Οδικώς με προορισμό την Βιέννη

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επειδή υπάρχουν αρκετά θέματα όπως το δικό μου, ζητώ κάποιες πληροφορίες συγκεκριμένες για όποιον μπορεί να βοηθήσει.
Πρόκειται να ταξιδέψω Ιούνιο με προορισμό την Βιέννη και συνολική διάρκεια ταξιδιού 6-7 ημέρες. Ποιες από τις παρακάτω πόλεις που παραθέτω αξίζει διανυκτέρευση; (Βουδαπέστη έχω ξαναβρεθεί...)
Πηγαίνοντας περνάω από Νις, Βελιγράδι, (ίσως Τιμισοάρα αν και εκτός διαδρομης), Βουδαπέστη και Βιέννη.
Επιστρέφοντας Γκρατς, Μάριμπορ, Ζάγκρεμπ.
Βιέννη 4 ημέρες είναι καλά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
Καλησπετα φιλε μου, εμεις περσι καναμε παρομοιο ταξιδι οικογενειακως, τον Ιουνιο κιολας. Πιστευω οτι το Βελιγραδι αξιζει 2 διανυκτερευσεις, εχει αρκετα πραγματα να δεις, εχουν γραψει πολλα ατομα μαλιστα σε διαφορες ιστοριες και ειναι οικονομικα για τα δικα μας δεδομενα. Επισης πιστευω οτι και Σαλτσμπουργκ ειναι ωραια και σχετικα κοντα στη Βιεννη (300χλμ) αλλα καλος δρομος. Βιεννη εγω ειχα ξαναπαει και παρ'ολα αυτα καναμε και μια διανυκτερευση εκει για τη γυναικα μου, αλλα δεν ενθουσιαστικα τοσο και ειναι πλεον και πολυ τουριστικη, πιστευω 2-3 διανυκτερευσεις εισαι καλλυμενος. Ευχαριστη εκπληξη και πολυζωντανη πολη με νεολαια και εντονο παλμο, ηταν η Λιουμπλιανα που μου αρεσε παρα πολυ. Αν θες καποιες πληροφοριες για τα παραπανω μερη, ρωτα και θα σου πω οτι μπορω. Πολυ ωραια διαδρομη παντως οπως και να χει.
Επειδή υπάρχουν αρκετά θέματα όπως το δικό μου, ζητώ κάποιες πληροφορίες συγκεκριμένες για όποιον μπορεί να βοηθήσει.
Πρόκειται να ταξιδέψω Ιούνιο με προορισμό την Βιέννη και συνολική διάρκεια ταξιδιού 6-7 ημέρες. Ποιες από τις παρακάτω πόλεις που παραθέτω αξίζει διανυκτέρευση; (Βουδαπέστη έχω ξαναβρεθεί...)
Πηγαίνοντας περνάω από Νις, Βελιγράδι, (ίσως Τιμισοάρα αν και εκτός διαδρομης), Βουδαπέστη και Βιέννη.
Επιστρέφοντας Γκρατς, Μάριμπορ, Ζάγκρεμπ.
Βιέννη 4 ημέρες είναι καλά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Καλησπετα φιλε μου, εμεις περσι καναμε παρομοιο ταξιδι οικογενειακως, τον Ιουνιο κιολας. Πιστευω οτι το Βελιγραδι αξιζει 2 διανυκτερευσεις, εχει αρκετα πραγματα να δεις, εχουν γραψει πολλα ατομα μαλιστα σε διαφορες ιστοριες και ειναι οικονομικα για τα δικα μας δεδομενα. Επισης πιστευω οτι και Σαλτσμπουργκ ειναι ωραια και σχετικα κοντα στη Βιεννη (300χλμ) αλλα καλος δρομος. Βιεννη εγω ειχα ξαναπαει και παρ'ολα αυτα καναμε και μια διανυκτερευση εκει για τη γυναικα μου, αλλα δεν ενθουσιαστικα τοσο και ειναι πλεον και πολυ τουριστικη, πιστευω 2-3 διανυκτερευσεις εισαι καλλυμενος. Ευχαριστη εκπληξη και πολυζωντανη πολη με νεολαια και εντονο παλμο, ηταν η Λιουμπλιανα που μου αρεσε παρα πολυ. Αν θες καποιες πληροφοριες για τα παραπανω μερη, ρωτα και θα σου πω οτι μπορω. Πολυ ωραια διαδρομη παντως οπως και να χει.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ομολογώ ότι την Λουμπλιάνα δεν την είχα στο πρόγραμμα, τώρα θα την βάλω...
Σαλτσμπουργκ έχω ξαναπάει, πολύ όμορφο επίσης αλλά προτιμώ να επισκεφτώ κάτι άλλο...
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Θα μπορούσες να δώσεις πληροφορίες για Λιουμπλιάνα; θα το εκτιμούσα ευχαριστώ...
 

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
Θα μπορούσες να δώσεις πληροφορίες για Λιουμπλιάνα; θα το εκτιμούσα ευχαριστώ...
Γεια σου φιλε μου, σε αργησα λιγο. Λοιπον η Λιουμπλιανα εχει το κλασικο ποταμι , Λιουμπλιανικα αν θυμαμαι καλα, να τη διασχιζει και το κεντρο της πολης ειναι στις τρεις γεφυρες οι οποιες ειναι ακριβως οτι λεει το ονομα τους, τρεις γεφυρες μαζι πανω απο το ποταμι, εχουν φοβερο φωτισμο το βραδυ, φυσικα ειναι γεματο γεφυρες κατα μηκος του ποταμου συνολικα Εχει το καστρο της στο οποιο πας σχεδον μεχρι πανω με το αμαξι,εμεις δυστυχως δεν πηγαμε γιατι την δευτερη μερα το απογευμα που θα πηγαιναμε εβρεχε ασταματητα. Στις δυο οχθες του ποταμου εχει αμετρητα καφε μπαρ και εστιατορια καθως και μεσα στα στενα, μια μικρη Βιεννη θα ελεγα αλλα με πολλη νεολαια και γενικα ζωη. Δεν εχω να σου προτεινω καποιο συγκεκριμενο μαγαζι, εμεις καθομασταν στις οχθες οπου μας αρεσε και ηταν ικανοποιητικα οπου κατσαμε, τιμες σαν εμας και σε καποια μαγαζια λιγο πιο φθηνα. παρκιν εχει με παρκομετρο με κερματα στο κεντρο, αν θυμαμαι καλα 0,70 η ωρα και μετα τις 19.00 ελευθερο. Βεβαια μεγαλο μερος του κεντρου ειναι πεζοδρομημενο αλλα θα βρεις καπου περιφερειακα. Ειναι σχετικα μικρη και μαζεμενη πολη και σε 1-2 μερες το πολυ την βλεπεις πιστευω. Πηγαινοντας εκει αν ερθεις απο Αυστρια και σε βολευει μη παραλειψεις μια επισκεψη στη λιμνη Bled φανταστικο μερος. Ισως στο σαιτ αλλοι εχουν και πιο πολλες λεπτομερειες για την πολη
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
K εγώ θα πρότεινα διανυκτέρευση (1 ή κ 2) στο βελιγράδι. Κ αξίζει κ οικονομικά είναι κ ίσως μία στάση στο νοβι σαντ(πάλι Σερβία), το νις κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει.
Όσον αφορά τη Βιέννη πιστεύω με 3 ημέρες τη βλέπεις, άλλωστε είναι πολύ μαζεμένη πόλη κ το κέντρο (δαχτυλίδι) περπατιέται (εκτός αν έχετε σκοπό να δείτε όλα τα μουσεία, πιστεύω μόνο το σονμπρουν αρκεί).
Ίσως αν βγαίνει το πρόγραμμα να γυρνούσατε από δαλματικές ακτές. Βέβαια όντως η Λιουμπιάνα είναι από τις ανερχόμενες πόλεις των Βαλκανίων
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Πάντως μετά από αυτά που διάβασα προσανατολίζομαι και ψάχνω 1 διανυκτέρευση Λουμπλιάνα, 1 Γκρατς και 3 Βιέννη. Ίσως στάση για καφέ και ξεκούραση Βελιγράδι.
Ξέρει κανείς που έχει διόδια ή βεντέτα;
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Οι σκοπιανοί είναι το πρόβλημα, παίζει να ασχοληθούν ελάχιστα ή να σε ξεσκίσουν..
 

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
Πάντως μετά από αυτά που διάβασα προσανατολίζομαι και ψάχνω 1 διανυκτέρευση Λουμπλιάνα, 1 Γκρατς και 3 Βιέννη. Ίσως στάση για καφέ και ξεκούραση Βελιγράδι.
Ξέρει κανείς που έχει διόδια ή βεντέτα;
Περσι που πηγα, σκοπια ηταν 3x1,5, σερβια 2 μεχρι Νις και Νις - βελιγραδι 6-7, Ουγγαρια παρε βινιετα στο πρωτο βενζιναδικο μετα τα συνορα και πληρωσε με καρτα ειναι 9,5 αλλιως μετρητα τα κιοσκια στα συνορα αλλα και στο βενζιναδικο ζητανε 14. Αυστρια βινιετα 8,8 νομιζω, Σλοβενια 15 βινιετα και κροατια γυρω στα 25 συνολικα διοδια μεχρι σερβια. Αυστρια εγω που κατεβηκα απο σαλτζμπουργκ ειχε και 11,5 διοδια στα τουνελ και διοδια στα συνορα με σλοβενια 7-8 ευρω. Σλοβενια στα συνορα μας κανανε και ελεγχο οταν φευγαμε. Σχεδον παντου νομιζω μπορεις να πληρωσεις και με καρτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom