Ιταλία Οινοποιεία Τοσκάνη

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Tα κρασία Chianti έχουν προστατευόμενη ονομασία ποροέλευσης όμως από τα πιο αντιπροσωπευτικά της περιοχής έχουν τη σφραγίδα του μαύρου κόκκορα (gallo nero)Μην τα αγοράσετε στη Φλωρεντία αλλά στις μικρές κάβες των χωριών της Τοσκάνης ....στη Φλωρεντία πωλουνται πολύ ακριβότερα.....
 

AnthiB

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Καλημέρα σε όλους τους Ιταλόφιλους.
Αποφασίσαμε το Πάσχα να κάνουμε ένα road trip στην όμορφη Τοσκάνη. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο με τα οινοποιεία. Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιο αλλά δεν ξέρω ποιο απ' όλα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο; Επίσης αν γίνετε να με ενημερώσετε για την διαδικασία. Δηλαδή κλείνω ραντεβού ή πάω έτσι απλά; Ποιο είναι το κόστος; Αν και είμαι λάτρης του κρασιού μάλλον είμαι άσχετη από επισκέψεις σε οινοποιεία... Δεν έτυχε ποτέ, οπότε τα φώτα σας θα μου ήταν απαραίτητα! Ευχαριστώ πολύ!
 

LillyLo

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Λοιπόν, αν περιλάβεις μέσα στο ταξίδι σου μέρη όπως το Montepulciano (Rosso) και το Montalcino (Brunello) θα βρεις μέσα στα χωριά και πολλές κάβες όπου γίνεται winetasting, oπως και οινοποιεια που έχουν σημεία πώλησης μέσα στο χωριό. Σε κάποια μπαίνεις και χωρίς ραντεβού, είναι και η περιοχή του Chianti που έχει ενδιαφέρον, μπορείς πχ να πας στο Montefalco, πάνω στην πλατεία έχει πωλητήριο οινοποιείου όπου δοκιμάζεις τα πάντα κι αγοράζεις επι τόπου. Τώρα, αν θέλεις να δεις δεξαμενές και κελλάρια (αμπέλια βλέπεις ολούθε) μάλλον να πας on the spot.
 

AnthiB

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Αν, ωστόσο, έχετε και συγκεκριμένες προτάσεις ή οδηγίες για οινοποιεία καλοδεχούμενες!
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.. Φαντάζομαι ότι στα οινοποιεία πληρώνεις είσοδο και δοκιμή (άσχετα από την αγορά). Πόσο περίπου στοιχίζει;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάρε μια μικρή εικόνα...
http://www.travelstories.gr/community/threads/150-anni-unità-ditalia.29590/?chapter=8
http://www.travelstories.gr/community/threads/150-anni-unità-ditalia.29590/?chapter=11
http://www.travelstories.gr/community/threads/150-anni-unità-ditalia.29590/?chapter=12

Επίσης αν δεν έχεις ξανακάνει ποτέ οινοτουρισμό καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με κανένα "βαρύ χαρτί" όπως π.χ. το Castello Banfi που αναφέρω.
 

AnthiB

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Δεν πήρα απλά μια ιδέα... Η ιστορία σου είναι φανταστική και τη διάβασα ολόκληρη! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!:clap:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να'σαι καλά. Αυτός είναι ο βασικός σκοπός του φόρουμ,να παρέχει χρήσιμες πληροφορίες σε ταξιδιώτες.
 

PowerPuffGirl

Member
Μηνύματα
23
Likes
213
Γειά σας παιδιά!!!
Σκεφτόμαστε με την κολλητή να κάνουμε ένα ταξίδι Παρασκευή-Κυριακή στην Ιταλία!
Θέλουμε να κάνουμε wine tasting σε αμπελώνα!
Τίτλος ιστορίας που θα έρθει ..
"οι κολλητές τα τσούζουν στην Τοσκάνη!"
Εχει κανείς κάποια ιδέα για το που να μείνουμε και γενικά κάποια πρόταση??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Λίγες μέρες είναι..Θα έλεγα να μείνετε Σιέννα και ότι προλάβετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom