Αυστρία Ιταλία Ουγγαρία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Οδικώς Ελλάδα – Σκόπια – Σερβία – Ουγγαρία – Αυστρία – Γερμανία (λίγο) – Ιταλία – Ελλάδα

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Το Βελιγράδι γενικά μπορώ να πω ότι είναι η πιο άσχημη και βαρετή πόλη με πολύ βαριά ενέργεια. ![/QUOTE


Την επόμενη φορά που θα βρεθεις στο Βελιγράδι θυμισου να περπατήσες στον πεζοδρομο του και να φας στην Scadarska street , θα αλλάξεις γνωμη. Εντάξει δεν συγκρίνεται με γνωστούς τουριστικούς προορισμους αλλα αξιζει να του αφιερώσεις μια μέρα.
 
Last edited:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Το Βελιγράδι γενικά μπορώ να πω ότι είναι η πιο άσχημη και βαρετή πόλη με πολύ βαριά ενέργεια. ![/QUOTE


Την επόμενη φορά που θα βρεθεις στο Βελιγράδι θυμισου να περπατήσες στον πεζοδρομο του και να φας στην Scadarska street , θα αλλάξεις γνωμη. Εντάξει δεν συγκρίνεται με γνωστούς τουριστικούς προορισμους αλλα αξιζει να του αφιερώσεις μια μέρα.
αντιθετα ειναι πολυ πιο υποτιμημενο σε σχεση με αλλους προορισμους που προβαλλονται-μια μερα δεν προλαβαινεις να δης τιποτα
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
αντιθετα ειναι πολυ πιο υποτιμημενο σε σχεση με αλλους προορισμους που προβαλλονται-μια μερα δεν προλαβαινεις να δης τιποτα
Σε σχεση με αλλες ευρωπαϊκές πρωτευουσες που έχω πάει ειναι σίγουρα η λιγότερο ωραία. Βαρετή σίγουρα δεν την λες γιατι εχει ζωή αλλα δεν θα την επέλεγα για προοριςμο. Ειναι μια αναγκαστική επιλογη για όποιον θέλει να κανει μια οδικη εκδρομή στην Ευρώπη.Πιθανόν να εχει κρυφά μυστικά που δεν τα εξερεύνησα...
 
Last edited:

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους. Πέρασε λίγος καιρός να τα πούμε αλλα να με πάλι στις επάλξεις. Πάμε


Σε σχεση με αλλες ευρωπαϊκές πρωτευουσες που έχω πάει ειναι σίγουρα η λιγότερο ωραία. Βαρετή σίγουρα δεν την λες γιατι εχει ζωή αλλα δεν θα την επέλεγα για προοριςμο. Ειναι μια αναγκαστική επιλογη για όποιον θέλει να κανει μια οδικη εκδρομή στην Ευρώπη.Πιθανόν να εχει κρυφά μυστικά που δεν τα εξερεύνησα...
Γενικά το Βελιγράδι λογικά το αδίκησα λιγάκι. Βλέπω πολλούς εχετε πολύ καλή αποψη. Εμένα απλά δεν μου γέμισε το μάτι γυρίζοντας αρκετές γειτονιές και στο παλαιό και στο νέο Βελιγράδι. Η πόλη δείχνει να έχει την προχειρότητα που έχουν οι Βαλκάνιοι λαοί (φυσικά και εμείς) στην κατασκευή κτιρίων και την τοποθέτησή τους.

Ευελπιστώ να καταφέρω να κάνω σύντομα νεο road trip ετσι ώστε να του δώσω ακόμα μια ευκαιρία.
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δηλαδή θες να μου πεις φίλε μου πως χαλάσες 600-800€ παραπάνω απο τι θα χαλάσω εγώ για 5 βραδιά στην Λευκάδα τον 15 Αυγούστο? Αυτό τι κατάλαβες θα χαλάσω ενα 1000€ με βενζινι φαγητό ξενοδοχείο ολα... Και εσύ έκανες ολα αυτά με τόσο καλό ποσό? Μπράβο πολλά...
Ναι όντως βρήκε οικονομικά αλλα δεν υπήρχαν πολλές πολυτέλειες και σπατάλες. Πρωινό κλπ απο μαρκετ, δεν αγόρασα δωράκια, δεν πήραμε τίποτα για μας πχ μπλούζες, κρασιά. Επίσης δεν φάγαμε σε εστιατόρια (εκτός απο τα Σκόπια, την Βουδαπέστη και την Βιέννη που ήταν ταβερνοκαταστάσεις). Καταναλώσαμε γκάζι και όχι βενζίνη και είχαμε κάνει πολύ καλή προετοιμασία μήνες πριν για να βρούμε σωστά και οικονομικά ξενοδοχεία.

Κοίτα σύμπτωση !!!!!!!!!!!!!!
Στις 21-8-2014 βρισκόμουν κι εγώ στο Innsbruck. :):):)
... τελικά το παίρνω πίσω.... ΠΑΝΤΟΥ υπάρχει ένας Έλληνας
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Seefeld (Ζεεφελντ) - Innsbruck– Seefeld22-08-2014


Την επόμενη μέρα αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Innsbruckπου μας είχε κερδίσει από τα λίγα λεπτά που είχαμε περάσει την προηγούμενη μέρα.

1.jpeg
Η περιοχή εδώ λέγεται Tirol (τιρόλο) και είναι η Αυστριακή πλευρά της Βαυαρίας.
2.jpeg


Η πόλη είναι μια σχετικά μικρή και επίπεδη ενώ στην άκρη της μιας της πλευράς συνορεύει κάθετα ένα τεράστιο βουνό.
3.jpeg

Όπως και στο Σάλτσμπουργκ έτσι και εδώ η φύση μπαίνει μέσα στην πόλη. Και αυτή διαθέτει δίκτυο ποδηλατοδρόμων, πολλά πάρκα και την χωρίζει στην μέση ο ποταμός .. Inn.
10.jpg

Οι Τιρολέζοι είναι αρκετά δεμένοι με την παράδοσή του με αποτέλεσμα να βλέπετε μερικούς από αυτούς να κόβουν βόλτες με την παραδοσιακή τους στολή (κυρίως στα χωριά).
6.JPG

Κυκλοφορήσαμε αρκετούτσικα κυρίως με τα πόδια και μας άφησε μια γλυκιά ανάμνηση. Μπορώ να πω ότι μας γοήτευσε περισσότερο από κάθε άλλη πόλη χωρίς να μπορώ ακριβώς να το αιτιολογήσω.

Η Αυστρία εκτός όλων των άλλων είναι και η πρωτεύουσα των Σβαροφσκι - Swarovski
4.jpeg
5.jpg

Ναι.. αληθινά είναι ....

Σαν να μην έφτανε η γύρο φύση που έπνιγε την επαρχία, ή πόλη ήταν και αυτή γεμάτη με δέντρα και πάρκα. Αφορμή δοθείσης .. ας κάτσουμε.
7.jpeg
8.jpeg
9.jpg


Η συνέχεια δεν ήταν πολύ συναρπαστική καθώς θέλαμε πως και πώς να ξαναγυρίσουμε στο Ζεεφελντ που τόσο αγαπήσαμε.
11.jpg


Ναι το ξέρω οτι μπορεί να είναι λίγο κουραστικό αλλα δεν μπορώ να αντισταθώ να μοιραστώ ξανα την θέα απο το ξενοδοχείο μας
12.JPG
13.JPG
14.JPG

Το δείπνο σε κάποιο εστιατόριο θεωρήθηκε ετη μια φορά απαγορευτικό και έτσι πέσαμε πάλι στη ανάγκη του μάρκετ. Αυτή την φορά η ίδεα μας ήταν να δοκιμάσουμε αυτά τα κατεψυγμένα-ψιλοέτοιμα φαγητά που τα τελειώνεις στο μικροκυμάτων.

15.jpg


Ένα θα σας πω… το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΦΑΓΗΤΟ της ΖΩΗΣ ΜΟΥ. Πέτρες να τρώγαμε πιο νόστιμο θα ήταν. Ασε που βρώμαγε το δωμάτιο πλαστική σάλτσα κλπ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ….. ΠΟΤΕ. Καλύτερα νηστικοί
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Seefeld (Ζεεφελντ) – Μπολόνια 23-08-2014


Χιλιόμετρα : 472
Διόδια : 31,90€
Χρόνος : 10 ώρες 16 λεπτά (οδήγηση)


3 1.jpg

Ξεκινήσαμε πρωί μπας και προλάβουμε να δούμε καμία πόλη μεσημέρι. Επόμενος σταθμός Μπολόνια. Η μέρα ήταν βροχερή και με κάμποσο κρύο. Πήραμε λοιπών τον δρόμο που ενώνει την Αυστρία με την Ιταλία και μετά από μόλις 5 χλμ πέφτουμε σε σφοδρή κίνηση. Ξαφνικά όλες οι μνήμες από την κίνηση στο Βελιγράδι και το μανίκι στα σύνορα με την Ουγγαρία μας ήρθαν στο μυαλό…. ψυχραιμία …. δεν υπάρχει λόγος πανικού. Στο κάτω κάτω της γραφής εκεί υπήρχαν και διόδια και σύνορα. Εδώ δεν έχει.

Τελικά και εδώ έχει διόδια και κοστίζουν 8,50€

Πληροφορία: Στην Ιταλία και στην Αυστρία (λογικά και σε κάποιες άλλες χώρες) η google έχει ενημέρωση για την κίνηση στους δρόμους …. Πολύ σημαντικό.

Δυστυχώς ο χάρτης ήταν κατακόκκινος!!!!

Οψόμεθα

Πληροφορία 2: Όλες οι χώρες προβαίνουν σε εργασίες συντήρησης και επισκευής των δρόμων τους. Στις βόρειες χώρες λόγω του χιονιού οι εργασίες αυτές γίνονται το καλοκαίρι!!!

1.jpg


Ως καταλαβαίνεται οι οδικές εργασίες σε συνδυασμό με την διάθεση των Αυστριακών να κατεβούν για σαββατοκύριακο Ιταλία δημιούργησε το αδιαχώρητο.

2.jpeg


Για να μην σας κουράσω αφάνταστα σας διηγούμαι σε τίτλους

09.48 Ζεεφελντ

+ 27χλμ​

10.13 Innsbruck

+25,5χλμ​

10.22 Διοδια

+10,5χλμ​

11.03 Gries am Brenner

+5,4χλμ​

11.28 Brannero (σύνορα Αυστρίας-Ιταλίας)

+38,3χλμ​

13.00 Fortezza

+51χλμ​
3 2.jpg


15.00 Bolzano (Σε αυτό το σημείο πρέπει να σας επισημάνω να ΜΗΝ εμπιστεύεστε το GPS 100%. Ήμασταν στον περιφερειακό και μπαίναμε στην εθνική τους. Πληρώνοντας τα διόδια στα 10 μέτρα είχε διασταύρωση. Το GPS έλεγε να πάμε δεξιά αλλα εγώ ήμουν σίγουρος ότι έπρεπε να πάμε αριστερά. Δυστυχώς άκουσα το GPS και τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν παντελώς λάθος επιλογή καθώς πήραμε λάθος δρόμο που μας πήγαινε ….ΠΙΣΩ!!!!! Η πιο κοντινή έξοδος ήταν μετά από …. 32χλμ!!!!!!!!!

3.jpeg


Για να πω την αλήθεια μόλις συνειδητοποίησα ότι πηγαίνουμε πίσω και έπρεπε να το ξαναπεράσουμε νομίζω για δευτερόλεπτα σάλεψα! Η όραση μου άρχισε να συρρικνώνετε ενώ το άνω μέρος του κεφαλιού μου μυρμήγκιαζε.

+32,6χλμ​

15.25 Chiusa
+32,6χλμ​
4.jpeg

16.40 Bolzano!!!!

+10,4χλμ​

17.30 Laivesιδιο υψος λιμνης

+53,7χλμ​

19.00 Τρεντο

+87,2χλμ​

20.13 Διασταυρωση για βερόνα

+150χλμ​

22.00 Είσοδος στην πόλη της Μπολόνια

+10χλμ​

22.19 Ξενοδοχείο Μπολόνια

3 3.jpg


Ναι ήταν αλήθεια… μετά από 12,5ώρες, εκ των οποίων 10,5ώρες οδήγησης!!!, φτάσαμε επιτέλους στον προορισμό μας.

5.jpeg


Φυσικά σε τόσες ώρες ταξιδίου το αυτοκίνητο δεν πέταγε και την σκούφια του … οπότε ….

7.jpeg
6.jpeg


Το ξενοδοχείο που μείναμε ήταν το SuiteHotelElitehttp://www.suitehotelelite.it/it/home.htm

1)Το δωρεάν παρκινγκ που έγραφε ότι είχε εννοούσε 2 θέσεις στο πλάι που φυσικά ήταν πιασμένες! Ήμουν τόσο κουρασμένος που άφησα τα πράγματα εξω από το ξενοδοχείο και πάρκαρα το αυτοκίνητο σε ένα στενό λίγο παρακάτω όπου βρήκα.

2)Με τον όρο Free-Wifi εννοούσε 2 υπολογιστές, 10ετιάς τουλάχιστον (νομίζω ο ένας είχε windows 95!! και ως καταλάβατε ούτε από εκεί έμπαινες τελικά στο ιντερνετ…. Δηλαδή από πουθενά

8.jpg


Η τύχη όμως δεν μας άφησε να παραπονεθούμε … κι άλλο, καθώς για κάποιο λόγω το ξενοδοχείο μας άλλαξε δωμάτιο και από απλό μας έδωσε μικρή σουίτα!!!!

10.JPG
9.JPG


Δεν ξερω πόσο κόστιζε κανονικά… εμείς 50€ δώσαμε. Βέβαια μετά απο τόση κούραση δύσκολα να ευχαριστηθείς έστω και ένα τέτοιο δώρο.

11.JPG


Φαγητό τέτοια ώρα είχαν μόνο κάποια εστιατόρια με μια πιτσαρία με πίτσα στο χέρι. Για οικονομία χρόνο φάγαμε την πίτσα και .. ύπνο βαθύ.

12.jpeg
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το εισιτήριο για το καραβάκι στην Konigssee κάνει ένα 15άρι περίπου, όχι 65.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Κάτι παρόμοιο λέμε να κάνουμε κι εμείς φέτος αλλά όχι σε μεγάλες πόλεις. Θα προτιμήσουμε μικρές κωμοπόλεις ή χωριά. Νομίζω ερχόμαστε σε ποιο άμεση επαφή με τους ντόπιους κατοίκους μ αυτόν τον τρόπο και δεν έχει αυτό το αγχωτικό ότι πρέπει να γυρίσεις όσο περισότερο γίνεται τις μεγαλουπόλεις.
Επίσης το Χαλσταντ είναι ότι πιο όμορφο έδω δει στη ζωή μου. Είχα πάει για λίγες ώρες το 2005 και είχα πάθει ζημιά.
 

Eleni_Alfa

Member
Μηνύματα
22
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Νομίζω ότι το αδίκησες το Βελιγράδι Κώστα!Είναι μια πόλη με απίστευτη αύρα, υπέροχο φαγητό (ψητά και πίτες),ωραία μαγαζιά για ποτάκι. Υπάρχει το μουσείο Τέσλα, το μουσείο Γιουγκοσλαβικής ιστορίας, η εκκλησία του Αγίου Σάββα, το Zemun,το Kalemegdan(υπέροχο πάρκο),ο πεζόδρομος της Knez Mihailova..
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Τι θα γίνει; Δεν έχει συνέχεια μετά τη Μπολόνια; Θέλω να κάνω παρόμοιο ταξίδι και θα ήθελα τη συνέχεια- Τι έγινε μετά τη Μπολόνια; Πόση ώρα έκανες μέχρι το Brindisi; Στο καράβι πως ήταν;
Καταπληκτική ιστορία. Γεμάτη εμπειρίες και χρησιμες πληροφορίες. Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom