Ο νέος νόμος για το κάπνισμα

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Νέες ρυθµίσεις για την απαγόρευση του καπνίσµατος ανακοινώνει την προσεχή εβδοµάδα η κυβέρνηση, προκειµένου να σταµατήσει το νόθο καθεστώς που ισχύει, µε τη σχεδόν ολοκληρωτική ακύρωση του ισχύοντος νόµου.

Οπως έγινε γνωστό,η κυβέρνηση προτίθεται να τροποποιήσει τον νόµο για την απαγόρευση του καπνίσµατος επιβάλλοντας φόρο, τον οποίο θα καταβάλλουν τα κέντρα διασκέδασης που θα επιτρέπουν το κάπνισµα για τους πελάτες τους. Σύµφωνα µε όσα µελετά η κυβέρνηση, το κάπνισµα θα επιτρέπεται σε κέντρα όπου σερβίρεται κυρίως αλκοόλ, συγκεκριµένα στα κέντρα διασκέδασης (µπουζούκια, µιούζικ χολ, ντίσκο κ.λπ.), στα µπαρ κάθε µορφής και στα καζίνα.
ΤΑ ΝΕΑonline ΥΓΕΙΑ ΔΡΑΣΗ+ΖΩΗ - Ο νέος νόμος για το κάπνισμα
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
1.654
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ο αντικαπνιστικός νόμος σε .... φοροεισπρακτική μορφή :roll:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ούστ !!!!!!!!!!! αν αυτός είναι νόμος για το τσιγάρο εγω είμαι ο δαλάι Λαμα .
Δηλαδή πληρώνει το μαγαζί ( τσιγαρόσημο )για να καρκινιάζουμε οι μη καπνιστές απο το τσιγάρο του διπλανού μας ????

Αυτα ειναι μεγαλεία !!!!!!! Α ρε Ελλαδάρα αθάνατη
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλα μιλαμε το κρατος ειναι φοβερο στα μετρα που επινοει για να γεμιζουν τα ταμεια.
Μονο του τα σκεφτεται αραγε ή ζητα και τη βοηθεια του κοινου?
Απλα απαιχτοι!

ΥΓ Ε... εσυ ο απωπανω μου ,ακομα εδω εισαι ?Ανοιχτος εισαι σημερα...δεν εφυγες ακομα για τας Λονδρας?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
1.654
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το ότι είπαν ότι ο νόμος θα αλλάξει αλλά πάνω απ'όλα προέχει η δημόσια υγεία ...το ξέρετε; :haha::haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ούστ !!!!!!!!!!! αν αυτός είναι νόμος για το τσιγάρο εγω είμαι ο δαλάι Λαμα .
Δηλαδή πληρώνει το μαγαζί ( τσιγαρόσημο )για να καρκινιάζουμε οι μη καπνιστές απο το τσιγάρο του διπλανού μας ????

Αυτα ειναι μεγαλεία !!!!!!! Α ρε Ελλαδάρα αθάνατη
ψιτ dalai...κανόνισε να καπνίσομε..:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τι γελοιοτητα ειναι αυτη!!!
Τα παντα τροποποιουντε στην ευρεση και αρπαγη χρηματος.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
1.654
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Σύμφωνα με τα στατιστικά, το 37,6% των Ελλήνων είναι καπνιστές.
Θα τροποποιήσουν ένα νόμο για τη μειοψηφία;
Οι υπόλοιποι πολίτες αυτής της χώρας δε θα βγαίνουν από τα σπίτια τους, δε θα διασκεδάζουν ή θα είναι αναγκασμένοι να καπνίζουν μαζί με τη μειοψηφία;
Τροποποιούν τον αντικαπνιστικό νόμο μετά από διαμαρτυρίες ιδιοκτητών μπαρ , καφέ κλπ οι οποίοι δεν ξέρουν μάλλον ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των καπνιστών προέρχεται από τα κατώτερα κοινωνικό-οικονομικά στρώματα (σύμφωνα με το Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας) και κατ'έπέκταση, δεν είναι αυτοί που θα αφήσουν...λεφτά στο μαγαζί.

Στατιστικά για το Κάπνισμα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αφού οι καταστηματάρχες δεν εφαρμόζουν το νόμο (όχι οτι οι πολίτες τον εφαρμόζουν), τουλάχιστον ας πληρώσουν. Τώρα έχουν την επιλογή, αν δε θέλουν να πληρώσουν, μπορούν να κάνουν το κατάστημά τους μη καπνιζόντων. Επιλογές έχουν πια, δε μπορούν να δικαιολογούνται άλλο, ούτε να παραπονεθούν αν πληρώνουν. Τελικά μου φαίνεται το πιο δίκαιο σχέδιο που πάει να γίνει..........
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται.Θυμαμαι πριν καιρο που καναμε παρομοια συζητηση και λεγαμε οτι δε μπορει ..ο Ελληναρας θα βρει την ακρη ..την πορτα ..το παραθυρο ..να αλλαξει το νομο προς το συμφερον του.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
1.654
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Τελικά μου φαίνεται το πιο δίκαιο σχέδιο που πάει να γίνει..........[/QUOTE]

Πού βλέπεις το δίκαιο; Στο να μπορούν μόνο οι καπνιστές να πάνε σε μπαρ, καφέ και νυχτερινά μαγαζιά; Αυτό είναι δικαιοσύνη; Αυτή είναι η ίση μεταχείρηση των πολιτών;
Όλοι οι καταστηματάρχες, εφόσον τους δίνεται από το κράτος η δυνατότητα, με ένα χρηματικό ποσό θα μετατρέψουν τα μαγαζιά τους σε χώρους καπνιστών, θα το κάνουν για να μη χάσουν ούτε έναν πελάτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.693
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom