Οι Ανθρωποι. Συνηθειες, συμπεριφορες, τροπος ζωης Γαλλων και μεταναστων. Παριζιανοι και ξερη μπαγκετ

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Σε ενα ταξιδι στη γαλλια και αν θυμαμαι καλα στην τουλον, ειμασταν με μια παρεα και το μονο που ειχαμε βρει ανοικτο το βραδυ ηταν τα μακ.

Εκει προσπαθουσαμε να τους πουμε τι θελουμε αλλα ειτε δεν ηξεραν αγγλικα ειτε εκαναν οτι δεν ηξεραν.

Ωσπου ειπα να χρησιμοποιησω τα γαλλικα μου και ακολουθησε η παραγγελια:ουν τσιζμπεργκέρ ε ουν κοκακολά σιλβουπλε...

Ατελειωτο γελιο και απο εμας και απο τους γαλλους αλλα επιασε και φυσικα ολη η παρεα πηρε τα ιδια!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
σε αντιστοιχη περιπτωση σε ταχυφαγειο μια φιλη μου συνδυασε 3 γλωσσες και ομως πηρε αυτο που ηθελε : "Je voudrais un hamburger without πικλες":bleh::haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλα δεν εχετε δει τι γελιο πεφτει με μενα οταν μιλαω. Το προβλημα βεβαια δεν ειναι οι παραγγελιες αν και εχω να σας πω περιστατικα κι απο κει. Το προβλημα ειναι στα πιο σοβαρα. Πχ δεν υπηρχε περιπτωση να συμπληρωσω και να στειλω αιτηση για τα μαθηματα γαλλικων που κανει ο Δημος αν δεν ειχα κανεναν να μου τα κανει. Στο δημαρχειο μου λενε παρε μια αιτηση απο το ραφι, συμπληρωσε την (υπηρχε και ενα εγχειριδιο ευτυχως στα αγγλικα πως να τη συμπληρωσεις) και στειλ'την με το ταχυδρομειο (οι περισσοτερες γραφειοκρατικες τους διαδικασιες τακτοποιουνται μεσω ταχυδρομειου). Μου ελεγαν κι αλλα πραγματα που δεν τα καταλαβαινα ομως γιατι εννοειται πως δεν ηξεραν λεξη στα αγγλικα και ολα τα ελεγαν γαλλικα. Δηλαδη οι υπαλληλοι που ενημερωνουν τους ανθρωπους που θελουν να μαθουν γαλλικα (και πολλοι απο αυτους δεν γνωριζουν καν το γαλλικο αλφαβητο) δεν ξερουν αλλη γλωσσα περα απο τα γαλλικα. Και συμπληρωνεις την αιτηση πως τη στελνεις με το ταχυδρομειο. Πας λοιπον στο ταχυδρομειο και ζητας απο τον υπαλληλο ενα γραμματοσημο για να το στειλεις. Ο υπαλληλος σε στελνει στο μηχανημα για να το παρεις απο κει γιατι δεν ειναι δικη του δουλεια αυτο. Στο μηχανημα θα καταφερεις να βγαλεις γραμματοσημο αλλα αμα δεν ξερεις ποιο θελεις αντε να βρεις. Βεβαια γραμματοσημα πωλουν και στα μαγαζια πωλησης τσιγαρων.

Τωρα ενα απο τα περιστατικα με τις παραγγελιες. Καταχρηστικα θα χρησιμοποιησω τονους για να γινεται κατανοητο τι θελω να πω. Σε καφετερια: οπου Ε=εγω, οπου Υ=υπαλληλος

Ε: ε πουγ μουά ιν ογάνζ φάντα.
Υ: κουά?
της το δειχνω στον καταλογο...
Υ: ιν ογάνζ φαντά, σε τού?
Ε: ουέ, με(ρ)γσί

Μια αλλη μερα στην ιδια καφετερια η ιδια υπαλληλος

Σιγουρος πλεον πως ο τονος στη φαντα μπαινει στη ληγουσα και θα δωσω σωστη παραγγελια. Ελα ομως που απο το διπλανο τραπεζι μου ζητησαν φωτια στα αγγλικα κι επιασα μια μικρη κουβεντα με τους τουριστες. Ειχα ομως στο νου μου πως η φαντα τονιζεται στη ληγουσα.

Ε: ιν όραντζ φαντά σιλβουπλέ
Υ: βου βουλέ κουά?
Ε: πα(ρ)γντον, ιν ογάνζ φαντά
Υ: α, ουί, ογάνζ φαντά

Κι ετσι το επιασε το τσακαλι.

Στα Μc ειναι ευκολο συνηθως να παραγγειλεις γιατι παραγγελνεις και πληρωνεις συνηθως απο μηχανημα (βεβαια εχει τα μηχανηματα με τη φωνητικη επικοινωνια εκει ειναι δυσκολα τα πραγματα) προκειμενου να αποφυγεις τις ουρες.
Γενικα τα μηχανηματα χρησιμοποιουνται πολυ στα mc, στα μεγαλα σουπερμαρκετ (οσοι εχουν μεχρι 10 πραγματα μπορουν να περασουν απο τα ειδικα μηχανηματα να σκαναρουν μονοι τους τα πραγματα τους, να πληρωσουν και να φυγουν), στο σινεμα, στο ταχυδρομειο, στις συγκοινωνιες, σε μερικα αξιοθεατα, σε βενζιναδικα και αλλου, ακομα και σε μικρα μαγαζια (πχ υπαρχει φουρνος στη γειτονια μου που παιρνεις το ψωμι και μετα πας στο μηχανημα και το πληρωνεις)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ε παρε φαντα μπλε ρε συ που μου θες και ογανζ:bleh::haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
τωρα ζητω κοκά και ξεμπερδευω...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λοιπόν άκου να δεις σύστημα (δεν το λέμε σε κανένα).

Ξεκινάμε τη συζήτηση με ένα "Παρλέ βου ανγκλέ σιλβουπλέ? Μον φρανσέ ε τρέ λιμιτέ". Όσο πιο ξενική προφορά μπορούμε. Αν απαντήσουν Ουί, συνεχίζουμε στα Αγγλικά. Αν όχι, κατευθείαν, στο καπάκι, χωρίς ανάσα ρωτάμε "Αλεμάν? Ιταλιάνο? Εσπανιόλ? Γκρέκ?". Οι πιθανότητες λένε ότι θα πουν όχι σε όλα, αλλά ταυτόχρονα τους βάζεις σε πολύ, πολύ, πολύ μειονεκτική θέση. Φαίνεται ότι εσύ μιλάς 5 γλώσσες και κάνεις και προσπάθεια με τα Γαλλικά, ενώ αυτοί τίποτε. Ότι προφορά και να έχεις μετά, θα κάνουν τεμενάδες να σε εξυπηρετήσουν... Και οι πιθανότητες να μιλάνε όντως άλλη γλώσσα αλλά όχι Αγγλικά, είναι μηδενικές.
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Λοιπόν άκου να δεις σύστημα (δεν το λέμε σε κανένα).

Ξεκινάμε τη συζήτηση με ένα "Παρλέ βου ανγκλέ σιλβουπλέ? Μον φρανσέ ε τρέ λιμιτέ". Όσο πιο ξενική προφορά μπορούμε. Αν απαντήσουν Ουί, συνεχίζουμε στα Αγγλικά. Αν όχι, κατευθείαν, στο καπάκι, χωρίς ανάσα ρωτάμε "Αλεμάν? Ιταλιάνο? Εσπανιόλ? Γκρέκ?". Οι πιθανότητες λένε ότι θα πουν όχι σε όλα, αλλά ταυτόχρονα τους βάζεις σε πολύ, πολύ, πολύ μειονεκτική θέση. Φαίνεται ότι εσύ μιλάς 5 γλώσσες και κάνεις και προσπάθεια με τα Γαλλικά, ενώ αυτοί τίποτε. Ότι προφορά και να έχεις μετά, θα κάνουν τεμενάδες να σε εξυπηρετήσουν... Και οι πιθανότητες να μιλάνε όντως άλλη γλώσσα αλλά όχι Αγγλικά, είναι μηδενικές.
respect :p
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Λοιπόν άκου να δεις σύστημα (δεν το λέμε σε κανένα).

Ξεκινάμε τη συζήτηση με ένα "Παρλέ βου ανγκλέ σιλβουπλέ? Μον φρανσέ ε τρέ λιμιτέ". Όσο πιο ξενική προφορά μπορούμε. Αν απαντήσουν Ουί, συνεχίζουμε στα Αγγλικά. Αν όχι, κατευθείαν, στο καπάκι, χωρίς ανάσα ρωτάμε "Αλεμάν? Ιταλιάνο? Εσπανιόλ? Γκρέκ?". Οι πιθανότητες λένε ότι θα πουν όχι σε όλα, αλλά ταυτόχρονα τους βάζεις σε πολύ, πολύ, πολύ μειονεκτική θέση. Φαίνεται ότι εσύ μιλάς 5 γλώσσες και κάνεις και προσπάθεια με τα Γαλλικά, ενώ αυτοί τίποτε. Ότι προφορά και να έχεις μετά, θα κάνουν τεμενάδες να σε εξυπηρετήσουν... Και οι πιθανότητες να μιλάνε όντως άλλη γλώσσα αλλά όχι Αγγλικά, είναι μηδενικές.
θεος!:haha::haha:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Παριζιάνοι....Και Γάλλοι γενικότερα....

Και tripakia πώς την παλεύεις όταν αρχίζουν τα verlan? Δεν καταλαβαίνω την τύφλα μου.
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Λοιπόν άκου να δεις σύστημα (δεν το λέμε σε κανένα).

Ξεκινάμε τη συζήτηση με ένα "Παρλέ βου ανγκλέ σιλβουπλέ? Μον φρανσέ ε τρέ λιμιτέ". Όσο πιο ξενική προφορά μπορούμε. Αν απαντήσουν Ουί, συνεχίζουμε στα Αγγλικά. Αν όχι, κατευθείαν, στο καπάκι, χωρίς ανάσα ρωτάμε "Αλεμάν? Ιταλιάνο? Εσπανιόλ? Γκρέκ?". Οι πιθανότητες λένε ότι θα πουν όχι σε όλα, αλλά ταυτόχρονα τους βάζεις σε πολύ, πολύ, πολύ μειονεκτική θέση. Φαίνεται ότι εσύ μιλάς 5 γλώσσες και κάνεις και προσπάθεια με τα Γαλλικά, ενώ αυτοί τίποτε. Ότι προφορά και να έχεις μετά, θα κάνουν τεμενάδες να σε εξυπηρετήσουν... Και οι πιθανότητες να μιλάνε όντως άλλη γλώσσα αλλά όχι Αγγλικά, είναι μηδενικές.
Κορυφαίο!! Πάντως tripakia μην απογοητεύεσαι, μάλλον θα έχεις ήδη συνειδητοποιήσει οτι οι Γάλλοι γενικά δεν είναι και τέρατα ευστροφίας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom