Ινδονησία Ο θάνατος στην Tana Toraja (Νότιο Sulawesi, Ινδονησία)

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημερούδια με καταπληκτική εξιστόρηση και θαυμάσιες φωτο !:clap: Πόσο όμορφα αποτυπώνεις τη μαγεία της περιοχής...:D

Όταν έχεις οίστρο δεν παιζεσαι τελικά...;):D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εγω τώρα θα τολμήσω την ερώτηση "Η λέξη νεκροφιλία σου λέει τίποτα?":lol:

Οπως και να έχει ένα μεγάλο μπράβο για τον ψαγμένο προορισμό σου και για τις υπέροχες φωτογραφίες σου που μας βοηθάν να σε ακολουθούμε κατά πόδας.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγω τώρα θα τολμήσω την ερώτηση "Η λέξη νεκροφιλία σου λέει τίποτα?":lol:
Οπως και να έχει ένα μεγάλο μπράβο για τον ψαγμένο προορισμό σου και για τις υπέροχες φωτογραφίες σου που μας βοηθάν να σε ακολουθούμε κατά πόδας.
:haha::haha: δεν ξέρω αν το προηγούμενο avatar μου (κογιότ) που παραπέμπει σε πτωματοφάγο όν ευθύνεται για το ενδιαφέρον μου να επισκεφθώ την Τοράγια. Θα έλεγα όμως ότι είναι αναπόφευκτο σαν βρεθείς εκεί. Ψαγμένος προορισμός δεν είναι ιδιαίτερα (το ίντερνετ το έχει τούμπανο) απλά η Ινδονησία στην συνείδηση των περισσοτέρων είναι σχεδόν ταυτόσημη με το Μπαλί, κάτι που αδικεί τα υπόλοιπα λιγότερο γνωστά νησιά.
Δεδομένου όμως ότι η Air Asia έχει απευθείας πτήση για Makassar από Kuala Lumpur το βρίσκω εξαιρετικά εύκολο για κάποιον να πάει. Ας όψεται μόνο η 9ωρη διαδρομή με το αυτοκίνητο για να φτάσεις στη Τοράγια (το αεροδρόμιο ήταν εκτός λειτουργίας)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Πολυ ιδιαιτερος προορισμος φιλε hydronetta η tana toraja.
Θα μπορουσε να λεγεται το βασιλειο του θανατου.

Σκεφτομαι τα κακομοιρα τα ζωα θα παρακαλανε να μην πεθανει κανενας τοραγιανος:haha:

Ωραια η εξιστορηση και οι φωτογραφιες και ευχομαι να κανεις παντα ταξιδια με τετοια μεγαλη πολιτισμικη διαφορετικοτητα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τρομερός προορισμός, πολύ ωραίες εικόνες και πολύ αυθεντικές....μας υπενθυμίζεις ότι η Ινδονησία έχει τόσα και τόσα μέρη και όχι μόνο το Μπαλί (αρκεί να ξεφύγεις από τη μουλμουμανική σκιά). Σε ευχαριστούμε πολύ που μας φέρνεις εικόνες από την αγαπημένη Ν.Α. Ασία...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τρομερός προορισμός, πολύ ωραίες εικόνες και πολύ αυθεντικές....μας υπενθυμίζεις ότι η Ινδονησία έχει τόσα και τόσα μέρη και όχι μόνο το Μπαλί (αρκεί να ξεφύγεις από τη μουλμουμανική σκιά). Σε ευχαριστούμε πολύ που μας φέρνεις εικόνες από την αγαπημένη Ν.Α. Ασία...
Αν σκεφτείς ότι η Toraja έχει κατά βάση χριστιανικό πληθυσμό, αυτό λέει πολλά. Τυχαίο;; Δεν νομίζω!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Αν σκεφτείς ότι η Toraja έχει κατά βάση χριστιανικό πληθυσμό, αυτό λέει πολλά. Τυχαίο;; Δεν νομίζω!
Χριστιανοί είναι αυτοί με αυτές τις τελετές, τα ειδώλια και τις ταφικές συνήθειες? Κατάλαβα κάτι λάθος? Ή μήπως είναι στα χαρτιά χριστιανοί, βιαίως προσυλιτισμένοι κατά το παρελθόν και κατά βάθος μένουν πιστοί στις προγονικές ανιμιστικές τους πεποιθήσεις?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Χριστιανοί είναι αυτοί με αυτές τις τελετές, τα ειδώλια και τις ταφικές συνήθειες? Κατάλαβα κάτι λάθος? Ή μήπως είναι στα χαρτιά χριστιανοί, βιαίως προσυλιτισμένοι κατά το παρελθόν και κατά βάθος μένουν πιστοί στις προγονικές ανιμιστικές τους πεποιθήσεις?
Ουδόλως απατάσαι βέβαια. Εντελώς παγανιστικές οι τελετές.
Οι Ολλανδοί και οι πολιτικές ισορροπίες στη περιοχή επέβαλαν τον χριστιανισμό.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κεφ.7. Αποχαιρετώντας το Sulawesi

Με το που άρχισε να αχνοφέγγει η μέρα, μας βρήκε άρον άρον να ετοιμάζουμε μπαγάζια για το μακρύ ταξίδι της επιστροφής προς το Makassar.
Ήταν και η ευκαιρία μας στη διαδρομή να απολαύσουμε τοπία της Toraja, καθώς με την άφιξή μας τη πρώτη μέρα είχε ήδη πέσει το σκοτάδι και δεν είδαμε τίποτα.

Ο ουρανός σκεπαζόταν σποραδικά από μερικά σύννεφα. To τοπίο ήταν γοητευτικότατο καθώς διάσπαρτες μυτερές κορφές χαμηλών βουνών χαμένες μέσα στην αχλή του πρωινού ανέδιδαν μια μυστηριακή ατμόσφαιρα.

acache.virtualtourist.com_4943665_Things_To_Do_Rantepao.jpg


Οι αισθήσεις προσπαθούσαν να καταγράψουν κάθε λεπτομέρεια και να την αποθηκεύσουν στην μακρόχρονη μνήμη. Έτσι για να σκεφτόμαστε σε μελλοντικούς καιρούς πόσο όμορφα μέρη αντίκρισαν τα ματάκια μας.

Αυτό που άφησα ασχολίαστο στην περιγραφή μου για την Toraja έχει να κάνει με την… πολιτική αφισορύπανση! Όπου δέντρο σε σταυροδρόμι, γιαπί, μέσα στις πόλεις ή χωριά, να’σου και αφίσα εθνοσωτήριου πολιτικάντη ή πολιτικού συνδυασμού. Ο Enos μας εξήγησε ότι κάθε λίγο και λιγάκι διενεργούνται εκλογές. Μα θες περιφερειάρχη, νομάρχη, δήμαρχο, κοινοτάρχη όλοι κινητοποιούνται με περισσό πάθος για την κατάκτηση της εξουσίας. Από κομψές κυρίες μέχρι δοξασμένους ένστολους είδαμε σε γιγαντοαφίσες. Τα κίνητρα δεν θα τα κρίνω, νομίζω ότι δεν απέχουν από τα αντίστοιχα άλλων χωρών (ονόματα δε λέμε) όπου η εξουσία γίνεται αυτοσκοπός.

acache.virtualtourist.com_4943666_Things_To_Do_Rantepao.jpg


Αφού διήλθαμε την ευμεγέθη πύλη σε σχήμα tongkonan που μας αποχαιρετούσε από τη περιοχή της Toraja, αρχίσαμε την κάθοδο από τα υψίπεδα, κάνοντας την καθιερωμένη πια στάση στο «ερωτικό βουνό» για το καφεδάκι μας. Πιάσαμε κουβέντα με το παπαγάλο της κυρά-Καλής που έφτιαξε τους καφέδες, εγώ πήρα και μία κατρακύλα στα βρεγμένα σκαλιά στο δρόμο για τη τουαλέτα κι έτσι με τα παράσημά μου, μέσα στη λάσπη συνέχισα περιχαρής το δρόμο.
Ομολογώ ότι τα χωριά που περάσαμε όπου πλέον το μουσουλμανικό στοιχείο επικρατούσε, ήταν όλο και πιο αδιάφορα.

Περάσαμε το Pare-Pare και σε άπταιστη νοηματική δώσαμε στον οδηγό μας να καταλάβει ότι θα θέλαμε να γευματίσουμε κάπου πιο ρομαντικά. Είχα εντυπώσει στη μνήμη μου ένα παραθαλάσσιο εστιατόριο που θεωρούσα ότι ήταν η καλύτερη επιλογή για ένα αποχαιρετιστήριο γεύμα στο Sulawesi. Όντως μέσα στους φοίνικες, με την θάλασσα να παιχνιδίζει με την λεπτόκοκκη άμμο απολαύσαμε ένα σύντομο γεύμα. Πλατσουρίσαμε λίγο τα πόδια μας (γιατί η παραλία δεν έλεγε και τίποτα για μπάνιο), παίξαμε - σαν μικρά παιδιά που είμαστε - με μια αυτοσχέδια κούνια που είχε στηθεί ανάμεσα στους κοκοφοίνικες και πήραμε τον παραλιακό δρόμο για το αεροδρόμιο.
Ο ουρανός πια βάρυνε και λίγο πριν το Makassar άνοιξαν οι καταρράκτες του ουρανού. Διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου αν το αεροπλάνο της Garuda Indonesia θα ανοίξει τα φτερά του προς το εξωτικό Μπαλί. Όμως όλα έγιναν βάση προγράμματος κι έτσι το αεροσκάφος μας απογειώθηκε προς το δημοφιλή προορισμό στην ώρα του.

ΕΠΙΛΟΓΟΣ
Τώρα που το ταξίδι έχει ολοκληρωθεί, γράφοντας και αναπολώντας τις εικόνες και τις εμπειρίες που ζήσαμε στην Tana Toraja, θα τολμούσα να πω ότι ήταν το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του σύντομου ταξιδιού μας στην Ινδονησία.
Ίσως γιατί ήταν αρκετά ιδιαίτερο: μοναδική αρχιτεκτονική και εθιμοτυπία κι όλα αυτά με φόντο ένα καταπράσινο καμβά από βουνά, δάση κι απέραντους ορυζώνες.
Για όσους η Ινδονησία αποτελεί ταξιδιωτικό προορισμό κι έχουν ανάλογα ενδιαφέροντα, αξίζει μια μικρή παράκαμψη στο χάρτη και μια πολύωρη ταλαιπωρία στη μετακίνηση. Τo Sulawesi κρύβει πολλές εκπλήξεις. Όχι μόνο την Tana Toraja, αλλά κι άλλες που δεν προκάναμε να γευτούμε.

Άλλωστε πολυαγαπημένοι μου αναγνώστες :love1: Ινδονησία δεν σημαίνει μόνο Μπαλί.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αμάν αδελφάκι μου με τα τοραγιανα σπίτια (tongkonan) , όμορφα ακόμα και με ελενίτ σκεπές .......για να μας ξαναστείλεις :clap:

Πιο περίτεχνα φέρετρα δεν έχω ξαναδεί !
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
..... θα τολμούσα να πω ότι ήταν το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του σύντομου ταξιδιού μας στην Ινδονησία.
Ίσως γιατί ήταν αρκετά ιδιαίτερο: μοναδική αρχιτεκτονική και εθιμοτυπία κι όλα αυτά με φόντο ένα καταπράσινο καμβά από βουνά, δάση κι απέραντους ορυζώνες.
.........
Τo Sulawesi κρύβει πολλές εκπλήξεις. Όχι μόνο την Tana Toraja, αλλά κι άλλες που δεν προκάναμε να γευτούμε.

Άλλωστε πολυαγαπημένοι μου αναγνώστες :love1: Ινδονησία δεν σημαίνει μόνο Μπαλί.
Ηydronetta μας, φχαριστούμε για την ιστορία που μας προσέφερες :clap:
Οντως μέσα από τις δικές σου περιγραφές και φωτογραφίες, φάνηκε ένα από τα 17.000 νησιά της Ινδονησίας, που σίγουρα αξίζει τον κόπο ....:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.413
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom