Οικονομικός προγραμματισμός ταξιδίου

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@tripakias
Δηλαδή USA και Mexico πήγες με μισθούς διμήνου;;;;;

Πάω πάσο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μολις παρω τα μισθα, πληρωνω κι εφυγα. Ο πρωτος παει σε εισιτηρια, ξενοδοχεια κλπ. Ο δευτερος σπαταλιεται στον προορισμο.

Τραπεζα κλεβω μονο αν ειναι να παω στο Ritz.



αυτα...
Μπραβο το καλο το παιδι!

Λοιπον εγω να σας εξομολογηθω την αμαρτια μου ...κολλαω να βγαλω λεφτα απο ΑΤΜ του εξωτερικου.
Δεν ξερω φοβαμαι μην κανω κανενα λαθος και γινει καμια πατατα μετα στο ποσο του λογαριασμου στην Ελλαδα.
Φανταζομαι τελικα θα πρεπει να ειναι κατι πολυ απλο και τζαμπα αγχωνομαι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ξερω φοβαμαι μην κανω κανενα λαθος και γινει καμια πατατα μετα στο ποσο του λογαριασμου στην Ελλαδα.
Φανταζομαι τελικα θα πρεπει να ειναι κατι πολυ απλο και τζαμπα αγχωνομαι.
Εγώ πάλι φοβάμαι ότι κάτι δεν θα πάει καλά και δεν θα δέχεται την κάρτα μου.Και μετά τι κάνω;Που θα βρώ λεφτά;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Λοιπον εγω να σας εξομολογηθω την αμαρτια μου ...κολλαω να βγαλω λεφτα απο ΑΤΜ του εξωτερικου.
Δεν ξερω φοβαμαι μην κανω κανενα λαθος και γινει καμια πατατα μετα στο ποσο του λογαριασμου στην Ελλαδα.
Φανταζομαι τελικα θα πρεπει να ειναι κατι πολυ απλο και τζαμπα αγχωνομαι.
Τι εννοείς; Τι λάθος μπορεί να κάνεις; Στην Ελλάδα σου έχει τύχει ποτέ να κάνεις λάθος; Είναι το ίδιο, σαν να σηκώνεις από Ελλάδα με ΔΙΑΣ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Χρηματα και προπληρωμενη καρτα.



Ακομα πιο οικονομικος να εχεις το μυαλο σου στο κεφαλι... (η καρτα στον κλεφτη ειναι αχρηστη, τι να την κανει;)
Αναλόγως...οι περισσότερες prepaid -αν όχι όλες- δε χρειάζονται κωδικό για να κάνεις αγορά, αλλά μόνο για ανάληψη. Οπότε ο κλέφτης μια χαρά μπορεί να χρησιμοποιήσει μια προπληρωμένη κάρτα για τις αγορές του...

Βέβαια, είναι πολύ καλή λύση αν κάποιος δεν έχει πιστωτική και θέλει να έχει μόνο προπληρωμένες, να κάνει αυτό που έιπε και ο shristod, δηλαδή 2 κάρτες, οπότε αν έχει πχ απο 700 ευρώ σε κάθε κάρτα, αν κλέψουν κάποια, τουλάχιστον δε θα' χει χάσει τα 1400 που μπορεί να έχει σε 2 κάρτες, αλλά τα μισά.
Εγώ έχω πιστωτική και μια prepaid που ξοδεύω πρώτα απο αυτήν. Και αν βρεθώ σε ανάγκη χρησιμοποιώ τη πιστωτική - πάντα με όριο, έχοντας στο μυαλό μου πόσο μπορώ να πληρώσω όταν επιστρέψω Ελλάδα, μην κάνω 3 μήνες να πληρώσω και ψάχνομαι!!

Δεν ξαναγράφω αυτά, ο έχω γράψει ήδη...
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Κλείνω τα εισιτήρια πάντα 4-5 μήνες νωρίτερα με πιστωτική κάρτα που σημαίνει ότι μέχρι την αναχώρηση τα έχω εξοφλήσει. Μαζί κρατάω μετρητά και μια πιστωτική κάρτα με χαμηλό πιστωτικό όριο που και να κλαπεί να μην γίνει μεγάλη ζημιά.
Πάντως μέχρι τώρα δε μας έχει συμβεί κάτι δυσάρεστο αν εξαιρέσεις στο Βατικανό, όπου στο τσακ έβγαλα το χέρι μιας ρομά μ΄ ένα μωρό στην αγκαλιά, μέσα από την τσάντα μου.
Επίσης ο γιος μου έχει ένα κουμπαρά όπου αποταμιεύουμε αποκλειστικά ότι δίευρο πέσει στα χέρια μας όλη τη χρονιά και τον ανοίγουμε όταν έρθει ή ώρα του ταξιδιού.
(Μην αρχίσετε το δούλεμα. Τα μετατρέπουμε σε χαρτονομίσματα.) Αυτά τα χρησιμοποιούμε για αγορές για το παιδί, souvenirs κλπ. 'Ετσι συνηθίζει και ο νέος στην αποταμίευση.

Αυτά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αναλόγως...οι περισσότερες prepaid -αν όχι όλες- δε χρειάζονται κωδικό για να κάνεις αγορά, αλλά μόνο για ανάληψη. Οπότε ο κλέφτης μια χαρά μπορεί να χρησιμοποιήσει μια προπληρωμένη κάρτα για τις αγορές του...
Δεν το ηξερα αυτο... η δικια μου ειναι με κωδικο γι' αυτο.

ΥΓ Γεμιζε τον κουμπαρα, ο υπερσιβηρικος περιμενει...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δάνειο? Για να πάω διακοπές? όχι δεν θα πάρω, ευχαριστώ!
Προγραμματισμός δεν γίνεται, αν βρω καμιά καλή προσφορά τότε κλείνω εισιτήρια και ξενοδοχείο με πιστωτική, την οποία έχω μαζί μου, αλλά δεν χρησιμοποιώ. Από τη στιγμή που θα κλείσω τα εισιτήρια αρχίζω να βάζω στην άκρη κάποια χρήματα. Μαζί μου θα έχω μετρητά, τα οποία δεν κουβαλάω συνέχεια επάνω μου(συνήθως τα κλειδώνω στη βαλίτσα μου).

Αυτά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω πως εννοείται πως κανείς δεν κουβαλάει όλο του το βιός μαζί όταν βγαίνει στο δρόμο.
Εγώ ακολουθώ πάντα και τη συμβουλή "διαβατήρια στο ξενοδοχείο και μαζί μου φωτοτυπία".

Αυτάααααα
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομίζω πως εννοείται πως κανείς δεν κουβαλάει όλο του το βιός μαζί όταν βγαίνει στο δρόμο.
Εγώ ακολουθώ πάντα και τη συμβουλή "διαβατήρια στο ξενοδοχείο και μαζί μου φωτοτυπία".

Αυτάααααα
Η αλήθεια είναι ότι πάντα έχω μαζί μου ταυτότητα κλπ, μάλλον θα πρέπει να εφαρμόσω κι εγώ αυτό με τις φωτοτυπίες!

Αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom