Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον παιδια εχουμε που εχουμε κανει το τοπικ μπαχαλο θα πω και αυτο:
Το χιαστι τσαντακι που ανεφερα παραπανω και γω μεσα απο τα ρουχα το βαζω .ειδικα το χειμωνα που δεν φοραμε μονο ενα ρουχο...αλλα δεν ειναι και πολυ πολυ μικρουτσικο ,οποτε εισεπρατα περιεργα και απορημενα βλεμματα απο τους αλλους ,διοτι φουσκωναν περιεργα πραγμματα σε περιεργα και λαθος σημεια
Δεν ηξερα οτι προχωρησε τοσο η επιστημη και εβγαλαν τσαντακια ειδικα για εντος των ρουχων
Αυτα.
1.Εχω γελασει πολυ με αυτο το τοπικ!
2. Πολυ καλη η ιδεα με τη φωτοτυπια του διαβατηριου.
Χρησιμοποιειτε τα safe boxes των δωματιων?αν υπαρχουν?
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λ
1.Εχω γελασει πολυ με αυτο το τοπικ!


Εγώ να δεις γέλια!

Χρησιμοποιειτε τα safe boxes των δωματιων?αν υπαρχουν?
Τα χρησιμοποιώ, για επιπλέον συρτάρια!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και το δικό μας σύστημα λίγο πολύ μοιάζει με των φίλων που έχουν ήδη απαντήσει.

Δάνειο φυσικά και δεν παίρνουμε. Αν έχουμε λεφτά κανονίζουμε ταξίδι. Αν δεν έχουμε, το πάμε για λίγο πιο μετά ή επιλέγουμε φθηνότερο προορισμό. Άλλωστε οι ημ/νιες που μπορούμε να φύγουμε είναι πάντα πολύ συγκεκριμένες, οπότε ο προγραμματισμός είναι και πιο εύκολος.

Ιδιαίτερες οικονομίες για το ταξίδι δεν κάνουμε, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε της μεγάλης σπατάλης (εκτός αν μιλάμε για gadgets, μπύρες και καλό φαγητό).

Πληρώνουμε εισιτήρια, ξενοδοχεία, ενοικίαση αυτοκινήτου και άλλα παρόμοια έξοδα με πιστωτική, το λογαριασμό της οποίας εξοφλούμε άμεσα. Μάλλον και εμείς δεν είμαστε καλοί πελάτες των τραπεζών.

Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού συνήθως πληρώνουμε με μετρητά ή πιστωτική, ανάλογα τί βολεύει.

Εχουμε μαζί μας διαβατήριο και ταυτότητα (μαζί με τις απαραίτητες φωτοτυπίες) και σε διαφορετικό σημείο φυλαγμένα. Και τα χρήματα επίσης σε διαφορετικά σημεία. Κυκλοφορούμε με λίγα χρήματα επάνω μας και αυτά προστατευμένα. Σε ένα και μοναδικό μέρος είχα και λουκετάκι στο τσαντάκι που ήταν περασμένο μπροστά μου. (τα χρήματα όμως δεν ήταν εκεί).
Καλό είναι να αφήνουμε και ένα σετ φωτοτυπιών διαβατηρίου και ταυτότητας σε κάποιο δικό μας πρόσωπο στην πατρίδα, μήπως και χρειαστεί η βοήθειά του.

...Α!!! και... Αυτά! :D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τα χρησιμοποιώ, για επιπλέον συρτάρια!
Απαπαπα, ούτε για συρτάρια! Μπορεί οι καθαρίστριες να νομίζουν ότι είναι τίποτα πολύτιμο εκεί μέσα και γώ να χω βάλει πχ τις μπατονέτες κι αυτές να νομίζουν πως είναι τίποτα πολύτιμο σε άλλη μορφή. Και μετά ποιός θα μείνει χωρίς μπατονέτες; Όλα χύμα στο δωμάτιο ή πάνω μου!!! :D
 

georgiaP

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Σαφάρι στην Τανζανία!
Εμείς κλείνουμε πάντα 2-3 μήνες πριν εισητήρια και ξενοδοχεία, οπότε αυτά τα έξοδα έχουν αποπληρωθεί μέχρι το ταξίδι. Υπολογίζουμε ένα ποσόν για τα βασικά έξοδά μας σε όλο το ταξίδι και το έχουμε μαζί μας. Επιπλέον έχουμε μαζί μία πιστωτική με μικρό όριο (για μένα, αν με πιάσει όρεξη για shopping) και μία κάρτα αναλήψεων αν ξεμείνουμε από μετρητά. Στον προορισμό μας κουβαλάμε πάντα μαζί ένα μέρος των χρημάτων και ταυτότητα. Στο ξενοδοχείο στο χρηματοκιβώτιο φυλάω κλειδωμένα τα υπόλοιπα χρήματα και τα διαβατήρια, ώστε αν τυχόν μας κλέψουν (δεν έχει συμβεί μέχρι στιγμής ευτυχώς) να μην έχουμε πρόβλημα στην επιστροφή.
ΥΓ1 Αυτό με τις φωτοτυπίες δεν είναι κακή ιδέα
ΥΓ2 Δε θα έπαιρνα ποτέ δάνειο για να πάω ταξίδι!
ΥΓ3 Αυτά... :D
 

Kokeshi

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Τα safeboxes είναι όντως...safe;

Εγώ πάντως παίρνω αρκετές ιδέες και λύσεις παιδιά, και ευχαριστώ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Υποτιθεται οτι εσυ επιλεγεις και βαζεις ενα κωδικο που δεν ξερουν οι καθαριστριες.
Εγω τα αποφευγω τα χρηματοκιβωτια ...γιατι λεω ασε τωρα που να παιδευομαι με τους συνδυασμους ..και αν δε σου κατσει...και αν στραβωσει ....αντε τωρα να τρεχεις κατω στη ρεσεψιον κλπ κλπ
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Εμείς δεν κλείνουμε ποτέ τα τελευταία χρόνια,για πουθενά μόλις μας έρθει να πάμε κάπου μια εβδομάδα πριν παίζουμε στοίχημα παμε καζίνο και παντα μα παντα κερδίζουμε το ποσό που θέλουμε και φεύγουμε τρώμε όλα τα λεφτά και γυρίζουμε.Εξαιρετικό σύστημα και ανέξοδο τα τελευταία 8 χρόνια δεν βαρύνουν καθόλου οι αποδράσεις μας τον προυπολογισμό του σπιτιου.... Αυτά
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Την αληθεια λέω , που είσαι ρε φίλενάδα dim kyr να επιβεβαίωσεις?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.516
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
μια καλη λυση ειναι ο διακοποκουμπαρας!!! Εχεις ενα κουμπαρα και κατα καιρους βαζεις λιγα λιγα... Μετα απο καιρο, οταν εισαι ετοιμος για ταξιδακι τον ανοιγεις και ετσι μαζευεις καποιο ποσο απο εκει... ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.613
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom