Οι τουρίστες στη Φλωρεντία θα πληρώνουν πρόστιμο αν τρώνε στον δρόμο

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εχεις καποια πληροφορηση γι αυτο? Γιατι απ οτι διαβαζω ηταν στη θεση τους ολες τις ημερες του 3ημερου της πρωτομαγιας, επανηλθαν στις 2/6 κ ηταν σε λειτουργια 38 ημερες ολο το καλοκαιρι. Θα ηταν ενδιαφερον κ χρήσιμο να μας το επιβεβαιωνε μελος που εχει παει. Ετοιμαζεται παρομοιως κ το Σιρμιονε, Καπρι...
https://www.ilgazzettino.it/nordest/venezia/varchi_venezia_redentore_tornelli-3849520.html
Θέλει να μου εξηγήσει κάποιος τι συμβαίνει με αυτές τις μπάρες? Θα μπορούμε να πηγαίνουμε σε ορισμένα μόνο σημεία δηλαδή? Κ ποια σημεία είναι αυτά που απαγορεύονται να πάνε οι τουρίστες? Πάντως πήγα Βενετία τέλη Ιούνη κ δε παρατήρησα τίποτα τέτοιο... Κ όχι τίποτα άλλο, λιγουρεύομαι κ Κάπρι με το καλό τον Ιούνιο του 19
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είτε είναι πληρωτά.
Αυτο δεν το καταλαβα. Τι εννοεις? Οκ, πληρωτεα.
Εμενα μου ανοιγουν αλλα σε καθε περιπτωση οταν βαζω λινκ σε αλλη γλωσσα εκτος αγγλικων, γραφω τα κυρια σημεια πριν. Οποιος θελει να εμβαθυνει, αναζητει πληροφοριες στο διαδικτυο η απο μελη που εχουν παει πρόσφατα.
Πχ το Σεπτεμβριο θα λειτουργησουν πιθανως 6 ημερες. Για την "παρακαμψη της κυκλοφοριας πεζων" για λογους ασφαλειας οπως αναφερει η αστυνομια...
https://www.veneziatoday.it/attualita/settembre-turismo-venezia-giorni-bollino-nero.html
Σορυ για το οφ τοπικ, ισως θα ηταν χρησιμο για τους επισκεπτες να μεταφερθουν σε νεο θεμα για τη Βενετια? Θενκς.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θέλει να μου εξηγήσει κάποιος τι συμβαίνει με αυτές τις μπάρες? Θα μπορούμε να πηγαίνουμε σε ορισμένα μόνο σημεία δηλαδή? Κ ποια σημεία είναι αυτά που απαγορεύονται να πάνε οι τουρίστες? Πάντως πήγα Βενετία τέλη Ιούνη κ δε παρατήρησα τίποτα τέτοιο... Κ όχι τίποτα άλλο, λιγουρεύομαι κ Κάπρι με το καλό τον Ιούνιο του 19
Σε κανενα σημείο δεν απαγορευονται οι τουριστες. Γι αυτό σχολίασα πριν, οπως γράφηκε δημιουργουνται παρεξηγησεις. Απλα διοχετευεται η κυκλοφορια πεζων σε αλλες διαδρομες οταν ο αριθμος τους υπερβει ενα νουμερο ασφαλειας. Αυτο γινεται σπανια βεβαια κ σε ειδικα γεγονοτα η 3ημερα. Δεν ειναι ασφαλες να φτανουν ολοι στο σταθμο κ ολοι να περνουν απο τη γεφυρα Καλατραβα. Οταν υπερβει το οριο ασφαλειας τους στελνουν στην επομενη γεφυρα. Τοσο απλο.
Στο Καπρι ειπαμε, νωρις ακομα.. Το σκεφτονται... Κ εκει μα ποσοι να χωρεσουν στην piazzetta? 1.000.000?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτο δεν το καταλαβα. Τι εννοεις? Οκ, πληρωτεα.
Εμενα μου ανοιγουν αλλα σε καθε περιπτωση οταν βαζω λινκ σε αλλη γλωσσα εκτος αγγλικων, γραφω τα κυρια σημεια πριν. Οποιος θελει να εμβαθυνει, αναζητει πληροφοριες στο διαδικτυο η απο μελη που εχουν παει πρόσφατα.
Είσαι συνδρομητής της εφημερίδας ίσως; Εγώ θέλω να τα διαβάζω. Και αυτά που έγραψα τα είχα διαβάσει σε ελληνικά και ξένα έντυπα (ηλεκτρονικά). Επίσης είχα διαβάσει ότι στο καρναβάλι αφήσανε έξω από τη Βενετία χιλιάδες κόσμου. Αυτό είναι απαγόρευση ή ούτε αυτό ισχύει;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είσαι συνδρομητής της εφημερίδας ίσως; Εγώ θέλω να τα διαβάζω. Και αυτά που έγραψα τα είχα διαβάσει σε ελληνικά και ξένα έντυπα (ηλεκτρονικά). Επίσης είχα διαβάσει ότι στο καρναβάλι αφήσανε έξω από τη Βενετία χιλιάδες κόσμου. Αυτό είναι απαγόρευση ή ούτε αυτό ισχύει;
Εγω βαζω λινκ ομως. Εστω κ μισα. Οπως ειπα υπαρχουν αφθονα αρθρα στο διαδικτυο, παραθετω αλλα 10 αν κρινεται σκοπιμο. Ειπα να μην συνεχισω το οφ τοπικ αλλα οκ συνεχιζουμε. Το Καρναβαλι ειναι ασχετο με τις μπαρες που μπηκαν πολυ αργοτερα κ ειναι ενα μονιμο μετρο παρακαμψης κυκλοφοριας πεζων. Το Καρναβαλι ειναι ενα γεγονος κ αντιμετωπιζεται-χωρις να ειμαι ειδικος σε θεματα ασφαλειας- οπως ολα τα γεγονοτα με μαζικη συρροη κοσμου, ποδοσφαιρικοι αγωνες, εκδηλωσεις, πολιτικες ομιλιες κλπ. Εννοειται οτι ισχυουν οι κανονες Δημοσιας Ασφαλειας κ επομενως δεν μπορουν να εισέλθουν στην πλατεια 2 εκατ. πολιτων που θα ηθελαν...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Προφανως υπαρχουν κι αυτοι που νομιζουν οτι ως τουριστες μπορουν να κανουν πραματα που δεν θα εκαναν στην πολη τους με τιποτα.Οπως αν με πιασει πεινα στην Πλακα ,δε θ αραξω μπροστα στα μαγαζια η στην εισοδο των ανθρωπων,το ιδιο θα κανω οπου και να ειμαι.Αντιλαμβανομαι τις αντικειμενικες δυσκολιες ενος ταξιδιωτη,αλλα δεν τις θεωρω αρκετες για να συμπεριφερεσαι σαν να σου ανηκει η πολη επειδη διαλεξες να ξοδεψεις τα λεφτα σου εκει.Καπου θα μπορεις να ικανοποιησεις τις αναγκες σου χωρις να ενοχλεις..Ολα τα αλλα,νομοι κλπ,δεν τα σκεπτομαι..πιο πολυ σκεπτομαι αυτον που εχει μια επιχειρηση η αυτον που πληρωνει νοικι..Ανθρωπινα να το δουμε δηλαδη...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εχω παρατηρησει οτι υπαρχουν πολυ λιγα σημεια που μπορει καποιος να καθησει για να ξεκουραστει σε καθε σημειο παντου στον κοσμο. Εννοω ενα παγκακι σε μια πλατεια. Υπαρχουν ομως παρα πολλα καθισματα εαν θες να πληρωσεις.
Καποιος που περπαταει ολη την ημερα, γιατι οι περισσοτεροι προσπαθουμε να δουμε οσο περισσοτερα γινεται στις λιγες ημερες που εχουμε στην ξενη πολη, ειναι λογικο να χρειαστει να ξεκουραστει καπου, και ενταξει θα καθησεις στο εστιατοριο να φας, να καθησεις να πιεις κατι κλπ αλλα ποσο πια μεσα στην ημερα.
Βλεπω στο Μοναστηρακι χιλαδες κοσμο ψαχνει να βρει ενα οποιοδηποτε πεζουλακι να ξεκουρασει λιγο τα ποδια/μεση του. Και επειδη δεν υπαρχουν παγκακι καθονται σε οποιο σημειο ειναι πιο βολικο.
Για να μην βγαζω την ουρα μου απ'εξω στο τελευταιο ταξιδι που εκανα στο Μιλανο καθομουν στα σκαλια της Duomo μαζι με χιλιαδες αλλους.

Μαλλον οι μοναδικοι καλοι τουριστες ειναι αυτοι που ψωνιζουν με τρελα ολη την ημερα και φυσικα καθονται στο εστιατορια, καφετερια. Γενικα εαν ξοδευεις εισαι καλος τουριστας, εαν οχι και παρεις ενα σαντουιτς για το χερι και ενα νερο απο το σουπερ μαρκετ εισαι κακος τουριστας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Μαλλον οι μοναδικοι καλοι τουριστες ειναι αυτοι που ψωνιζουν με τρελα ολη την ημερα και φυσικα καθονται στο εστιατορια, καφετερια.
Οι καλοί τουρίστες είναι αυτοί που σέβονται τον χώρο που επισκέπτονται.Που δεν δημιουργεί προβλήματα,που δεν φτύνει στους δρόμους,που σέβεται την ιδιωτικότητα του άλλου,που δεν τρώει και φωνάζει σαν ουγκανός στην είσοδο
της πολυκατοικίας του άλλου.
Πως θα σου φαινόταν να βγάλω το καλάθι απ'το χωριό στην ακρόπολη ,να απλώσω και το καρό τραπεζομάντιλο,
να καθαρίζω τα αυγά και να πετάω τα τσόφλια κάτω,να ανοίξω και καναδυό μπύρες,ε και αφού είχα κουραστεί
να βγάλω και τα παπούτσια μου και να απλώσω τις κάλτσες μου να ξεμυρίσουν.
Εντάξει μωρέ λίγα σκουπίδια κάναμε ας βάλουν κανα δυό να καθαρίσουν .Τόσα φράγκα τους δίνουμε.
Με τα λεφτά μου .....μαω και την κυρά μου.Ρε ξες ποιος είμαι γω;
Είμαστε επισκέπτες σε μια πόλη.ΟΧΙ εισβολείς.Πρέπει να τους σεβόμαστε,όπως απαιτούμε να μας σέβονται
όταν έρχονται στο σπίτι μας.
Όταν πας στο μουσείο της ακρόπολης και πάρεις ένα σάντουιτς να φας,κυκλοφοράς μ'αυτό στις αίθουσες;Και το μπυρόνι στο άλλο χέρι;
Ή σέβεσαι τον χώρο;Γιατί δεν μπορείς να σεβαστείς αυτό που θέλει ο εκάστοτε δήμαρχος για τους δημότες του;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αισθανεσαι οτι καπου υπερβαλεις η τα εχεις δει αυτα τα πραγματα να συμβαινουν στην πραγματικοτητα;
Θεωρω οτι οι ανθρωποι μπορουν να προσαρμοστουν στο περιβαλλον τους σχετικα ευκολα, κοιτανε γυρω τους τι κανουν οι αλλοι. Εαν ολοι πετανε σκουπιδια κατω τοτε το ιδιο θα κανουν, εαν ο χωρος ειναι καθαρος θα δεις οτι δεν θα πεταξουν σκουπιδια.
Ξερω τι θα μου πεις, ναι και εγω εχω δει ζωακια να "ξεχνανε" την μπυρα τους η τον καφε τους στο παρκο Σταυρος Νιαρχος που ειναι ενα στολιδι, αλλα ποσοι ειναι αυτοι; Ποσοι ειναι οι αντιστοιχοι στον πεδιο του Αρεως; Βγαινει ενα ξεκαθαρο συμπερασμα ακομη και εαν υπαρχουν ατομα που κανουν τα δικα τους, τα ποσοστα ειναι συντριπτικα.

Το να καθησω σε ενα σκαλακι, προφανος οχι πολυκατοικιας, δεν το θεωρω ασεβια προς την πολη, αυτο το βιντεο που ειδα που σηκωναν ανθρωπους ηταν εξοργιστικα ηλιθιο. Δεν πεταγανε σκουπιδια, ξεκουραζοντουσαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom