Οικονομικη κριση στο Παρισι

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω μείνει άφωνη. Πώς πήγες; Εννοώ γιατί. Στα 40 μου νιώθω να είμαι σε τρομερό αδιέξοδο (δεν το λες απλά ανεργία αλλά κατάργηση επαγγελματικού αντικειμένου) (καθηγήτρια είμαι κι έχασα το διορισμό το 2011 λόγω των μειώσεων και δεν υπάρχει πουθενά ζήτηση με συμπτύξεις τμημάτων ή και κλείσιμο φροντιστηρίων, κατάργηση φορέων κλπ κλπ=> αλλάζω ιδιότητα, κοινώς Ο,ΤΙ ΒΡΩ).

Στο θέμα σου τώρα. Για Γαλλία το κοιτούσα πρόπερσι να πάω και το απέρριψα γιατί, όταν μελέτησα το κόστος ζωής, δε μου έβγαινε. Η δουλειά που θα έκανα θα είχε μισθό 1300. Και όσα σπίτια έβρισκα ήταν γύρω στα 600 ευρώ. Μιλάω για σκαρσονιέρες γύρω στα 40 τμ. Μου είπε μετά μια άλλη που ζει εκεί πως εκεί έχουν πολλά κοινόχρηστα λόγω κρύου (καίνε πιο πολλούς μήνες) και λέω "τι πας να κάνεις; Να πεινάς πάλι σε μια άλλη χώρα;" Συν ότι κανείς δε μου εγγυόνταν ότι θα ήταν μια δουλειά "μόνιμη" (σύμβαση ορ. χρόνου). Είχα σκεφτεί να μάθω και μια τρίτη γλώσσα για να είμαι πιο ανταγωνιστική.

Απ'αυτά που λες, σε βρίσκω άνετο. Ή είναι ιδέα μου;
Πώς το βλέπεις; Το συνιστάς δηλαδή; Γμτ έχουμε κι άλλη ηλικία. Φοβάμαι πως στα 40 θα είναι πιο δύσκολο. Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες γι'αυτό, τι ευκαιρίες δηλαδή υπάρχουν και για τους 40. Σκέφτηκα να στείλω βιογραφικό και σε γαλλικό πρακτορείο τουρισμού όπου θα μπορούσα να είμαι τρίγλωσση (ελληνικά, γαλλικά, αγγλικά, όλα άπταιστα). Έχει αυτή η χώρα ευκαιρίες; Επίσης μήπως ξέρεις αν μπορεί κάποιος ξένος να ανοίξει εκεί μαγαζί κι αν υπάρχει η ίδια δυσκολία με εδώ;
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Έχω μείνει άφωνη. Πώς πήγες; Εννοώ γιατί. Στα 40 μου νιώθω να είμαι σε τρομερό αδιέξοδο (δεν το λες απλά ανεργία αλλά κατάργηση επαγγελματικού αντικειμένου) (καθηγήτρια είμαι κι έχασα το διορισμό το 2011 λόγω των μειώσεων και δεν υπάρχει πουθενά ζήτηση με συμπτύξεις τμημάτων ή και κλείσιμο φροντιστηρίων, κατάργηση φορέων κλπ κλπ=> αλλάζω ιδιότητα, κοινώς Ο,ΤΙ ΒΡΩ).

Στο θέμα σου τώρα. Για Γαλλία το κοιτούσα πρόπερσι να πάω και το απέρριψα γιατί, όταν μελέτησα το κόστος ζωής, δε μου έβγαινε. Η δουλειά που θα έκανα θα είχε μισθό 1300. Και όσα σπίτια έβρισκα ήταν γύρω στα 600 ευρώ. Μιλάω για σκαρσονιέρες γύρω στα 40 τμ. Μου είπε μετά μια άλλη που ζει εκεί πως εκεί έχουν πολλά κοινόχρηστα λόγω κρύου (καίνε πιο πολλούς μήνες) και λέω "τι πας να κάνεις; Να πεινάς πάλι σε μια άλλη χώρα;" Συν ότι κανείς δε μου εγγυόνταν ότι θα ήταν μια δουλειά "μόνιμη" (σύμβαση ορ. χρόνου). Είχα σκεφτεί να μάθω και μια τρίτη γλώσσα για να είμαι πιο ανταγωνιστική.

Απ'αυτά που λες, σε βρίσκω άνετο. Ή είναι ιδέα μου;
Πώς το βλέπεις; Το συνιστάς δηλαδή; Γμτ έχουμε κι άλλη ηλικία. Φοβάμαι πως στα 40 θα είναι πιο δύσκολο. Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες γι'αυτό, τι ευκαιρίες δηλαδή υπάρχουν και για τους 40. Σκέφτηκα να στείλω βιογραφικό και σε γαλλικό πρακτορείο τουρισμού όπου θα μπορούσα να είμαι τρίγλωσση (ελληνικά, γαλλικά, αγγλικά, όλα άπταιστα). Έχει αυτή η χώρα ευκαιρίες; Επίσης μήπως ξέρεις αν μπορεί κάποιος ξένος να ανοίξει εκεί μαγαζί κι αν υπάρχει η ίδια δυσκολία με εδώ;
"δώσε μου μέρος να σταθώ και θα σου κουνήσω τη γη ολόκληρη" είπε ο Αρχιμήδης. Σου ρίχνω κανα δυο δεκαετίες ...αλλά αν είχα στέγη για τους πρώτους 3 μήνες δωρεάν...θα είχα βρει την άκρη. Μην ακους, αποκλειστικά, κανέναν. Μόνο επί τόπου ....γίνεται. Με βιογραφικά μέσω μειλ...πρέπει να πέσεις στην περίπτωση. Όρμα και μη φοβάσαι. Και μη ξεχνάς: καλή πληροφόρηση, σχέσεις με συμπατριώτες, σχέσεις με συλλόγους - ελληνικές ή κυπριακές κοινότητες, εκκλησία κλπ. Είπαμε: τρώμε σίδερα ...και όπως λες..."όλα είναι δυνατά".
Καλά κουράγια, καλά κουράγια σε όλους ...
 
  • Like
Reactions: mel

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
"δώσε μου μέρος να σταθώ και θα σου κουνήσω τη γη ολόκληρη" είπε ο Αρχιμήδης. Σου ρίχνω κανα δυο δεκαετίες ...αλλά αν είχα στέγη για τους πρώτους 3 μήνες δωρεάν...θα είχα βρει την άκρη. Μην ακους, αποκλειστικά, κανέναν. Μόνο επί τόπου ....γίνεται. Με βιογραφικά μέσω μειλ...πρέπει να πέσεις στην περίπτωση. Όρμα και μη φοβάσαι. Και μη ξεχνάς: καλή πληροφόρηση, σχέσεις με συμπατριώτες, σχέσεις με συλλόγους - ελληνικές ή κυπριακές κοινότητες, εκκλησία κλπ. Είπαμε: τρώμε σίδερα ...και όπως λες..."όλα είναι δυνατά".
Καλά κουράγια, καλά κουράγια σε όλους ...
Οχι με mail αλλα με αιτησεις θεσεων απο ιστοσελιδες. Τωρα που θα βρεις ποιες σελιδες εχουν τετοιες φορμες; Αυτο που λεει ο GKCAPO επαφες με κοσμο. Τα κοινοχρηστα σε καμια περιπτωση δεν ειναι πολλα. Η θερμανση ειναι σαφως κατα πολυ φθηνοτερη απο την Ελλαδα. Με 600€ βρισκεις δωματιο με τα παντα μεσα. Μπορει να ακουγεται καπως δυσκολο να ζεις με αλλους αλλα εδω ειναι πολυ συνηθες κι αν συμβιβαστεις με την ιδεα πως η ζωη ειναι εξω και οχι μεσα στο σπιτι τοτε δεν σε ενοχλει καθολου.
Ασε που οταν βρεις συντροφο θα μπορειτε να ζειτε μαζι και να μοιραζεστε το εξοδα για ενοικιο κλπ. Μια γκαρσονιερα με 1000€ συμπεριλαμβανομενων των εξοδων ειναι ΟΚ. Και ο μισθος δεν μενει στα 1300€ ανεβαινει χωρις καν να ζητησεις αυξηση.
Ναι τη μεγαλη ζωη ειναι δυσκολο να την κανεις στην αρχη (ισως και ποτε) αλλα μια αξιοπρεπη ζωη θα την εχεις εξασφαλισμενη.
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
battered_suitcase said:
Από τη μια κλαίω. Από την άλλη έρχονται στο νου μου ξένοι φίλοι που το παίζουν τρελοί εργαζόμενοι σε αντιπαράθεση με μας τους τεμπέληδες και συγχύζομαι. Τέλος σκέφτομαι Έλληνες γνωστούς ξενιτεμένους που δε δούλεψαν ποτέ Ελλάδα και επιστρέφουν στις διακοπές ως αποικιοκράτες (ναι, θα καταλάβατε το ύφος που περιγράφω) σχολιάζοντας τα γεμάτα καφέ ως δείγμα άκρατης τεμπελιάς. Πφ.
Πωπωπωπωπω!!!!! Ποσο πολυ συμφωνω!!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
battered_suitcase said:
Από τη μια κλαίω. Από την άλλη έρχονται στο νου μου ξένοι φίλοι που το παίζουν τρελοί εργαζόμενοι σε αντιπαράθεση με μας τους τεμπέληδες και συγχύζομαι. Τέλος σκέφτομαι Έλληνες γνωστούς ξενιτεμένους που δε δούλεψαν ποτέ Ελλάδα και επιστρέφουν στις διακοπές ως αποικιοκράτες (ναι, θα καταλάβατε το ύφος που περιγράφω) σχολιάζοντας τα γεμάτα καφέ ως δείγμα άκρατης τεμπελιάς. Πφ.
Εν γενει συμφωνω μαζι σου. Αλλα ολα αυτα πανε μαζι με τον (μεγαλο) ανταγωνισμο που εχει να αντιμετωπισει ενας Ελληνας στο εξωτερικο, τα ενιοτε ρατσιτσικα φαινομενα και την θυσια να ζει μακρια απο οικογενεια κ φιλους.. Και νομιζω οτι τελικα ανταπεξερχεται ακριβως επειδη εχει μαθει να δουλευει σκληρα (οποιος το εχει μαθει τελοσπαντων).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
"δώσε μου μέρος να σταθώ και θα σου κουνήσω τη γη ολόκληρη" είπε ο Αρχιμήδης. Σου ρίχνω κανα δυο δεκαετίες ...αλλά αν είχα στέγη για τους πρώτους 3 μήνες δωρεάν...θα είχα βρει την άκρη. Μην ακους, αποκλειστικά, κανέναν. Μόνο επί τόπου ....γίνεται. Με βιογραφικά μέσω μειλ...πρέπει να πέσεις στην περίπτωση. Όρμα και μη φοβάσαι. Και μη ξεχνάς: καλή πληροφόρηση, σχέσεις με συμπατριώτες, σχέσεις με συλλόγους - ελληνικές ή κυπριακές κοινότητες, εκκλησία κλπ. Είπαμε: τρώμε σίδερα ...και όπως λες..."όλα είναι δυνατά".
Καλά κουράγια, καλά κουράγια σε όλους ...
Κι αν δεν κάτσει η φάση απλώς θα έχει χάσει κι ότι οικονομίες τις έχουν μείνει και θα είναι σε ακόμα χειρότερη μοίρα.

Ωραία η αισιοδοξία αλλά μήπως εδώ αρμόζει λίγο περισσότερος ρεαλισμός;
Ο tripakias περιγράφει μια ειδυλλιακή κατάσταση,ίσως γιατί αυτή αντικρίζει γύρω του.Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχει δυστυχία όμως στη Γαλλία,και δη στο Παρίσι,όπως και σε κάθε άλλη μεγαλούπολη.Η ανεργία έχει πιάσει το μεγαλύτερο νούμερο των τελευταίων 13 ετών στη χώρα.Ναι,προφανώς δεν συγκρίνεται με το χάλι εδώ,αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι όλα τόσο εύκολα όσο παρουσιάζονται εδώ (κι ακόμα περισσότερο για ανθρώπους που δεν μιλάνε τη γλώσσα).

Μακάρι να πέφτω τόσο έξω και όσοι επιχειρούν το άλμα να πετυχαίνουν.Απλώς οι συμβουλές να είναι λίγο πιο προσγειωμένες.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μια ερώτηση που μου ήρθε και είχα και τότε που σκεφτόμουν να πάω Γαλλία είναι η εφορία. Τι γίνεται; Συνεχίζεις να φορολογείσαι από το ελληνικό @&#κράτος παρ'όλο που μένεις έξω;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κι αν δεν κάτσει η φάση απλώς θα έχει χάσει κι ότι οικονομίες τις έχουν μείνει και θα είναι σε ακόμα χειρότερη μοίρα.

Ωραία η αισιοδοξία αλλά μήπως εδώ αρμόζει λίγο περισσότερος ρεαλισμός;
Ο tripakias περιγράφει μια ειδυλλιακή κατάσταση,ίσως γιατί αυτή αντικρίζει γύρω του.Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχει δυστυχία όμως στη Γαλλία,και δη στο Παρίσι,όπως και σε κάθε άλλη μεγαλούπολη.Η ανεργία έχει πιάσει το μεγαλύτερο νούμερο των τελευταίων 13 ετών στη χώρα.Ναι,προφανώς δεν συγκρίνεται με το χάλι εδώ,αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι όλα τόσο εύκολα όσο παρουσιάζονται εδώ.

Μακάρι να πέφτω τόσο έξω και όσοι επιχειρούν το άλμα να πετυχαίνουν.Απλώς οι συμβουλές να είναι λίγο πιο προσγειωμένες.
πόσο μα πόσο συμφωνώ μαζί σου!!
δίσταζα να τα γράψω εγώ...,με πρόλαβες..

μου ακούγονται και μένα πολύ ωραιοποιημένα όλα αυτά,
tripakia δεν σε αμφισβητώ μην το πάρεις έτσι,
οι πληροφορίες σου πολύ χρήσιμες απλά ο καθένας φιλτράρει και αντιλαμβάνεται τα πράγματα κάπως διαφορετικά ανάλογα με το πως έχει συνηθίσει να ζεί πως θέλει να ζεί κλπ.Και για να γίνω πιό σαφής...
μόλις στην προηγούμενη απάντηση στην mel ανέφερες για ΔΩΜΑΤΙΟ με 600 ευρώ...δηλ συγκατοίκηση σ ενα σπίτι,αυτό για άτομα πχ 25 ετών γίνεται αποδεκτό αλλά δεν γίνεται και τόσο εύκολα αποδεκτό από έναν σαραντάρη,
η αλλιώς αναφέρεσαι σε γκαρσονιέρα 1000 !!ευρώ τη στιγμή που όπως μας είπε η mel ο μισθός της θα ήταν 1300 ευρώ!Εμ άμα είναι έτσι κάθεται κι εδώ πέρα αν είναι να ζει σα φοιτήτρια στα 40 της να συγκατοικεί δηλ και ίσα ίσα να φυτοζωεί γιατί να μην το κάνει στον τόπο της αλλά στην ξενιτειά;;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.401
Μέχρι φέτος ίσχυε ότι εφόσον δεν έχεις εισόδημα η έχεις αλλά είναι κάτω απο 5000 ευρώ νομίζω δεν κάνεις φορολογική δήλωση ...αλλά απο φέτος ακούγεται ακόμα και μόλις ενηλικιωθεί κάποιος κάνει δήλωση....οπότε καλυτερα να ρωτήσεις κάποιο αρμόδιο γραφείο η και εφορία..


και να προσθέσω αν και δεν παρακολούθησα όλο το τόπικ .....

Δεν νομίζω ότι ο tripakias είπε ότι είναι εύκολο να βρείς δουλειά και μάλιστα καλή αλλά για τις συνθήκες γενικά εργασίας στη Γαλλία σε σχέση με αυτά που συμβαίνουν εδώ....

Πάντως με σταυρωμένα χέρια γενικώς δουλειά δε βρίσκεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορει να ακουγεται καπως δυσκολο να ζεις με αλλους αλλα εδω ειναι πολυ συνηθες
ποιο? να εισαι 40+ και να ζεις με αλλους με κοινό μπανιο?
Μια γκαρσονιερα με 1000€ συμπεριλαμβανομενων των εξοδων ειναι ΟΚ.
:shock:
Ο tripakias περιγράφει μια ειδυλλιακή κατάσταση,
η πιο πανω δεν μου φαινεται καθολου ειδυλλιακή..να εισαι 40+ με ενα δωματιακι...ελπίζω εκτός αυτης της τερατουπολης να ειναι αλλιως τα πραγματα και να μη μιλαμε για όλη τη χώρα αλλά μονο για την τερατουπολη.
Εμ άμα είναι έτσι κάθεται κι εδώ πέρα αν είναι να ζει σα φοιτήτρια στα 40 της να συγκατοικεί δηλ και ίσα ίσα να φυτοζωεί γιατί να μην το κάνει στον τόπο της αλλά στην ξενιτειά;;
συμφωνω απόλυτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom