Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Και εγω απο τη μερια μου προτεινω μια παρασταση Μαυρου Θεατρου (εμεις ειχαμε δει την Αλικη στη χωρα των θαυματων) και αν βρεις εισιτηριο μια παρασταση με μαριονετες, αφου θεωρειται οτι εχουν ενα απο τα καλυτερα θεατρα με μαριονετες στον κοσμο. Ενημερωσου για τις παραστασεις και κλεισε απο νωρις αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο.
www.blacktheatreprague.cz/
www.imagetheatre.cz/
www.pragueexperience.com/theatre/theatre.asp
www.blacktheatresrnec.cz/
www.blacklighttheatreprague.cz/
www.easyprague.cz/en/sightseeing-and-entertainment/arts-and.../national-marionette-theatre/
Επανέρχομαι και προτείνω τα image theatre και wow theatre. Έχω δει και εγώ την Αλίκη, αλλά νομίζω ότι υπολείπεται των παραπάνω παραστάσεων
 

eragon189

Member
Μηνύματα
57
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Επανέρχομαι και προτείνω τα image theatre και wow theatre. Έχω δει και εγώ την Αλίκη, αλλά νομίζω ότι υπολείπεται των παραπάνω παραστάσεων
Ωραία, γτ τα image theatre είναι 480 κορώνες ενώ η Αλίκη 680..
Ελπίζω να πείσω την παρέα μου να πάμε..:roll:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ωραία, γτ τα image theatre είναι 480 κορώνες ενώ η Αλίκη 680..
Ελπίζω να πείσω την παρέα μου να πάμε..:roll:
Πίστεψε με αξίζει είναι κάτι το πραγματικά διαφορετικό που πρέπει να δείτε. Άρχισε το ψηστήρι λοιπόν:clap::clap:
 

paulkots

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΠΡΑΓΑ - www.newgentravel.gr

Καλησπέρα σε όλους.

η πράγα είναι υπέροχη ... θα περάσεις τέλεια.

Εάν ενδιαφέρεσαι να βρεις ξενοδοχείο ψάξε και στο www.newgentravel.gr

εγώ από εκει είχα κλείσει για Πράγα και από τότε κλείνω μόνο από εκει. Πολλά ξενοδοχεία απίστευτες τιμές και δεδομένου πως είναι γραφείο γενικού τουρισμού αισθάνομαι ασφάλεια γιατί εάν έχω οποιοδήποτε πρόβλημα επικοινωνώ μαζί τους και είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Επίσης έχει πολλά ξενοδοχεία και για Ελλάδα σε φοβερές τιμες

Παύλος
Και μην αμελήσεις να πας στο Κάρλοβυ Βάρυ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
πραγα ημουν περυσι τα χριστουγεννα, απιστευτη ανναγενησιακη πολη, με πολλες επιλογες
βεβαια η αγενεια τους ειναι δεδομενη, δεν ξερουν δε ουτε τη στοιχειωδη αγγλικη γλωσσα

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω! Όσοι εργάζονται σε καταστήματα με σουβενίρ-καφέ-εστιατόρια είναι κατά 90% μετανάστες. Ειδικά την περίοδο των Χριστουγέννων η πλειοψηφία των Τσέχων της Πράγας φεύγουν για χριστουγεννιάτικες διακοπές σε ορειβατικά θέρετρα της χώρας. Ως εκ τούτου, δεν μπορούμε να χρεώσουμε στους Τσέχους την έλλειψη ευγένειας ή τη μη γνώση αγγλικών όταν κατά 90% αυτοί με τους οποίους μιλήσαμε είναι οικονομικοί μετανάστες και όχι ντόπιοι! Άσε που γενικά οι Τσέχοι θεωρούνται από τους ιδιαίτερα "κουλτουριάρηδες" λαούς!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
vario- athens δεν ενωουσα ολους τους τσεχους, αλλα η πλειοψειφια τους που δουλευει σε επισηστικα τμηματα, δεν ειναι καθολου ευγενικοι, και ειναι κοινη διαπιστωση αυτο....
μου ετυχε ενα γεγονος στο εστιατοριο kolkovna (καταπληκτικο σε φαγητο και περιβαλλον) που αν δεν το ζουσα δεν θα το πιστευα....

παραμονη χριστουγεννων για φαγητο 4 ατομα με 8 πιατα(δεν αφησαμε και τιποτα) και 2 μπουκαλια κρασι ο λογαριασμος στα 80 ευρω-τιποτα για τη ποιοτητα του φαγητου-
ερχεται η σερβιτορα να πληρωσω και με υφος 1000 καρδιναλιων μου ζητα tips 200 κορωνες
πουθενα δεν εγραφε ο καταλογος για extra χρεωση ρωτησα με πολυ ευγενικο τροπο γιατι πρεπει να πληρωσω 200 κορωνες .....να μη ξερω το λογο ??
η απαντηση ηταν να μου πεταξει τα ρεστα πανω στο τραπεζι...και να φυγει εκνευρισμενη....εκει να δεις.....χαρτονομισματα να αιωρουνται στον αερα...κερματα να κατρακυλανε .......οποτε καταλαβαινεις οτι ξεχασα τελειως τη καλη μου διαγωγη.....ειμαι ηρεμη οσο δεν παει....αλλα μη παρω αναποδες.....
τελικα αποφυγαμε τα χειροτερα...ηταν και η μερα της γιορτης μου....ηταν και το μαγαζι γεματο ελληνες που ηρθαν για συμπαρασταση γιατι ειδαν τη σκηνη....εκει καθενας ειχε κατι να πει για τη μη επαγγλματικη συμπεριφορα τους

το εστιατοριο το συνιστω ειναι παραδοσιακο με καμαρες και πετρα διακοσμηση η πατατοσουπα του ονειρο σερβιρισμενη σε ενα καρβελι ψωμι μεσα, επισης και η νοστιμοτερη ψητη παπια της πραγας μας το συστησε ο ξεναγος αν θυμαμαι καλα ειναι κοντα στην εβραικη συνοικια
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Να δεις οπωσδηποτε μαυρο θεατρο. Ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!! Το γκρουπ μας ειχε παει σε ενα με θεμα τον Φρανκεσταην νομιζω, αλλα εμεις (κλασικα!) πηγαμε μονοι μας στο The Story of WOW | Wow Show Prague

Ηταν τελειο, απιστευτα διασκεδαστικο, θεωρω οτι ηταν απο τις καλυτερες εμπειριες της ζωης μας... τοσο πολυ μας αρεσε!!!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Να δεις οπωσδηποτε μαυρο θεατρο. Ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!! Το γκρουπ μας ειχε παει σε ενα με θεμα τον Φρανκεσταην νομιζω, αλλα εμεις (κλασικα!) πηγαμε μονοι μας στο The Story of WOW | Wow Show Prague

Ηταν τελειο, απιστευτα διασκεδαστικο, θεωρω οτι ηταν απο τις καλυτερες εμπειριες της ζωης μας... τοσο πολυ μας αρεσε!!!!
Να και άλλος φίλος/η που του άρεσε το WOW:clap::clap::clap:. Όντως ήταν πολύ διασκεδαστικό.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Μαύρο θέατρο όταν είδα πρώτη φορά έμεινα στο τόπο (δεν το περίμενα, δεν ήξερα καν τι θα δω).
Μια βραδιά να πάτε σε κάποιο κονσέρτο κλασσικής μουσικής στην όπερα.
Πολλά εστιατόρια έχουν ατμοσφαιρικά υπόγεια, ψάξτε το.
Χαζέψτε τα συγκροτήματα στο δρόμο να πάιζουν Σουίνγκ...
Δείτε (και διαβάστε πριν το δείτε για να ξέρετε τι βλέπετε) στην Πλατεία το ρολόι του Δημαρχείου όταν μπαίνει καινούρια ώρα (π.χ. από 11:59 σε 12:00). Μετά ανεβείτε και πάνω.
Στα κάστρα στο χρυσό δρόμο και στο st. Vito.
A! υπάρχει μια εκκλησία φτιαγμένη στο εσωτερικό εξ΄ολοκλήρου από οστά ανθρώπων! Βρίσκεται στο Κουτνα Χόρα (στο Σεντλετς) σχετικά κοντά στη Πράγα (65 χλμ). Μπορείς να αφιερώσεις μισή μέρα, αξίζει...
Το Κάρλο Βιβάρι (ή τη Δρέσδη) δεν θα σου τα προτείνω δεδομένου του ότι πας για 3 μέρες.
Πάντως το εντυπωσιακό είναι ότι στο δρόμο ακούς μουσικάρα! Οι άνθρωποι το έχουν στην κουλτούρα τους...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
εγω θα επιμεινω να περασεις αν εχεις χρονο απο τσεσκι- κρουμλοβ ειναι καταπληκτικη πολη και εχεις πολλες επιλογες

ομορφη επισης ειναι και η κουτνα- χωρα αλλα αυτη η εκκλησια που ειναι φτιαγμενη απο...... ανθρωπινα οστα οπως εγραψε και ο φιλος gmavro75.... ουτε απ΄εξω δεν θα περνουσα....ειδα φωτογραφιες και επαθα σκοτοδεινη.......:haha::haha::haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια βραδιά να πάτε σε κάποιο κονσέρτο κλασσικής μουσικής στην όπερα.
Η όπερα (Obecni Dum - Municipal house) είναι όντως εντυπωσιακή, παρότι δε φτάνει τα επίπεδα εντυπωσιασμού της Βιέννης και της Βουδαπέστης. Οστόσο, όντας πιο καινούργια, αποτελεί μια από τις ελάχιστες Αrt Nouveau όπερες στην Ευρώπη. Ο διάκοσμος στις περιφερειακές αίθουσες αποτελείται από σημαντικά έργα τέχνης τσέχων καλλιτεχνών.
Είναι ίσως ένα από τα πιο όμορφα art nouveau κτήρια στην Ανατολική Ευρώπη, αξίζει σίγουρα τον κόσμο μια επίσκεψη, αλλά εγώ θα την έκανα με guided tour και όχι για παράσταση, γιατί έτσι απολαμβάνεις καλύτερα το κτήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.015
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom