Μαυριτανία Ουαλάτα, μια πόλη διαμάντι, ξεχασμένη από Αλλάχ και ανθρώπους, αλλά όχι από μένα!

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.512
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Εδω ταιριάζει μούρλια το..."να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" :haha:
χαχα, εντελώς!!!

Φανταστικη εμπειρια που πολυ θα θελα να ζησω αλλα ποτε δε θα το κανω ως μικροβιοφοβικος και υποχονδριος που ειμαι... :(
Ευχαριστώ!
Κάποτε ήμουν κι εγώ υποχόνδρια και εντομοφοβική, με τα ταξίδια τα ξεπέρασα όλα! (το αντισηπτικό βέβαια πάει σύννεφο :haha: ).

Μήπως να το προσπαθήσεις? :bleh:

Με το κουράγιο σου και τη δίψα σου να γνωρίσεις τον κοσμο!:clap:
σ'ευχαριστώ!!! 🥰 μπόλικα και τα δύο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.106
Likes
41.359
Περιμενω να δω τι εχει αυτη η πολη να δει κανεις για να αξιζει τον κοπο η ταλαιπωρια.
Δεν μπορω να καταλαβω.
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.512
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Περιμενω να δω τι εχει αυτη η πολη να δει κανεις για να αξιζει τον κοπο η ταλαιπωρια.
Δεν μπορω να καταλαβω.
Ρωμαϊκά αρχαία δεν έχει πάντως....ευτυχώς! 😀

Το έχω αναφέρει νομίζω, είναι ιδιαίτερη, κυρίως λόγω της αρχιτεκτονικής των σπιτιων της. Έχει επίσης τεράστια ιστορική σημασία ως πόλη καραβανιών, διαθέτει κάποια απο τα ελάχιστα χειρόγραφα που έχουν απομείνει στη δυτική Αφρική και είναι η μοναδική από τις 4 αρχαίες πόλεις της Μαυριτανίας που κατοικείται ακόμα, υπό αυτές τις συνθήκες κιόλας!!

Δεν ξέρω τι περιμένεις να δεις, και τι θα έπρεπε να έχει για ν αξίζει τον κόπο.
Και μόνο η εμπειρία πάντως, να βρίσκεσαι στη μέση του πουθενά και να ζεις με τους ντόπιους που έχουν μείνει πίσω στο χρόνο, αξίζει και με το παραπάνω!
Για μένα, αυτές οι μέρες μαζί και το 3ημερο που έμεινα με τους νομάδες στην έρημο, ήταν το highlight ενός εκπληκτικού ταξιδιού ενός μήνα σε Μαυριτανία-Σενεγάλη-Γκάμπια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.497
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και για μένα αυτό είναι το νόημα των ταξιδιών @MarieAries . Τα αποστειρωμένα δε τα θέλω, τα βαριέμαι, τα έχω απορρίψει εδώ και χρόνια.
Εκπληκτική αφήγηση και μοναδικές εικόνες μας χαρίζεις.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
246
Likes
1.289
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Οι λέξεις "ταλαιπωρία" και "ταξίδι" δεν μπορούν αν συνυπάρξουν σε μια πρόταση. Οτιδήποτε συναντήσεις στο δρόμο προς τον προορισμό σού, ηθελημένα και μη είναι μέρος της εμπειρίας του ταξιδιού.
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.512
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Και για μένα αυτό είναι το νόημα των ταξιδιών @MarieAries . Τα αποστειρωμένα δε τα θέλω, τα βαριέμαι, τα έχω απορρίψει εδώ και χρόνια.
Εκπληκτική αφήγηση και μοναδικές εικόνες μας χαρίζεις.
Αυτό έχει αξία, πάνω απ'όλα η εμπειρία, τι ζεις σε καθε ταξιδι, και μετά τ αξιοθέατα. Χαίρομαι που βρίσκετε ενδιαφερουσα την ιστορία, και κυρίως τις φωτογραφίες που μόνο ομορφιές δε δείχνουν! 😄
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και για μένα αυτό είναι το νόημα των ταξιδιών @MarieAries . Τα αποστειρωμένα δε τα θέλω, τα βαριέμαι, τα έχω απορρίψει εδώ και χρόνια.
Εκπληκτική αφήγηση και μοναδικές εικόνες μας χαρίζεις.
Νομίζω ότι ίσως κάποιες φορές κάποιοι συγχέουν τα ταξίδια με τις διακοπές, ενώ είναι κάτι διαφορετικό.
Τα ταξίδια θέλουν και το ξεβόλεμα, το να βγεις λίγο από την περίφημη "comfort zone".
Και η Μαρία το κάνει πάντα με αυθεντικότητα και ανοιχτότητα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.106
Likes
41.359
Παιδες ειδα κοριους στο κρεβατι και εβγαλα ολη τη νυχτα στο μπαλκονι και κοντεψα να βαρεσω την host.
Δεν το 'χω λεμε. Αποστειρωση κι αγιος ο θεος. Παρολα αυτα παρακολουθω την ιστορια που εχει πολυ ενδιαφερον.
Αν δω κατσαριδες στον υπνο μου σε καθιστω υπαιτια @MarieAries :D
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.017
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ!
Κάποτε ήμουν κι εγώ υποχόνδρια και εντομοφοβική, με τα ταξίδια τα ξεπέρασα όλα! (το αντισηπτικό βέβαια πάει σύννεφο :haha: ).

Μήπως να το προσπαθήσεις? :bleh:
Δεν ειναι ολα για ολους. Προσωπικα μπορω να γυρναω ολη μερα μες τη βρωμια αλλα οταν θα ερθει η ωρα να φαω, να κοιμηθω, να πλυθω κτλ. πρεπει ολα να ειναι καθαρα. Αλλιως δεν την παλευω. Μεχρι Μαροκο ειμαι. Πιο κατω δεν...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.106
Likes
41.359
Δεν ειναι ολα για ολους. Προσωπικα μπορω να γυρναω ολη μερα μες τη βρωμια αλλα οταν θα ερθει η ωρα να φαω, να κοιμηθω, να πλυθω κτλ. πρεπει ολα να ειναι καθαρα. Αλλιως δεν την παλευω.
Και σιδερωμενα. Εδω σιδερωνω τις καλτσες :D.
Εισαι ο ανθρωπος μου, παμε να ανοιξουμε ενα τοπικ για OCD μικροβιοφοβικους, ειμαστε πολλοι απλα δεν κανουμε σαματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.369
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom