Οι γειτονιες του Παρισιου. Ποιες ειναι οι πιο επικινδυνες, ποιες οι πιο ασφαλεις.

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
163
Θυμηθηκα χρονια πριν ,μεναμε στο Τζωρτζ με την κολλητη μου και περπατουσαμε βραδυ κοντα στο Μουλεν Ρουζ,γυριζοντας απο ενα πολυ συμπαθητικο καφε μπαρ.Βρεθηκε διπλα μου,Βορειο Αφρικανος,με ελεεινα Γαλλικα και Αγγλικα να μου προτεινει ενα τριο και να μας κανει τιμη πακεττο εξαιρετικα χαμηλη..ο εν λογω ητο πιο κοντος απο μενα(δεν φημιζομαι για το μποι μου)μεσοκοπος,υποπτου καθαριοτητος και με κατι περισσοτερα δοντια απο τον Γεωργιου.Τον ευχαριστησα για την προσφορα,του ειπα δεν θα παρω,εξηγησα στη δικια μου τι ακριβως ηθελε και ειμαι ευγνωνων που γλυτωσε το εγκεφαλικο...Τις υπολοιπες μερες ειχε κριση αυτοπεποιθησης και γκρινιαζε συνεχεια..Καμμια φορα τωρα που μου λεει,θεες ειμαστε ,αγαπη μου,αν εχω ορεξη,λεω ναι καλα...θυμασαι τον Αλγερινο στο Παρισι?Μετα μετανοιωνω βεβαια..
κλαιω :haha:(αλγερινος)
 

athxaidsarid

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Αν και πρωτευουσα ενος συγχρονου πολιτισμενου και αναπτυγμενου ευρωπαικου κρατους το Παρισι αντιμετωπιζει προβληματα εγκληματικοτητας σε πολλες γειτονιες του. Υπαρχει μια εντονη ανησυχια απο τουριστες για το αν η περιοχη που βρισκεται το καταλυμα που θα τους φιλοξενησει στις διακοπες του ειναι ασφαλης ή οχι. Η γενικη μου αισθηση ειναι πως οσο υπαρχει φως του ηλιου δεν υπαρχει σχεδον κανενα ιδιαιτερως επικδυνο σημειο στα 20 arrodisements (διαμερισματα) του Παρισιου. Και δοξα τω Ρα η μερα ειναι μεγαλη, ειδικα Απριλιο-Οκτωβριο που ειναι η πιο τουριστικη εποχη.
Στην προσπαθεια να βοηθησουμε οσους θελουν να επισκεφθουν το Παρισι και δεν ξερουν που να μεινουν (οσο αφορα το θεμα ασφαλεια) θα δωσουμε μια εικονα του εγκληματικου χαρτη της Γαλλικης πρωτευουσας. Τα στοιχεια θα αφορουν μελετες της Δημοτικης Αρχης, της Κυβερνησης, της Αστυνομιας και αναγνωρισμενων φορεων. Βεβαιως θα υπαρχουν και αποψεις της υποκειμενικης εικονας που δινει η καθε περιοχη συμφωνα με την εμπειρια μας.

Ξεκιναμε με τα βασικα και ευκολα: Τα πιο ασφαλη διαμερισματα που δεν διατρεχει ο τουριστας κανενα ή σχεδον κανενα κινδυνο (εξυπακουεται πως την προσοχη μας την εχουμε παντα) και που ολες οι περιοχες τους θεωρουνται απολυτα ασφαλεις ειναι τα 1,2,4,5,6,7,8 και 16. Το μεγαλο κομματι της πιτας του κεντρου λοιπον ειναι απολυτα ασφαλες, οπως και το πλουσιο 16ο διαμερισμα.
Στη συνεχεια ακολουθουν τα διαμερισματα 3 και 9 οπου ειναι μεν απολυτα ασφαλη στο μεγαλυτερο τους μερος αλλα υπαρχουν ορισμενοι δρομοι ή μικρες περιοχες οπου χρειαζεται λιγη παραπανω προσοχη, οπως δρομακια στην περιοχη του Les Halles τη νυχτα. Και σε αυτα ομως τα σημεια συμβαινουν μικροεπισοδεια, οπως καυγαδες, πορνεια, ναρκωτικα κλπ.
Τα διαμερισματα 10,11,12,15 ειναι διαμερισματα γενικα ασφαλη αλλα με καποιες περιοχες ή δρομους αρκετα επικινδυνες κατα τη διαρκεια της νυχτας κυριως.
Τα διαμερισματα 14 και 17 ειναι αρκετα ιδιαιτερα αφου ειναι χωρισμενα σχεδον στα 2. Απο τη μια γειτονιες με καθωσπρεπει κοσμο και σχετικη ασφαλεια και απο την αλλη με αρκετα επικινδυνες εως ακρως επικινδυνες γειτονιες.
Το 13ο διαμερισμα ειναι το διαμερισμα οπου καταγραφεται ο μεγαλυτερος αριθμος εγκληματων αλλα αφορα μικροεγκλημτα, οπως μικροκλεψιες, καυγαδες κλπ.
Τα διαμερισματα 18,20 και 19 βρισκονται στην κοκκινη ζωνη. Ολες τους οι γειτονιες ειναι λιγο εως παρα πολυ επικινδυνες. Τα σκιπτρα κρατα το 19ο διαμερισμα οπου θεωρειται το πλεον επικινδυνο. Παρ'ολ'αυτα ακομα και σε αυτα τα διαμερισματα υπαρχουν κομματια που μπορουμε να τα θεωρησουμε απολυτα ασφαλη.

Συμφωνα με μια μελετη του Ministere de la Ville, de la Jeunesse et des Sports που δημοσιευτηκε προσφατα οι πιο chauds (καυτες) γειτονιες του Παρισιου κατατασσονται σε 4 niveaux (επιπεδα) συμφωνα με την επικινδυνοτητα τους.

Το Niveau 1 περιλαμβανει γειτονιες γεματες απο συμμοριες και παραβατικοτητα, πραξεις αστικης βιας, πυροβολισμους, ξεκαθαρισμα λογαριασμων και διακινηση ολων των παρανομων ειδων. Οι γειτονιες αυτες θεωρουνται ανομες και δεν ελεγχονται απο την αστυνομια.

Το Niveau 2 περιλαμβανει γειτονιες με τακτικα εγκληματα ολων των ειδων. Οι γειτονιες αυτες μεχρι προσφατα ηταν ανομες.

Το Niveau 3 περιλαμβανει γειτονιες οπου σημειωνονται αρκετα περιστατικα κανονικου εγκληματος, διακινησης ναρκωτικων, σωματεμποριας. Επισης νυχτες αστικης βιας που προκυπτουν επειτα απο εντασεις (οπως συμβαινει στα εξαρχεια)

Το Niveau 4 περιλαμβανει γειτονιες οπου σημειωνεται τακτικη μικροεγκληματικοτητα η οποια μπορει να εκραγει κατα περιοδους αλλα γενικα θεωρουνται ησυχες περιοχες οπου κατα καιρους κανουν λογω γι' αυτες πως προκαλου προβληματα στην πολη. Αυτες οι γειτονιες κατα βαση δεν θεωρουνται chauds.



75 PARIS
Niveau 1:
Paris 18eme: la Goutte d’Or (Barbes)
Paris 19eme: Flandre: (Cambrai-Curial-Riquet-Stalingrad)

Niveau 2:

Paris 13eme: Quartiers Sud
Paris 19eme: Place des Fetes
Paris 20eme: Belleville-Amandiers
Paris 20eme: Saint-Blaise

Niveau 3:
Paris 14eme: Porte de Vanves
Paris 17eme: Porte de Saint Ouen
Paris 18eme: Porte de Clignancourt
Paris 19eme: Danube
Paris 20eme: Porte de Bagnolet

Niveau 4:
Paris 10eme: Grange aux Belles
Paris 11eme: La Roquette
Paris 12eme: Passerelle
Paris 14eme: Moulins de la vierge-156-Cité de l’eure-Porte de Chatillon
Paris 15eme: Les Perichaux
Paris 17eme: Porte d’Asnieres
Paris 18eme: Porte de la Chapelle
Paris 18eme: Porte d’Aubervilliers
Paris 19eme: Jaurès
Paris 19eme: Ourcq-Rue Petit-Laumiere
Paris 20eme: 140 Menilmontant
καλησπέρα και απο εμένα. ψάχνω ξενοδοχείο για τον Αύγουστο και ομολογώ πως με έχουν αγχώσει λίγο οι περιοχές. έχω βρει στις εξης περιοχές: 42, rue de Moscou, 8ο διαμ., 17, rue de Turin, 8ο διαμ., 108 Rue Monge, 5ο διαμ., και 14, rue Dagobert, 92110 Clichy. Ποια προτείνετε ως πιο ασφαλή και πιο καλή για μετακινήσεις; συγγνώμη αν κούρασα..
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
ψάχνοντας για πολύ οικονομική λύση λίγο πιο έξω από το κέντρο, ήμουν έτοιμος να κλείσω στο παρακάτω λόγω οικονομικού/ασφαλούς πάρκινγκ και ξαφνικά πέφτω πάνω σε αυτό το νήμα...

άντε μετά να προχωρήσω....
B&B Hôtel Paris Porte des Lilas
23 Avenue René Fonck, 19th arr., 75019 Paris
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
163
καλησπέρα και απο εμένα. ψάχνω ξενοδοχείο για τον Αύγουστο και ομολογώ πως με έχουν αγχώσει λίγο οι περιοχές. έχω βρει στις εξης περιοχές: 42, rue de Moscou, 8ο διαμ., 17, rue de Turin, 8ο διαμ., 108 Rue Monge, 5ο διαμ., και 14, rue Dagobert, 92110 Clichy. Ποια προτείνετε ως πιο ασφαλή και πιο καλή για μετακινήσεις; συγγνώμη αν κούρασα..
5,8 και τελος 14 ,με αυτη τη σειρα να επιλεξεις

στις μετακινησεις δε θα εχεις θεμα,το παρισι εχει αψογη συγκοινωνια.
 

Filfil

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Γεια σας παιδιά διάβασα τα σχόλια σας περί επικινδυνότητας στο Παρίσι..ήμουν έτοιμη να κλείσω ένα ξενοδοχείο στο 2 rue des Maronites, 20ο διαμ., έχει πολύ καλή βαθμολογία σε όλα και ειδικα στην τοποθεσια και πραγματικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση...μπορείτε λίγο να το δείτε να μου πείτε την άποψη σας
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Γεια σας παιδιά διάβασα τα σχόλια σας περί επικινδυνότητας στο Παρίσι..ήμουν έτοιμη να κλείσω ένα ξενοδοχείο στο 2 rue des Maronites, 20ο διαμ., έχει πολύ καλή βαθμολογία σε όλα και ειδικα στην τοποθεσια και πραγματικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση...μπορείτε λίγο να το δείτε να μου πείτε την άποψη σας
Έχει καλές κριτικές για την τοποθεσία γιατί είναι στα σύνορα με το 11ο διαμέρισμα και σε μια πολύ ζωντανή περιοχή του Παρισιού. Ιδιαίτερα κεντρικά δεν είστε αλλά δε θα φοβάστε να περπατήσετε, ειδικά προς Oberkampf.
 

Filfil

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Έχει καλές κριτικές για την τοποθεσία γιατί είναι στα σύνορα με το 11ο διαμέρισμα και σε μια πολύ ζωντανή περιοχή του Παρισιού. Ιδιαίτερα κεντρικά δεν είστε αλλά δε θα φοβάστε να περπατήσετε, ειδικά προς Oberkampf.
Έχει καλές κριτικές για την τοποθεσία γιατί είναι στα σύνορα με το 11ο διαμέρισμα και σε μια πολύ ζωντανή περιοχή του Παρισιού. Ιδιαίτερα κεντρικά δεν είστε αλλά δε θα φοβάστε να περπατήσετε, ειδικά προς Oberkampf.
Άρα να το κλείσω άφοβα ;

Βασικα μήπως να προτιμήσω ένα στο 9ο διαμέρισμα ; 23 rue de la Tour d'Auvergne, 9ο διαμ., πιο αξίζει καλύτερα θεωρητικά..στο 9ο θα είμαι ακριβώς στο κέντρο χωρίς να χρειάζομαι κ πολύ την συγκοινωνία ; Γιατί από ασφάλεια νμζω είναι οκ...απλά για αυτό στο 20ο διάβασα πιο πάνω κάτι για επικίνδυνες γραμμές συγκοινωνιών με διαφορά σκηνικά...αν είναι να χρειάζεται κάποια από αυτές τις γραμμές να ξέρω να το αποφύγω
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
αν μπορεις να κλεισεις στο 9.δεν βλεπω γιατι να προτιμησεις στο 20,για πολλους και διαφορους λογους.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Με την ελπίδα ότι θα περάσουμε σύντομα στην μετά covid εποχη... αρχισα να κοιτάω για ένα ταξιδι στο Παρίσι αρχες καλοκαιριου. Ηθελα να ρωτήσω η περιοχή της μονμαρτης ενδεικνυται για ζευγάρι με ένα παιδι 7 χρονών? Από άποψη, ασφάλειας, ενδιαφέροντος, ευκολίας κλπ

έχω βρει αυτό το ξενοδοχείο Hotel Le Cardinal ***, 3-Star Paris Hotel | 3-Star Accommodation in Paris | Map
περιπου Ε/ βραδυ. Καμιά γνώμη?
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Με την ελπίδα ότι θα περάσουμε σύντομα στην μετά covid εποχη... αρχισα να κοιτάω για ένα ταξιδι στο Παρίσι αρχες καλοκαιριου. Ηθελα να ρωτήσω η περιοχή της μονμαρτης ενδεικνυται για ζευγάρι με ένα παιδι 7 χρονών? Από άποψη, ασφάλειας, ενδιαφέροντος, ευκολίας κλπ

έχω βρει αυτό το ξενοδοχείο Hotel Le Cardinal ***, 3-Star Paris Hotel | 3-Star Accommodation in Paris | Map
περιπου Ε/ βραδυ. Καμιά γνώμη?
καλησπερα.. ημουν Παρισι τον Σεπτεμβρη, και θα σου πω την γνωμη μου, αν και περα απο αυτες τις 7 μερες δεν ειμαι τοσο σχετικος.. η περιοχη της Μονμαρτης ειναι πολυ ωραια για βολτα, αλλα θεωρω πως ειδικα με παιδι 7 χρονων δεν ειναι τοσο καλη περιοχη για διαμονη.. ειδικα για ωρες μετα τις 20.00 . Επίσης, εχει στον δρομο πανω απο το ξενοδοχειο(boulevard de clichy) πολλα φαση στριπτιτζαδικα! δεν θα την προτεινα.. και οσον αφορα τις τιμες, επειδη ακουσα διάφορα, εμεινα σε ξενοδοχειο με την κοπελα μου με 55 ευρω την βραδια (hotel kyriad paris 13) KAI μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom