Οι γειτονιες του Παρισιου. Ποιες ειναι οι πιο επικινδυνες, ποιες οι πιο ασφαλεις.

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Στους πιο κεντρικούς δρόμους δεν αισθάνθηκα απειλή. Απλά οι άνθρωποι που ζουν εκει λογω της κουλτούρας τους συνηθίζουν να κάθονται στον δρόμο και να κοιτάζουν τους περαστικούς. Κοντά στο Γκαρ ντε Νόρντ παρατήρησα επιθετικές συμπεριφορές, γι' αυτό το είπα. Σε πιο στενούς δρόμους της περιοχής όπως αυτός που αναφέρθηκε παραπάνω ίσως να θέλει όντως έξτρα προσοχή, ειδικά για γυναίκες. Δεν γνωρίζω με λεπτομέρεια οπότε πάω πάσο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Μια φορα εφυγα απο λονδινο για παρισι εκτακτως και εκλεισα οτι βρηκα γιατι ηταν ενα ιατρικο συνεδριο και δεν εβρισκα τιποτα.Ηταν ενα στενο διπλα απο αυτο που ρωταει η φιλη.Συνοπτικα ,τα μαζεψα κι εφυγα δυο ωρες αργοτερα.Κατεβηκα οπερα και ευτυχως ενας ρεσεψιονιστας που ρωτησα μου βρηκε μετα απο πολλα τηλεφωνα,ενα εκει κοντα.Υπ οψιν,δεν τρομαζω ευκολα.ταξιδευω μονη και δεν μασαω.Αλλα ηλιθια ρισκα δεν περνω.
 

Linako

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας! Πολύτιμη η βοηθεια σας. Δεν γνωριζα καθολου για την περιοχη, εχω ακυρωσει! ευχαριστω πολυ και παλι!
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Kαλησπέρα και από μένα.

Θα επισκεφτούμε με τη γυναίκα μου το Παρίσι στο τέλος Μαΐου για 3 ημέρες.
Ψάχνω για οικονομικό σχετικά δωμάτιο/στούντιο στο airbnb και για την ώρα οι επιλογές είναι πολλές.
Επειδή θα φτάσουμε με Ryanair στο Μποβέ, θέλουμε να μείνουμε κάπου που να έχουμε εύκολη πρόσβαση στο Port Maillot.
Έχω βρει οικονομικά καταλύματα βόρεια από τα 17ο-18ο διαμερίσματα στις περιοχές:
Clichy (Mairie de Clichy /Porte de Clichy μετρό)
Gennevilliers (Gabriel Peri μετρό)
Saint-Ouen (Garibaldi μετρό)

καθώς και νότια από τα 14ο-15ο διαμερίσματα στις:
Μοntrouge (Mairie de Montrouge Μετρό)
Mallakof (Malakoff - Plateau de Vanves)

Υπάρχει κάποια περιοχή από αυτές που πρέπει να αποφύγω;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Kαλησπέρα και από μένα.

Θα επισκεφτούμε με τη γυναίκα μου το Παρίσι στο τέλος Μαΐου για 3 ημέρες.
Ψάχνω για οικονομικό σχετικά δωμάτιο/στούντιο στο airbnb και για την ώρα οι επιλογές είναι πολλές.
Επειδή θα φτάσουμε με Ryanair στο Μποβέ, θέλουμε να μείνουμε κάπου που να έχουμε εύκολη πρόσβαση στο Port Maillot.
Έχω βρει οικονομικά καταλύματα βόρεια από τα 17ο-18ο διαμερίσματα στις περιοχές:
Clichy (Mairie de Clichy /Porte de Clichy μετρό)
Gennevilliers (Gabriel Peri μετρό)
Saint-Ouen (Garibaldi μετρό)

καθώς και νότια από τα 14ο-15ο διαμερίσματα στις:
Μοntrouge (Mairie de Montrouge Μετρό)
Mallakof (Malakoff - Plateau de Vanves)

Υπάρχει κάποια περιοχή από αυτές που πρέπει να αποφύγω;
Ολες. Μονο το Montrouge ειναι ωραιο αλλα και παλι για μονο 3 μερες...Οι υπολοιπες περιοχες ειναι απο πολυ αδιαφορες εως ασχημες και επικινδυνες. Επισης να αποφυγεις τη γραμμη 13 του μετρο, δεν παιζεται.
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Ολες. Μονο το Montrouge ειναι ωραιο αλλα και παλι για μονο 3 μερες...Οι υπολοιπες περιοχες ειναι απο πολυ αδιαφορες εως ασχημες και επικινδυνες. Επισης να αποφυγεις τη γραμμη 13 του μετρο, δεν παιζεται.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δεδομένο είναι οτι από το δωμάτιο/περιοχή θα φεύγουμε νωρίς το πρωί και θα γυρίζουμε μόνο για ξεκούραση το βράδυ.
Λίγο ακριβότερα airbnb βρίσκω και στην περιοχή γύρω από τους σταθμούς Porte de Saint-Cloud και Boulogne - Pont de Saint-Cloud. Εκεί με βολεύει γιατί είναι κοντά στις εγκαταστάσεις του Roland Garros όπου σκοπεύω να πάω ένα απόγευμα για να παρακολουθήσω αγώνες.

Έχεις εικόνα για τη συγκεκριμένη περιοχή;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δεδομένο είναι οτι από το δωμάτιο/περιοχή θα φεύγουμε νωρίς το πρωί και θα γυρίζουμε μόνο για ξεκούραση το βράδυ.
Λίγο ακριβότερα airbnb βρίσκω και στην περιοχή γύρω από τους σταθμούς Porte de Saint-Cloud και Boulogne - Pont de Saint-Cloud. Εκεί με βολεύει γιατί είναι κοντά στις εγκαταστάσεις του Roland Garros όπου σκοπεύω να πάω ένα απόγευμα για να παρακολουθήσω αγώνες.

Έχεις εικόνα για τη συγκεκριμένη περιοχή;
Γυρω απο Porte de Saint Cloud η περιοχη ειναι γεματη πορνες και βαπορακια. Επισης αν τυχει και παιζει η PSG στο Parc des Princes να προσεχετε γιατι πολυ συχνα γινονται επεισοδια μεταξυ οπαδων και αστυνομιας. Ειναι το πιο φτωχο κομματι του αριστοκρατικου 16eme arro. με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Πιο εξω προς Boulogne - pont de Saint Cloud τα πραγματα ειναι πιο ησυχα αλλα και παλι βγαινεις εκτος Παρισιου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ολες. Μονο το Montrouge ειναι ωραιο αλλα και παλι για μονο 3 μερες...Οι υπολοιπες περιοχες ειναι απο πολυ αδιαφορες εως ασχημες και επικινδυνες. Επισης να αποφυγεις τη γραμμη 13 του μετρο, δεν παιζεται.
Υπερβάλλεις. Μια χαρά είναι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Υπερβάλλεις. Μια χαρά είναι.
Ως προς τα αστικα της Αθηνας και της Θεσσαλονικης ειναι παρομοια. Αν αυτο θεωρειται μια χαρα συμφωνω μαζι σου.
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Έχω μετατοπίσει την αναζήτηση ανατολικά και συγκεκριμένα έχω βρει καταλύματα στις εξής περιοχές:

Airbnb στην περιοχή Vincennes 94300 δίπλα στο σταθμό του μετρό Saint-Mandé - γραμμή 1
Ξενοδοχείο Séjours & Affaires Montreuil Saint Mandé κοντά σε μετρό Saint-Mandé - γραμμή 1
Αirbnb δίπλα στο σταθμούς Reuilly - Diderot και Place de la Nation μετρό γραμμή 1
Αirbnb βορειοανατολικά της Place de la Nation στην περιοχή Charonne 75020

Επειδή θα είμαστε στο Παρίσι μόνο 2,5 μέρες, δεν μας ενδιαφέρει να περπατήσουμε τις συγκεκριμένες περιοχές, απλά διαδρομή από το δωμάτιο στο μετρό και επιστροφή το βράδυ.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom