Οδικώς στην Τουρκία με ι.χ. !!!

giannisn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδια γεια σας κι απο μενα...
Σημερα μου την εδωσε να φυγω για κωνσταντινουπολη αυριο με το αυτοκινητο...
Ετσι αρχισα να ψαχνω απο την αρχη, μιας και δεν εχω ξαναπαει ταξιδι στο εξωτερικο με ιχ..
Απο αυτα που διαβασα εχω την αισθηση οτι πρεπει να εχω καποια εγραφα μαζι μου...αν μπορει καποιος να με βοηθησει λεγαντας επιγραμματικα ακομα και τα πιο βασικα...οπως για παραδειγμα την ταυτοτητα, θα το εκτιμουσα γιατι εχω μπερδευτει και φοβαμαι μη κανω 700χλμ και γυρισω πισω απραγος...:p

** αυτο ειδα και πανικοβλιθηκα: http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Information_Travel
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πρασινη καρτα βγαζεις αυθημερον απο την ασφαλιστικη σου εταιρεια. Δεν ειναι τιποτε. Αν εχεις το ροζ διπλωμα δεν θα εχεις προβλημα στην Τουρκια. Στην Τουρκια μπαινει κανεις και με την ταυτοτητα του.
 

giannisn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πρασινη καρτα βγαζεις αυθημερον απο την ασφαλιστικη σου εταιρεια. Δεν ειναι τιποτε. Αν εχεις το ροζ διπλωμα δεν θα εχεις προβλημα στην Τουρκια. Στην Τουρκια μπαινει κανεις και με την ταυτοτητα του.
ΕΡΣΗ σ ευχαριστω πολυ..
Δυστυχως δεν ειχα ιντερνετ για να δω την απαντηση χθες κι αναγκαστικα να παρω ενα εκατομμυριο τηλεφωνα σε υπουργεια και υπηρεσιες...για να μου πουν αυτα που ειπες εσυ σε ενα ποστ...χαχα...
απλα να προσθεσω οτι σε περιπτωση που το αυτοκινητο δεν ειναι στο ονομα του οδηγου, πρεπει να παρει και μια εξουσιωδοτηση...

Αυτό θα πει ευελιξία!:xmas_eek:
Μπα..τελικα θα παω την επομενη τριτη γιατι μου εχουν κλεψει το διπλωμα και θα το παρω τη δευτερα...:/
 

markotker

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και απο εμένα.... διάβασα όσα περισσότερα μπόρεσα και σας ευχαριστώ πολύ για όοοοολες τις πληροφορίες...

Σκεφτόμαστε να πάμε από Αθήνα με το αυτοκινητό μας στην Τουρκία (στάνταρ Κωνσταντινούπολη και θα δούμε που αλλού...) και έχω πολλές απορίες... Πρόκειται να ταξιδέψουμε οικογενειακώς, οι δυο γονείς δλδ και τα τρία μας παιδάκια που είναι ενός, τριών και 6 ετών.

Καταρχάς λέμε να φύγουμε από Αθήνα Σάββατο πρωί πρωί και να πάμε χαλαρά, με στάσεις, φαγητά κλπ μέχρι Κομοτηνή. Εκεί υπάρχουν συγγενείς και λέμε να μείνουμε. Μετά σκεφτόμαστε αν θα μείνουμε γενικά Κομοτηνη και θα περάσουμε Τουρκία δύο ή τρείς φορές ή αν θα πρέπει να μείνουμε δυο με τρία βράδυα Τουρκία.

Γενικά θα πάμε να συνδυάσουμε βόλτα με κάποιες δουλειές....

Περιμένω οδηγίες για τα πάντα !!! Α... να σημειώσω ότι ΔΕΝ έχουμε ξαναβγεί απο Ελλάδα, ΔΕΝ έχουμε ακόμα διαβατήρια ούτε νέες ταυτότητες...

Περιμένω με αγωνία...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τα παιδια χρειαζονται διαβατηρια και εσεις χρειαζεστε τουλαχιστον ταυτοτητες νεου τυπου.
Κατα τα αλλα που στην Τουρκια εχετε σκοπο να πατε; Γιατι αλλο ειναι να πατε μεχρι την Αδριανουπολη οπου μπορει κανεις να παει αυθημερον (τωρα βεβαια απο Κομοτηνη δεν ειναι και τοσο κοντα, αρκετες ωρες θα φατε στο αυτοκινητο) και αλλο αν θελεις να πας Κωνσταντινουπολη. Το πρωτο οριακα βγαινει, το δευτερο οχι.
 

markotker

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ Έρση...

Ναι... οσο περνάει η ώρα το ψάχνω... λέμε να μείνουμε τρία βράδυα Κωνσταντινούπολη, εχω δει αυτα τα τρία που μου αρέσουν, αν ξερετε κανενα...

Booking.com: Serdivan Apart Hotel, Istanbul, Turkey. Book your hotel now!

Booking.com: hotel Istanbul Apartments, Istanbul, Turkey - 91 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: Serdivan Apart Hotel, Istanbul, Turkey. Book your hotel now!

Ακόμα δεν ξέρω ακριβώς που θα χρειαστεί να πάμε, γιατί παίζουν και επαγγελματικοί λόγοι, αλλά καλύτερα μάλλον η έδρα να είναι Κωνσταντινούπολη... τι λετε ?

Για δώστε άλλες οδηγίες προς νέουρες... χαχα :clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν οι δουλειες σας ειναι στην Κωνσταντινουπολη, εννοειται οτι θα μεινετε εκει και ακομη καλυτερα να μεινετε κοντα εκει που θα ειναι οι δουλειες σας. Εχει η Κωνσταντινουπολη ενα κυκλοφοριακο εντελως εφιαλτικο ωρες ωρες.
Τα διαμερισματα που αναφερεις δεν τα ξερω. Κοιτα τι κριτικες εχουν στο booking.
 

zandesiro

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....?
Ταξίδι-Όνειρο
Ρ.Δ.Γ.
Απο κομοτηνη ως κωνσταντινουπολη ο δρομος ειναι πολυ καλος...!!!
Η συμβουλη μου ειναι να παρεις καλο GPS για μεσα στην πολη αλλιως την εβαψες...!!!
Εχω παει 3 φορες οι 2 με δικο μου αμαξι....και ετοιμαζομαι να παω με μηχανη τον μαιο ξανα....!!!
 

Suis

Member
Μηνύματα
46
Likes
8
markotker,ρίξε μια ματιά στο you tube για τον τρόπο οδήγησης των Τούρκων,πριν ξεκινήσεις....
 

Ntanty

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα και απο εμένα! ειμαι νεο μελος.Σας βρήκα googlarontas.
Θέλω την βοήθεια σας.
Σκεφτόμαστε αυτές τις μέρες να πάμε με τον άντρα μου και την κόρη μας (4 ετών)οδικώς Τουρκία.Τι χαρτιά θα μας ζητήσουν στα σύνορα?ξερει καποιος να με βοηθήσει?Πόσες ώρες είναι απο Αθήνα?Συνολικα?γνωρίζετε?
Ευχαριστω πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.470
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom