Οδικός Βουδαπέστη F1- Βιεννη- Ντουμπρόβνικ- Μπούντβα

Joncooper

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σε όλους, νέο μέλος και εγώ αυτής της τεράστιας παρεας.Διαβαζω γενικα τις ιστοριες και τα περιγράφεται ολοι καταπληκτικα.Εγω δεν είμαι καλός στο γραπτό λόγο οπότε συγχωρέστε με αν σας μπερδεύω λιγο.θα γράψω και εγώ για το ταξίδι που θα κάνουμε πρώτη φορά οδικός οπότε αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος. Λοιπον θα ξεκινήσουμε από Κοζανη την Παρασκευή 28 Ιουλίου με προορισμό Βουδαπέστη για τον αγώνα της F1.Υπαρχουν όλα πράσινη κάρτα νέου τύπου δίπλωμα ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες.
Θα πάμε μεσω ΠΓΔΜ και Σερβίας εδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει:
1.ποσο επικίνδυνα είναι γενικά;
2 αν περνάμε τα σύνορα με ταυτότητες;
3 και γενικά αν κάποιος έχει κάποια έξτρα tips
Στις 30 Ιουλίου θα αναχωρήσουμε για Βιέννη έως τις 1 Αυγούστου.
Από εκεί θα κατευθυνθούμε προς Ντουμπρόβνικ ή μπορεί και να διανυκτερεύσουμε σε ένα νησί της Κροατίας το παγκ.Στο Ντουμπρόβνικ θα μείνουμε έως τις 4 Αυγούστου και από εκεί θα πάμε στην Μπούντβα έως τις 6 Αυγούστου. Και από εκεί επιστροφή για κοζανη,οποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

me gusta viajar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανια
Γεια σε όλους, νέο μέλος και εγώ αυτής της τεράστιας παρεας.Διαβαζω γενικα τις ιστοριες και τα περιγράφεται ολοι καταπληκτικα.Εγω δεν είμαι καλός στο γραπτό λόγο οπότε συγχωρέστε με αν σας μπερδεύω λιγο.θα γράψω και εγώ για το ταξίδι που θα κάνουμε πρώτη φορά οδικός οπότε αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος. Λοιπον θα ξεκινήσουμε από Κοζανη την Παρασκευή 28 Ιουλίου με προορισμό Βουδαπέστη για τον αγώνα της F1.Υπαρχουν όλα πράσινη κάρτα νέου τύπου δίπλωμα ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες.
Θα πάμε μεσω ΠΓΔΜ και Σερβίας εδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει:
1.ποσο επικίνδυνα είναι γενικά;
2 αν περνάμε τα σύνορα με ταυτότητες;
3 και γενικά αν κάποιος έχει κάποια έξτρα tips
Στις 30 Ιουλίου θα αναχωρήσουμε για Βιέννη έως τις 1 Αυγούστου.
Από εκεί θα κατευθυνθούμε προς Ντουμπρόβνικ ή μπορεί και να διανυκτερεύσουμε σε ένα νησί της Κροατίας το παγκ.Στο Ντουμπρόβνικ θα μείνουμε έως τις 4 Αυγούστου και από εκεί θα πάμε στην Μπούντβα έως τις 6 Αυγούστου. Και από εκεί επιστροφή για κοζανη,οποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Σε καλωσοριζω και εγω σαν νεο σχετικα μελος σε αυτη τη μεγαλη ταξιδιωτικη παρεα...Παμε ομως τωρα στα του ταξιδιου για να μη σε κραταω σε αγωνια...Επειδη εχω κανει το ιδιο ταξιδι σχεδον με μηχανη εχω να σου πω οτι πουθενα στις χωρες και τις διαδρομες που περιγραφεις δεν θα νιωσεις τον παραμικρο φοβο...Αν μπεις απο Ευζωνους να προσεχεις τουλαχιστον στα πρωτα χιλιομετρα μεσα στα Σκοπια γιατι απο οτι θυμαμαι γινοταν εργα στο οδοστρωμα και ειχε διαφορες παρακαμψεις...Να τηρεις τα ορια ταχυτητας στα Σκοπια γιατι εχει συχνα μπλοκα αν και σαν Βαλκανιοι λαοι που ειμαστε επικοινωνουμε με τα φωτα σε περιπτωση Αστυνομιας...;) 2.Επειδη η Σερβια δεν ειναι μελος της Συνθηκης Σενγκεν ενδεχομενως να εχεις προβλημα να μπεις στη χωρα με την αστυνομικη ταυτοτητα αλλα για παν ενδεχομενο παρε τηλ.στον ελεγχο Διαβατηριων του Ελ.Βενιζελος να σε κατατοπισουν

3.Πληροφοριακα οταν μπεις Σερβια μην παραξενευτεις οτι δεν εχει διοδια,απλα παιρνεις χαρτακι απο το γκισε και πληρωνεις μια και καλη στην εξοδο,οχι καθε τρεις και λιγο οπως εδω...Η Βουδαπεστη ειναι πανεμορφη και για να παρεις μια καλη γευση θα σου προτεινα να παρεις το 48ωρο εισιτηριο του ανοικτου τυπου λεωφορειων hop on-hop off που περνανε απο ολα τα αξιοθεατα της Βουδαπεστης.Το 48ωρο εισιτηριο επισης περιλαμβανει και την κρουαζιερα μεχρι το νησι της Μαργαριτας οποια απο τις 2 μερες θες εσυ...Επισης μην παραλειψεις αφου θα εισαι εκει για ΠΣΚ μια βολτα γνωριμιας με την νυχτερινη ζωη του κεντρου της πολης,οι Ουγγαρεζες ειναι πανεμορφες(να υποθεσω οτι δεν πας με γυναικεια συντροφια:innocent:)

Φευγοντας απο Ντουμπροβνικ(οπου δεν εχω παει ακομα:() και εχεις χρονο αξιζει να οδηγησεις και στον κολπο του Κοτορ...Ετσι και αλλιως ειναι στο δρομο σου και η αποσταση απο Μπουντβα ειναι 23 χλμ.μονο

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο
 
Last edited by a moderator:

Joncooper

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
3.Πληροφοριακα οταν μπεις Σερβια μην παραξενευτεις οτι δεν εχει διοδια,απλα παιρνεις χαρτακι απο το γκισε και πληρωνεις μια και καλη στην εξοδο,οχι καθε τρεις και λιγο οπως εδω...Η Βουδαπεστη ειναι πανεμορφη και για να παρεις μια καλη γευση θα σου προτεινα να παρεις το 48ωρο εισιτηριο του ανοικτου τυπου λεωφορειων hop on-hop off που περνανε απο ολα τα αξιοθεατα της Βουδαπεστης.Το 48ωρο εισιτηριο επισης περιλαμβανει και την κρουαζιερα μεχρι το νησι της Μαργαριτας οποια απο τις 2 μερες θες εσυ...Επισης μην παραλειψεις αφου θα εισαι εκει για ΠΣΚ μια βολτα γνωριμιας με την νυχτερινη ζωη του κεντρου της πολης,οι Ουγγαρεζες ειναι πανεμορφες(να υποθεσω οτι δεν πας με γυναικεια συντροφια:innocent:)

Φευγοντας απο Ντουμπροβνικ(οπου δεν εχω παει ακομα:() και εχεις χρονο αξιζει να οδηγησεις και στον κολπο του Κοτορ...Ετσι και αλλιως ειναι στο δρομο σου και η αποσταση απο Μπουντβα ειναι 23 χλμ.μονο

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο
Ευχαριστώ πάρα πολύ,για τις πληροφορίες τον κόλπο του Κότορ τον έχω στα υπόψη.Συγγνωμη που άργησα να απαντήσω αλλά δουλευα.αυτο με το διαβατήριο είναι ένα θέμα αλλά έψαξα λίγο στο ίντερνετ και είδα ότι περνάς με ταυτότητα,θα πάρω και τηλέφωνο για σιγουριά,http://www.mfa.gr/serbia/ypiresies/loipes-uperesies/khresimes-plerophories-gia-ten-serbia.html εδώ είδα που είναι επίσημο σάιτ ότι περνάς με ταυτότητα
 

me gusta viajar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανια
Καλο θα ηταν να παρεις και μια δευτερη γνωμη ειδικα στην περιπτωση που σκοπευεις να διασχισεις την Αλβανια για να μπεις Ελλαδα π.χ απο Κρυσταλλοπηγη...Οπως και να εχει καλα να περασεις και περιμενουμε εντυπωσεις με νεα ιστορια+φωτο απο το ταξιδι σου
 

Joncooper

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλο θα ηταν να παρεις και μια δευτερη γνωμη ειδικα στην περιπτωση που σκοπευεις να διασχισεις την Αλβανια για να μπεις Ελλαδα π.χ απο Κρυσταλλοπηγη...Οπως και να εχει καλα να περασεις και περιμενουμε εντυπωσεις με νεα ιστορια+φωτο απο το ταξιδι σου
Θα πάρω τηλέφωνο για σιγουριά,ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και την άμεση ανταπόκριση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom