Γενικά Οι τρεις ομορφότεροι Ευρωπαϊκοί προορισμοι...

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η τοπικ σταρτερ λέει αυτό και δεν βάζει χρονικους περιορισμούς.
Πριν γράψω, διάβασα πως άρχισε το νήμα.
ε ναι. εξαρταται πως αντιλαμβανεται ο καθενας την αποδραση. προφανως οι περισσοτεροι ως 2ημερο, ΣΚ καπου. αλλος ως ενα 2μηνο στη μαρτινικα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άρα:
1. Marais & Bastille.
2. Rive Gauche.
3. Όχθες του Σηκουάνα (& νησιά).
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.420
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Χμμμ....
Μετά από αρκετή σκέψη και μια που το ζητούμενο ήταν "όμορφοι ευρωπαϊκοί προορισμοί για σύντομη απόδραση", κατέληξα και εγώ σε τρεις που θεωρώ ότι και πολύ όμορφοι είναι κάθε εποχή, προσφέρουν πολλά στον επισκέπτη και- το σημαντικότερο- πληρούν τις προϋποθέσεις για μία σχετικά σύντομη απόδραση (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι εάν κάποιος θέλει δεν μπορεί να τις επισκεφθεί και για περισσότερες μέρες). Για το λόγο αυτό, άφησα απ'έξω λατρεμένες μητροπόλεις όπως το Λονδίνο το Παρίσι, ή τη Ρώμη, τις οποίες θεωρώ ότι κάποιος δεν μπορεί να τις εξαντλήσει σε ένα σύντομο ταξίδι, και έβαλα τρεις "μικρότερους" ευρωπαϊκούς προορισμούς που έχω επισκεφθεί και λατρέψει. Η τριάδα μου λοιπόν έχει ως εξής
1. Βενετία (μαζί με γειτονική Τεργέστη η Βερόνα ανάλογα με τα γούστα του καθενός έστω κα ως μονοήμερο)
2. Μάλτα (όλο το νησί)
3. Κοπεγχάγη (με "bonus track:lol: και το σουηδικό Μάλμε απέναντι)

'Εχω πάντως μια αδυναμία στις πόλεις λιμάνια που έχουν έντονο "θαλασσινό" παρελθόν, αύρα, και ιστορία. :)Ειδικά μάλιστα όταν συνδυάζονται με ωραία αρχιτεκτονική, και προσφέρουν και πολιτιστικά ερεθίσματα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ε ναι. εξαρταται πως αντιλαμβανεται ο καθενας την αποδραση. προφανως οι περισσοτεροι ως 2ημερο, ΣΚ καπου. αλλος ως ενα 2μηνο στη μαρτινικα.
Το ότι υπάρχει και ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στα δύο δε σου πέρασε από το μυαλό προφανώς...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ότι υπάρχει και ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στα δύο δε σου πέρασε από το μυαλό προφανώς...
υπαρχει ενδιαμεση κατασταση αντιληψης του ορου "αποδραση" που αφορα ταξιδια στην ελληνικη γλωσσα? ολες οι καταστασεις αποδεκτες ειναι. απαντησα μονο γιατι οι περισσοτεροι γραφουν για μια πολη. γιατι ετσι χρησιμοποιειται η λεξη αυτη. αποδρω συνηθως για 2-3 μερες. γκουγκλαρισε τη να δεις κι εσυ. αν καποιος αποδρα για 1 βδομαδα η για 10 χρονια το ιδιο κανει. παλι αποδραση ειναι.
 
  • Like
Reactions: Ntt

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
υπαρχει ενδιαμεση κατασταση αντιληψης του ορου "αποδραση" που αφορα ταξιδια στην ελληνικη γλωσσα?

Υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στις 2 μέρες και τους δύο μήνες. Είναι το διάστημα ανάμεσα στην τρίτη και την 59η ημέρα.


ολες οι καταστασεις αποδεκτες ειναι.

Περίεργο, εσύ χαρακτήριζες τις αποδράσεις άνω των 2 ημερών ως άκυρες. Και οι4 μέρες απόδραση είναι.

Στην Ισπανία τα περισσότερα πακέτα ως escapada είναι 3-7 ημερών, γκουγκλαρε.


ολες οι καταστασεις αποδεκτες ειναι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Περίεργο, εσύ χαρακτήριζες τις αποδράσεις άνω των 2 ημερών ως άκυρες.
εγω? η βλεπεις ονειρα η σου λειπει η θαλασσα. πισινα δεν εχεις κοντα?
Στην Ισπανία τα περισσότερα πακέτα ως escapada είναι 3-7 ημερών, γκουγκλαρε.
.
καλα που υπαρχει διαθεση για σπαμ, γελαμε κιολας. στα ελληνικα αποδραση στην ευρωπη γινεται αντιληπτη ως 2,3 ημερο σε καποιο μερος της ηπειρου μας. στην Κολομβια πως το αντιλαμβανονται?
καλα μπανια σε ολους! κ σε οσους δεν εχουν θαλασσα κοντα καλη ξεκουραση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εγω? η βλεπεις ονειρα η σου λειπει η θαλασσα. πισινα δεν εχεις κοντα?
Ναι, εσύ. Κακό πράγμα το Αλτσχάιμερ .
αποδραση, δηλ ολιγοημερο ταξιδι. και σε 2-3 μερες δεν βλεπεις τπτ απο την Ανδαλουσια
Δεν έχουμε θάλασσα εδώ καλέ μου, δεν είμαστε στην παραλιακή Ρώμη... λάιβ η φώτο. 20190816_102115.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom