Μαυριτανία Ουαλάτα, μια πόλη διαμάντι, ξεχασμένη από Αλλάχ και ανθρώπους, αλλά όχι από μένα!

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Εδω σιδερωνω τις καλτσες :D.
Ποιες κάλτσες; Τις βρίσκεις; Τα ταιρια των ζευγών εννοώ. Αλλά για να λες ότι τις σιδερωνεις, προφανώς είσαι από τους βλοημενους και προνομιούχοι που τις βρίσκουν. 🧦🧦🧦🧦🧦
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.105
Ποιες κάλτσες; Τις βρίσκεις; Τα ταιρια των ζευγών εννοώ. Αλλά για να λες ότι τις σιδερωνεις, προφανώς είσαι από τους βλοημενους και προνομιούχοι που τις βρίσκουν. 🧦🧦🧦🧦🧦
Και τις βρισκω και τις απλωνω με το ταιρι τους διπλα διπλα μην ειναι σαν μαλωμενες στην απλωστρα :D
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Και τις βρισκω και τις απλωνω με το ταιρι τους διπλα διπλα μην ειναι σαν μαλωμενες στην απλωστρα :D
Δίπλα δίπλα και με την διάταξη ωσάν να είναι φορεμέναι, θέλω να πω αριστερά η δεξιού ποδιού, δεξιά η του αριστερού , καθώς κρεμαμεναι, στεγνωνουσιν.

Συγγνώμη για τα οφφ τοπικ, παύω.
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.508
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Οι λέξεις "ταλαιπωρία" και "ταξίδι" δεν μπορούν αν συνυπάρξουν σε μια πρόταση. Οτιδήποτε συναντήσεις στο δρόμο προς τον προορισμό σού, ηθελημένα και μη είναι μέρος της εμπειρίας του ταξιδιού.
σωστός!! :heart:
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.508
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Τα ταξίδια θέλουν και το ξεβόλεμα, το να βγεις λίγο από την περίφημη "comfort zone".
Και η Μαρία το κάνει πάντα με αυθεντικότητα και ανοιχτότητα!
Όπως λέει και ο φίλος μας @panlek30 παρακάτω, δεν είναι όλα για όλους.
Το θέμα ειναι να ταξιδεύουμε όπως μας ταιριάζει και να είμαστε ανοιχτόμυαλοι ακόμα και σε ταξίδια που δε μας ταιριάζουν, για να έχουμε και μια γενική άποψη του πλανήτη μας.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, ανταποδίδω! :icon_redface:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.290
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όπως λέει και ο φίλος μας @panlek30 παρακάτω, δεν είναι όλα για όλους.
Το θέμα ειναι να ταξιδεύουμε όπως μας ταιριάζει και να είμαστε ανοιχτόμυαλοι ακόμα και σε ταξίδια που δε μας ταιριάζουν, για να έχουμε και μια γενική άποψη του πλανήτη μας.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, ανταποδίδω! :icon_redface:
Ρε συ εννοείται. Ούτε εγώ θα κοιμόμουν με δική μου πρωτοβουλία σε μια αυλή γεμάτη κατσαρίδες όπως έκανες εσύ, εκτός κι αν είχα κάποιον δίπλα μου να τις διώχνει από πάνω μου!

Το να βγούμε από το comfort zone είναι διαφορετικό για τον κάθε άνθρωπο. Εγώ σκέψου είχα τρομερό θέμα με τις κοινόχρηστες τουαλέτες. Ακόμα και στο πανεπιστήμιο όταν ήμουν προσπαθούσα όσο γινόταν να μην τις χρησιμοποιήσω και κρατιομουν μέχρι να γυρίσω σπίτι. Εντάξει, όταν μένεις 3 μέρες σε γιουρτα σε μια στέπα του Κιργιστάν με μόνη επιλογή κάτι τρύπες κλεισμένες με μέταλλο ή όταν σε πιάνει τροφική δηλητηρίαση ενώ είσαι σε ΚΤΕΛ στην Σρι Λάνκα κάπως τα ξεπερνά αυτά. Αυτό εννοώ. Για κάποιον αυτά που λέω μπορεί να είναι βέβαια τελείως χαλαρές καταστάσεις, για μένα όχι.

Την ίδια στιγμή πέρυσι πήγα πχ τριήμερο Τορίνο και απλά έκανα βόλτες, έπινα κρασιά και aperol και έβλεπα μουσεία. Αυτό δεν το θεωρώ ταξίδι, αλλα ευχάριστες διακοπές!
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.508
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Ολο το βραδυ ελυνα τον γριφο με τις καλτσες του @duty_free , τον οποιο χριζω προεδρο, master and commander του υποφορουμ OCD.
αχαχα, ναι, αυτό με τις κάλτσες σας ήταν πολύ ενδιαφέρον :haha:
εγώ με το στεγνωτήριο έχω καταργήσει εντελώς το σιδέρωμα και ησύχασα!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Female solo traveler και δε συμμαζεύεται μέχρι να μπει στο δωμάτιο κατσαρίδα 12 πόντων. Εγώ στην Κολομβία φώναξα τον ρεσέψιονιστ, δεν είναι να παίζεις με αυτά 😂😂
Όσο για τις αυτοσχέδιες τουαλέτες στο Κιργισταν, δεν είναι τίποτα μπροστά στις τουαλέτες των τρένων στην Ινδία. 17 ώρες διαδρομή και προτίμησα να μη τις επισκεφτώ καθόλου!
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.508
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Είχα μία ολόκληρη μέρα μπροστά μου, για να εξερευνήσω αυτή την εκπληκτική γωνιά της χώρας. Τι μπορεί να μου προσφέρει άραγε η Ουαλάτα;

- Μια παλιά πόλη κόσμημα, με μισογκρεμισμένα σπίτια, χρωματιστές τοιχογραφίες σε εσωτερικές αυλές και εξωτερικούς τοίχους, και αρχαίες ξύλινες πόρτες
- Παλιές βιβλιοθήκες με αρχαία χειρόγραφα, παρόμοια με του Chinguetti στο βορρά της χώρας και του γειτονικού Timbuktu στο Μάλι
- Απεριόριστη θέα από την κορυφή του λόφου

- Τη μοναδική λίμνη της περιοχής έξω από τη νέα πόλη, στην οποία μαζεύονται όλα τα ζώα για να πιούν νερό και να δροσιστούν από τις υψηλές θερμοκρασίες της ερήμου

Ο Babiya θεώρησε ότι θα έπρεπε να με τριγυρήσει στα μέρη του, και δεν του χάλασα χατήρι.
Έτσι ξεκινήσαμε νωρίς για την κορυφή του λόφου στον οποίο είναι χτισμένη η παλιά πόλη, και χαρίζει απεριόριστη θέα σε όλη την περιοχή.

Η νέα πόλη και η μικρή λίμνη στο βάθος
3 (134) -01-01.jpeg



Κατεβαίνοντας, κάναμε μία μεγάλη βόλτα στην παλιά πόλη, διασχίζοντας μονοπάτια εξαφανισμένα από την άμμο της Σαχάρας, και χαζεύοντας τα πλίνθινα σπίτια με τους χρωματιστούς τοίχους και τις εκπληκτικές ξύλινες πόρτες!

Εδώ, ντυμένη με το παραδοσιακό ύφασμα, που τυλίγουν οι γυναίκες της Μαυριτανίας γύρω από το σώμα τους, όχι μόνο για λόγους θρησκείας, αλλά και για προστασία από τον ήλιο και τη σκόνη της ερήμου.
3 (289) -01.jpeg


DSC_0233.jpg


3 (55) .jpg


3 (377) .jpg


3 (557) .jpg


Καλώς τα κατσικάκια τα ζουμπουρλούδικα!
20211105_095612.jpg



Η επίσκεψη μέσα στα σπίτια των ντόπιων ήταν εννοείται απαραίτητη, και όλοι με καλωσόρισαν με ιδιαίτερη χαρά. Οι τοίχοι στις εσωτερικές αυλές ήταν επίσης διακοσμημένοι με την ίδια τεχνοτροπία όπως και εξωτερικά, βαμμένοι με τα χέρια από τις γυναίκες της πόλης.
Σε όλες τις αυλές υπήρχε το ίδιο σκηνικό, ράντζα και στρώματα. Απ' ότι κατάλαβα, οι άνθρωποι εκεί δε χρησιμοποιούν καθόλου τους εσωτερικούς χώρους των σπιτιών, παρά μόνο σε χαμηλές θερμοκρασίες και αμμοθύελλες.
Και γιατί άλλωστε να μη χαίρονται τον ύπνο τους έξω στις αυλές, με ταβάνι τ'αστέρια?

Με τον Babiya σε φιλικό σπίτι
3 (224) .jpg


3 (184) .JPG


3 (326) .JPG


3 (514) .JPG


3 (60) .jpg


Και σ'ένα μικρό μουσείο-παλιό σπίτι, με παραδοσιακά αντικείμενα
3 (384) .JPG


3 (386) .jpg


3 (388) .jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom