Οδικώς στην Τουρκία με ι.χ. !!!

SpeedRacer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκια
Καλησπέρα σε όλους !!!
Φέτος θέλω να πάω οδικώς στην Τουρκία . Κωνσταντινούπολη και μετά Σμύρνη. Έχει κανένας εμπειρία από δρόμους και αν είναι ασφαλές ???
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχω εμπειρια απο μηνα Μαρτη. Που οι δρομοι ειναι εντελως αδειοι και μια χαρα πηγαμε και ηρθαμε. Δεν ξερω το καλοκαιρι τι γινεται απο κινηση στους δρομους. Η οδηγικη συμπεριφορα των τουρκων ειναι αντιστοιχη με την ελληνικη, ισως και λιγο καλυτερη, οποτε δε θα εχεις προβλημα, εισαι εκπαιδευμενος. Τα ορια ταχυτητας τα τηρουν αυστηρα κα δεν τα αναγραφουν πουθενα, οποτε προσεξε. Αναλογα με το δρομο ειναι 90 χλμ/ωρα η 110 χλμ/ωρα. Εξω απο τη Σμυρνη εχουν φτιαξει μεγαλο αυτοκινητοδρομο με τρεις λωριδες κυκλοφοριας, το υπολοιπο ειναι κατι αντιστοιχο με την παλαια δικη μας εθνικη οδο. Απο Κωνστανινουπολη υπαρχει και ενα φερυμποατ το οποιο σου γλιτωνει το μισο γυρω του ελλησποντου, αξιζει.
Απο συνορα μεχρι Κωνσταντινουπολη ο δρομος ειναι εξισου μικτος: μιση δικη μας παλαια αθνικη οδος, και μισος αυτοκινητοδρομος.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πάω τακτικά Τουρκία με αμάξι. Ήμουν την προηγούμενη Κυριακή και Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος Κων/πολη. Γενικά η οδήγηση είναι ευκολότερη από Ελλάδα. Οι δρόμοι έχουν άριστη σήμανση και οι οδηγοί σου παραχωρούν εύκολα την προτεραιότητα ιδίως αν δουν ξένες πινακίδες. Άφθονα παρκινγκ στις πόλεις με τιμές από 10 λίρες για ένα 24ωρο μέχρι 5 λίρες η ώρα στα πολύ κεντρικά (δίπλα στην Αγ. Σοφία). Για μέσα στην Κων/πολη αν πάς πρώτη φορά καλά είναι να έχεις GPS. Μέσα στις πόλεις οι αυτοκινητόδρομοι έχουν συχνά πυκνά κυκλικές νησίδες όπου εύκολα κάνεις αναστροφή αν πάρεις λάθος κατεύθυνση. Πυκνή κυκλοφορία θα συναντήσεις σε ακτίνα 50 km γύρω από Κων/πολη μετά αραιώνει πολύ. Στα αρνητικά το ότι οι οδηγοί αλλάζουν λωρίδες απροειδοποίητα χωρίς να ανάψουν φλάς. Πρόσεχε τα όρια ταχύτητας που λέει και η ΕΡΣΗ. Οι περισσότεροι πάντως τα υπερβαίνουν κατά 5-10 km αλλά όχι περισσότερο. Περιπτώσεις τροχονόμων που σε σταματούσαν για μικροπαραβάσεις για να πάρουν το «μπαχτσίς» ανήκουν πλέον στο παρελθόν. Παντού ακόμη και στα διόδια δέχονται και ευρώ αλλά καλύτερα να έχεις λίρες. Με το καλό να πάς και Yavaş Yavaş (γιαβάς-γιαβάς = ευχή σε οδηγούς, σημαίνει μη βιάζεσαι)
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλησπέρα σε όλους !!!
Φέτος θέλω να πάω οδικώς στην Τουρκία . Κωνσταντινούπολη και μετά Σμύρνη. Έχει κανένας εμπειρία από δρόμους και αν είναι ασφαλές ???
Aν σου πώ οτι το έτος 1988.1990,και 1992 διέσχισα ολη την τουρκια με Μοτο,έχεις να ρωτήσεις κάτι??:shock:
 

viajante

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Aν σου πώ οτι το έτος 1988.1990,και 1992 διέσχισα ολη την τουρκια με Μοτο,έχεις να ρωτήσεις κάτι??:shock:
Renata εσύ ήσουν η άλλη τρελλή που είχες κάνει την ίδια περίοδο με τον Alege το γύρο της Τουρκίας με μηχανή? Χαλαρά η πιο ωραία ιστορία που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στο φόρουμ!! Ζήλεψα πραγματικά!!
 

SpeedRacer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκια
Ευχαριστώ για της απαντήσεις . Πηγαίνω κάθε χρόνο στο εξωτερικό οδικώς με ι.χ. απλός ρωτάω για την τουρκιά που δεν έχω ξανά πάει , θα είμαι μετά παιδιά μου !!! Αν έχει να μου προτείνει και μέρη κάποιος θα ήμουνα υποχρεωμένος , και το βασικότερο χρόνος μεταβάσεις από Κωνσταντινούπολη - Σμύρνη !!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν έχεις χρόνο κανε το pamukale και απο εκεί καπαδοκία-ασύληπτο ταξίδι!!
οι δρόμοι υπέροχοι φοβερό οδόστρωμα,εύκολη διαδρομή κανένας κίνδυνος, οι τούρκοι πολυ φιλόξενοι!!
υπάρχει υποδομή αξιοπρεπέστατη και στα δύο μέρη.
άν θέλεις σου στελνω την διαδρομή,τα έχω κρατήσει όλα,ή μπορείς να βρείς στοιχεία απο την ιστορία μου.
καλά ταξίδια και πολλα!!:p
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Ειναι λίγο απρόβλεπτοι σαν οδηγοι (αλλαζoυν λωριδες απροειδοποιητα) μόλις πατησει πεζός το ποδι του στον δρομο πατανε γκάζι.


 
Last edited by a moderator:

zandesiro

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....?
Ταξίδι-Όνειρο
Ρ.Δ.Γ.
Eγω πηγα πρωτοχρονια 2008...κατω απο 140 δεν επεσα οταν υπηρχε μπλοκο φαινοταν απο μακρια γιατι υπηρχε ταμπελα με αυτοκινητο που ελεγε radar (νομιζω...κατι ελεγε παντως) και κονους που απο 3πλης κυκλοφοριας κανανε τον δρομο μια λωριδα....οχι οπως τους δικους μας που βγαινουν με τα ποδια στην ταχειας και σου κανουν νοημα να σταματησεις την τελευταια στιγμη...!!\οπως και ναχει εβλεπες τα μπλοκα απο μακρια....!!

στην αλλαγη λωριδας σε δρομο 3πλης κυκλοφοριας ταπραγματα ειναι διαφορετικα....οταν αυτος που ειναι στην μεσαια λωριδα εχει το φλας αναμμενο για να παει στην γρηγορη λωριδα(αριστερη) στριβει κατευθιαν και εσυ που εισαι στην γρηγορη ηδη πρεπει να τον αφησεις...σε αντιθεση με εμας που που πρεπει να περασουμε και μετα να μπει στην γρηγορη...!

εγω γιορτες που πηγα αφησα το αμαξι στο ξενοδοχειο και γυρνουσα με τα μεσα μεταφορας(ταξι,τραμ,κ.α.) ηταν απλα οτι καλυτερο...!

Στα διοδια πληρωσα με ευρω γιατι δεν ειχα προλαβει να κανω λιρες....!!!
Παντου ευγενικοι και ιδιαιτερα φιλικοι (στο μεροκαματο και αυτοι)...!!και αν δωσεις και κανα μπουρμπουαρ μεγαλο....εχεις και αλλα οφελη....!!

Αυτα ως την κων/πολη,.,να πας ειναι πολυ ωραια....!Τωρα για τα παραλια δεν γνωριζω αλλα το εχω στο προγραμμα καποια στιγμη να παω...!!
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
καλως ηρθες και καλα ταξιδια !
Την εχω κανει 3 φορες την διαδρομη που θελεις . Οι αλλοι συνφορουμιτες νομιζω πως σου ειπανε αρκετα τιπς για το ταξιδη , αλλα θα σου πω και εγω καποια τιπς . οι δρομοι ειναι σχετικα καλοι αλλα να προσεχεις γιατι σε καποια σημεια πεταγονται τρακτερ και αγροτικα ( ιδια γευση απο επαρχιακο ελληνικο δρομο) , μην τρεχεις γιατι εχει πολλα μπλοκα απο αστυνομικους που δεν τους βλεπεις κιολας . επισεις να εχεις φαρμακειο και τριγωνο ... με εχουνε γραψει γιατι δεν ειχα την πρωτη φορα που πηγα 1996 , τελευταια πηγα αυγουστο του 2009 μεσα στην πολη εχει παρα πολυ κινηση και οι τουρκοι οδηγοι εχουνε το ανατολιτικο οδηγικο ταπεραμεντο , γκαζακιδες και αμα σε ψιλοτρακαρουνε ειναι σαν να μην εγινε τιποτε . βενζινη ??? ο πονος οταν ειχε σε εμας 1.10 σε αυτους ειχε 1.75 ευρω !!! δουλευουνε πολυ αεριο . αυτα καλα να πας και καλα να περασεις .
 

Kostas_GR

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα!

Παιδια ενδιαφερομαι να κανω και εγω μια παρομοια διαδρομη! Μηπως εχει καποιος απο εσας οδηγιες για το δρομο που θα μπορουσε να μου στειλει και να με βοηθησουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom