Οι Ανθρωποι. Συνηθειες, συμπεριφορες, τροπος ζωης Γαλλων και μεταναστων. Παριζιανοι και ξερη μπαγκετ

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν ,όχι όλοι, το 1/3 των ανθρώπων σκεφτόταν λιγάκι σαν εσένα, ο κόσμος θα ήταν σίγουρα πολύ καλύτερος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.774
Πριν μια ωρα περιπου γυρισα απο μια βολτα στο χιονισμενο Παρισι. Αναμεσα στην προσοχη που εδινα να μην γλιστρησω και γκρεμοτσακιστω περνουσαν απ'τα ματια μου και οι εικονες αστεγων ανθρωπων που προσπαθουσαν να βρουν καθε δυνατο τροπο για να περασουν κι αυτη την παγωμενη νυχτα.

Το Παρισι ειχε παντα πολλους αστεγους ανθρωπους σε σχεση με αλλες πολεις του δυτικου πολιτισμου. Οχι τοσους πολλους οσους εχει τωρα η Αθηνα αλλα σχεδον καθε τετραγωνο κεντρικου σημειου εχει κι απο εναν αστεγο. Ο καθενας βρισκεται εκει για δικους του λογους. Μεσα σε τοσο κοσμο κι ομως αποκλεισμενοι απο αυτον. Και πως να βοηθησεις θα μου πεις..

Θελω λοιπον αυτο το ποστ να ειναι αφιερωμενο σ'αυτους τους ανθρωπους που τους παρατηρησα αποψε να παγωνουν και παγωσε και η δικη μου καρδια. Δεν τους φωτογραφισα αν και μπορουσα γιατι κι αυτοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στην αξιοπρεπεια.

Συναμμα σκεφτομαι και τις δεκαδες χιλιαδες αστεγων στην Ελλαδα αλλα και τους αστεγους σε ολο τον κοσμο. Ας τους σκεφτομαστε καμια φορα που και που κι αν μας ζητησουν βοηθεια καποια στιγμη ας δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε μην κανουμε πως δεν τους ακουμε.
Κάποτε ήταν σαν κι εμάς. Αυτοί κατάλαβαν ότι από το να έχεις ενεργό ρόλο στη "ζωή" και το να είσαι ο παγωμένος θεατής της σε χωρίζει μια κλωστή. Εμείς ακόμη.
Προσπαθώ να σκεφτώ μερικές φορές τι όνειρο βλέπεις το βράδυ, αν βλέπεις, στο πεζοδρόμιο. Αλλά τα παρατάω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Χμ και γω τους Γαλλους τους ειχα για πιο ευγενικους ......εκπλησσομαι!
Παντως εγω ορμουσα αποφασιστικα και τους βομβαρδιζα μιλωντας στα Αγγλικα με βαρια προφορα ...τους εβλεπες εκει ...κολλουσαν ..που να αρχισουν τα γαλλικα ...το παλευαν τσατρα ..πατρα στα αγγλικα κ πασχιζαν να εξυπηρετησουν...
Μου φαινεται ομως οτι αυτα τα κανουν στην εδρα τους ,διοτι 2 φορες σε αλλες χωρες της Ευρωπης, αυτοι που με βοηθησαν επικοινωνωντας αμεσως στα αγγλικα ηταν Γαλλοι.
 

Marben

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική, Φιτζι
Πριν μια ωρα περιπου γυρισα απο μια βολτα στο χιονισμενο Παρισι. Αναμεσα στην προσοχη που εδινα να μην γλιστρησω και γκρεμοτσακιστω περνουσαν απ'τα ματια μου και οι εικονες αστεγων ανθρωπων που προσπαθουσαν να βρουν καθε δυνατο τροπο για να περασουν κι αυτη την παγωμενη νυχτα.

Το Παρισι ειχε παντα πολλους αστεγους ανθρωπους σε σχεση με αλλες πολεις του δυτικου πολιτισμου. Οχι τοσους πολλους οσους εχει τωρα η Αθηνα αλλα σχεδον καθε τετραγωνο κεντρικου σημειου εχει κι απο εναν αστεγο. Ο καθενας βρισκεται εκει για δικους του λογους. Μεσα σε τοσο κοσμο κι ομως αποκλεισμενοι απο αυτον. Και πως να βοηθησεις θα μου πεις...

Θελω λοιπον αυτο το ποστ να ειναι αφιερωμενο σ'αυτους τους ανθρωπους που τους παρατηρησα αποψε να παγωνουν και παγωσε και η δικη μου καρδια. Δεν τους φωτογραφισα αν και μπορουσα γιατι κι αυτοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στην αξιοπρεπεια.

Συναμμα σκεφτομαι και τις δεκαδες χιλιαδες αστεγων στην Ελλαδα αλλα και τους αστεγους σε ολο τον κοσμο. Ας τους σκεφτομαστε καμια φορα που και που κι αν μας ζητησουν βοηθεια καποια στιγμη ας δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε μην κανουμε πως δεν τους ακουμε.

Εγω ειμαι ίσως απο τους λίγους ανθρώπους που σιχαινονται το Παρίσι, σίγουρα η μονη ανάμεσα στους φίλους μου... Και ο λόγος που πραγματικά αντιπάθω αυτη την πόλη ειναι ακριβώς αυτός που ανεφερες πιο πάνω. Θυμάμαι να περπατάω στους πιο ακριβούς εμπορικά δρόμους και έξω απο τα κατάστημα άνθρωποι ρακενδυτοι να ζητούν λίγα φράγκα. Δεν άντεχα να βλέπω κυρίες φορτωμενες με Louis Vuitton τσάντες να βγαίνουν απο το έν λόγω κατάστημα και σχεδόν να ποδοπατουν τον άστεγο που ζητιανευει απο έξω. Αυτη η εικόνα, αν και αρκετα διαδεδομενη στις μέρες μας, μου έχει μείνει χαραγμένη στην μνήμη ισως γιατι πρωτη φορα εβλεπα τοση μεγαλη αντιθεση, και κάθε φορά που ακούω για Παρίσι σκέφτομαι αυτο. Επίσης τους θεωρώ πολυ σνομπ και μάλιστα χωρίς λόγο! Διάβαζα απο την αρχή που ξεκινήσες να γράφεις για το Παρίσι (αν και σαν προορισμός δεν με ενδιαφέρει καθόλου) και περίμενα να δω αν θα δεις και εσυ αυτο που είδα και εγω τότε ( το 2000). Δυστυχώς για αυτούς δεν άλλαξαν πολλα πράγματα στην χώρα τους. Συγχαρητήρια που δεν τους έβγαλες φωτογραφία, έχουν και αυτοί αξιοπρέπεια και ας μην έχουν που να κοιμηθούν το βραδι.
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Πριν μια ωρα περιπου γυρισα απο μια βολτα στο χιονισμενο Παρισι. Αναμεσα στην προσοχη που εδινα να μην γλιστρησω και γκρεμοτσακιστω περνουσαν απ'τα ματια μου και οι εικονες αστεγων ανθρωπων που προσπαθουσαν να βρουν καθε δυνατο τροπο για να περασουν κι αυτη την παγωμενη νυχτα.

Το Παρισι ειχε παντα πολλους αστεγους ανθρωπους σε σχεση με αλλες πολεις του δυτικου πολιτισμου. Οχι τοσους πολλους οσους εχει τωρα η Αθηνα αλλα σχεδον καθε τετραγωνο κεντρικου σημειου εχει κι απο εναν αστεγο. Ο καθενας βρισκεται εκει για δικους του λογους. Μεσα σε τοσο κοσμο κι ομως αποκλεισμενοι απο αυτον. Και πως να βοηθησεις θα μου πεις...

Θελω λοιπον αυτο το ποστ να ειναι αφιερωμενο σ'αυτους τους ανθρωπους που τους παρατηρησα αποψε να παγωνουν και παγωσε και η δικη μου καρδια. Δεν τους φωτογραφισα αν και μπορουσα γιατι κι αυτοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στην αξιοπρεπεια.

Συναμμα σκεφτομαι και τις δεκαδες χιλιαδες αστεγων στην Ελλαδα αλλα και τους αστεγους σε ολο τον κοσμο. Ας τους σκεφτομαστε καμια φορα που και που κι αν μας ζητησουν βοηθεια καποια στιγμη ας δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε μην κανουμε πως δεν τους ακουμε.
Τώρα το είδα και με πιάσανε τα κλάματα...

Για την ιστορία... το Παρίσι έχει παράδοση στους clochard's... και έχει γιατί υπάρχει σταθερή μερίδα ανθρώπων που διαλέγει από πεποίθηση αυτόν τον τρόπο ζωής... σε αυτούς, τα τελευταία χρόνια, η αλήθεια είναι ότι προστίθεται μια καινούργια κατηγορία, αυτή των νεόπτωχων, αλλά ακόμα και χωρίς αυτούς οι clochard's στο Παρίσι ειδικά, ήταν, είναι και θα είναι πάρα πολλοί...

Συνεπώς, το να υποστηρίζει κάποιος ότι οι άστεγοι των Αθηνών είναι περισσότεροι από αυτούς στο Παρίσι και ανέρχονται σε δεκάδες χιλιάδες ξεπερνάει το όριο της κίτρινης δημοσιογραφικής υπερβολής και του λαϊκισμού και αγγίζει πλέον τα όρια του γραφικού και της ασχετοσύνης...

Συμβουλή... όταν σας πιάνει το ποιητικό σας, μελαγχολείτε που βρίσκεστε μακριά από τους δικούς σας και θελήσετε να μοιραστείτε την άσχημη ψυχολογική σας κατάσταση, φλερτάρετε με καμιά γκόμενα, κοπανίστε κανένα κρασάκι, τραβάτε σε κανένα καλό φαγάδικο και αφήστε τους clochard's στην ησυχία τους...

Υ.Γ. Tripakias πρόσεχε!! για καλό φαγάδικο μίλησα όχι για πιτσαρία, μην τα μπερδέψεις πάλι...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.038
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τώρα το είδα και με πιάσανε τα κλάματα...

Για την ιστορία... το Παρίσι έχει παράδοση στους clochard's... και έχει γιατί υπάρχει σταθερή μερίδα ανθρώπων που διαλέγει από πεποίθηση αυτόν τον τρόπο ζωής... σε αυτούς, τα τελευταία χρόνια, η αλήθεια είναι ότι προστίθεται μια καινούργια κατηγορία, αυτή των νεόπτωχων, αλλά ακόμα και χωρίς αυτούς οι clochard's στο Παρίσι ειδικά, ήταν, είναι και θα είναι πάρα πολλοί...

Συνεπώς, το να υποστηρίζει κάποιος ότι οι άστεγοι των Αθηνών είναι περισσότεροι από αυτούς στο Παρίσι και ανέρχονται σε δεκάδες χιλιάδες ξεπερνάει το όριο της κίτρινης δημοσιογραφικής υπερβολής και του λαϊκισμού και αγγίζει πλέον τα όρια του γραφικού και της ασχετοσύνης...

Συμβουλή... όταν σας πιάνει το ποιητικό σας, μελαγχολείτε που βρίσκεστε μακριά από τους δικούς σας και θελήσετε να μοιραστείτε την άσχημη ψυχολογική σας κατάσταση, φλερτάρετε με καμιά γκόμενα, κοπανίστε κανένα κρασάκι, τραβάτε σε κανένα καλό φαγάδικο και αφήστε τους clochard's στην ησυχία τους...

Υ.Γ. Tripakias πρόσεχε!! για καλό φαγάδικο μίλησα όχι για πιτσαρία, μην τα μπερδέψεις πάλι...
Καταρχας τον ορο clochards αμα θες κρατα τον για τον εαυτο σου. Clochards, που σημαινει αλητες, ειναι μια μη αποδεκτη, ρατσιστικη λεξη. Η αποψη πως ειναι επιλογη των αστεγων να ζουν ετσι ειναι αρκετα διαδεδομενη και στηριζεται στη λογικη πως το κρατος δινει βοηθειες και επιδοματα που αρκουν για να στεγαστει καποιος. Ομως η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη. Οι ανθρωποι αυτοι ειναι στην πλειοψηφια τους θυματα των ναρκωτικων, του αλκοολ ή μεταναστες απο χωρες του τριτου κοσμου. Αν θεωρειτε αυτο επιλογη τι να πω; Συχνα λοιπον δεν εχουν καν ταυτοτητα, δεν ειναι πουθενα γραμμενοι και φυσικα δεν παιρνουν κανενα επιδομα.
Απο αυτους που εχουν χαρτια και οικογενεια να τους στηριξει δεν μενουν στο δρομο παρα ελαχιστοι.

Ο αριθμος τους υπολογιζεται περιπου σε 8-10 χιλιαδες σε ολο το Παρισι. Στην Αθηνα εχω ακουσει/διαβασει νουμερα που ξεπερνουν τις 20 χιλιαδες και πως οι αστεγοι στην Ελλαδα ειναι περισοοτεροι απο 30 χιλιαδες. Που η διαφωνια σου λοιπον;

Υπαρχουν σχεδια και προτασεις λοιπον απο φιλανθρωπικες οργανωσεις που υποστηριζουν πως χρειαζεται μια πολυκατοικια 40 μεγαλων διαμερισματων σε καθε ενα απο τα 20 διαμερισματα του Παρισιου για να στεγασει αξιοπρεπως αυτους τους ανθρωπους. Και αφου στεγαστουν και αποκτησουν ταυτοτητα να επανενταχθουν στην κοινωνια. Κατι παρα πολυ απλο για μια πολη σαν το Παρισι.

Οι προτασεις αυτες βρισκουν τοιχο στην αδιαφορια της πολιτειας και στον καθωσπρεπισμο της κοινωνιας που δεν εχει χρονο (και λογο) να ασχολειται με τους "αλητες".

Συγχαρητηρια κ.Traveller με το παραπανω ποστ κερδισατε επαξια τον τιτλο του "καθωσπρεπει"...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.038
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν το γνωριζα το περιστατικο τωρα το ειδα. Τι θες να σου πω για τον συντηρητισμο των Γαλλων;

Νομιζω πως η παριζιανοι χωριζονται σε τρεις μεγαλες κατηγοριες.

Η πρωτη περιλαμβανει τους προοδευτικους, αντιρατσιστες, αντιφασιστες και καθε openminded ανθρωπο που ευτυχως ειναι παρα πολλοι. Φυσικα σ' αυτους συμπεριλαμβανονται οι περισσοτεροι μεταναστες και οι ανθρωποι που ανοικουν σε κοινωνικες ομαδες που βιωνουν το ρατσισμο.

Η δευτερη κατηγορια που αφορα πολλους λευκους Γαλλους αλλα και λευκους μεταναστες δευτερης ή τριτης γενιας (Γαλλοι δηλαδη και τουτοι) που ναι μεν δεν εχουν προβλημα και υπερασπιζονται τα δικαιωματα (οσα δεν τους θιγουν τουλαχιστον) διαφορων κατηγοριων αλλα δεν θελουν και πολλες επαφες με αυτες τις ομαδες. Απο μακρυα κι αγαπημενοι ενα πραγμα.

Και υπαρχει και η τριτη κατηγορια στην οποια ανηκουν οι συντηρητικοι ανθρωποι, μεγαλης οι περισσοτεροι αλλα και καποιοι νεαρης ηλικιας που νιωθουν πως απειλουνται απο καποιες κοινωνικες ομαδες και καποιοι απο αυτους (πολλοι λιγοι ομως) προβαινουν σε ακραιες πραξεις.

Νομιζω πως πανω κατω ετσι δομημενη και η ελληνικη κοινωνια με ανησυχιτικα ομως μεγαλα ποσοστα για την τελευταια κατηγορια και την υποκατηγια ανθρωπων που ξεπερνουν τα ορια της νομιμοτητας.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έτσι είναι δομημένες όλες οι μεγάλες κοινωνίες.

Εγώ ρώτησα αν είχε ακουστεί κάτι για το συγκεκριμένο συμβάν,αφού βλέπω πως έχει πάρει έκταση,αλλά κυρίως μια ενημέρωση γύρω από το ζήτημα των ομοφυλοφίλων που ανακινείται αυτό τον καιρό στην Γαλλία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.038
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εαν δεν υπηρχε ο νομος για το γαμο και την υιοθεσια των ομοφυλοφιλων κανεις δεν θα ασχολουνταν με το θεμα. Gay ζευγαρια περπατουν αγκαλιασμενα και φιλιουνται στα πιο κεντρικα σημεια της πολης διχως να ενοχλουν ή να ενοχλουνται απο κανεναν.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Καταρχας τον ορο clochards αμα θες κρατα τον για τον εαυτο σου. Clochards, που σημαινει αλητες, ειναι μια μη αποδεκτη, ρατσιστικη λεξη. Η αποψη πως ειναι επιλογη των αστεγων να ζουν ετσι ειναι αρκετα διαδεδομενη και στηριζεται στη λογικη πως το κρατος δινει βοηθειες και επιδοματα που αρκουν για να στεγαστει καποιος. Ομως η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη. Οι ανθρωποι αυτοι ειναι στην πλειοψηφια τους θυματα των ναρκωτικων, του αλκοολ ή μεταναστες απο χωρες του τριτου κοσμου. Αν θεωρειτε αυτο επιλογη τι να πω;
Τίποτε να μην πεις γιατί θα πεις μπαρούφα... οι clochards, είναι πολλές χιλιάδες και όχι μόνο οκτώ, έχουν τεράστια παράδοση στο Παρίσι ακολουθούν συνειδητά τον συγκεκριμένο τρόπο ζωής και θεωρούν εαυτούς πνευματικούς απογόνους του μεγάλου Γάλλου ποιητή Φρανσουά Βιγιόν... οι clochards λοιπόν καμιά όρεξη δεν έχουν ούτε κρατική βοήθεια να πάρουν ούτε φυσικά να μαντρωθούν σε πολυκατοικίες...

Άλλο οι clochards λοιπόν και άλλο οι άστεγοι μετανάστες, μην τους μπερδεύεις...

Στην Αθηνα εχω ακουσει/διαβασει νουμερα που ξεπερνουν τις 20 χιλιαδες και πως οι αστεγοι στην Ελλαδα ειναι περισοοτεροι απο 30 χιλιαδες. Που η διαφωνια σου λοιπον;
Η διαφωνία μου λοιπόν είναι ότι ούτε στο Παρίσι οι άστεγοι clochards και μετανάστες είναι μόνο οκτώ χιλιάδες αλλά ούτε και στην Αθήνα οι άστεγοι είναι είκοσι χιλιάδες... τα νούμερα που έχεις διαβάσει/ακούσει για την Αθήνα, τα γράφουν/τα διαδίδουν, λαϊκιστές και Χρυσαυγίτες για να παρουσιάσουν μια ακόμη ζοφερότερη εικόνα της πόλης... επειδή έχω την εντύπωση ότι λαϊκιστής μπορεί να είσαι, αλλά Χρυσαυγίτης όχι, προσπάθησε να μην ρίχνεις νερό στο μύλο των ρατσιστών και των ακροδεξιών οργανώσεων που πασχίζουν να παρουσιάζουν μια Αθήνα κόλαση, για να έχουν δικαιολογία να την "ξεβρωμίσουν" με τους γνωστούς γιαυτούς τρόπους...

Άσε λοιπόν τα μαθήματα καθωσπρεπισμού και πρόσεχε τι γράφεις...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.038
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τίποτε να μην πεις γιατί θα πεις μπαρούφα... οι clochards, είναι πολλές χιλιάδες και όχι μόνο οκτώ, έχουν τεράστια παράδοση στο Παρίσι ακολουθούν συνειδητά τον συγκεκριμένο τρόπο ζωής και θεωρούν εαυτούς πνευματικούς απογόνους του μεγάλου Γάλλου ποιητή Φρανσουά Βιγιόν... οι clochards λοιπόν καμιά όρεξη δεν έχουν ούτε κρατική βοήθεια να πάρουν ούτε φυσικά να μαντρωθούν σε πολυκατοικίες...

Άλλο οι clochards λοιπόν και άλλο οι άστεγοι μετανάστες, μην τους μπερδεύεις...
Χρησιμοποιεις το διαχωρισμο για τους αστεγους. Αυτο ακριβως που κανει και η γαλλικη ακροδεξια.

Οσοι χρησιμοποιουν τα δημοτικα λουτρα, τρωνε στα εστιατορια κλπ. ειναι sdf (sans domicile fixe) οσοι αρνουνται ή δεν μπορουν να δεχθουν αυτες τις βοηθειες και κυκλοφορουν με μπουκαλια, ξεσκισμενα ρουχα, ξυπολητοι κλπ. αποκαλουνται υποτιμητικα clochards.

Δεν εχω μαθει να ξεχωριζω τους ανθρωπους αναλογα με την αισθητικη εικονα που εκπεμπει. Οποιον βλεπω να κοιμαται εκτος σπιτιου τον θεωρω αστεγο.

Οσο για τον τροπο ζωης του Villon που ακολουθουν αυτο ηταν μοδα τη δεκαετια του '50. Σημερα ισως να υπαρχουν καποιοι που το κανουν γι αυτο το λογο αλλα ειναι ενα πολυ μικρο ποσοστο απο το συνολο των αστεγων της πολης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom