Νορβηγία Οσλο

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απ' όσο θυμάμαι όχι. Πάντως άν έχεις χρόνο και χρήμα μπορείς να επισκεφθείς και άλλες πόλεις στη Νορβηγία, όπως Bergen, Trondheim, κλπ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει άμεσα θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα! Μου ήρθε χτες ένα email από την Norwegian air ότι άλλαξε η ώρα πτήσης μας από Στοκχόλμη για Μπέργκεν και αντί 13.30 πετάμε 18.30 και φτάνουμε Μπέργκεν στις 8 το βράδυ. Θα είναι Κυριακή του Πάσχα (και για τους καθολικούς).. Οι επιλογές που δίνουν είναι ή να αποδεχτώ την αλλαγή αυτή ή να αλλάξουμε δωρεάν τη πτήση ή να δώσουν αποζημείωση. Δε θέλουμε να πετάξουμε τόσο αργά γιατί θαναι χαμένη μέρα. Σκέφτομαι να εκμεταλλευτούμε την αλλαγή και να διαλέξουμε από τις επιλογές που μας δίνει μια που έχει ενδιάμεση στάση στο Οσλο 7 ώρες. Δε σκοπεύμε να πάμε και Όσλο αλλά μιας και ήρθαν έτσι τα πράγματα πιστεύω αξίζει να πάρουμε μια γεύση. Έχει και με 9 ώρες στάση αλλά μετά φτάνουμε 23.οο στο Μπέργκεν και επειδή θαναι και μέρα αργίας δε θέλω να το ρισκάρω με τα δρομολόγια στα μμμ ούτε να φτάσουμε μετά τις 12 στο ξενοδοχείο.. Με απασχολούν τα εξής:

1) Τα μμμ λειτουργούν κανονικά τη Κυριακή του Πάσχα; Έψαξα πολύ αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό. Δοκίμασα να δω τι γίνεται τη μέρα των Χριστουγέννων (μήπως και υπάρχει αντιστοιχία) και το γρήγορο τρένο από το αεροδρόμιο για το κέντρο του Όσλο δε λειτουργεί, ενώ το απλό τρένο έχει δρομολόγια αλλά πολύ αραιά, κάθε 45 λεπτά νομίζω. Το Πάσχα συμβαίνει το ίδιο; Αν είναι να περιμένουμε 40 λεπτά το τρένο και αλλά 20 που κάνει να φτάσει στο κέντρο θέλουμε 2 ώρες στο πήγαινε-έλα και μειώνει πάρα πολύ το χρόνο εκεί.. Άλλος αξιόπιστος τρόπος για να πάμε στο κέντρο υπάρχει;
2) Σε 4-5 ώρες προλαβαίνουμε να δούμε αρκετά πράγματα στη πόλη (εκτός από μουσεία που έτσι κι αλλιώς θα'ναι κλειστά εκείνη τη μέρα), είναι μαζεμένο δηλαδή το κέντρο ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε πολυ μετρό/λεωφορείο;
3) Τι ώρα νυχτώνει περίπου εκεί τέλη απριλίου; Θα φεύγουμε από το κέντρο για να γυρίσουμε στο αεροδρόμιο 6-6.30 θαναι ακομα μέρα;
Περιμένω βοήθεια, δεν εχω απαντησει ακόμα στη Norwegian..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
3) Τι ώρα νυχτώνει περίπου εκεί τέλη απριλίου; Θα φεύγουμε από το κέντρο για να γυρίσουμε στο αεροδρόμιο 6-6.30 θαναι ακομα μέρα;
Την απάντηση σε αυτό τη βρήκα εδώ:
http://www.timeanddate.com/worldclock/astronomy.html?n=187&month=4&year=2013&obj=sun&afl=-11&day=1
πολύ χρήσιμο site! Θα νυχτώνει 9 παρά, μια χαρά!
Για τα υπόλοιπα καμία απάντηση κανείς;;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Δεν ξέρω από ποιο αεροδρόμιο θα έρχεσαι πάντως να υπολογίσεις αν είναι από Rygge 1 ώρα μέχρι το κέντρο. Επίσης στο Rygge το λεωφορείο φεύγει ανάλογα με την πτήση που έρχεσαι περίπου 40 λεπτά μετά. Τώρα για τις ώρες που έχεις στο Όσλο σίγουρα θα δεις κάποια πράγματα αλλά δεν θα προλάβεις να πας στο νησί με τα μουσεία. Εγώ έμεινα 3 μέρες σχεδόν. βέβαια τα είδα όλα αλλά με πολύ περπάτημα. Δικό σου θέμα είναι αλλά αν υπολογίσεις και τα χρήματα των εισιτηρίων από το αεροδρόμιο ως το Όσλο δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για 5 ώρες...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα πάμε από το αεροδρόμιο Gardermoen και η διαδρομή είναι 22-23 λεπτά με το τρένο.. Το κόστος μετ' επιστροφής 20κατι ευρώ απότι βλέπω δηλαδή νορμάλ..
Ούτε εγώ πιστευω ότι θα προλαβουμε να πάμε στο νησί με τα μουσεία αλλά και παραπάνω χρόνο να είχαμε δε θα είχε νόημα να πάμε γιατί διάβασα πως τη Κυριακή του Πάσχα όλα τα μουσεία είναι κλειστά.. Να πάμε για να τα δούμε απέξω δε νομίζω να αξίζει.. Οπότε σκεφτόμουν να περπατήσουμε στο ιστορικό κέντρο της πόλης, να δούμε το κάστρο, το λιμάνι, να περπατησουμε την οδό Καρλ Γιόχαν, να δούμε το δημαρχείο και να πάμε στο Vigelandpark με τα αγαλματα.. Φτάνουν 4-5 ώρες για αυτά; Πιο πολύ με αγχώνει το θέμα των μετακινήσεων επειδή θαναι αργία..
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ναι φτάνουν οι ώρες για όλα αυτά. Όλα περπατιούνται εκτός από το Vigeland Park που εκεί θα χρειαστεί να πάρεις τραμ από το κέντρο
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ευχαριστώ πολύ giannoula!
Αν κάποιος έχει βρεθεί Νορβηγία σε περίοδο Πάσχα θαναι μεγάλη βοήθεια να μου πει αν θα συναντήσουμε δυσκολίες με τα μμμ, αν θα βρούμε κάτι να φάμε, αν κάποια αξιοθέατα είναι ανοιχτά κτλ..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.776
Σε μια χώρα που μόνο το 22% πιστεύει ότι υπάρχει θεός και το 29% είναι συνειδητά άθεοι- οι υπόλοιποι κάπου ανάμεσα, είναι κάπως απίθανο να νεκρώνουν τα πάντα λόγω Πάσχα, λέω εγώ τώρα... Ας πει κάποιος που γνωρίζει από πρώτο χέρι...http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σε μια χώρα που μόνο το 22% πιστεύει ότι υπάρχει θεός και το 44% είναι συνειδητά άθεοι, είναι κάπως απίθανο να νεκρώνουν τα πάντα λόγω Πάσχα, λέω εγώ τώρα... Ας πει κάποιος που γνωρίζει από πρώτο χέρι...http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism
Και γω έτσι πιστευα! Αλλά αφού έκλεισα το ταξίδι και το έψαξα λίγο παραπάνω είδα πως θεωρούν το Πάσχα σημαντική γιορτή, όχι τόσο με το θρησκευτικό χαρακτήρα αλλά και με άλλους συμβολισμούς (αναγέννηση της φύσης) και έχουν και αρκετά έθιμα. Είναι απτις χώρες που κάνουν αρκετές μέρες αργία, απ'τη Πέμπτη ως και τη Δευτέρα του Πάσχα.. Στο λινκ έχει πολλές πληροφορίες για τα έθιμά τους..
http://mylittlenorway.com/2010/04/norwegian-easter-traditions/
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σε 4-5 ώρες προλαβαίνουμε να δούμε αρκετά πράγματα στη πόλη (εκτός από μουσεία που έτσι κι αλλιώς θα'ναι κλειστά εκείνη τη μέρα), είναι μαζεμένο δηλαδή το κέντρο ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε πολυ μετρό/λεωφορείο;
Πιστεύω προλαβαίνεις να δεις αρκετά. Όντως είναι μαζεμένο το κέντρο, εγώ δε χρησιμοποίησα καθόλου ΜΜΜ, μέχρι στο Vigeland πήγα και ήρθα με τα πόδια. Ο καιρός το ευνοούσε βέβαια (Αύγουστος) και ήταν ωραία βόλτα. Κατά τα άλλα δε μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο σαν πόλη - χαλαρά στον πάτο των ταξιδίων μου, κάτω και από το Ντουμπάι :eek:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
συμπαθητικη πολη αλλα ναι η πληρης απομυθοποιηση..μικρη ηθελα να ζησω εκει αλλα μπαααααα με την καμια!καταπρασινη καλη αρχιτεκτονικη γλυκια αλλα σε κανα 2μηνο θα το εριχνα στην αλκοολη κ γω :p με την καλη εννοια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom