Olympic Air Ολυμπιακή και χειραποσκευές

trv

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μια ερώτηση προς εσάς που γνωρίζετε :)

Θα πετάξω πρώτη φορά Αθήνα-Λονδίνο με ολυμπιακή (οικονομικη θέση), και είχα μια απορία στα περι χειραποσκευών.

Στο site λεει οτι επιτρέπεται μία χειραποσκευή συγκεκριμένων διαστάσεων βάρους μέχρι 8 κιλών (τα ίδια και στην aegean). Μικρό βαλιτσάκι καμπίνας δηλαδή και ολα καλά μέχρι εδώ.

Το θέμα είναι το laptop: Αν έχω μια τσάντα με το laptop μου μέσα, ΕΞΤΡΑ απο τη χειραποσκευή, θα το περάσω μέσα στην καμπίνα; Ή μήπως να πάρω μόνο το λαπτοπ και καθολου χειραποσκευη?
Μη μου πουν να δωσω τo βαλιτσακι καμπινας στο checkin και το χρεωσουν ολο υπερβαρο.....!

Απότι βλέπω, η british airways το ξεκαθαριζει στο site της, οτι ο επιβατης μπορει να παρει μια χειραποσκευη plus a laptop or a handbag.

Με τις δικες μας τι γινεται;

ΥΓ το λαπτοπ μου ειναι ολιγον τι μεγαλο και αρχαιο, που σημαινει οτι μαζι με τη τσαντα+φορτιστη+ποντικι ζυγιζει περίπου 6-7 κιλα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
το laptop δεν θεωρειται χειραποσκευη.
Το παιρνεις στην καμπινα μαζι σου λοιπον στην τσαντα του, δεν χρειαζεται να το βαλεις μεσα στην βαλιτσα.
θα σου ζητηθει βεβαια να το βγαλεις απο την τσαντα του κατα τη διαρκεια του ελεγχου
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
δηλαδή..όπως και στην British..μπορείς να έχεις μία χειραποσκευή (ενα μικρό βαλιτσακι ας πούμε), τσάντα με laptop και την τσαντα σου!
Προσοχή στα υγρα ε;!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γενικα στο ελ βενιζελ τα πραγματα ειναι ελαστικα στις χειραποσκευες, μπορεις να παρεις ανετα εκτος απο τα παραπανω και το σετ βατραχοπεδιλα-μασκα ή ενα σακι τσιμεντο για κανενα μερεμετακι στην ξενητια.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γενικα στο ελ βενιζελ τα πραγματα ειναι ελαστικα στις χειραποσκευες, μπορεις να παρεις ανετα εκτος απο τα παραπανω και το σετ βατραχοπεδιλα-μασκα ή ενα σακι τσιμεντο για κανενα μερεμετακι στην ξενητια.
''

:haha::clap::haha::clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γενικά, στο έγραψαν, δεν υπάρχει πρόβλημα. Κρατάω μια επιφύλαξη όμως επειδή πας στο Λονδίνο ειδικά:

Πρόσφατα, μετά κάποια γενιά τρομοκρατικών χτυπημάτων (δεν είμαι σίγουρος ποια), τα Βρεττανικά αεροδρόμια είχαν επιβάλλει αυστηρό περιορισμό στη μία και μόνο μία χειραποσκευή ανά επιβάτη, με τα ΠΑΝΤΑ να μετράνε. Αν ισχύει ακόμα αυτός ο κανονισμός (ή αν αποφασίσουν τη μέρα που θα πετάς να τον εφαρμόσουν), πιθανόν να έχεις πρόβλημα.

Πάντως σε πρόσφατο πέρασμά μου από το LHR T1 (Ireland domestic->international transit), οι έλεγχοι ήταν χαλαροί.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
δεν θα εχεις προβλημα,απλα προσεξε τις διαστασεις της χειραποσκευης,για να χωραει στο ντουλαπακι και φυσικα τα κιλα ...
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Kοίτα, κατά 99,9% πρόβλημα δε θα έχεις, ακόμη κι αν έχεις δύο χειραποσκευές. Στο τσεκ ιν απλά δίνεις τη βαλίτσα σου, στον έλεγχο χειραποσκευών για την άτρακτο τσεκάρουν μόνο για υγρά και επίφοβα μεταλλικά αντικείμενα, ενώ μπαίνοντας στο αεροπλάνο το μυαλό της αεροσυνοδού είναι να σε καλοσωρίσει με ένα τεράστιο χαμόγελο, οπότε αν δε προκαλέσεις και δε σκάσεις μύτη με καμία τεράστια βαλίτσα που δε θα χωρά στο ντουλάπι των χειραποσκευών, πρόβλημα δεν θα υπάρχει κανένα....
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η δική μου εμπειρία δεν είναι και πολύ επίκαιρη (2-3 χρόνια πίσω) αλλά θα στην πω για να έχεις και αυτό το ενδεχόμενο στο μυαλό σου:

Πτήση Αθήνα - Λονδίνο μετ' επιστροφής με Ολυμπιακή. Χειραποσκευές: 1 τσάντα (γυναικεία, ώμου) και την τσάντα του laptop μαζί με το laptop. Από Αθήνα για Λονδίνο όλα καλά, κανένα πρόβλημα. Από Λονδίνο για Αθήνα δε δέχονταν με τίποτα να έχουμε (αναφέρομαι στον πληθυντικό γιατί ήμασταν 3 κοπέλες) 2 χειραποσκευές! Μόνο 1! Και για το λόγο αυτό αναγκαστήκαμε να βάλουμε την τσάντα του ώμου μέσα στην τσάντα του laptop ... ακόμη δεν καταλαβαίνω πώς χώρεσαν!!!! Ελπίζω να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα πάντως!
 

manosss

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επαναφερω το θεμα μετα απο 7 χρονια!! ξερει καποιος να μου πει ποσο αυστηροι ειναι στον ελεγχο των κιλων για τη χειραποσκευη; θελω να εχω μαζι μου μια βαλιτσα για ταξιδι μιας εβδομαδας αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν τα 8 κιλα θα ειναι αρκετα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επαναφερω το θεμα μετα απο 7 χρονια!! ξερει καποιος να μου πει ποσο αυστηροι ειναι στον ελεγχο των κιλων για τη χειραποσκευη; θελω να εχω μαζι μου μια βαλιτσα για ταξιδι μιας εβδομαδας αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν τα 8 κιλα θα ειναι αρκετα!
Στα κιλα σχεδον μηδενικος ελεγχος. Στις διαστάσεις ομως να εισαι πολυ προσεκτικός. Ιδανικη, οπως παντα, η χειραποσκευή ωμου που σπανιοτατα θα ριξει καποιος εστω μια ματια...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Ο μόνος έλεγχος είναι αν αποφασίσεις να παραδώσεις τη χειραποσκευή χωρις χρέωση στο τσεκ ιν για να μην την κουβαλάς στο αεροδρόμιο. Αλλιώς κανείς δεν ζυγίζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom