Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σας. Υπάρχει κανένας οδηγος για πραγα όπως αυτός για Βουδαπέστη; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Οδηγός για Πράγα δεν υπάρχει γιατί δεν έχω πάει θα σου δώσω όμως κάποια τιπς από φίλο μου που εμπιστεύομαι απολυτα:
-U KOLKOVNE για φαι και μπυρα παιρνεις PORKS RIBS και PILSNER πληρωνεις 12 ευρω μονο και θα φυγεις με συν 1Kg και 900gr....βρίσκεται κοντα στη πλατεια του αστρονομικου ρολογιου. PORKRIBS απιστευτα και για τη γυναικα Chicken Wings.
-Δευτερη επιλογη για φαγητο POTREFENA HUSA!!!!
-Αν εισαι στη Μαλα Στρανα στη πλευρα του καστρου να πας για φαγητο στο U Magistra Kelly...
-Να φας Tredlnik απο το δρομο οπως και hot Dog στη πλατεια Βετσενσλας.
-Αν θες μπυρες ακορντεον και τσεχους καθιστους να μπεκροπινουν γιατι αυτη ειναι η διασκεδαση τους να πας στο U fleku.
-Καφε στο Cafe Louvre και Tiramisu επος εκει.
-στο Cafe Cafe τιγκα Έλληνες φοβερα γλυκα.
 

spiros_ts23

Member
Μηνύματα
56
Likes
17
Ευχαριστώ !!παντα πρόθυμος να βοηθήσεις!!
Οδηγός για Πράγα δεν υπάρχει γιατί δεν έχω πάει θα σου δώσω όμως κάποια τιπς από φίλο μου που εμπιστεύομαι απολυτα:
-U KOLKOVNE για φαι και μπυρα παιρνεις PORKS RIBS και PILSNER πληρωνεις 12 ευρω μονο και θα φυγεις με συν 1Kg και 900gr....βρίσκεται κοντα στη πλατεια του αστρονομικου ρολογιου. PORKRIBS απιστευτα και για τη γυναικα Chicken Wings.
-Δευτερη επιλογη για φαγητο POTREFENA HUSA!!!!
-Αν εισαι στη Μαλα Στρανα στη πλευρα του καστρου να πας για φαγητο στο U Magistra Kelly...
-Να φας Tredlnik απο το δρομο οπως και hot Dog στη πλατεια Βετσενσλας.
-Αν θες μπυρες ακορντεον και τσεχους καθιστους να μπεκροπινουν γιατι αυτη ειναι η διασκεδαση τους να πας στο U fleku.
-Καφε στο Cafe Louvre και Tiramisu επος εκει.
-στο Cafe Cafe τιγκα Έλληνες φοβερα γλυκα.
 

litanies

Member
Μηνύματα
46
Likes
88
καλησπέρα,
υπάρχει κάποιος που πήγε τώρα τελευταία και αν ναι, πόσο ήταν η ισοτιμία ?
ευχαριστώ :)
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
καλησπέρα,εγώ επέστρεψα 20 Ιανουαρίου,δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς την ισοτιμία αλλά θέλω να σου επιστήσω την προσοχή γιατί κατ΄αρχήν και στο Ελ.Βενιζέλος αλλά και στο δικό τους αεροδρόμιο η αλλαγή από ευρώ στο δικό τους νόμισμα είναι τραγική.
Θα προσπαθήσω αύριο να βρω τα χαρτιά που 'έχω και θα σου γράψω που αλλάζαμε χρήματα εμείς που μας είχε συμβουλεύσει η ξεναγός που είχαμε μαζί μας την πρώτη μέρα που πήγαμε.
Το ένα ανταλλακτήριο ήταν κάπου πίσω από την πλατεία του αστρονομικού ρολογιού αλλά αυτό που σου λέω είναι πολύ γενικό γιατί εκεί κοντά όλα έδιναν πολύ λιγότερα και προσοχή ένω γράφουν άλλη ισοτιμία (σχετικά καλή )από κάτω με μικρά γράματα
γράφουν για τα έξοδα που κρατάνε.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Συναλλαγμα: Μετα απο ενδελεχες ψαξιμο στην πολη τους τελευταιους 3 μηνες,το καλυτερο συναλλαγμα που εχω βρει μεχρι στιγμης στην Πραγα βρισκεται στην οδο Politickych Veznu,διπλα στο ξενοδοχειο Yasmin,2 καθετους απο τον κεντρικο σταθμο του τρενου (Hlavni Nadrazi) και 5 λεπτα με τα ποδια απο την Vaclavske namesti .. Ενδεικτικα προχθες ειχε ισοτιμια 25,80 οταν στην Vaclavske namesti βρισκεις με 25,15 στην καλυτερη και στον σταθμο του τρενου που ειναι 50 μετρα παραπερα 24 ...!

Εβαλα και στο google maps που ειναι ακριβως τα ανταλλακτηρια(2 στην σειρα) για να εχετε μια ιδεα ...https://maps.google.com/maps?q=Politických+vězňů,+Praha,+Česká+republika&hl=el&ie=UTF8&ll=50.082384,14.430006&spn=0.007807,0.021136&sll=50.076683,14.43464&sspn=0.007808,0.021136&oq=Politických+vězňů,+Praha,&hnear=Politických+vězňů,+Praha,+Τσεχία&t=m&z=16
Πριν 4 χρόνια που έμενα στην Πράγα είχα αναφέρει αυτά τα δύο σαν τα καλύτερα ανταλλακτήρια της πόλης.. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για τώρα.. Τότε η ισοτιμία ήταν λίγο κάτω από 26 κορώνες, τώρα είναι κοντά στις 27 κορώνες..

I hope it helps
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το tip μου για την Πράγα είναι:
Γέφυρα του Καρόλου αργά τη νύχτα (όταν όλοι έχουν φύγει είναι ακόμα πιο μαγική και πιο παραμυθένια) :rolleyes:
 

marianix83

Member
Μηνύματα
22
Likes
11
Καλησπέρα και απο μένα...θα κάνουμε ενα ταξίδι 15-50/11 Πράγα και Βιέννη(Βιέννη έχουμε ξαναπάει) χρειάζομαι για Πράγα περισσότερες πληροφορίες για φαγητό (μακαρονάδες-πίτσες κτλ) καλές τιμές και φαγητό, επίσης ωραία τζαζ μπαρ και ψώνια??? Αν ξέρει κάποιος αν αξίζει μια επίσκεψη το Καρλοβι Βάρι και γενικά οτι πληροφορία και για τις 2 πόλεις καλοδεχούμενες....ααααα θα κάνουμε κ μια στάση Μπρατισλάβα 4ωρο περίπου...
 

k_p

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
Καλησπέρα,
Επειδή από ότι βλέπω έχετε ή σκοπεύετε να πάτε θα ήθελα να ρωτήσω ποσες μέρες θα αφιερώσετε στην Πράγα γιατί σκόπευω να κλείσω.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Καλησπερα.
Ριξε μια ματια σε αυτο το link αν θελεις.
Το ειχα επισκεφθει το 2008 που ειχα παει Πραγα.
Φανταστικο μαγαζι με live jazz καθε βραδυ απο τις 21.00 μεχρι τις 24.00
www.agharta.cz/
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Πράγα μέσα Δεκέμβρη θα ήθελα λεπτομέρειες και τίπς για πράγα θα ταξιδέω για 5 ημέρες διαμονη σε σπίτι airbnb δίπλα από church of st castulus θα 'ηθελα να ακουσω γνώ,η απο ατομα που εχουν ταξιδέψει ή εχουν ψάξει εστιατόρια περι το τι να αποφύγουμε διαβασα αρκετά στα προηγουμενα θεματα για την πράγα απλα επειδή ειναι παλία θα ήθελα να ακουσουμε και καινούργιες λεπτομέρειες
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ημουν οκτωβριο για 2 μερες.δεν ξερω την περιοχη που μενεις.παντως θα εχει αρκετο κρυο σιγουρα οποτε προετοιμασου αναλογα.εχε υποψη σου οτι ειναι δυσκολο να βρεις καλο φαγητο ειδικα σε λογικες τιμες.και το σερβις επισης δεν ειναι και το καλυτερο.επειδη ειναι πολυ τουριστικο μερος σου δινουν την εντυπωση οτι σου κανουν χαρη....Θα ελεγα κινησου σε πιο σιγουρες λυσεις αλυσιδων φαγητου...η σε ιταλικο για να χεις το κεφαλι σου ησυχο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.494
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom