Ουκρανία Ουκρανία (Κίεβο)

depi1

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα,
έχω κανονίσει σε λίγες μέρες εκδρομή στο Κίεβο αλλά έχω κάποιες απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
  1. Καταρχήν πόσο διαδεδομένες είναι οι πληρωμές με κάρτα; Δε θα ήθελα να κουβαλάω αρκετά μετρητά πάνω μου.
  2. Πως είναι η κατάσταση στο Κίεβο από άποψη ασφαλείας; Παλαιότερα διάβαζα για κλοπές και απάτες σε τουρίστες. Υπάρχουν μέρη που καλό είναι να αποφεύγονται; (όπως πχ κάποιες περίεργες περιοχές που έχουμε εδώ στην Αθήνα)
  3. Ρώτησα και μου είπανε ότι το ελληνικό δίπλωμα οδήγησης ισχύει κανονικά εκεί. Είναι αλήθεια αυτό; (Έχω την κάρτα και όχι το παλιό ροζ)
έχετε να προτείνετε κάποια μέρη για φαγητό; Γενικά συμβουλές;

Θα κινηθώ μόνο στο Κίεβο
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα,
έχω κανονίσει σε λίγες μέρες εκδρομή στο Κίεβο αλλά έχω κάποιες απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
  1. Καταρχήν πόσο διαδεδομένες είναι οι πληρωμές με κάρτα; Δε θα ήθελα να κουβαλάω αρκετά μετρητά πάνω μου.
  2. Πως είναι η κατάσταση στο Κίεβο από άποψη ασφαλείας; Παλαιότερα διάβαζα για κλοπές και απάτες σε τουρίστες. Υπάρχουν μέρη που καλό είναι να αποφεύγονται; (όπως πχ κάποιες περίεργες περιοχές που έχουμε εδώ στην Αθήνα)
  3. Ρώτησα και μου είπανε ότι το ελληνικό δίπλωμα οδήγησης ισχύει κανονικά εκεί. Είναι αλήθεια αυτό; (Έχω την κάρτα και όχι το παλιό ροζ)
έχετε να προτείνετε κάποια μέρη για φαγητό; Γενικά συμβουλές;

Θα κινηθώ μόνο στο Κίεβο
1. Πολύ, μέχρι και κάποιοι τουριστικοί πάγκοι στον δρόμο δέχονται κάρτες.
2. Δεν ένιωσα περίεργα πουθενά και καμιά ώρα της μέρας (ταξίδευα μόνη μου). Κινήθηκα κυρίως κεντρικά ωστόσο, δεν ξέρω για παραέξω.

Για φαγητό η αλυσίδα Puzata Hata και το Ostanya Barikada μου άρεσαν πολύ. Το δεύτερο έχει ιδιαίτερο κονσεπτ, ακόμα και για το πώς να το βρεις/εισέλθεις στον χώρο. Βρίσκεται στο υπόγειο εμπορικό κέντρο στην Independence square. Γενικά το φαγητό είναι οικονομικό κι υπάρχουν διάφορες διεθνείς κουζίνες (έχει κάποια καλά Γεωργιανά επίσης αλλά δε θυμάμαι ονόματα). Ιδιαίτερο κόνσεπτ σε street food-σούπες βρίσκεις στο Soupculture, κοντά στην Όπερα.
 
Last edited:

depi1

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ευχαριστώ για την απάντηση,
Θεωρούσα ότι θα έχω πρόβλημα με τις κάρτες κι όλοι θα ζητάνε μετρητά. Καλό αυτό.
Σημειώνω τις προτάσεις σου.
Με το κρύο ελπίζω να την παλέψω
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
ευχαριστώ για την απάντηση,
Θεωρούσα ότι θα έχω πρόβλημα με τις κάρτες κι όλοι θα ζητάνε μετρητά. Καλό αυτό.
Σημειώνω τις προτάσεις σου.
Με το κρύο ελπίζω να την παλέψω
Καλό μπουφάν, ντύσιμο σε στρώσεις, ίσως κανά ισοθερμικό κι είσαι οκ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα,
έχω κανονίσει σε λίγες μέρες εκδρομή στο Κίεβο αλλά έχω κάποιες απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
  1. Καταρχήν πόσο διαδεδομένες είναι οι πληρωμές με κάρτα; Δε θα ήθελα να κουβαλάω αρκετά μετρητά πάνω μου.
  2. Πως είναι η κατάσταση στο Κίεβο από άποψη ασφαλείας; Παλαιότερα διάβαζα για κλοπές και απάτες σε τουρίστες. Υπάρχουν μέρη που καλό είναι να αποφεύγονται; (όπως πχ κάποιες περίεργες περιοχές που έχουμε εδώ στην Αθήνα)
  3. Ρώτησα και μου είπανε ότι το ελληνικό δίπλωμα οδήγησης ισχύει κανονικά εκεί. Είναι αλήθεια αυτό; (Έχω την κάρτα και όχι το παλιό ροζ)
έχετε να προτείνετε κάποια μέρη για φαγητό; Γενικά συμβουλές;

Θα κινηθώ μόνο στο Κίεβο
1.Αρκετά διαδεδομένες, λιγότερο ωστόσο από Δυτική Ευρώπη, να έχεις μετρητά μαζί σου για μικροέξοδα

2.Ασφαλές είναι, δεν ένιωσα πουθενά φόβο

3.Φαντάζομαι δε θα έχεις θέμα

4.Θα πρότεινα το Sofra (Κριμαϊκό-Ταταρικό) και το Chachapuri (Γεωργιανό). Δεν τα λες και 'ντόπια' κουζίνα βέβαια, αλλά είναι καλά
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ρώτησα και μου είπανε ότι το ελληνικό δίπλωμα οδήγησης ισχύει κανονικά εκεί. Είναι αλήθεια αυτό; (Έχω την κάρτα και όχι το παλιό ροζ)
Ναι ισχύει κανονικά το δίπλωμα μας στην Ουκρανία. Αν κινηθείς όμως μόνο στο Κίεβο, όπως λες, δεν νομίζω ότι θα το χρειαστείς κάπου.
 

depi1

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
έχω νοικιάσει αυτοκίνητο (προσφορά σε καλή τιμή), οπότε θα το χρειαστώ.
Ίσως και να είναι περιττό αφού θα είμαι μέσα στην πόλη, αλλά μιας και βρήκα προσφορά (ελπίζω να μην έχει καμιά παγίδα) επέλεξα να το κλείσω να έχω την άνεση μου, μη τρέχω μέσα στο κρύο. Μπορεί να έκανα και βλακεία, θα δείξει... ανάλογα την κίνηση που θα έχει η πόλη
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές !Για Κίεβο (ταξιδεύω σε λίγες μέρες), μήπως κάποιος έχει να προτείνει έναν χάρτη της πόλης? Αναζήτησα στα βιβλιοπωλεία αλλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει πουθενά. Επίσης τυχόν tips για την περίοδο αυτή είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές !Για Κίεβο (ταξιδεύω σε λίγες μέρες), μήπως κάποιος έχει να προτείνει έναν χάρτη της πόλης? Αναζήτησα στα βιβλιοπωλεία αλλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει πουθενά. Επίσης τυχόν tips για την περίοδο αυτή είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα.
Ευχαριστώ πολύ!
Google (maps) is your friend
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Πάντα βοηθάει το Google σ ευχαριστώ. Απλά αναρωτιόμουν αν μπορούσα να έχω και κάτι κατεβασμένο (ή στο "χέρι") κάτι που να μη χρειάζεται σύνδεση στο internet όταν είμαι στο δρόμο..
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Πάντα βοηθάει το Google σ ευχαριστώ. Απλά αναρωτιόμουν αν μπορούσα να έχω και κάτι κατεβασμένο (ή στο "χέρι") κάτι που να μη χρειάζεται σύνδεση στο internet όταν είμαι στο δρόμο..
Μπορείς να κατεβάσεις τον χάρτη του Κιεβο απο το Google maps. Μετα θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χώρις να έχεις σύνδεση interntet .
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Μπορείς να κατεβάσεις τον χάρτη του Κιεβο απο το Google maps. Μετα θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χώρις να έχεις σύνδεση interntet .
[/QUOT θα το δοκιμάσω τώρα (νόμιζα ότι ήθελε internet!)
σ ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom