Olympic Air Ολυμπιακή και χειραποσκευές

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ακριβώς αυτό που λέει η paefstra ισχύει. Εάν αποφασίσεις να την παραδώσεις (χωρίς χρέωση) για να μην την σέρνεις ή γιατί έχεις διάφορα μπουκάλια με υγρά μέσα (κρέμες/αρώματα κλπ), τότε στην ζυγίζουν, αλλά και εκεί τα πράγματα ψιλοελαστικά είναι. Θα σας πω και μια πολύ πρόσφατή μου εμπειρία. Πριν ένα μήνα ταξίδεψα με την αδερφή μου από Αλεξ/πολη για Αθήνα. Και οι 2 την παραδώσαμε, αλλά της αδερφής μου ζύγιζε 9 κιλά και κάτι γραμμάρια. Ο γοητευτικότατος κατά τα άλλα υπάλληλος στο counter της Αλεξ/πολης την ρωτάει με ολίγον στόμφο:
"Κυρία μου γνωρίζετε ότι το όριο της χειραποσκευής στην Aegean/Olympic είναι 8 κιλά?"
Η αδερφή μου απαντάει:
"Το γνωρίζω, όμως εάν ήσασταν γυναίκα θα με καταλαβαίνατε"
Ο τύπος απαντάει:
"Τέλος πάντως, ένα κιλό είναι δεν βαριέσαι"

Με άλλα λόγια υπάρχει ελαστικότητα, εξαρτάται όμως και σε ποιόν θα πέσεις και από το πόσα κιλά παραπάνω είναι η χειραποσκευή σου. Σε κάθε περίπτωση, εάν νοιώθεις ότι ξεφεύγει λίγο στα κιλά και έχεις βολέψει κάπως αλλιώς τυχόν μπουκάλια με υγρά, καλύτερα,πάρε την στο αεροπλάνο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γιατί η επίκληση της γυναικείας φύσης προς αποκόμιση έξτρα προνομίων σε δημόσιο χώρο δεν κερδίζει μετάλλιο πρωτοτυπίας;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.999
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχετε καταλάβει ότι γράφοντας στο Internet για τον γοητευτικό κύριο στο check-in της Αλεξανδρούπολης είναι σα να τον ονοματίσατε, κι ότι το forum εδώ είναι δημόσιο και διαβάζουν πιθανώς κι από τις αεροπορικές;
Το λέω επειδή αυτός χάρη σας έκανε, αλλά εσείς τελικά του κάνατε το αντίθετο....
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Και το ωραίο είναι ότι δημοσιεύουμε και τέτοια περιστατικά με περίσσιο θράσος...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μπορεί να είναι όλοι οι υπάλληλοι στα counters της Αλεξανδρούπολης γοητευτικότατοι και να αφήνουν κυρίες με υπέρβαρες χειραποσκευές να περνάνε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Μπορεί να είναι όλοι οι υπάλληλοι στα counters της Αλεξανδρούπολης γοητευτικότατοι και να αφήνουν κυρίες με υπέρβαρες χειραποσκευές να περνάνε.
Ακριβώς αυτό.Οι Θρακιώτες είναι όμορφη φυλή(δεν κάνω πλάκα..).Επομένως οι πιθανότητες για συνολικά γοητευτικούς υπαλλήλους αυξάνονται..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υπάρχουν γηγενείς Θρακιώτες;
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Πριν δυο εβδομάδες από Ιωάννινα Αθήνα ήμασταν μια πτήση σχεδόν γεμάτη με συμμετέχοντες σε συγκεκριμένο συνέδριο. Η υπάλληλος στο γκισέ ήταν ευγενέστατη και εμένα απλώς μου επεσήμανε ότι θα έπρεπε να γνωρίζω τους κανονισμούς για το βάρος των χειραποσκευών. Δεν με χρέωσε, δεν το συζήτησα καν να την πάρω μαζί μου στο αεροπλάνο, αλλά συζητάμε για διαφορά γύρω στο 1,0 κιλό, που ήταν υλικό που μας έδωσαν στο συνέδριο. Υποθέτω ότι υπάρχει η δυνατότητα μιας κάποιας ελαστικότητας εκ μέρους τους, σε κάθε περίπτωση το γράφω για να ευχαριστήσω και όχι για να ''καρφώσω''! Της εύχομαι τα καλύτερα!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Όπως και να έχει τα 8 κιλά στη χειραποσκευη είναι λίγα για τις διαστάσεις της βαλίτσας που επιτρέπουν δεδομένου ότι οι περισσότερες βαλίτσες ζυγίζουν από 2.5 κιλά και πάνω από κατασκευής. Επομένως αν κάνουν τα στραβά μάτια για κανένα κιλό παραπάνω δεν είναι και κανένα έγκλημα. Εννοείται ότι και εμείς δεν θα πρέπει να ξεφεύγουμε κατά πολύ από τα επιτρεπτά όρια
 

@Konsta

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλησπέρα σας .Θα πετάξω για Παλέρμο με Olympic Air .Τα επιτρεπόμενα όρια της χειραποσκευης είναι 55x40x23 .Η βαλίτσα μου έχει διαστάσεις 58x32x18.Γνωρίζετε εάν θα έχω πρόβλημα με τα 3 παραπάνω εκατοστά στο ύψος; (Θα φροντίσω φυσικά να είναι έως 8kg)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.780
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom