Οδικώς στην Τουρκία με ι.χ. !!!

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Μία ημερήσια βόλτα πήγα χθες στην Κων/πολη για την τελετή των Φώτων στο Πατριαρχείο. Κάπου 2000 άτομα μέσα στην εκκλησία και το προαύλιο, οι περισσότεροι βέβαια επισκέπτες από Ελλάδα. Όπως κάθε Κυριακή μπορείς να παρκάρεις χωρίς πρόβλημα πάνω στο πεζοδρόμιο της παραλιακής λεωφόρου Kennedy. Μετά το ρίξιμο του σταυρού στον Κεράτιο πήγαμε για καφέ στην πλατεία Ταξίμ στην καφετερία του 20ου ορόφου του ξενοδοχείου Marmara. Η θέα της πόλης καταπληκτική ο καφές όμως χάλια και στις 8,50 λίρες (καπουτσίνο). Το πάρκιν της πλατείας (απέναντι από την αρχή της Ιστικλάλ) στις 8 λίρες η πρώτη ώρα και από 1 λίρα οι επόμενες. Παρά το τσουχτερό κρύο ο πεζόδρομος είχε αρκετή κίνηση με τα καταστήματα να διαφημίζουν εκπτώσεις μέχρι και 70% ενώ τη θέση των πλανόδιων πωλητών χυμών είχαν πάρει οι καστανάδες. Περπατήσαμε λίγο μέχρι το Ελληνικό προξενείο και επιστρέψαμε. Στην επιστροφή, επειδή και στην πλατεία Ταξίμ και στο ένα ρεύμα της λεωφόρου Tarlabasi (γέφυρα Ατατούρκ-πλατεία Ταξίμ) γίνονται εκτεταμένα οδικά έργα, ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά μέσα από απίθανα στενά και κατηφοριές μέχρι τη γέφυρα του Γαλατά. Τα διόδια από Ανδριανούπολη ήταν 7,50 λίρες, τα καύσιμα όπως πάντα 25% ακριβότερα από Ελλάδα και στα ανταλλακτήρια άλλαζαν το ευρώ με 2,30 λίρες.
 

Manos_Avr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας κ απο μενα! Διαβασα αρκετά άρθρα αλλα τα περισσότερα παρέχουν πιο παλιές πληροφορίες (2011-2012)

Σκοπεύω να κάνω Πειραιά - Κωνσταντινούπολη τον Οκτώβρη με το αυτοκίνητο!
Θα θελα να μου πείτε περίπου πόση ωρα ειναι (το google μου το βγάζει 1020 χλμ) οπότε με μια σταση στη θεσσαλονίκη να υπολογιζω κανα 12ωρο;
Η βενζίνη αυτη τη περίοδο πόσο εκτιμάται εκεί;
α και πόσα διόδια είναι απο εδω μεχρι εκεί;

Συγγνώμη αν κούρασα με τις ερωτήσεις μου! :)
 

georgekostas

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Γεια σας κ απο μενα! Διαβασα αρκετά άρθρα αλλα τα περισσότερα παρέχουν πιο παλιές πληροφορίες (2011-2012)

Σκοπεύω να κάνω Πειραιά - Κωνσταντινούπολη τον Οκτώβρη με το αυτοκίνητο!
Θα θελα να μου πείτε περίπου πόση ωρα ειναι (το google μου το βγάζει 1020 χλμ) οπότε με μια σταση στη θεσσαλονίκη να υπολογιζω κανα 12ωρο;
Η βενζίνη αυτη τη περίοδο πόσο εκτιμάται εκεί;
α και πόσα διόδια είναι απο εδω μεχρι εκεί;

Συγγνώμη αν κούρασα με τις ερωτήσεις μου! :)
Απο Θεσσαλονίκη ειναι ακριβως 600 χλμ οπότε υπολογισε το.
Υπολογισε επίσης οτι μεσα στην Τουρκια εχει καλουτσικο δρομο αλλα εχει αρκετα μπλοκα, προσπαθησε να πηγαίνεις κοντα στα ορια ταχυτητας.
Αν τυχον σε γράψουν, μην πληρώσεις τιποτα αν σκοπεύεις να μην ξαναπας με το συγκεκριμένο οχημα.
Και εννοείται μην κανεις το λαθος και πας χωρίς gps.
Η βενζινη είναι ποιο ακριβή απο εδω, γυρω στα 2 ευρω.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Αν τυχον σε γράψουν, μην πληρώσεις τιποτα αν σκοπεύεις να μην ξαναπας με το συγκεκριμένο οχημα.

Προσωπικά πάντως έχω μαζέψει 3-4 κλήσεις στην Τουρκία, δεν έχω πληρώσει καμία και ταξιδεύω αρκετά συχνά με το ίδιο όχημα χωρίς πρόβλημα.

Μια φορά υπήρξε θέμα, όταν πήραν οι αστυνομικοί που με γράψανε το χαρτάκι που σου δίνουν στα σύνορα που συνοδεύει την ταυτότητα και σημείωσαν την κλήση. Στο γυρισμό στα σύνορα το είδε ο τελωνειακός, ήθελε να το πληρώσω αλλά με παζάρια και παρακάλια τελικά έκανε τα στραβά μάτια και πέρασα bye. Τις άλλες φορές που με γράψανε μου έδωσαν την κλήση αλλά ούτε μου ζήτησαν διαβατήριο/ταυτότητα.

Επίσης για τα διόδια, υπολόγισε όλο το ποσό της διαδρομή Θεσσαλονίκη-Αθήνα (κανά 25άρι αν απατώμαι), 3 διόδια στην Εγνατία από 2,40 το καθένα και στην Τουρκία πρέπει να βάλεις το ειδικό σηματάκι στο παρμπρίζ HGS το οποίο γεμίζεις με χρήματα. Επίσης προσωπικά μέχρι στιγμής δεν το έχω βάλει αν και έχω πάει Τουρκία 3-4 φορές από πέρσι που το ξεκίνησαν και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τιμές αμόλυβδης στην Τουρκία πριν μερικές μέρες 4.95-5 ΤL (περί το 1.85 λόγω χαμηλότερης ισοτιμίας της Λίρας στα 2.7 για 1 ευρώ)
Αν διαθέτεις χρεωστική κάρτα κάνεις ευκολότατα αναλήψεις από ΑΤΜ σε τούρκικες λίρες. Υπάρχουν πάμπολλα και παντού. Δεν χρειάζεται να πας σε ανταλλακτήρια
Ακόμα και στην Ανατολία έμεινα εντυπωσιασμένος από τη ποιότητα των δρόμων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom