Οι Ανθρωποι. Συνηθειες, συμπεριφορες, τροπος ζωης Γαλλων και μεταναστων. Παριζιανοι και ξερη μπαγκετ

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Σιγά σιγά θα τους βγάλουμε και χαζούς τους ανθρώπους....Ε ναι δεν είναι τόσο εύστροφοι όσο εμείς....γι' αυτό οι άνθρωποι μπήκαν στο ΔΝΤ και ζουν στο όριο της φτώχειας...:rolleyes:

Λοιπόν ένα πρόβλημα με την γλώσσα το έχουν και αυτό γιατί δεν νοιώθουν την ανάγκη να το κάνουν όπως και οι Άγγλοι και ίσως λιγότερο οι Γερμανοί...

Αν συζητήσει όμως κάποιος με Γάλλο που έρχεται σε επαφή με ξένους μη γαλλόφωνους, λογω της δουλειά τους, τότε θα διαπιστώσετε ότι και οι ίδιοι θεωρούν μέγα σφάλμα που κράτησαν τη γλώσσα τους στα ''σαλόνια'' αλλά και το γεγονός ότι δεν δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα στην εκμάθηση ξένων γλωσσών.....

Αλλά είπαμε ότι δεν το θεωρούν μεγάλη ανάγκη ενω σε μας οι 2 για μα μην πω 3 γλώσσες είναι πλέον εκ των ουκ άνευ για επαγγελματική αποκατάσταση που πλέον είμαστε αναγκασμένοι να την αναζητήσουμε στο εξωτερικό γεγονός που κάνει πιο επιτακτική αυτή την ανάγκη..

Είναι και αυτό το ρημάδι το αξάν δε βοηθάει πολύ.... δεν έχει ρ, χ και θ..:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.039
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Παριζιάνοι....Και Γάλλοι γενικότερα....

Και tripakia πώς την παλεύεις όταν αρχίζουν τα verlan? Δεν καταλαβαίνω την τύφλα μου.
Καλα εδω δεν μπορω να καταλαβω τα κανονικα, τα verlan που δεν τα καταλαβαινουν ουτε πολλοι Γαλλοι θα καταλαβω; Αν και εχω μαθει αρκετες λεξεις στα verlan που στα επισημα γαλλικα δεν ξερω πως ειναι...

Οντως παντως οι Γαλλοι (και δεν το λεω μονο για τη γλωσσα) πρεπει να 'ναι απο τους πιο "χαζους" λαους στην Ευρωπη (για να μην το επεκτεινω)...
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Φίλε tripakia, τις γυναίκες στη Γαλλία και ιδαίτερα στο Παρίσι πώς τις βλέπεις; Κατα τη δική μου εκτίμηση είναι από τις πιο αδιαφορες εμφανισιακά Δυτικοευρωπαίες, κατα τι καλύτερες μόνο από τις γυναίκες στην Ιβηρική, που είναι οι πιο αδιαφορες.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Φίλε tripakia, τις γυναίκες στη Γαλλία και ιδαίτερα στο Παρίσι πώς τις βλέπεις; Κατα τη δική μου εκτίμηση είναι από τις πιο αδιαφορες εμφανισιακά Δυτικοευρωπαίες, κατα τι καλύτερες μόνο από τις γυναίκες στην Ιβηρική, που είναι οι πιο αδιαφορες.
Τι; Κούκλες τις βρήκα! Και απίστευτο στυλ..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
taver said:
Λοιπόν άκου να δεις σύστημα (δεν το λέμε σε κανένα).

Ξεκινάμε τη συζήτηση με ένα "Παρλέ βου ανγκλέ σιλβουπλέ? Μον φρανσέ ε τρέ λιμιτέ". Όσο πιο ξενική προφορά μπορούμε. Αν απαντήσουν Ουί, συνεχίζουμε στα Αγγλικά. Αν όχι, κατευθείαν, στο καπάκι, χωρίς ανάσα ρωτάμε "Αλεμάν? Ιταλιάνο? Εσπανιόλ? Γκρέκ?". Οι πιθανότητες λένε ότι θα πουν όχι σε όλα, αλλά ταυτόχρονα τους βάζεις σε πολύ, πολύ, πολύ μειονεκτική θέση. Φαίνεται ότι εσύ μιλάς 5 γλώσσες και κάνεις και προσπάθεια με τα Γαλλικά, ενώ αυτοί τίποτε. Ότι προφορά και να έχεις μετά, θα κάνουν τεμενάδες να σε εξυπηρετήσουν... Και οι πιθανότητες να μιλάνε όντως άλλη γλώσσα αλλά όχι Αγγλικά, είναι μηδενικές.
Μεγιστος !!!
τίποτα δεν ειναι τυχαίο ........
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Και αν εκεί που ρωτάς αν ξέρει αλεμαν,ιταλιανο,σπανιολ και σου πει σε κάτι από αυτά ναι μετά τις κανείς?

Το ξαναπάς στα αγγλικά?
Φάση θα είχε όμως και πρέπει να δοκιμασθεί!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.039
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Φίλε tripakia, τις γυναίκες στη Γαλλία και ιδαίτερα στο Παρίσι πώς τις βλέπεις; Κατα τη δική μου εκτίμηση είναι από τις πιο αδιαφορες εμφανισιακά Δυτικοευρωπαίες, κατα τι καλύτερες μόνο από τις γυναίκες στην Ιβηρική, που είναι οι πιο αδιαφορες.
Για το Παρισι ξερω να σου πω. Εμφανισιακα δεν ειναι κακες θα ελεγα πως ειναι λιγο χειροτερες απο τις Ελληνιδες. Οι λευκες ειναι συνηθως οτι να ναι, χωρις στυλ, εντελως μα εντελως αδιαφορες. Οι μαυρες εχουν στυλ που καποιες φορες ομως ξεπερνα το κιτς. Συγκριτικα ομως ειναι αρκετα εως πολυ καλυτερες. Σε γενικες γραμμες ο μαυρος πληθυσμος εχει στυλ και αποψη ενω ο λευκος ελειψη (τις πιο πολλες φορες παντελη) γουστου.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολύ καλή μου φίλη που μένει στο Παρίσι πάνω από 8 χρόνια έχει ακόμα το ίδιο πρόβλημα με τους Γάλλους. Ενώ έχει κάνει εκεί μεταπτυχιακό και διδακτορικό, ακόμα οι Γάλλοι δείχνουν την απαξίωσή τους και το σνομπισμό τους όταν τους μιλάει και πολλές φορές κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν. Όχι όλοι βέβαια, αλλά αυτό είναι το γενικό αίσθημα που έχει.
Πάντως πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να το συνηθίσεις, ειδικά αν στην αρχή δε μιλάς καλά, γιατί σου δημιουργεί απίστευτη ανασφάλεια και αίσθημα κατωτερότητας.
Τί να πώ, δεν μπορώ να καταλάβω τέτοια συμπεριφορά. Ακόμα κι εμείς, που θεωρούμε τους εαυτούς μας απόγονους του Σοφοκλή (εδώ γελάμε!!!:haha:) πιστεύω ότι χαιρόμαστε ιδιαίτερα όταν βρούμε άνθρωπο να μαθαίνει ελληνικά.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Εγώ είχα τελείως διαφορετική αντιμετώπιση αλλά περίπου με τον τρόπο που λέει ο taver...με ευγένεια πάντα και ότι ξέρουμε και καμμιά γλώσσα παραπάνω ''αγράμματε" Γάλλε και με όσους ξέραν αγγλικά και είχαμε παραγνωριστεί κάναμε και πλακίτσα .....δεν πρέπει να καταλάβει ποτέ ότι νοιώθεις μειονεκτικά....

Μια φορά μιλάγαμε με κάποιους για τα χιονοδρομικά αυτοί δεν έιχαν σχέση με το σκί εγώ όμως κατι έκανα οπότε μου λέγανε καλά οι Έλληνες κάνουν σκί, έχουν χιονοδρομικά;; Φυσικά λέω αφού είμαστε ορεινή χώρα και μάλιστα περισσότερο απ' όσο εσείς.....Βέβαια τα χιονοδρομικά μας δεν συγκρίνονται ως προς τις υποδομές αλλά απο φύση δεν υστερούμε...κάνεις σκί ανάμεσα στις οξιές, κάτω δεξιά σου στα 15-20 χλμ βλέπεις τη θάλασσα (εννοούσα Πήλιο Αγριόλευκες) και άμα είναι καλός ο καιρός ρίχνεις και καμιά βουτιά στο Αιγαίο (λέμε τώρα για να τους πικάρω) ...τάβλα ο Γάλλος..δεν το πιστεύω μου λέει ...όταν είδε όμως φωτο τούφυγε η "μαγκιά"...

Για τις γυναίκες τώρα ...οι Ελληνίδες είναι πολύ καλύτερες μέχρι τα 25 απο κει και πάνω χάνουμε κατά κράτος....έβλεπες 50αρες και πάνω με κολάν δερμάτινα απο πίσω και έλεγες τι γυναικάρες είναι αυτές και μετά απο μπροστά πρόσωπα με ρυτίδες...:D


Ο καθένας βέβαια που έχει ζήσει εκεί έχει διαφορετικές εμπειρίες ...για μένα ήταν μια απο τις καλύτερες περιόδους στη ζωή μου και παρόλο που δεν γουστάρω καθόλου μεγαλουπόλεις και συνωστισμό εκεί θα έμενα άνετα αλλά κοντά σε πράσινο και λίγο έξω, κοντά στον περιφερειακό..
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Και αν εκεί που ρωτάς αν ξέρει αλεμαν,ιταλιανο,σπανιολ και σου πει σε κάτι από αυτά ναι μετά τις κανείς?

Το ξαναπάς στα αγγλικά?
Φάση θα είχε όμως και πρέπει να δοκιμασθεί!
Λες απλα ''αχ, κριμα γιατι εγω δεν ξερω!''
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.039
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πριν μια ωρα περιπου γυρισα απο μια βολτα στο χιονισμενο Παρισι. Αναμεσα στην προσοχη που εδινα να μην γλιστρησω και γκρεμοτσακιστω περνουσαν απ'τα ματια μου και οι εικονες αστεγων ανθρωπων που προσπαθουσαν να βρουν καθε δυνατο τροπο για να περασουν κι αυτη την παγωμενη νυχτα.

Το Παρισι ειχε παντα πολλους αστεγους ανθρωπους σε σχεση με αλλες πολεις του δυτικου πολιτισμου. Οχι τοσους πολλους οσους εχει τωρα η Αθηνα αλλα σχεδον καθε τετραγωνο κεντρικου σημειου εχει κι απο εναν αστεγο. Ο καθενας βρισκεται εκει για δικους του λογους. Μεσα σε τοσο κοσμο κι ομως αποκλεισμενοι απο αυτον. Και πως να βοηθησεις θα μου πεις...

Θελω λοιπον αυτο το ποστ να ειναι αφιερωμενο σ'αυτους τους ανθρωπους που τους παρατηρησα αποψε να παγωνουν και παγωσε και η δικη μου καρδια. Δεν τους φωτογραφισα αν και μπορουσα γιατι κι αυτοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στην αξιοπρεπεια.

Συναμμα σκεφτομαι και τις δεκαδες χιλιαδες αστεγων στην Ελλαδα αλλα και τους αστεγους σε ολο τον κοσμο. Ας τους σκεφτομαστε καμια φορα που και που κι αν μας ζητησουν βοηθεια καποια στιγμη ας δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε μην κανουμε πως δεν τους ακουμε.

 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom