Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

eragon189

Member
Μηνύματα
57
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Συμφωνώ κι επαυξάνω!!! :D
Astral αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μου στείλεις και μένα αυτό το χάρτη..
10 Απρίλη πετάω για Πράγα και είμαι ενθουσιασμένος!!:clap:
Επίσης, εγώ άκουσα πολύ καλά λόγια για το Καρλοβυ βάρυ.
Ξέρει κανείς πως μπορώ να πάω εκεί από Πράγα και αν αξίζει τον κόπο??
Περιμένω και εγώ και άλλα τιπς σας!!:clap:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Μόλις στα έστειλα. Το mail θα είναι από Betty (έτσι με φωνάζουν οι δικοί μου :))
Καλά να περάσεις!!! :D
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Συμφωνώ κι επαυξάνω!!! :D
Και εγω!!!!!:clap:

Εμείς πηγαμε περυσι τον Αυγουστο και μειναμε στο 987 Booking.com: 987 Prague Hotel, Prague, Ξ?σΡχία - 19 Ξ£Ο‡ΟŒΞ»ΞΉΞ± Ο€Ξ΅Ξ»Ξ±Ο„ΟŽΞ½. ΞšΞ¬Ξ½Ο„Ξ΅ κράτηση σΡ ξΡνοδοχΡίο Ο„ΟŽΟΞ±!
Παιδια το ξενοδοχειο ηταν το καλυτερο που εχω μεινει. Πολυ μοντερνο το δωματιο, σου εφτιαχνε τρελα τη διαθεση!!! Και γενικα ηταν ολα αψογα... :clap::clap::clap:

Παντως θα ελεγα να μη βγαλεις καρτα για λεωφορεια κτλ. Ειναι πολυ μικρο το μερος και το γυρνας ανετα με τα ποδια. Βεβαια εγω γενικα προτιμω να περπαταω, για να βλεπω τα παντα, οποτε μη σε παρω και στο λαιμο μου!!! :haha:

Και μια συμβουλη.... μην πιεις καφε στην καφετερια ακριβως απεναντι απο το ρολοι. Θα τον πληρωσεις χρυσαφι!!! :shock:

Και να προτιμας να πληρωνεις στο νομισμα τους, συνηθως συμφερει καλυτερα απο το ευρω (τουλαχιστον αυτο ισχυε περυσι).
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Astral αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μου στείλεις και μένα αυτό το χάρτη..
10 Απρίλη πετάω για Πράγα και είμαι ενθουσιασμένος!!:clap:
Επίσης, εγώ άκουσα πολύ καλά λόγια για το Καρλοβυ βάρυ.
Ξέρει κανείς πως μπορώ να πάω εκεί από Πράγα και αν αξίζει τον κόπο??
Περιμένω και εγώ και άλλα τιπς σας!!:clap:
Εμας δε μας αρεσε ιδιαιτερα το Καρλοβυ βαρυ. Ειχε πλακα με το ιαματικο νερο και τα περιεργα ποτηρακια, αλλα δεν ηταν και κατι το τρελο οπως το παρουσιαζουν τα πρακτορεια. Ριξε μια ματια εδω Get to Know Karlovy Vary | INFOCENTER OF THE CITY of Karlovy Vary
Κατα τη γνωμη μου παντως αξιζει να πας μονο αν μεινεις 5-6 μερες στην Πραγα, απλα για αλλαγη. Λενε και για ενα αλλο μερος, το Τσεσκε Κρουμλωφ, οτι ειναι πολυ ωραιο,αλλα δεν εχω παει οποτε δεν εχω αποψη.
Tourism Information System Český Krumlov

Παντως παιδια εχουν καλες προσφορες για Πραγα και οι Τσεχικες αερογραμμες, που ειναι πολυ καλη εταιρια (κατα την αποψη μου παντα....)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πριν 2 χρονια που ειχα παει,ειχα φαει στο olympia, www.kolkovna-group.cz,στην ιστιοσελιδα ψαξε για το olympia, θα το βρεις vitezna 7,praha 1.
Μπορεις να περασεις να πιεις μια μπυρα και κοβεις κινηση και αν σου αρεσει καθεσαι να φας. Στο συγκεκριμενο πηγα με το ζευγαρι τσεχων που με φιλοξενησαν.
Για αυτους θεωρουταν ακριβο εστιατοριο,θυμαμαι 4 ατομα ειχαμε πληρωσει μονο 50 ευρω. Αλλα επαναλαμβανω πριν 2 χρονια πηγα,τωρα δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.574
Πριν 2 χρονια που ειχα παει,ειχα φαει στο olympia, www.kolkovna-group.cz,στην ιστιοσελιδα ψαξε για το olympia, θα το βρεις vitezna 7,praha 1.
Μπορεις να περασεις να πιεις μια μπυρα και κοβεις κινηση και αν σου αρεσει καθεσαι να φας. Στο συγκεκριμενο πηγα με το ζευγαρι τσεχων που με φιλοξενησαν.
Για αυτους θεωρουταν ακριβο εστιατοριο,θυμαμαι 4 ατομα ειχαμε πληρωσει γυρω στα 50 ευρω. Αλλα επαναλαμβανω πριν 2 χρονια πηγα,τωρα δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι.
Τα Olympia & Kolkovna είναι φανταστικά τοπικά εστιατόρια....έχουν γραφεί και αλλού πληροφορίες για όποιον ψάξει. Απίθανα (εγώ έτρωγα στο Olympia) και φθηνά...
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Βρισκουμουν στη Πραγα τελος Γεναρη και εχω να σου προτινω τα εξη:Οταν πας στο καστρο που εννοειται δεν πρεπει να το χασεις ,κανε μια βολτα και μεχρι στο The petrin observation Tower Petrin Hill & Observation Tower in Prague η θεα που εχει ειναι καταπληκτικη (μην κουραστεις να ανεβεις τα 299 σιδερενια σκαλια) .Για φαγητο οπου και να πας ειναι παρα πολυ ωραια και πολυ οικονομικα.Επισης οσο αφορα την μετατροπη των χρηματων σε κορωνες προτιμησε να κανεις αναληψη με την καρτα σου απο τραπεζα η κρατηση ειναι σαφως πολυ μικροτερη απο τα ανταλλακτηρια.Δεν πιστευω οτι χρειαζετε να βγαλεις καρτα λεωφορειων διοτι η μαγεια ειναι να την περπατησεις,οι αποστασεις ειναι κοντινες.Αν εχεις στο προγραμμα σου εκδρομη στο καρλοβι βαρι τα λεωφορεια φευγουν απο malostranska.Οτι αλλο θες εδω ειμαστε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Να σου προτείνω και εγώ δυο πραγματακια που δεν έγραψε μέχρι στιγμής κανένας.
Ακόμη και εάν δε σου πολυαρέσει η τζαζ είναι must στην Πράγα. Το πιο φημισμένο είναι το Reduta (πάντοτε με ενδιαφέροντα live). Kαι φυσικά πρέπει να παρακολουθήσεις Μαύρο Θέατρο. Καμία σχέση με τις μετριότητες που έρχονται στην Ελλάδα.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Και εγω απο τη μερια μου προτεινω μια παρασταση Μαυρου Θεατρου (εμεις ειχαμε δει την Αλικη στη χωρα των θαυματων) και αν βρεις εισιτηριο μια παρασταση με μαριονετες, αφου θεωρειται οτι εχουν ενα απο τα καλυτερα θεατρα με μαριονετες στον κοσμο. Ενημερωσου για τις παραστασεις και κλεισε απο νωρις αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο.
www.[B]blacktheatreprague[/B].cz/
www.imagetheatre.cz/
www.[B]prague[/B]experience.com/theatre/theatre.asp
www.[B]blacktheatre[/B]srnec.cz/
www.[B]black[/B]lighttheatreprague.cz/
www.easyprague.cz/en/sightseeing-and-entertainment/arts-and.../national-marionette-theatre/
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Πραγα = Staropramer και Pilsner Urquell (μπυρες :))

Περαν αυτων, πισω απο το κεντρικο πεζοδρομο εχει ενα φοβερο εστιατοριο για λοκαλς με ενα απιστευτο goulash (αν και ουγγαρεζικο πιατο) και για το βραδυ αρκετα clubakia.. με κορωνιδα το 5-οροφο club κοντα στο ποταμι και με εισοδο μολις 6-7 euro. Καλο ειναι ... Λιγο RnB, λιγο disco, λιγο house... Πολλοι αμερικανοι και μη τουριστες around βεβαια...

Δυστυχως απο τοτε που μπηκε η Τσεχια στην ΕΕ, αρχισε να χανει το χαρακτηρα της... Και ειδικα τωρα με την εισβολη των δολλαριων, των Ευρω κλπ στην αγορα τους απαλλοτριωνονται ολο και περισσοτερο.

Προσεχε επισης με τα χρηματα σου γιατι πολλοι πανε να το παιξουν πονηροι και δε θα σου φερουν τα ρεστα αν δεν τα ζητησεις ο ιδιος (αν ειναι ποτε δυνατο --- ex eastern block ομως...)

Οσον αφορα τα τουριστικα, η γεφυρα ειναι ok, η εκκλησια με τα μπαρμπαδελια που βγαινουν τραβαει αρκετα βλεμματα και φαε σε καποιο σταντ στο δρομο ενα απο τα γλυκισματα που μοιαζουν με τρυπια ζαχαρωμενα κορνε (30 κορωνες??) :)
 

eragon189

Member
Μηνύματα
57
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες..
Πέστε και άλλα!!:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom