Ελβετία Οικονομική εκδρομή στην Ελβετία

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Θελω να οργανώσω μια εκδρομή στην Ελβετία, η οποία να μην μου στοιχίσει πολύ, σε καιρούς κρίσης που διανύουμε.
Οι απαιτήσεις μου ειναι μικρές νομίζω, δηλαδή θα ημουν ικανοποιημένος για μια 5μερη διαμονη, δεν εχω ιδιαίτερη προτίμηση για το ποιες περιοχές θα γίνει επίσκεψη, ούτε αν είναι οδικώς ή αεροπορικώς, ενώ θα ήθελα ημιδιατροφή, και φυσικά μιλάω για εκδρομή δύο ατόμων.
Και δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση για την εποχη του χρονου.

Εχω δει διάφορα sites ταξιδιωτικών γραφείων, έντυπες διαφημίσεις κλπ. Υπάρχει προσφορά διαφόρων πακέτων. Το οικονομικό όμως, ειναι ένα θέμα, και γι αυτό πολλές τις βρίσκω ακριβές.
Έπεσα πάνω σε μια καταχώρηση από ένα γραφείο που λέγεται 'grefis'(σύνταγμα), σε ταξιδιωτικο περιοδικο της Καθημερινης, που προσέφερε το ακόλουθο πακέτοhttp://img10.imageshack.us/img10/5133/swissi.jpg που φαινεται στην επισυναπτομενη εικονα.

Αραγε βγαίνουν τέτοια πακέτα και απο άλλους; Υπάρχει κάτι άσχημο στην προσφορα? Ήταν για τα χριστουγεννα, ισως τωρα δεν ισχυει.

Πως σας φαινεται? Η τιμη φαινεται σουπερ.
Υπολογισμοι:
58,5 x 5 ημέρες= 293 ευρω το ατομο
293 x 2 ατομα= 586
Και το καλυτερο το αφησα για το τελος: στο κατω μερος η σελιδα ελεγε οτι για οποιον προπληρωσει για ταξιδι 2 ατομων, εκπτωση 150 ευρω στο ζευγαρι!!!

Δηλαδη 586-150 = 436 ευρω, για 5 μερες, για 2 ατομα, στην ελβετια!
Βεβαια, δεν αναφερει ουτε ημιδιατροφη, ουτε αν ειναι οδικώς ή αεροπορικώς κλπ
Αλλα ταξιδιωτικα γραφεια που κοιταξα, θελουν μινιμουμ 500 ευρω το ατομο.

Ομολογω ότι έχω μικρή εμπειρία απο ταξίδια, οποτε γι αυτο τα γραφω εδω αναλυτικα, για να εχω την κρίση και την βοηθεία σας.
Ειναι πολυ καλό για να ειναι αληθινο; Κρυβει καποια παγιδα; Μηπως ειναι αναξιοπιστοι? Μηπως κατι αλλο;
Υπαρχουν κοστη που δεν αναφερονται? Πχ φοροι αεροδρομιων(τι ειναι αυτο? για τι ποσά μιλαμε κλπ)

Επισης, πόσο επιβαρύνεται ενα πακετο με την ημιδιατροφη? Τα περισσοτερα πακετα έχουν; Όταν δεν εχουν, αυτό σημαινει κατι πονηρο?

Οσο κι αν εψαξα ομως, δεν βρηκα να προσφερει αλλος τοσο φτηνο πακετο, και μαλιστα να το προσφερει συχνα, δηλαδη αρκετες φορες τον χρονο. Υπαρχει περιπτωση να βρισκω τοσο φτηνές εκδρομες προς ελβετια, ήταν απλα μια προσφορα και ειναι απιθανο σε τετοιες τιμες να βρω κατι παρομοιο προς ελβετια;

Περιμενω τις αποψεις σας, για το πακέτο, για το ταξιδιωτικο γραφείο, για το που προσανατολιστω και ενα οικονομικό ταξίδι στην ελβετια, τι αποφυγω, τι να προσεξω κλπ
 

Attachments

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
φόροι αεροδρομίου, μπορεί να είναι από 100 ευρώ και βάλε
επείσης η πτήση μπορεί να είναι με Easyjet προς Μιλάνο, και μετά με λεωφορείο προς Ελβετία
και θα έχεις μόνο πρωινό
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
α) Η αφίσα είναι για ταξίδι Δεκέμβριο-Ιανουάριο όχι για τώρα.

β) Το πρόγραμμα τώρα κοστίζει 625e + φόροι, άρα πάνω από 750e το άτομο.

γ) Το πρόγραμμα δε μ' αρέσει γιατί έχει όλη τη διαμονή στη Ζυρίχη και γίνονται μονοήμερες στα υπόλοιπα μέρη.
http://www.grefis.gr/taksidia/-/%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%B1/alpiko-treno.html
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
α) Η αφίσα είναι για ταξίδι Δεκέμβριο-Ιανουάριο όχι για τώρα.

β) Το πρόγραμμα τώρα κοστίζει 625e + φόροι, άρα πάνω από 750e το άτομο.

γ) Το πρόγραμμα δε μ' αρέσει γιατί έχει όλη τη διαμονή στη Ζυρίχη και γίνονται μονοήμερες στα υπόλοιπα μέρη.
Αλπικό Τρένο - Ταξίδια και Εκδρομές

Αρα η χαμηλη τιμη ηταν μαλλον μεμονωμενη προσφορα μονο εκεινης της περιοδου;
Μιλαμε ομως για πολυ μεγαλη διαφορα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
πιστευω οτι κατι δεν πρεπει να καταλαβες καλα στο εντυπο. Οι φοροι αεροδρομιου σχεδον ποτε δεν περιλαμβανονται και ειναι πανω απο 120 το ατομο. Η Ελβετια ειναι ακριβος προορισμος, αποκλειεται να είχε τετοιο πακετο, ούτε καν οδικώς.

Γνωμη μου , κλεισε με Easy Jet (πάει Ελβετία, απ ό,τι θυμάμαι) και ψαξε μπας και βρεις κανενα χοστελ, που εκει μαλλον θα στοιχιζει οσο ενα ξενοδοχειο αλλού. Βεβαια, απ΄'ο,τι κατάλαβα , το να πας στην Ελβετία είναι κάτι σαν .....αυτοσκοπός, αλλα νομιζω θα σου κοστισει πολύ!

ωχ , τωρα μαλλον καταλαβα τι εννοουσε το φυλλαδιο, του τυπου ταξιδεψτε στην Ελβετια με μονο 58.5 ευρώ την ημερα. Εννοει απλα διαμονη σε ξενοδοχειο με 59 ευρω την ημερα ΤΟ ΑΤΟΜΟ, χωρις να συμπεριλαμβανονται τα μεταφορικα, δηλαδη απλα κλεινεις ενα ξενοδοχειο. Τριχες κατσαρες......

Κανονισε μονος σου το ταξιδακι σου, γιατι κι εγω την εχω πατησει στο παρελθον με τα ....τερτιπια των ταξιδιωτικων!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ωχ , τωρα μαλλον καταλαβα τι εννοουσε το φυλλαδιο, του τυπου ταξιδεψτε στην Ελβετια με μονο 58.5 ευρώ την ημερα. Εννοει απλα διαμονη σε ξενοδοχειο με 59 ευρω την ημερα ΤΟ ΑΤΟΜΟ, χωρις να συμπεριλαμβανονται τα μεταφορικα, δηλαδη απλα κλεινεις ενα ξενοδοχειο. Τριχες κατσαρες......

Κανονισε μονος σου το ταξιδακι σου, γιατι κι εγω την εχω πατησει στο παρελθον με τα ....τερτιπια των ταξιδιωτικων!
Όχι, δε νομίζω πως εννοεί αυτό, γιατί έχει συγκεκριμένες αναχωρήσεις. Τι σχέση έχουν οι τόσο ακριβείς αναχωρήσεις με τη τιμή δωματίου;

Απλά θα εννοεί, απο 58,5 ευρώ, σε 2κλινο και πάνω, με τον φτηνότερο τρόπο μεταφοράς, με όλες τις εκδρομές προαιρετικές κλπ κλπ...

Μόνο και μόνο απο το φυλλάδιο, φαντάσου πόσοι θα την έχουν πατήσει.

Βέβαια, η περίοδος έχει τελειώσει, αλλά κουβέντα να γίνεται, να λύσουμε το μυστήριο... :lol:
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Όχι, δε νομίζω πως εννοεί αυτό, γιατί έχει συγκεκριμένες αναχωρήσεις. Τι σχέση έχουν οι τόσο ακριβείς αναχωρήσεις με τη τιμή δωματίου;

Απλά θα εννοεί, απο 58,5 ευρώ, σε 2κλινο και πάνω, με τον φτηνότερο τρόπο μεταφοράς, με όλες τις εκδρομές προαιρετικές κλπ κλπ...

Μόνο και μόνο απο το φυλλάδιο, φαντάσου πόσοι θα την έχουν πατήσει.

Βέβαια, η περίοδος έχει τελειώσει, αλλά κουβέντα να γίνεται, να λύσουμε το μυστήριο... :lol:
εχεις ενα δικιο για τις αναχωρησεις, αλλά μπορει απλά να εννοει οτι η τιμη του δωματιου ειναι αυτη και τα υπολοιπα ειναι σε εναν προκαθορισμενο τιμοκαταλογο , π.χ.

Εχω βρει αντιστοιχη φθηνη, πραγματικά, όμως, φθηνή εκδρομη για Βουδαπέστη οδικώς και, φυσικά, για την ...πανταχου παρούσα Βουλγαρία!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ελβετια και (τοσο) φτηνα δεν γινεται
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Παντως, η συγκεκριμενη προσφορα, δεν ηταν οντως φτηνη?
Εστω και με τις μικροτερες απαιτησεις, πχ. διαμονη μονο σε μια πολη και μονοημερες εκδρομες τριγυρω, ή πχ. οχι ημιδιατροφη κλπ

Βεβαια, να υπολογιζω πλεον απο εδω και περα, εξτρα, φορους αεροδρομιου.
Σε κανενα πακετο δεν τους συμπεριλαμβανουν;
Ποιο ειναι το ποσό, ειδικα για ελβετια, εστω στο περιπου αν ξερετε;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν κοιτάξεις τον τιμοκατάλογο του γραφείου για τη συγκεκριμένη εκδρομή (Χριστούγεννα 2011) θα δεις ότι η τιμή ξεκινάει από τα 595 ευρώ το άτομο. Δίπλα από την τιμή, γράφει και το ποσό της μηνιαίας δόσης, μήπως αυτό εννοούν με την τιμή που έχουν στην αφίσα; :roll:
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Λες να μπερδευτηκα και να εννοουν μηνιαια δοση, αντι για τιμη ανα μερα?
Αλλα παλι δυσκολο, θα πληρωνεις δοσεις κανα-δυο χρονια για ενα ταξιδι 5 ημερων?
Δεν ξερω, εσεις ειστε και πιο εμπειροι και πειτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom