Οι τουρίστες στη Φλωρεντία θα πληρώνουν πρόστιμο αν τρώνε στον δρόμο

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Αισθανεσαι οτι καπου υπερβαλεις η τα εχεις δει αυτα τα πραγματα να συμβαινουν στην πραγματικοτητα;
Απάντηση.
Εχθές Ελληνίδα τουρίστρια έβριζε τον σεκιουριτά γιατί δεν την άφηνε να μπει στην εκκλησία με την καφεδιά της.
υγ
Για να φτάσει ο δήμαρχος και ο εκάστοτε δήμαρχος να κάνει απαγορεύσεις τέτοιου είδους
η κατάσταση θα είχε ξεφύγει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο συγκεκριμένος δήμαρχος, Dario Nardella, επ' ευκαίρια του βιασμού δύο Αμερικανίδων φοιτητριών από δύο καραμπινιέρι στη Φλωρεντία το '17 είχε δηλώσει σε ερώτηση δημοσιογράφου:
"it is important that American students learn, with the help of the universities and our institutions, that Florence isn’t a city of excess… I would like them to be more integrated into the cultural life of the city."

Ένα τέτοιο 'δημοκράτη' και 'ανθρωπιστή' δήμαρχο πώς μπορείς να μην τον πάρεις στα σοβαρά όταν ζητάει από μανάδες με παιδιά να μην στέκονται στο πεζούλι για να φάνε ένα πανίνι...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Ότι λαλεί του λωλοστεφανή.Τον χαβά σου για τις μάνες με τα πανίνια που δεν αναφέρετε καν,
αλλά μιλάει για παρέες που κάθονται κάτω και δημιουργούν πρόβλημα.
Αλλά που να το καταλάβεις,εσύ τον χαβά σου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δηλαδή αν είναι μάνα με παιδί μπορεί να σταματήσει στο πεζούλι αν είναι παρέα νέων απαγορεύεται. Αν η παρέα νέων συνοδεύεται από μάνα με παιδί και το παιδί πεινάσει μπορούν να σταματήσουν όλοι μαζί στο πεζούλι να φάει το παιδί ένα πανίνι ή πάλι θ' απαγορεύεται; Και αν θελήσει ένας νέος να φάει μια μπουκιά απ' το πανίνι του παιδιού θα πέφτει πρόστιμο;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
για ονομα θεου,απλα πραματα λεμε..τι μαναδες και παιδια και δαγκωμενα σαντουιτς και πλουσιοι και φτωχοι κι ο καλος ο κακος κι ο ασχημος..κι εγω εφαγα κατι σε πεζουλι,σε παρκακι,δεν πηγα να ξαπλαρωσω στο μαγαζι του αλλου η στο σπιτι του να παταει τα αποφαγια να μπει μεσα..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πως θα σου φαινόταν να βγάλω το καλάθι απ'το χωριό στην ακρόπολη ,να απλώσω και το καρό τραπεζομάντιλο,
να καθαρίζω τα αυγά και να πετάω τα τσόφλια κάτω,να ανοίξω και καναδυό μπύρες,ε και αφού είχα κουραστεί
να βγάλω και τα παπούτσια μου και να απλώσω τις κάλτσες μου να ξεμυρίσουν.
Χαλαρά είσαι τέρμα υπερβολικός.
Όποιος έχει πάει Φλωρεντία ή οπουδήποτε στον κόσμο ας μας πει αν συνάντησε ποτέ του την εικόνα που περιγράφεις.
Αντίθετα όλοι μας έχουμε δει κόσμο να τρώει πανινι ή παγωτό. Λες ο νόμος να μην μιλάει για τα κλασσικά φαγητά στο χέρι της Ιταλίας και να υπονοεί βραστά αυγά ή πατσά;

Επίσης μιλάει για απαγόρευση σε αρχαιολογικούς χώρους;Γιατί εσύ περιγράφεις φαγητό σε αρχαιολογικό χώρο,που φυσικά και απαγορεύεται και το οποίο όλοι το βρίσκουν λογικό και δεν θα έλεγε κανείς τιποτα.

για ονομα θεου,απλα πραματα λεμε..τι μαναδες και παιδια και δαγκωμενα σαντουιτς και πλουσιοι και φτωχοι κι ο καλος ο κακος κι ο ασχημος..κι εγω εφαγα κατι σε πεζουλι,σε παρκακι,δεν πηγα να ξαπλαρωσω στο μαγαζι του αλλου η στο σπιτι του να παταει τα αποφαγια να μπει μεσα..
Μα το άρθρο μιλάει για φτωχούς τουρίστες που ταξιδεύουν με low cost εταιρείες και μένουν σε φθηνά καταλύματα. Επίσης το άρθρο μιλάει και για συγκεκριμένα ηδη φαγητού, το διάβασες; Αν ναι δεν βλέπεις τον διαχωρισμό;

Επίσης το άρθρο δεν μιλάει για φαγητό σε πάρκα αλλά για απαγόρευση στάσης και σίτισης σε κάποιους κεντρικούς δρόμους. Εν κινήσει σίτιση επιτρέπεται. Σας την απαγόρευση στάσης και στάθμευσης ένα πράγμα!

Επίσης στους δρόμους που περιγράφει το άρθρο δεν υπάρχει ούτε ένα παγκάκι. Το λογικό και πολιτισμένο για 2018 θα ήταν ο δήμαρχος να τοποθετούσε παγκάκια ώστε οι ορδές τουριστών να έχουν να κάτσουν κάπου και όχι να βγει απαγόρευση για φαγητό σε στάση.

Όλα είναι θέμα παιδείας, ο απαιδευτος άνθρωπος και εν κινήσει να φάει, κάτω θα τα πετάξει. Το μέτρο λοιπόν δεν σε προστατεύει δήθεν απ'τα σκουπίδια, είναι καθαρά εισπρακτικό και εξυπηρετεί τα μαγαζιά με καθίσματα που χάνουν λεφτά απ'τα σαντουιτσαδικα ενώ αυτά πληρώνουν φορους στο Δήμο για να να έχουν καθίσματα έξω. Με τη σειρά του ο δήμαρχος χάνει ψήφους απ'τους δυσαρεστημένους καταστηματάρχες. Έτσι πάει, απλά είναι τα πράγματα.

Αν δεν πάει έτσι και δεν θες να έχεις σκουπίδια, μαζί σου να ρίξεις πρόστιμο σε οσους τα πετάνε κάτω αλλά βάλε και κόσμο να τα μαζεύει.
Αν θέλεις να βελτιώσεις την ποιότητα των κατοίκων βάλε παγκάκια ώστε οι τουρίστες να μην κάθονται κάτω και μπροστά στα σπίτια τους.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και στην τελική: εντάξει τουριστάκι είμαι, αλλά σιγά μην πάρω πανίνι από το πιο τουριστικό μαγαζί της Φλωρεντίας και σιγά μην κάτσω μαζί με τόσους άλλους να το φάω. Σιγά μην κάτσω με τις ορδές στα σκαλιά της Spagna. Σιγά μην πάω στη Βενετία το καλοκαίρι ή στο καρναβάλι. Σιγά μην στριμωχτώ στα στενά γύρω από τον Άγιο Μάρκο. Σιγά μην στηθώ για να φωτογραφίσω το ηλιοβασίλεμα στην Οία. Και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Χαλαρά είσαι τέρμα υπερβολικός.
Όποιος έχει πάει Φλωρεντία ή οπουδήποτε στον κόσμο ας μας πει αν συνάντησε ποτέ του την εικόνα που περιγράφεις.
Είμαι πάνω από 30 χρόνια στον χώρο και ναι το έχω δει στην ακρόπολη,όπως και πράγματα που δεν μπορείς να τα φανταστείς.
Αλλά για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας,αν αυτό που έκανε ο δήμαρχος ή ο οποιοσδήποτε δήμαρχος μας ενοχλεί
απλά δεν πάμε στην πόλη του.Δεν μας έβαλε κανένας το πιστόλι να πάμε στην Φλωρεντία.Αλλά αν θα πάμε
θα πρέπει να σεβαστούμε τις αποφάσεις του.Αυτός έκρινε ότι το κάνει για το καλό των πολιτών του.Εσύ λες για
εισπρακτικούς λόγους,ή οτιδήποτε άλλο.ΟΚ .Μην πας/πάτε/πάμε.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Το καταφυγιο σε καθε προσπαθεια με αποτυχημενη επιχειρηματολογια ειναι ΠΑΝΤΑ "εαν δεν σου αρεσει μην ψωνισεις/μην πας" παντα αυτη η παθητικοτητα.
Δεν πειραζει εαν σε σκοτωνουν, μην τους ξαναψηφισεις, δεν πειραζει εαν σε κλεβουν, μην ξαναπας στο καταστημα.
Θελουμε να παμε Φλωρεντια να φαμε πανινι στους δρομους καταγης ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ γιατι ετσι...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όλοι εκδρομή Φλωρεντία για πανινι στον δρόμο!

Είμαι πάνω από 30 χρόνια στον χώρο και ναι το έχω δει στην ακρόπολη,όπως και πράγματα που δεν μπορείς να τα φανταστείς.
Και με αυτό το ακραίο παράδειγμα δεν συμφωνεί κανένας.

Το να στρωσω όμως τραπεζομάντιλο μέχρι να φαω κάτι 5/10 λεπτά σταματημενος, έχει μεγάλη διαφορά και πιστεύω πως την αντιλαμβανόμαστε όλοι.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αυτός που δεν σέβεται το δημόσιο χώρο, είτε προχωράει, είτε σε πεζούλι κάτσει, είτε σε πάρκο, θα τα πετάξει τα σκουπίδια. Το επιχείρημα ότι σκουπίδια πετάς μόνο αν στέκεσαι η κάθεσαι σε πεζούλι είναι κομικοτραγικό
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
Θελουμε να παμε Φλωρεντια να φαμε πανινι στους δρομους καταγης ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ γιατι ετσι...
Καλό ταξίδι και να περάσεις καλά.Όταν κάποιο κράτος-δήμος-κοινοτάρχης, βγάζει κάποιους περιορισμούς που δεν
με βρίσκουν σύμφωνο εγώ απλά δεν πάω.Εσύ πάνε κάνε το δικό σου.Μετά θα ανοίγουμε νήματα
στο φόρουμ,"με γράψανε στην Φλωρεντία,Τι να κάνω;"

Το επιχείρημα ότι σκουπίδια πετάς μόνο αν στέκεσαι η κάθεσαι σε πεζούλι είναι κομικοτραγικό
Αν εσύ απ'ολη την κουβέντα κατάλαβες ότι έγινε για τα σκουπίδια και όχι γι αυτούς που κάθονται κάτω και ενοχλούν,οκ πάσο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.828
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom