Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

Kokeshi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Φίλοι μου καλημέρα και καλή χρονιά.

Ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για να ταξιδέψει κανείς είναι ο οικονομικός προγραμματισμός. Προσωπικά είναι κάτι με αγχώνει αρκετά (όπως θα καταλάβετε και παρακάτω :p ) και θα ήθελα να σας ρωτήσω με ποιον τρόπο προγραμματίζετε τα οικονομικά σας πριν και κατα την διάρκεια του ταξιδίου ωστε να μπορέσετε να ταξιδέψετε χωρίς προβλήματα.

Παίρνετε κάποιο μικρό δάνειο το οποίο αποπληρώνετε αργότερα; Χρησιμοποιείτε πιστωτική κάρτα; Μαζεύετε χρήματα κάποιους μήνες πριν ή και ακόμα νωρίτερα; Ή μήπως όλα μαζί;

Όταν ταξιδεύετε κουβαλάτε μόνο μετρητά επάνω σας ή και πιστωτική κάρτα σε περίπτωση που προκύψει κάτι; Τι γίνεται σε περίπτωση που κλαπούν και τα δύο; Υπάρχει τρόπος να αποσταλούν χρήματα απο Ελλάδα στην χώρα που βρίσκεστε ή με κάποιον άλλο τρόπο;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά με απασχολεί πολύ το θέμα και με φοβίζει λιγάκι. :roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωραιο θεμα.
Μπορει να παρουμε ιδεες και απο καποιον αλλο που να ειναι εξυπηρετικες.
Λοιπον εγω ως καλη Παρθενος στο ζωδιο ,γενικα εχω καλο κοντρολ στα οικονομικα.
Οταν προκειται για ταξιδι μακρυνο (τυπου Αμερικη) επειδη ειθισται να το κλεινει κανεις καποιους μηνες πριν ,βαζω ενα στοχο και βαζω στην ακρη λιγα λιγα.
Δανειο με τιποτα!!!
Δε μας φτανουν ηδη τα αλλα δανεια που εχουμε βαλει.
Εμενα προσωπικα τα λεφτα μου βγαινουν και για μικροτερα ταξιδακια ,γιατι εχω κοψει τα πολλα ρουχα και ψωνια που εκανα παλια..οποτε τωρα τα διαθετω στο ταξιδευειν.
Οταν παω ενα ατομο ταξιδι ειναι πιο ευκολο να κανω κουμαντο και να κοψω απο δω και απο κει.
Το δυσκολα ειναι οταν ειναι να παμε οικογενειακως 3 ατομα ,οποτε εκει το μαλλι ανεβαινει.
Τα καθημερινα μου εξοδα δεν ειναι πολλα οποτε μαζευω και απο κει.Γιατι αλλοι ανθρωποι ξοδευουν πολλα καθε μερα..τσιγαρα,ταξι,καφεδες,delivery στη δουλεια ,βγαινουν μετα για καφε,φαι,ποτο κλπ κλπ
Οταν ειμαι στο εξωτερικο παιρνω παντα μετρητα ,ποτε καρτες αναληπτικες ή πιστωτικες(δεν εχω)
Αν το μερος που θα παω εχει και φημη πορτοφολαδων ..κουβαλαω τα μετρητα σε ενα τσαντακι με λουρι που το περναω χιαστι πανω στο στηθος.
Αυτα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Υπάρχει τέτοιο πράγμα;Οικονομικός προγραμματισμός; Χαχαχα πλάκα κάνω, απλά έχω αρχίσει στα τελευταία μου ταξίδια να ξεφέυγω απο τον προγραμματισμό...κακό αυτό!

Για να πάω ταξίδι, έχω ήδη τα χρήματα, μαζεύω απο πρίν, δουλειά, οικονομία κλπ για να το πραγματοποιήσω (μέχρι τη στιγμή που θα κερδίσω το τζόκερ και δε θα έχω τέτοιο πρόβλημα).
Χρησιμοποιώ πιστωτική, την οποία ξεχρεώνω μόλις επιστρέψω. Το βρίσκω πολύ πιο ασφαλές απο το να κουβαλάω χρήματα πάνω μου και πόσα πια να κρατάω χύμα πάνω μου; Κρατάω όμως και κάποια μετρητά για τα μικροέξοδα, δε μπορείς να χρησιμοποιείς για οτιδήποτε πιστωτική. Δεν μου έχει τύχει τίποτα σχετικό με κλοπή, προσέχω πολύ, αλλά αν συμβεί νομίζω γίνεται να στείλουν απο Ελλάδα χρήματα, αλλά κάνουν 2-3 μέρες...Άλλοι θα ξέρουν καλύτερα για το συγκεκριμένο θέμα...

Αυτά...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αποταμίευση και μετρητά μαζί μου και για μένα.

Και νομίζω ότι,τουλάχιστον στο φόρουμ μας,δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να πει ότι παίρνει δάνειο να πάει ταξίδι.Εκτός αν έχω πέσει τόοοοσο έξω για τον κόσμο εδώ.

Στο μετρητά ή κάρτα μάλλον μοιρασμένα τα θεωρώ τα πράγματα.Εγώ ψιλοφοβάμαι τη χρήση κάρτας ανάληψης έξω και γι'αυτό παίρνω cash μαζί μου,είμαι ανασφαλής το ξέρω.Αλλά παίρνω πάντα και μια πιστωτική μαζί για καμιά έκτακτη αγορά ενός πράγματος που μου γυάλισε ή που είχα σκοπό να το πάρω αλλά δεν θεώρησα σκόπιμο να κουβαλάω επιπλέον μετρητά μαζί.

Κάνω μάλλον μεσοπρόθεσμο προγραμματισμό αλλά βρίσκω σαφώς απαραίτητο τον μακροπρόθεσμο αν πρόκειται για πολύ ακριβό ταξίδι.Είμαι πάντως κι εγώ από αυτούς που δεν ξοδεύουν σε ρούχα,καφέδες,σκυλάδικα,κλπ κλπ αν και έχω ένα θέμα με κάποια πάθη μου (όχι δεν χαρτοπαίζω) που μου τραβάνε σεβαστά ποσά τρενάροντας κάποια ταξίδια μου.Έτσι είναι τα πάθη.
 

Kokeshi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ωραιο θεμα.
Μπορει να παρουμε ιδεες και απο καποιον αλλο που να ειναι εξυπηρετικες.
Καλή ιδέα! :clap: Θα έχει ενδιαφέρον να βγει ίσως μια καλή βάση δεδομένων που να βοηθήσει στο να προγραμματίζονται καλύτερα τα οικονομικά. Ειδικά για όσους (καλή ώρα) δεν έχουν ακόμα ταξιδιωτικές εμπειρίες αλλά και για όσους ταξιδεύουν αλλά κάπου ίσως χάνουν το μέτρο :D ή μπορεί να τους τύχει κάποια αναποδιά και να μην ξέρουν τι να κάνουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παίρνετε κάποιο μικρό δάνειο το οποίο αποπληρώνετε αργότερα;
Εισαι τρελλη;

Χρησιμοποιείτε πιστωτική κάρτα;
Οχι

Μαζεύετε χρήματα κάποιους μήνες πριν ή και ακόμα νωρίτερα;
Μπορεις να το κανεις κι αυτο, προσωπικα δεν τα καταφερνω.

Όταν ταξιδεύετε κουβαλάτε μόνο μετρητά επάνω σας ή και πιστωτική κάρτα σε περίπτωση που προκύψει κάτι;
Χρηματα και προπληρωμενη καρτα.

Τι γίνεται σε περίπτωση που κλαπούν και τα δύο;
Δεν μου 'χει συμβει ποτε. Γιατι φοβασαι τοσο πολυ;
Αμα γινει παντως, θα ακυρωσω την καρτα. Αστυνομια δεν παω, θα χασω τις διακοπες μου.

Υπάρχει τρόπος να αποσταλούν χρήματα απο Ελλάδα στην χώρα που βρίσκεστε ή με κάποιον άλλο τρόπο;
Υπαρχουν διαφοροι τροποι. Οι περισσοτεροι κοστιζουν. Ο πιο οικονομικος ειναι να εχει κλεισει διακοπες και ο μπατζανακης για το μερος που θα 'σαι, την επομενη της κλοπης και σου τα φερει αυτος. Ακομα πιο οικονομικος να εχεις το μυαλο σου στο κεφαλι... (η καρτα στον κλεφτη ειναι αχρηστη, τι να την κανει;)

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά με απασχολεί πολύ το θέμα και με φοβίζει λιγάκι. :roll:
Καλη Χρονια!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν παίρνεις δάνειο,δεν χρησιμοποιείς κάρτα και δεν μαζεύεις λεφτά από πρίν..........

Και πως ταξιδεύεις;
Ανάληψη με κουκούλα μια-δυο μερούλες πρίν από οποιοδήποτε υποκατάστημα;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.910
για μεταφορα χρηματων υπαρχει η western union που εναντι καποιας προμηθειας μεταφερει τα χρηματα αμεσα.
το προβλημα ειναι αν εχεις χασει την ταυτοτητα η διαβατηριο θα πρεπει
η μεταφορα να γινει σε καποιον αλλο που θα ειναι μαζι σου.
Αν εισαι μονος θα πρεπει να πας στην πρεσβεια η στο προξενειο για να
προμηθευτεις ταξιδιωτικα εγγραφα.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πρώτα αποταμίευση, μετά ταξίδι εφόσον έχει μαζευτεί ικανοποιητικό προς διάθεση ποσό! Ποτέ δεν παίρνω δάνειο...

Για τα έξοδα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, παίρνω μερικά μετρητά, ανάληψη από τοπικά ΑΤΜ αν πρόκειται για χώρες χωρίς Ευρώ και 2 prepaid κάρτες.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εγώ δεν κάνω σχεδόν ποτέ προγραμματισμό. Όποτε βρίσκω μια καλή προσφορά, για κάπου που θέλω γενικώς να πάω, την κλείνω. Έχει τύχει να κλείσω και ταξίδι λόγω προσφοράς για κάπου που δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι ήθελα να πάω.
Εννοείται φυσικά όταν έχω τα λεφτά και το χρόνο. Σε αυτό βολεύει και η δουλειά μου, που είναι ευέλικτη σε άδειες.
Κάνουμε μια αποταμίευση με τον άντρα μου, ό,τι μπορούμε, για περίπτωση ανάγκης. Ε, αυτή η "περίπτωση ανάγκης" είναι συνήθως κάποιο έκτακτο ταξίδι.
Κλείνουμε πάντα με πιστωτική -αεροπορικά, ξενοδοχεία, αυτοκίνητα- αλλά πάντα ξεχρεώνουμε αμέσως, αλλιώς έχει πολύ μεγάλο επιτόκιο.
Στο ταξίδι πέρνω μαζί πάντα και πιστωτική και μετρητά. Αν το ξενοδοχείο έχει safe αφήνω εκεί τα περισσότερα μετρητά και κουβαλώ μόνο τα απαραίτητα. Συνήθως επίσης χωρίζω τα λεφτά και τις πιστωτικές σε διάφορα σημεία, οπότε να είναι λιγότερες οι πιθανότητες να μου τα κλέψουν όλα.
Χρήματα μπορούν να σου στείλουν από Ελλάδα σίγουρα με Western Union. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι αλλά δεν τους ξέρω, δεν μου έχει τύχει ποτέ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.155
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν παίρνεις δάνειο,δεν χρησιμοποιείς κάρτα και δεν μαζεύεις λεφτά από πρίν..........

Και πως ταξιδεύεις;
Ανάληψη με κουκούλα μια-δυο μερούλες πρίν από οποιοδήποτε υποκατάστημα;
Μολις παρω τα μισθα, πληρωνω κι εφυγα. Ο πρωτος παει σε εισιτηρια, ξενοδοχεια κλπ. Ο δευτερος σπαταλιεται στον προορισμο.

Τραπεζα κλεβω μονο αν ειναι να παω στο Ritz.

Τριπακια δεν ειπες ....αυτα ...οπως ολοι μας.
Μας χαλας την ομαδα.:bleh:
αυτα...
 

Kokeshi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Εγώ όχι, πολλοί το κάνουν όμως, εντάξει για κάποιους είναι και αυτό μια λύση.

Δεν μου 'χει συμβει ποτε. Γιατι φοβασαι τοσο πολυ;
Γιατί συμβαίνει και κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε.

Καλή Χρονιά και σε σένα ;) :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.707
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom