Γενικά Οι τρεις ομορφότεροι Ευρωπαϊκοί προορισμοι...

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ισλανδια παμε :) αλλα ειπαμε,σημασια εχει το ταξιδι οχι ο προορισμος ;)
Συμφωνώ!
Για' αυτό δηλώνω συμμετοχή πριν καν δώ που πάμε.

Καλά, αν μου λέγατε καμιά...Ιταλία, μάλλον θα το ξανασκεφτόμουν... Να μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω επειδή έχει κάτι η Ιταλία, απλά θέλω πιο περίεργα ταξίδια. Έχω φάει την Ευρώπη στη μάπα!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Υποθέτω ότι το topic το ανοίξαμε για να πουν τα μέλη την γνώμη τους για τους ομορφότερους Ευρωπαϊκούς προορισμούς και για να γίνει μια σχετική κουβέντα γιαυτό... με άλλα λόγια να ανταλλάξουμε απόψεις και έτσι πιθανώς να βοηθήσουμε κάποιους να καταλήξουν που θα κάνουν το επόμενο ταξιδιωτικό τους βήμα... ανταυτού το τόπικ κατάντησε αγγελία για εύρεση ταξιδιωτικού συντρόφου... πραγματικά λυπάμαι...

Στο θέμα μας τώρα... κατανοώ ότι το topic είναι καθαρά υποκειμενικό και ο καθένας από μας έχει τα γούστα του... περιμένω όμως με μεγάλη περιέργεια να διαβάσω την αιτιολόγηση ορισμένων μελών που έγραψαν ότι η Ισλανδία και η Ρουμανία είναι γιαυτούς κορυφαίοι Ευρωπαϊκοί ταξιδιωτικοί προορισμοί... οι συγκεκριμένες χώρες έχουν κάποια ιδιαίτερα αξιοθέατα, κάποια κρυφή φυσική ομορφιά, κάποια ιδιαίτερη κουζίνα? η μήπως η επιλογή τους από τα μέλη αφορά προσωπικά κριτήρια, οπότε υποκλίνομαι σε αυτά και δεν έχω καμία ένσταση... το ρωτάω γιατί πολλά μέλη που τώρα κάνουν τα πρώτα τους ταξιδιωτικά βήματα επιρρεάζονται από τις γνώμες μελών με μεγάλη ταξιδιωτική πείρα και πιθανότατα θα θέσουν λάθος προτεραιότητες...

Η δική μου γνώμη όσον αφορά τους ωραιότερους Ευρωπαϊκούς προορισμούς-χώρες μάλλον θα είναι κάτι το αναμενόμενο...

Η Γαλλία με την Ιταλία , αδιάφορο σειράς, είναι πάντα τοπ επιλογές... η ποικιλομορφία της κάθε χώρας , οι παραδόσεις, τα μνημεία, το φαγητό, τις κάνουν μακράν τις ωραιότερες χώρες όχι μόνο της Ευρώπης αλλά και του πλανήτη... σε αυτές τις δύο χώρες συναντάς, βουνά κλάσης, υπέροχα ποτάμια , καταπληκτικές λίμνες, εξαιρετικές παραλίες , ονειρικά τοπία, νησιά, γραφικά χωριά, αξιομνημόνευτες πόλεις, πολιτισμό... είναι πραγματικά ανεξάντλητες... μπορείς άνετα να ταξιδεύεις σε αυτές κάθε χρόνο και να μην τις βαρεθείς ποτέ... η συμβουλή μου λοιπόν σε αυτούς που θέλουν να κάνουν τα πρώτα τους ταξίδια είναι σαφέστατη... μπροστά στην Γαλλία και την Ιταλία τα υπόλοιπα είναι απλές οδοντόκρεμες...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά Γαλλία και Ιταλία θα έλεγα προφανώς κι'εγώ, προβληματίζομαι να διαλέξω μια τρίτη χώρα, ίσως όχι τόσο γιατί δεν έχουν μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους, αλλά γιατί έχουν χαώδη διαφορά από τις δύο προαναφερθείσες.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Aπό την αρχή ξεκίνησε με πόλεις ή έτσι φάνηκε, μπερδευτήκανε στη πορεία και άλλα μέρη, τώρα πλέον μιλάμε για χώρες?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Θα μας διωξουν απο'δω και εμας και τις αγγελιες μας (ασχετα αν δεν ηταν αγγελια, αλλα απλα συζητηση) :)
Παντως θεωρω οτι για να απαντησει καποιος σ'αυτο το θεμα πρεπει να εχει γυρισει πολυ στην Ευρωπη. Αλλο να'χεις παει σε 15 πολεις κι αλλο σε 5.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ποιά είναι η καλύτερη απόδραση που έχετε κάνει στην Ευρώπη;
Γενικά μιλάει, οπότε φαντάζομαι δεν εννοεί μόνο πόλεις. Καλύτερα έτσι, έχει μεγαλύτερο νόημα για μένα.

Ως προς την ερώτηση, δεν έχω μεγάλη ταξιδιωτική εμπειρία, μπορώ να μιλήσω μόνο ως προς τι έχω δει. Επειδή λοιπόν την Ιταλία την έχω φάει με το κουτάλι- αν και έχω κάποια σοβαρά κενά- ψηφίζω ως προς τη γείτονα- όσα έγραψε ο Traveller πιο πάνω με καλύπτουν ως προς αυτό που λέμε, ποικιλομορφία.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για μένα οι τρεις ομορφότεροι προορισμοί στην Ευρώπη είναι:
Ιταλία, Ιταλία και Ιταλία :D
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Υποθέτω ότι το topic το ανοίξαμε για να πουν τα μέλη την γνώμη τους για τους ομορφότερους Ευρωπαϊκούς προορισμούς και για να γίνει μια σχετική κουβέντα γιαυτό... με άλλα λόγια να ανταλλάξουμε απόψεις και έτσι πιθανώς να βοηθήσουμε κάποιους να καταλήξουν που θα κάνουν το επόμενο ταξιδιωτικό τους βήμα... ανταυτού το τόπικ κατάντησε αγγελία για εύρεση ταξιδιωτικού συντρόφου... πραγματικά λυπάμαι...
Το πως καναμε σε 5 μηνυματα μια σχετικη πλακα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να το χαρακτηριζεις αγγελια για ευρεση ταξιδιωτικου συντροφου,εδω αλλα και αλλα τοπικ εχουν καταστραφει απο προσωπικες διαμαχες .. το αναφερω απλα για την ιστορια δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει το θεμα ..

Οσο για τις επιλογες Ιταλια και Γαλλια θα συμφωνησω απολυτα στο οτι αν καποιος δεν εχει ξαναταξιδεψει σιγουρα αυτες οι 2 χωρες ειναι ιδανικες για τα πρωτα του "βηματα" ως ταξιδιωτη .. Θα εβαζα και την Ισπανια παροτι δεν εχω παει ακομα,αλλα σκοπευω να παω πριν κλεισει το 2011 .. καποιες πολεις οπως Γραναδα,Τολεδο,Μπιλμπαο,Βαλενθια,Βαρκελωνη κλπ κλπ ειναι πανεμορφες για να αρχισει καποιος τις ταξιδιωτικες του περιπλανησεις ..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
@traveller
Τα γράφεις πολύ σωστά, αναμφίβολα οι χώρες που αναφέρεσαι είναι κορυφαίοι προορισμοι απ'όλες τις απόψεις και δικαιολογημένα, η επιλογή η δική μου έχει να κάνει με τα δικά μου κριτήρια (και τα κολλήματα) αλλά και πόσο με εξέπληξαν ευχάριστα ... δηλαδή εκεί που κρατούσα μικρό καλάθι αλλά αυτά που είδα με αποζημίωσαν με το παραπάνω. Για την Γαλλία και την Ιταλία δεν μπορεί κανείς να κρατά μικρό καλάθι.
Προς Θεού δεν θέλω να κάνω υποδείξεις προορισμων, άλλωστε οι δικές μου ανάγκες δεν είναι ταυτόσημες με των υπολοίπων... (κι ευτυχώς δηλαδή)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Α μπράβο μια χαρά τα λες... αν λοιπόν δεν έχεις άποψη για το συγκεκριμένο θέμα γιατί ποστάρεις? Τι ρωτάω τώρα...
Νομιζω πως το αρχικο ποστ ειναι ξεκαθαρο. Ουσιαστικα ρωτα τα 3 αγαπημενα μας ευρωπαικα ταξιδια σαν συνολικη εικονα. Ενδιαφερεται να μαθει την υποκειμενικη μας αποψη λοιπον. Δεν ρωτα αντικειμενικα τους ομορφοτερους προορισμους της Ευρωπης, ουτε βαζει κριτηρια για τον αριθμο των ταξιδιων που εχει κανει ο καποιος προκειμενου να ποσταρει.

Αν δεν σε καλυπτει το θεμα μπορεις να ανοιξεις ενα δικο σου λ.χ.
" 1) Γαλλια 2) Ιταλια 3) Θελω να μαθω απ' οσους εχουν γυρισει ολη την Ευρωπη "
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Φαντάζομαι ο καθένας λέει τους τοπ προορισμούς απο αυτούς που έχει επισκεφθεί. Μπορεί να μην ασπάζομαι τις διαφορετικές απόψεις ούτως η άλλως υποκειμενικές είναι όλες, μου αρέσει όμως να ακούω και για μέρη που δεν έχω επισκεφθεί η που δεν έχει πάει καν το μαυλό μου, ότι αξίζει κανείς να το επισκεφθεί.
Γαλλία, Ιταλία λοιπόν σίγουρα και για μένα αλλά να προσθέσω Ολλανδία και Αγγλία γιατί εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ η εξοχή τους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom