Νορβηγία Οσλο

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
51
Καλημερα σας! :) Ειδαμε τις τιμες της Ryan απο Θεσ-Οσλο και σκεφτηκαμε να παμε αρχες Αυγουστου μιας και θα εχει σχετικα ζεστη προς τα επανω.Ηθελα να ρωτησω οσους εχει τυχει να πανε προς Σκανδιναβια..φτανουν 4 ημερες για Οσλο (βρηκαμε με 130Ε) ή να το κανουμε 7ημερες (150Ε τα αεροπορικα,αλλα το θεμα ειναι το ξενοδοχειο,που απ'οτι βλεπω ειναι τσιμπημενο)?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλημερα σας! :) Ειδαμε τις τιμες της Ryan απο Θεσ-Οσλο και σκεφτηκαμε να παμε αρχες Αυγουστου μιας και θα εχει σχετικα ζεστη προς τα επανω.Ηθελα να ρωτησω οσους εχει τυχει να πανε προς Σκανδιναβια..φτανουν 4 ημερες για Οσλο (βρηκαμε με 130Ε) ή να το κανουμε 7ημερες (150Ε τα αεροπορικα,αλλα το θεμα ειναι το ξενοδοχειο,που απ'οτι βλεπω ειναι τσιμπημενο)?
Προσωπικά νομίζω οτι (4) μέρες μόνον Οσλο είναι μιά χαρά.Αν θέλεις και άλλα(Μπέργκεν,φιόρδ κτλ) δεν φτάνουν.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Για το Όσλο φτάνει και μιάμιση μέρα... μετά κτυπάς ενέσεις... από εκεί και μετά πηγαίνεις στο Bergen και στα φιόρδς... extra tip... ΠΡΟΣΟΧΗ... η Νορβηγία είναι πανάκριβη... αν το budget σας είναι περιορισμένο αλλάξτε προορισμό...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν είσαι των μουσείων, τότε θα προσέθετα κανά δυό ημέρες στη μιάμιση ημέρα του Traveller. Πάντως διαμονή και διατροφή πανάκριβη.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Το Όσλο είναι πανάκριβη πόλη. Επειδή θα πάμε τον Αύγουστο στο Όσλο, θα του αφιερώσουμε 2 διανυκτερεύσεις. Τα ξενοδοχεία στο κέντρο απ'ότι είδαμε είναι αρκετά ακριβά, γύρω στα 120-50ευρώ για ένα φυσιολογικό 3-4 αστέρων, κι αυτό σε νεκρές περιόδους, καθώς σε ορισμένες ημερομηνίες αυτό μπορεί να φτάσει κοντά στα 200ευρώ. Επίσης, από τις διάφορες κριτικές που βλέπουμε, ακόμη και τα 5στερα της πόλης δεν σου εξασφαλίζουν ότι θα έχεις ενα αντίστοιχο δωμάτιο (μου θυμίζει λίγο Κοπενγχάγη αυτό). Τέλος, έχετε υπόψη ότι το φαγητό είναι πάρα πολύ ακριβό, οπότε αν σκοπεύετε να πάτε με budget καλύτερα να πληρώσετε κάτι παραπάνω στα αεροπορικά και να πάτε κάπου αλλού.
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
51
Μμμμμ κι εμενα μου φανηκαν τσιμπημενα τα ξενοδοχεια,αντε να δουμε και τι τιμες θα παιζουν για την διατροφη εκει.Οκ,παμε για ενα 4μερο τοτε,σας ευχαριστω για τις απαντησεις ;)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Για τη διατροφή, από γνωστούς έχω ακούσει ότι ένα γεύμα στα McDonalds κοστίζει γύρω στα 8-9 ευρώ.
Για τα εστιατόρια τα κυρίως απ΄όσο κοίταξα κοστίζει γύρω στα 15-20 για ένα "φυσιολογικό" εστιατόριο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
για κοίταξε και αυτό το ξενοδοχείο..Nordic Choice Hotels..είναι κοντά στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της πόλης...η τιμή που βρήκα ήταν 275Ε για 3 άτομα, για 3 νύχτες με πρωινό και βραδινό..κατά την γνώμη μου είναι καλή τιμή..

 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Oνοματάκι και ημερομηνίες δεν έχει το hotel με τα 275? τα τρία βράδια, το τρίκλινο με ημιδιατροφή? Ακούγεται εξαιρετική περίπτωση...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Διαβάστε την απάντηση του Yorgos σε ανάλογο ποστ. Δίνει πολύ καλές χρήσιμες πληροφορίες για να περάσετε οικονομικά στη Νορβηγία
 

premier

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική
Έκλεισα σήμερα αεροπορικά και ξενοδοχεία για Οσλο - Στοκχόλμη και ταξιδεύω σε 15 μέρες!
Για τα αεροπορικά ούτε λόγος να γίνεται (να είναι καλά η ryanair), αλλά τα ξενοδοχεία παιδεύτηκα αρκετά για να τα βρω: 76 ευρώ/ημέρα για Όσλο & 110 για Στοκχόλμη. Όποιος έχει αποφασίσει να πάει πάντως, ας κάνει κρατήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Oνοματάκι και ημερομηνίες δεν έχει το hotel με τα 275? τα τρία βράδια, το τρίκλινο με ημιδιατροφή? Ακούγεται εξαιρετική περίπτωση...
φυσικά και έχει!![FONT=Helvetica, Arial, sans-serif]
Clarion Collection Hotel Bastion

όσο για τις ημερομηνίες μέσα στο καλοκαίρι!πολλές φορές βγάζει και προσφορές για διάφορες περιόδους!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom