Γενικά Οι τρεις ομορφότεροι Ευρωπαϊκοί προορισμοι...

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στη μισή Ευρώπη. Αν βάζεις το Αμστερνταμ στη λίστα, γιατί αφήνεις π.χ. απέξω τις άλλες πόλεις με ιστορικό κέντρο γεμάτο παλιά παραδοσιακά σπίτια και κανάλια, όπως τη Βενετία, το Αμβούργο, την Αγ. Πετρούπολη ή τη Μπρυζ?



Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στη Ζυρίχη.



Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στο Δουβλίνο.



Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στην Κωνσταντινούπολη



Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στη Στοκχόλμη



Τη Βαρκελώνη πάνω από το Παρίσι? Ήμαρτον....
Καθένας γράφει τις επιλογές του από τη προσωπική του εμπειρία. Δε χρειάζεται (και συνήθως δε γίνεται κιόλας) να εχει πάει παντού, για να εχει γνώμη σχετικά με το που του αρεσε περισσότερο μέχρι τώρα..
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στη μισή Ευρώπη. Αν βάζεις το Αμστερνταμ στη λίστα, γιατί αφήνεις π.χ. απέξω τις άλλες πόλεις με ιστορικό κέντρο γεμάτο παλιά παραδοσιακά σπίτια και κανάλια, όπως τη Βενετία, το Αμβούργο, την Αγ. Πετρούπολη ή τη Μπρυζ?



Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στη Ζυρίχη.



Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στο Δουβλίνο.



Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στην Κωνσταντινούπολη



Ναι, αλλά δεν έχεις πάει στη Στοκχόλμη



Τη Βαρκελώνη πάνω από το Παρίσι? Ήμαρτον....
Εννοείται πως μιλάω για τα μέρη που έχω επισκεφθεί και όχι για αυτά που έχω δει μόνο στις φωτογραφίες ή μου έχουν περιγράψει άλλοι! Άλλωστε οι αποψεις είναι καθαρά υποκειμενικές. Στο Άμστερνταμ επειδή έχω ζήσει και για ένα διάστημα μπορεί να έχω και πιο εμπεριστατωμένη άποψη από κάποιον που μπορεί να πηγε για λιγες μέρες. Και πάλι όμως όπως είπα ο καθένας έχει την δική του γνώμη, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Και ναι τη Βαρκελώνη πάνω απ΄το Παρίσι αν και στην πρώτη έχω πάει μια φορά και στο Παρίσι 3. Ο καθένας μπορεί να δει ή να τον αγγίξει κάτι ιδιαίτερο από κάθε πόλη που κάποιος άλλος δεν ένιωσε. Μετράει και η εμπειρία που έχει κανείς και πόσο όμορφα πέρασε στο μέρος που πήγε...
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8

γελασα!!!!το λονδινο δεν θα το βαλω γιατι σπουδαζα εκει και δεν ειμαι αντικειμενικη...

μια μονη ψηφος στις μαλδίβες....
δεν εχει τιποτα να δεις απο αξιοθεατα όπως τα υπολοιπα αλλά ειναι εντελως διαφορετική απο την ευρώπη (δεν εχω παει αμερικη-ασια για να υπολογισω στα υπολοιπα;))
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γελασα!!!!το λονδινο δεν θα το βαλω γιατι σπουδαζα εκει και δεν ειμαι αντικειμενικη...

μια μονη ψηφος στις μαλδίβες....
δεν εχει τιποτα να δεις απο αξιοθεατα όπως τα υπολοιπα αλλά ειναι εντελως διαφορετική απο την ευρώπη (δεν εχω παει αμερικη-ασια για να υπολογισω στα υπολοιπα;))
Τον τίτλο του θέματος τον έχεις διαβάσει? Είναι οι Μαλδίβες Ευρωπαϊκός προορισμός?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Αξιοθέατα
Λονδίνο (φυσικά...)
Ρώμη
Παρίσι


Φαγητό
Ελλάδα
Ιταλία
Ισπανία

Αν κρίνω με βάση κατοίκους σίγουρα θα ήταν Πορτογάλοι,Ιταλοί και Ισπανοί....αγαπημένοι όλοι....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Aρχιτεκτονική-γραφικότητα-χαίρεσαι να περπατάς:
Santiagο de Compostela
Toledo
Ρώμη

Φαγητό:
Σαντιάγο ντε Κομποστέλα
Μπιλμπάο
Βερολίνο


Μουσεία:

Βερολίνο
Βατικανό
Λονδίνο


Διαμονή:
Βερολίνο
Σαντιάγκο ντε Κομποστέλα
Όσλο

Φύση (χώρες)
Ισλανδία
Ελβετία
Ελλάδα

Νυχτερινή ζωή:
Σαντιάγο
Βερολίνο
Βαρκελώνη

'Ανθρωποι:
Ισπανία
Πορτογαλία
Γερμανία
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Έτσι θα με κάνετε να πάω Σαντιάγο ντε Κομποστέλα!
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Αν και έχω περιορισμένο δείγμα (έχω πάει μόνο σε 9 ευρωπαϊκές πόλεις εκτός Ελλάδας), θα πω και εγώ την προτίμηση μου.

Αυτα που θεωρώ εγώ σημαντικά για μια πόλη είναι η γενικότερη ατμόσφαιρα που βασίζεται κυρίως στην αρχιτεκτονική, τη γραφικότητα, την ιδιαίτερότητα της κάθε πόλης(πχ Βενετία με τα κανάλια) και γενικότερα το feeling που σου δημιουργεί, επίσης το ενδιαφέρον που έχει μια πόλη ιστορικό και σύγχρονο, και ακολουθούν η σχέση ποιότητας-τιμής, το φαγητό κ η διασκέδαση.

Οπότε σύμφωνα με αυτά είναι:

Ατμόσφαιρα:
1. Βενετία με διαφορά!
2. Παρίσι
3. Ρώμη

Ιστορικό ενδιαφέρον:
1-2. Βερολίνο-Ρώμη ισοψηφούν
3. Κρακοβια(λόγω Άουσβιτς)

Σύγχρονο ενδιαφέρον:
1. Λονδίνο με διαφορά!
2-3. Παρίσι/Μιλάνο για τις γυναίκες λόγω μόδας και Βαρκελώνη για τους άντρες λόγω αθλητισμού.

Σχέση ποιότητας-τιμής:
1. Βερολίνο
2. Κρακοβία
3. Βενετία (ακριβή αλλά αξίζει για αυτό που σου δίνει)

Φαγητό:
1. Ρώμη
2. Μιλάνο
3. Λονδίνο

Διασκέδαση:
1. Βαρκελώνη
2. Κρακοβία
3. Βερολίνο
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom