Αυστρία Ιταλία Ουγγαρία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Οδικώς Ελλάδα – Σκόπια – Σερβία – Ουγγαρία – Αυστρία – Γερμανία (λίγο) – Ιταλία – Ελλάδα

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Τι θα γίνει; Δεν έχει συνέχεια μετά τη Μπολόνια; Θέλω να κάνω παρόμοιο ταξίδι και θα ήθελα τη συνέχεια- Τι έγινε μετά τη Μπολόνια; Πόση ώρα έκανες μέχρι το Brindisi; Στο καράβι πως ήταν;
Καταπληκτική ιστορία. Γεμάτη εμπειρίες και χρησιμες πληροφορίες. Ευχαριστώ.
Καλησπέρα μετα απο πραγματικα αρκετό καιρο
Συγνωμη για την μεγαλη καθηστερηση. Συντομα θα σας τελειώσω την ιστορία
Its a promise!
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μπολόνια – Ρώμη 24-08-2014


Χιλιόμετρα : 388

Διόδια : 26,80€

Χρόνος : 6 ώρες 4 λεπτά


Το πρωι πήραμε το πρωινό μας στην βεράντα του ξενοδοχείου και σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό καιρό μας φόρτισε ευχάριστη ενέργεια για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε το ταξίδι μας. Σήμερα είχαμε αποφασίσει να κάνουμε μια βόλτα στην Μπολόνια και μετά βουρ για Ρώμη. Στόχος ήταν να φάμε όσα περισσότερα χιλιόμετρα μπορούσαμε με το κουρασμένο μας αυτοκίνητο.

Η προσπάθεια μας να κλείσουμε δωμάτιο στην Ρώμη έπεσε στο κενο μιας και το υποτιθέμενο Wi-Fi ήταν εντελώς άχρηστο. Δεν πειράζει θα πάμε σε ένα ιντερνετ-καφε όταν φτάσουμε στην Ρώμη και θα κλείσουμε ένα δωμάτιο.


Η Μπολόνια έχει και αυτή παλιά και νέα. Η παλιά είναι στο κέντρο και απλώνετε ακτινωτά όπου απαγορεύεται η διέλευση με αυτοκίνητο την ημέρα.
1.jpeg

Δεν μπορώ να πω ότι τα παλιά της κτίρια τα έχουν και πολύ προσεγμένα όπως στην Ρώμη ή στην Φλωρεντία.
2.jpeg

Χαρακτηρίζεται από τα πανεπιστήμια της και την ευχάριστη νεανική της αύρα.
3.jpeg


4.jpeg

Το ταξίδι μας προς Ρώμη ήταν …. βαρετό μιας και με τελική 90χλμ/ώρα δεν τρως χιλιόμετρα.

Συμβουλή: Τα διόδια μπορεί να μαζεύουν αρκετό κόσμο όμως υπάρχει κατι ενδιαφέρων. Εκτός από τα κλασσικά γκισέ που πληρώνεις σε υπάλληλο υπάρχουν ακόμα 2 τύποι. Το ένα είναι αυτόματο με κέρματα. Πετας τα χρηματα σε ένα κούβά τα μετράει και φεύγεις. Προσοχή δεν δίνει ρέστα!

Το άλλο είναι και αυτό εντελώς αυτόματο και δουλεύει με χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες. Σχεδόν πάντα είναι ελεύθερα και δεν έχουν καθόλου ουρά. Εμείς πληρώσαμε 2 φορες με αυτόν τον τρόπο χωρίς κανένα πρόβλημα και γλυτώσαμε τουλάχιστον 20 λεπτών ουρά κάθε φορά.


Κατά τις 7 το απόγευμα φτάσαμε τελικά Ρώμη. Στο κινητό μου πια δεν είχα πολλά MB για το ιντερνετ οπότε αρκούμουν σε βασικές και σύντομες πληροφορίες. Μια από αυτές ήταν να με στείλει στο κοντινότερο ιντερνετ καφε για να μπορώ με την ανεση μου να διαλέξω ξενοδοχείο για το βράδυ.
8.jpeg

Τελικά σε όλον τον κόσμο ισχύει το ίδιο …. Ότι δηλώσεις … είσαι. Έτσι και εδώ. Το google με έστειλε σε ένα μαγαζι με κινητά που το είχε ένας πακιστανός (πολύ ευγενικός πάντως) που έιχε σε μια μικρή υπώγα 7 υπολογιστές για να μπορούν οι συμπατριώτες του να μιλάνε με τους δικούς τους μέσω skype. Το περιβάλλον ήταν λίγο ρετρό καθώς ειχα χρόνια να δω τέτοιους υπολογιστές και τόσο … σκονισμένα πληκτρολόγια και ποντίκια. Παρ’ όλ’ αυτά δεν νιώσαμε κανένα θεμα ασφάλειας. Οι άνθρωποι ήταν πολύ χαρούμενοι που μιλάγανε με τους δικούς τους και βλέπανε στο Youtube βιντεάκια Bollywood.

Με τα πολλά τελικώς βρήκαμε ξενοδοχείο στην ακριβή Ρώμη και την κάναμε ευχαριστώντας τους ευγενικούς κυρίους.

Το ξενοδοχείο ήταν το περίπου 20λεπτα εξω από το κέντρο. Παρά το μέγεθος του ξενοδοχείου εμείς κλείσαμε ένα δωμάτιο πιο μικρό και από κουκέτα σε τρένο. Μόλις 12τμ με υπαίθριο φυλασσόμενο παρκινγκ και κόστος 58€!... οκ μικρό… δεν μπορώ να πω αλλα .. ήταν αρκετα χαριτωμένο και ευχάριστο.
8.jpg
10.jpg

Έτσι κι αλλιώς μια βραδιά ήταν. Ασε που δούλευε και το Wi-Fi οπότε τέλος τα ιντερνετ καφε για αυριο!


Η φράση «όπου και να πας παντού υπάρχει ενας Ελληνας» δεν θα την έλεγα με βεβαιότητα αλλα σίγουρα θα την παρέφραζα στο «παντού υπάρχει ενας Τούρκος» Η Ρώμη δεν αποτελεί εξαίρεση. Και εδώ 1 στα 2 μαγαζιά γρήγορου και εύκολου φαγητού τα ειχαν Τούρκοι.
11.jpeg

Κατάλαβα ότι δεν γνωρίζουν πολύ καλά την γλώσσα αλλά δεν μας ενόχλησε καθώς .. ούτε εμείς γνωρίζουμε την Ιταλική γλώσσα!

Λιγο κοτόπουλο, μια σαλάτα, πατάτες και 2 μπύρες ολοκλήρωσαν το μεσογειακό βραδινό μας.
13.jpg


Όσο για την Ρώμη.. δεν υπήρχε πολύς χρόνος αρα πάμε για αύριο.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις. Πραγματικά θεωρώ πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνεις. Με πολλές από τις συμβουλές που δίνεις συμφωνώ και εγώ. Οι πληροφορίες π.χ. για τα διόδια, την κίνηση και τις πιθανές καθυστερήσεις τις θεωρώ πολύτιμες και θα τις λάβω πραγματικά υπόψη μου στο παρόμοιο ταξίδι που σχεδιάζω για το επόμενο καλοκαίρι. Βέβαια εγώ σκέφτομαι μια παραλλαγή του δικού σου ταξιδιού. Σκέφτομαι να είναι χωρίς Βουδαπέστη, αλλά με Μόναχο και θα προσπαθήσω να έχει και το ice cave της Αυστρίας μέσα. Θα δούμε. Θέλει ακόμα πολύ μελέτη. Προς το παρόν περιμένω τη συνέχεια από σένα.
 

Tealover

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Νομίζω ότι το αδίκησες το Βελιγράδι Κώστα!Είναι μια πόλη με απίστευτη αύρα, υπέροχο φαγητό (ψητά και πίτες),ωραία μαγαζιά για ποτάκι. Υπάρχει το μουσείο Τέσλα, το μουσείο Γιουγκοσλαβικής ιστορίας, η εκκλησία του Αγίου Σάββα, το Zemun,το Kalemegdan(υπέροχο πάρκο),ο πεζόδρομος της Knez Mihailova..
Συμφωνω με την Ελενη!!! Ωραια ειναι και στην οδο Skardalja οπως επισης και για καφε ή περιπατο κατω απο το καστρο τους "Kalemegdan" (απο την μερια του Δουναβη) Αξιζει να δοκιμασει κανεις την Pljeskavica Σερβικο "Burger".
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις. Πραγματικά θεωρώ πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνεις. Με πολλές από τις συμβουλές που δίνεις συμφωνώ και εγώ. Οι πληροφορίες π.χ. για τα διόδια, την κίνηση και τις πιθανές καθυστερήσεις τις θεωρώ πολύτιμες και θα τις λάβω πραγματικά υπόψη μου στο παρόμοιο ταξίδι που σχεδιάζω για το επόμενο καλοκαίρι. Βέβαια εγώ σκέφτομαι μια παραλλαγή του δικού σου ταξιδιού. Σκέφτομαι να είναι χωρίς Βουδαπέστη, αλλά με Μόναχο και θα προσπαθήσω να έχει και το ice cave της Αυστρίας μέσα. Θα δούμε. Θέλει ακόμα πολύ μελέτη. Προς το παρόν περιμένω τη συνέχεια από σένα.
Ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου λογια.
Αφου λοιπών σου αρέσουν οι συμβουλές μου ακου και αυτές!!!
1) Λοιπών στο Μοναχο να μπεις εχει αρκετή κινηση. Υπολόγισε οτι σε ώρες αιχμής μπορεί να χρειαστείς και 1,30 ωρες να μπεις στην πόλη
2) Τα Ice caves ειναι αρκετα ενδιαφερων σαν επισκεψη αλλα υπόλόγισε οτι θα σου φάει σχεδόν όλη την μερα αν το επισκευθεις Αυγουστο. Αν πας αλλο μηνα θα χρειαστεις και πάλι αρκετές ωρίστες. Δηλαδη ... 20 λεπτά να σε παει το πουλμαν στα τελεφερικ, 10 λεπτα να σε ανεβασουν τα τελεφερικ πανω, περιήγηση στην σπηλιά και πάλι πισω. Όλα αυτά φυσικά χωρίς τις ουρες.

Αν παντως κανεις το ταξιδι off season πχ Απριλιο - Μαιο δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τιποτα. Μπορείς να τα βρεις ολα σε καλες τιμες ακομα και τελευταία στιγμή
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Συμφωνω με την Ελενη!!! Ωραια ειναι και στην οδο Skardalja οπως επισης και για καφε ή περιπατο κατω απο το καστρο τους "Kalemegdan" (απο την μερια του Δουναβη) Αξιζει να δοκιμασει κανεις την Pljeskavica Σερβικο "Burger".
Δεν την εχω καταδικάσει ακόμα. Πράγματι ίσως να ήμουν πιο αυστηρός. Θα ξαναπήγαινα να δω αυτά που λες αλλα σχεδός σίγουρα θα έπαιρνα συγκοινωνία μιας και η οδήγηση τους ειναι τρομαχτική!!!
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ρώμη - Gravina in Puglia 25-08-2014

Χιλιόμετρα : 436

Διόδια : 18,40€

Χρόνος : 6 ώρες 50 λεπτά

Η μέρα σήμερα είχε πρωινό περίπατο στην Ρώμη (αν και την είχαμε ξαναδεί σε παλιότερο ταξίδι) και μετα πάλι όσο πιο μακριά μπορούσαμε να πάμε και να πλησιάσουμε το Πρίντισι. Αν το αυτοκίνητο μας πρόδιδε καλύτερα να το έκανε 100 χλμ πριν το Πρίντισι παρά 900!

Επιλέξαμε να σταθμεύσουμε σε ένα υπόγειο γκαράζ κάτω από την Villa Borghese.
1.jpeg

Με σύντομα βήματα βρεθήκαμε στο κέντρο της Ρώμης κάνοντας βόλτες στους πλακόστρωτους δρόμους.

Την προηγούμενη φορά δεν είχαμε δει την Fontana di Trevi μέρα οπότε να η ευκαιρία. ΟΜΩΣ όπως όλα τα μνημεία έτσι και της Ρώμης χρειάζονται συντήρηση. Έτσι τα γνωστά αξιοθέατα είτε είχαν σκαλωσιές είτε έλειπαν εντελώς!!!
2.jpeg
3.JPG

Έστω. Μια βόλτα στην Ρώμη είναι εξίσου καλή ειτε με μνημεία ειτε χωρίς.
4.JPG
5.jpeg
6.JPG

Το αυτόματο μηχάνημα μας πληροφόρησε ότι για 2 ώρες στάθμευσης ήθελε 4€

Το μεσημεράκι την κάναμε για Γκραβίνα. Ο δρόμος οσο πέρναγαν τα χιλιόμετρα μίκραινε (δηλαδή από 4 λωρίδες εγινε 3 και μετά 2) και το τοπίο φτώχαινε σε όλα τα επίπεδα. Και η φύση λιγόστευε αλλα και η ποιότητα των σπιτιών. Εκεί που πριν 500χλμ έβλεπες πετρόχτιστα αρχοντικά τώρα έβλεπες τετράγωνα 2όροφα με τούβλα χωρίς σοβά! (έμαθα ότι μάλλον τα σπίτια χωρίς σοβά θεωρούνται ημιτελή και έχουν λιγότερους φόρους!)

Το ταξίδι μας προχωρούσε χωρις ιδιαίτερα προβλήματα εκτός από τις αναγκαστικές διακοπές για ανάσες που ζήταγε το ίδιο το αυτοκίνητο.

Συμβουλή: Όσο πιο νότια και κεντρικά πάτε στην Ιταλία τόσο πιο μπαστουνόβλαχοι είναι οι άνθρωποι που θα συναντάτε. Καλό είναι να γνωρίζεται 2-3 λέξεις ΙΤΑΛΙΚΕΣ. Για κακή μας τύχη το αυτοκίνητο κουράστηκε και έμεινε ακριβώς μπροστά σε μια διασταύρωση (μια ώρα περίπου μετα την Νάπολι) Εκεί ήταν 2 αστυνομικοί… ο ηλίθιος και τον πανηλίθιος που «ρύθμιζαν» την κυκλοφορία. Κατάλαβαν ότι μάλλον είχε υπερθερμανθεί το αμάξι και μας άφησαν ήσυχους. Όχι για πολύ αφού μάλλον η δουλειά τους ήταν βαρετή και αποφάσισαν να μας ελέγξουν τα χαρτιά μας. Φυσικά δεν ήξεραν καν ότι το name είναι το όνομα και το surname το επώνυμο. Με τα πολλά μας άφησαν στρίβοντας ο ένας το μουστάκι του και ο άλλος ο κλαρινογραμπρός κάνοντας μας τον γόη.

7.jpeg


70χλμ πριν τον τελικό μας προορισμό το GPS έλεγε πως είναι ώρα για έξοδο από τους κεντρικούς δρόμους και να μπούμε σε πιο τοπικούς. Οι πιο τοπικοί δρόμοι αποδείχθηκαν ολίγων τι τρομακτικοί καθως οδηγούσε σε απέραντες εκτάσεις σταχιών (λογικά από εκεί παράγονταν οι πρώτες ύλες των μακαρονάδων). Τα στάχια όμως είχαν θεριστεί και καεί κάτι που έδειχνε σαν κρανίου τόπος.
8.jpg

Φυσικά τέτοια εποχή δεν είχε κανένας λόγω να περνάει από εκεί με αποτέλεσμα να οδηγάμε σχεδόν 40 λεπτά χωρίς να έχουμε δει κανένα σημείο ζωής. Ούτε πινακίδα για κανα χωριό, ούτε καν αποθηκούλα. Ξάφνου στην μέση του πουθενά υψώνονταν μια μεγάλη πόλη με πολυκατοικίες, τσιμέντο παντού και πουθενά δέντρο. Τώρα που το σκέπτομαι είναι λίγο σουρεάλ! Αυτό το τεράστιο μπλόκ από τσιμέντο ήταν η Γκραβίνα. Ευτυχώς το ξενοδοχείο μας ήταν 3χλμ έξω από την πόλη.

9.jpg


Το ξενοδοχείο αποτελούταν από καμια 40αρια bungalows με μεγάλους χώρους και μεσογειακή σχεδόν νησιωτική διακόσμηση. Επιτέλους ένα δωμάτιο-σπιτι με αρκετη άπλα και κόστος μόλις 39€.
10.JPG
11.JPG
12.JPG


Η ιδέα να φάμε στη πόλη θεωρήθηκε μη ενδιαφέρουσα καθώς η πόλη ήταν σαν νταμάρι. Το ξενοδοχείο διέθετε εστιατόριο που έμοιαζε τύπου κλασάτο. Συνήθως δεν τα προτιμώ αλλά ας το δοκιμάσουμε.

13.jpg

Φάγαμε μια -τελικός- μικρή μερίδα από κομματάκια μοσχάρι, 2 πατάτες τύπου γεμιστές, ένα μικρό τύπου φιλετου κοτόπουλο, μια πραγματικά μικρή σαλάτα ½ κιλό χύμα κρασί με κόστος 41€. Εμ το κλασάτο μας έφαγε.
 

Kostas III

Member
Μηνύματα
31
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
Οψόμεθα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Gravina in Puglia – Μπρίντιζι 26-08-2014

Χιλιόμετρα : 145
Διόδια : 0€
Χρόνος : 2 ώρες 20 λεπτά

Πρωινό ξύπνημα, γρήγορο πρωινό και φύγαμε. Το καράβι φευγει το βράδυ και όλη η μέρα είναι δικια μας. Όμως ο φόβος για πιθανό πρόβλημα του αυτοκινήτου ήταν ισχυρότερος από την διάθεση μας για να παμε αργά αργά και να απολαύσουμε την ημέρα μας.

Ο δρόμος είναι τοσο επαρχιακός όσο τον φαντάζεστε. Μετά από 90 χλμ φτάσαμε στον Ταραντα (Taranto) και μετα από 4000χλμ ξαναείδαμε θάλασσα.
1.jpeg


Χτισμένη στην θέση της αρχαίας Ελληνικής αποικίας ήταν η μοναδική αποικία της Σπάρτης στην Μεγάλη Ελλάδα. Παραλιακά θυμίζει αρκετά μεσαιωνική ενώ πιο μέσα Πατήσια.
2.jpeg
3.jpeg


Έπειτα από 65χλμ φτάσαμε στον Μπρίντιζι. Ευτυχώς από την μια το αυτοκίνητο δεν μας πρόδωσε και φτάσαμε χωρίς προβλήματα. Από την άλλη όμως η ώρα ήταν μόλις 12.00 και είχε 35βαθμούς θερμοκρασία! Τι κάνεις? Η μόνη λύση που μπορούσα να βρω … ΤΣΑΜΠΑ … ήταν να χαζολογιέψουμε σε ένα πολυκατάστημα. Περάσαμε άνετα την ώρα μας και κυρίως δροσερά!!!!!
4.jpeg


Κατά τις 6 τελικά την κάναμε για το λιμάνι.
5.jpeg
6.jpeg

Δίνεις χαρτιά και μέσα στο καράβι για παρκάρισμα. Με 130€ τελικά πήραμε 2 αεροπορικές (και φυσικά το αμαξι μας)… not bad.

Κατά τις 9 το βράδυ έφυγε τελικά το καράβι και μετα από 8 ώρες ήμασταν Ηγουμενίτσα.
Το ταξίδι ηταν απλά βαρετό και αν δεν εχεις κουκέτα ... κουραστικό όπως και καθε παρόμοιο ταξιδι με καραβι

Με μια γλυκόπικρη γεύση πατήσαμε το πόδι μας στην Ελλάδα.

Χαρά που επιστρέψαμε σώοι και αβλαβείς αλλά λύπη για αυτά που αφήσαμε πίσω


Ως σε κάθε ταξίδι έτσι και εδώ αφήσαμε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Αυτό σημαίνει ότι κάποτε … πάλι … τα χώματα αυτά … θα μας ξαναδούν


Τέλος - The End - Fin
 
Last edited:

Tealover

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Δεν την εχω καταδικάσει ακόμα. Πράγματι ίσως να ήμουν πιο αυστηρός. Θα ξαναπήγαινα να δω αυτά που λες αλλα σχεδός σίγουρα θα έπαιρνα συγκοινωνία μιας και η οδήγηση τους ειναι τρομαχτική!!!
Τα μόνα που με χάλασαν στην Σερβία ήταν, η οδήγηση τους και το ότι δυσκολευόμουν πάρα πολύ να βρω Parking μέσα στο Βελιγράδι. Θα συμφωνήσω μαζί σου...Τρομαχτική!!! Κάτι δεν πήγαινε καλά με τα φανάρια τους. Άναβαν όλα μαζί και κολλούσα στην κίνηση ή κινδύνευσα αρκετές φορές από Σέρβους που έρχονταν καταπάνω μου και τελευταία στιγμή τους ξέφυγα.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Gravina in Puglia – Μπρίντιζι 26-08-2014

Χιλιόμετρα : 145
Διόδια : 0€
Χρόνος : 2 ώρες 20 λεπτά

Πρωινό ξύπνημα, γρήγορο πρωινό και φύγαμε. Το καράβι φευγει το βράδυ και όλη η μέρα είναι δικια μας. Όμως ο φόβος για πιθανό πρόβλημα του αυτοκινήτου ήταν ισχυρότερος από την διάθεση μας για να παμε αργά αργά και να απολαύσουμε την ημέρα μας.

Ο δρόμος είναι τοσο επαρχιακός όσο τον φαντάζεστε. Μετά από 90 χλμ φτάσαμε στον Ταραντα (Taranto) και μετα από 4000χλμ ξαναείδαμε θάλασσα.
View attachment 160302

Χτισμένη στην θέση της αρχαίας Ελληνικής αποικίας ήταν η μοναδική αποικία της Σπάρτης στην Μεγάλη Ελλάδα. Παραλιακά θυμίζει αρκετά μεσαιωνική ενώ πιο μέσα Πατήσια.
View attachment 160303 View attachment 160304

Έπειτα από 65χλμ φτάσαμε στον Μπρίντιζι. Ευτυχώς από την μια το αυτοκίνητο δεν μας πρόδωσε και φτάσαμε χωρίς προβλήματα. Από την άλλη όμως η ώρα ήταν μόλις 12.00 και είχε 35βαθμούς θερμοκρασία! Τι κάνεις? Η μόνη λύση που μπορούσα να βρω … ΤΣΑΜΠΑ … ήταν να χαζολογιέψουμε σε ένα πολυκατάστημα. Περάσαμε άνετα την ώρα μας και κυρίως δροσερά!!!!!
View attachment 160305

Κατά τις 6 τελικά την κάναμε για το λιμάνι.
View attachment 160306 View attachment 160307
Δίνεις χαρτιά και μέσα στο καράβι για παρκάρισμα. Με 130€ τελικά πήραμε 2 αεροπορικές (και φυσικά το αμαξι μας)… not bad.

Κατά τις 9 το βράδυ έφυγε τελικά το καράβι και μετα από 8 ώρες ήμασταν Ηγουμενίτσα.
Το ταξίδι ηταν απλά βαρετό και αν δεν εχεις κουκέτα ... κουραστικό όπως και καθε παρόμοιο ταξιδι με καραβι

Με μια γλυκόπικρη γεύση πατήσαμε το πόδι μας στην Ελλάδα.

Χαρά που επιστρέψαμε σώοι και αβλαβείς αλλά λύπη για αυτά που αφήσαμε πίσω


Ως σε κάθε ταξίδι έτσι και εδώ αφήσαμε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Αυτό σημαίνει ότι κάποτε … πάλι … τα χώματα αυτά … θα μας ξαναδούν


Τέλος - The End - Fin


Στα πλαίσια της οργάνωσης ενός παρόμοιουταξιδιού (με το δικό σου) που σκέφτομαι να κάνω με την οικογένεια μου το πρώτο 10ήμερο του Σεπτέμβρη του ¨17, πολύ συχνά καταφεύγω στο ΅βιβλίο οδηγιών¨ που για μένα είναι το δικό σου παρόν άρθρο.
Πραγματικά έχεις γράψει πολλές απαραίτητες λεπτομέρειες που με βοηθούν πολύ πιστεύω να αποφύγω τα ΅κακά΅ απρόβλεπτα του ταξιδιού. Γενικά μου αρέσει που η ιστορία σου έχει διάθεση πραγματικά (μεταξύ άλλων) να βοηθήσει ταξιδευτές και οδοιπόρους. Αυτή η αλληλλεγγύη των ταξιδιάρηδων πολύ μου αρέσει!!!:)
Σε ευχαριστώ πολύ γι¨αυτό.

Τώρα θα ήθελα πάλι μια βοήθεια. Μπορεί να μη γράφω στη σωστή θέση, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι εσύ @Kostas III θα έχεις άποψη.
1. Σχετικά με το καράβι της επιστροφής, σε περίπτωση που βγάλουμε οικονομική θέση και το καράβι δεν έχει πολύ κόσμο, υπάρχει δυνατότητα να μετακομίσουμε σε αεροπορικές ή ακόμα να αράξουμε με sleeping bag σε καμιά γωνία όπως στα πλοία των Κυκλάδων ή είναι πιο αυστηρά τα πράγματα εδώ που είναι διεθνείς γραμμές;
2. Μίλησες για την κυκλοφοριακή κίνηση του Μονάχου και με τρόμαξες. Σύμφωνα με το πρόγραμμά μου εμείς θα μείνουμε έξω από το Μόναχο και θα ξεκινήσουμε τη μέρα μας (ημέρα Τρίτη) με επίσκεψη στο BMW Welt. Αν έχει τόση κίνηση όσο λες, σκέφτηκα να παρκάρουμε το αυτοκίνητό μας στο parking ενδεχομένως του Welt και να συνεχίζαμε για Μόναχο με το τρένο και στο τέλος της ημέρας να επιστρέφαμε πάλι για να πάρουμε το αυτοκίνητο. Νομίζεις ότι είναι εφικτό κάπως έτσι; Τα δρομολόγια του τρένου θα είναι μέχρι αργά φαντάζομαι.
3. Από ότι είδα τα διόδια της Ιταλίας είναι πολλά και ακριβά. Εχεις άποψη του κατά πόσον θα μπορούσα να γλυτώσω κάποια πηγαίνοντας από δρόμους χωρίς διόδια; Υπάρχουν δηλαδή κάποια κομμάτια που να στοιχίζουν σχεδόν το ίδιο χρονικά είτε πάμε από την autostrada είτε πάμε από τον "παλιό" δρόμο;
Η διαδρομή που θα κάνουμε είναι από Bolzano - Venice - Bologna - San Marino - Matera - Alberobello - Brindisi.

Συγνώμη αν δεν είναι σωστό που κάνω αυτές τις ερωτήσεις μέσα στην ιστορία αυτή, αλλά νομίζω ότι οι τυχόν απαντήσεις από εσένα ή από κάποιον άλλο συμφορουμίτη ......... θα ταιριάζουν με την ιστορία.:)
Ευχαριστώ πολύ.
Πάντα τέτοιες ιστορίες να έχουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom