 άτομα σε δυο κρατήσεις.
Εκανα το check in (αυριο πεταμε) και ενω το 40% των θεσεων ήταν ελευθερο, εδωσε 3 + 2 μεμονωμένες θεσεις,
Και λεω "μεμονωμένες" γιατι γυρω γυρω ειναι ολες ελευθερες. Αναγκαστικά πλήρωσα μια (την πιο απομακρυνσμένη) και ειμαστε ολοι σχετικα κοντα, ευτυχώς δεν ειχε μεσαίες.
Πριν ενα μηνα πεταξαν δυο ζευγαρια φίλων χωρις να πληρωσουν θεση. Τους εδωσε 4 μεσαίες!
Ναι τα ξερουμε ολα αυτα, ειναι στα πλαισια να μαζεψουν οσα περισσοερα μπορουν και φυσικα "για την μεγιστοποιηση και την ευελιξια στις επιλογες των πελατων". Επιτηδες το κανουν για να σε πιεσουν να αγορασεις την υπηρεσια επιλογης θεσης.
Και φυσικα αυτο πρεπει να σου αρεσει αλλιως θα σε πουν hater.
Σημεια των καιρων.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
απο 1 εως 3.
καθε ατομο ξεχωριστα.
το chrck in ομως θα γινει για τους 3 ταυτόχρονα.
Βαλίτσες μπορείς να παρεις οποιαδηποτε στιγμη μεχρι 2 ωρες πριν την πτηση.

Το νεο κόλπο με τις "δωρεαν θέσεις" ειναι μεγάλη μούφα.
Εκλεισ για 5 άτομα σε δυο κρατήσεις.
Εκανα το check in (αυριο πεταμε) και ενω το 40% των θεσεων ήταν ελευθερο, εδωσε 3 + 2 μεμονωμένες θεσεις,
Και λεω "μεμονωμένες" γιατι γυρω γυρω ειναι ολες ελευθερες. Αναγκαστικά πλήρωσα μια (την πιο απομακρυνσμένη) και ειμαστε ολοι σχετικα κοντα, ευτυχώς δεν ειχε μεσαίες.
Πριν ενα μηνα πεταξαν δυο ζευγαρια φίλων χωρις να πληρωσουν θεση. Τους εδωσε 4 μεσαίες!
Τη στιγμη που δεν αγοραζεις θεση σου δινει τυχαιες. Τι εννοεις κολπο με δωρεαν θεσεις?
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Παλιότερα θυμάμαι μας έβαζε όλους μαζι.
Ειδικά όταν ταξιδεύαμε 2 ή 3 άτομα μας έβαζε σίγουρα μαζί.

Απο τότε που άλλαξε η πολιτική κράτησης θέσεων δεν έτυχε να ταξιδέψω, ή μια φορα είχα διαλέξει θέσεις, μου φάνηκε "κάπως" το οτι δεν δίνουν συνεχόμενες θέσεις ενω υπάρχουν.


Ρωτησα ενα ζευγαρι φιλων μας οι οποίοι πηγαινοερχονται Γερμανια μερικές φορες το χρονο και σε άσχετες εποχες (δηλαδη μισοάδεια τα αεροπλάνα). Μου είπαν οτι ποτε δεν τους εβαλε να καθησουν μαζι, απλά πηγαινουν μετα και καθονται οπου υπαρχει άδειο κάθισμα
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Ισχυει πλεον αν θες να καθισεις με το υπολοιπο γκρουπ πρεπει να κλεισεις θεσεις. Γενικα ομως δεν χρειάζεται να πληρωσεις.
 

Nikidrama

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Η εκτύπωση είναι σε Α4 και μπορεί να είναι και ασπρόμαυρη.
Για την ταυτότητα εννοείς ότι κατά λάθος το έβαλες, ή ότι αυτός είναι ο αριθμός του διαβατηρίου σου και αγχώνεσαι επειδή δεν είναι λατινικής αλφαβήτου;
Τελικά τι έγινε με την πτήση σας;; Το δέχτηκαν το "Φ" γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Η ταυτότητα μου εχει το γράμμα "Φ". Τελευταία φορα που τη χρησιμοποίησα στη Ράιαν μου έβαλαν το 'F" και δεν ειχα κάποιο πρόβλημα (μετά εβγαλα ενα διαβατήριο μεχρι να βγουν οι νέες ταυτοτητες γιατι η ταυτότητα μου ηταν ταλαιπωρημενη και είχα καποια προβλήματα στα σύνορα).

Σχετικά με τις τυχαίες θέσεις που αναφέρθηκα παραπάνω, στο γυρισμό μου έδωσαν 5 θέσεις όλες μεσαίες.
Βέβαια, δε δινουν θέσεις για να κλείσουν τα κενα που υπάρχουν, τις δίνουν σε "ανοιχτό" μέρος για να μπορείς να αγοράσεις τη διπλανή ;)
Στο αεροπλάνο και στις δυο διαδρομές γινόταν το "σώσε" με τις ανταλλαγές (και ήταν και στις δυο διαδρομές πλήρες το αεροπλάνο)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Η εμπειρία μου από το πρόσφατο ταξίδι μου με την Ryan λέει ότι όσο πιο αργά κάνεις τσεκ-ιν, τόσο πιό καλές θέσεις έχεις.
Είχα τρείς πτήσεις (2 άτομα) 1. Θεσσαλονίκη- Δουβλίνο 2. Δουβλίνο- Γκάτγουικ 3. Στάνστετ- Θεσσαλονίκη.
Τα εισιτήρια ήταν priority αλλά χωρίς αγορασμένες θέσεις.
Το τσέκ-ιν επέλεξα να το κάνω περίπου 1 ώρα πριν το δίωρο που κλείνει. όλα έγιναν από το κινητό μου.
Οι θέσεις που μας δόθηκαν ήταν στην 1η πτήση 3C και 4C, στην 2η 3A και 4Α και στην 3η 1C και 3C.
και στις τρείς πτήσεις αλλάξαμε με τους διπλανούς μας και κάτσαμε μαζί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom