Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
πλησιάζουν πλέον οι μέρες και εχεί αρχίσει η καταγραφή όλων τών προτάσεων και συμβουλών ...
τελικά η αναμονή και η προετοιμασία ενός ατομικού ταξιδιού δέν συγκρίνετε με τίποτα
ότι νεώτερο καλοδεχούμενο

από ρούχα εκτός καλοκαιρινών να υπάρχει λέτε και κανά μπουφανάκι ίσως ?
μπουφανάκι οπωσδήποτε το βράδυ είναι πολύ πιθανό η θερμοκρασία να είναι κάτω από 10 βαθμούς, δες λίγο το κιρό χρήστο αυτή τη βδομάδα δε ξεπερνα τους 17 βαθμούς οπότε και τα καλοκαιρινά δύσκολα φοριούνται όταν έχει max 17 βαθμούς;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπουφανάκι οπωσδήποτε το βράδυ είναι πολύ πιθανό η θερμοκρασία να είναι κάτω από 10 βαθμούς, δες λίγο το κιρό χρήστο αυτή τη βδομάδα δε ξεπερνα τους 17 βαθμούς οπότε και τα καλοκαιρινά δύσκολα φοριούνται όταν έχει max 17 βαθμούς;)
λευτέρη σαν να΄χεις δίκιο ....μπουφανάκι και μάλιστα όχι και τελέιως καλοκαιρινό με τα σημερινα δεδομένα του καιρου ..
βέβαια εχουμε μπροστά 20+ μέρες ,πιστέυω θα ανέβει η θερμοκρασία
και άν έχει τρελή ζέστη εδώ καλο θα μας κάνει λίγο δροσιά εκεί αρκει να μην βρέχει
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
χρηστο μου καταρχην καλα να περασετε.σαν πολη μας αρεσε πολυ,δεν θα ελεγα το ιδιο για τους ανθρωπους της.το αεροδρομιο ειναι μακρια απο την πολη,αν δεν θες συγκοινωνια(δηλ.λεωφορειο),ρωτα το ξενοδοχειο σου αν μπορει να σου στειλει λιμουζινα.στοιχιζει γυρω στα 30ευρω,σου ερχεται το ιδιο με το ταξι και κανεις και μοστρα στην γυναικα σου!!!οταν πας στο καστρο κανονισε την ωρα σου ωστε να πετυχεις την αλλαγη φρουρας που ειναι εντυπωσιακη.(προσοχη στους πορτοφολαδες)νομιζω ειναι στις 11 το πρωι αλλα ρωτα για σιγουρια.στο καστρο μεσα κοβεις 2 ειδων εισητηρια,η τη μεγαλη βολτα,που κανει 350 κορωνες,η την μικρη 240.το χρυσο σοκακι ειναι γραφικο,αλλα...χρυσο μοναστηρακι!!!για μενα η συγκοινωνια δεν θα σου χρειαστει.περπατιεται ανετα η πολη.για κατι διαφορετικο θα σου ελεγα να πατε στο μουσειο του σεξ,εχει αρκετη πλακα.οταν πηγαμε εμεις(ιανουαριο 2009),επρεπε να κανω συναλλαγμα.εκανα στο αεροδρομιο(1ευρω=25κορωνες) και στην πραγα βρηκα 1ευρω=20κορωνες).βαρυ ε?.συμφωνω και για την βολτα στον μολδαβα.εντυπωσιακος ο ναος του αγ.νικολαου.αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
σαν πολη μας αρεσε πολυ,δεν θα ελεγα το ιδιο για τους ανθρωπους της
στην Πράγα πάμε για την πόλη και τα αξιοθέατα της ...ξυνούς και στρυφνούς παντού έχει !!!!! έχω θετική διάθεση και δεν θα αφήσω κανέναν να μου τήν χαλάσει

αν δεν θες συγκοινωνια(δηλ.λεωφορειο),ρωτα το ξενοδοχειο σου αν μπορει να σου στειλει λιμουζινα.στοιχιζει γυρω στα 30ευρω,σου ερχεται το ιδιο με το ταξι και κανεις και μοστρα στην γυναικα σου!!!
με συγκοινωνία θα πάμε απο airport στο ξενοδοχείο ...απο εκεί και μετα " εμπρός καλα μας πόδια "

από νυχτερινή διασκέδαση ? μαυρο θέτρο ? jazz club πήγατε ? κατι που σας έκανε εντύπωση θετική η αρνητική !!!!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μόλις θυμήθηκα οτι είχαμε πάει και στο μουσείο βασανιστηρίων...Prague Torture Museum, Mostecka 21, Mala Strana Prague
...Αν σκοπεύεις να πάρεις ιδέες για την πεθερά,πέρασε μια βόλτα....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Xρήστο πιο πάνω έχω κάνει τις προτάσεις μου τόσο για μαύρο θέατρο αλλά και για τζαζ. Για μένα και τα δύο είναι must στην Πράγα.
Τώρα αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει και ένα μικρό μουσείο κέρινων ομοιωμάτων, το οποίο δεν το ξέρουν πολύ, δεν είναι κάτι σπουδαίο, αλλά σε μίση ώρα το χεις δει, οπότε δε χάνεις και τίποτα. Έχει και τοπικό ενδιαφέρον, καθώς έχει ομοιωμα του Καφκα, του στρατιώτη Σβεικ. Βρίσκεται στην οδό melantrichova 5.
Kατά τα άλλα άνετα παπούτσια και περπάτημα. Ετσι θα ευχαριστηθείς την Πράγα. Φεύγοντας από το κάστρο οπωσδήποτε βόλτα στη mala strana.
Aν θες δες και εδώ τι έχω γράψει http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F1%FE%F4%EF-%EC%EF%F5-%F4%E1%EE%DF%E4%E9.html, αν και υπάρχουν πιο φρέσκα tips στο φόρουμ.
Να περάσεις καλά.
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
μαυρο θεατρο ειδαμε και ηταν φαν-τα-στι-κο!!εμεις ειδαμε τον φαουστ,και κεινη την περιοδο ειχε και την αλικη στην χωρα των θαυματων.την ειδαν φιλοι μας τον μαιο και τους αρεσε πολυ.αν μπεις στο blacktheatre στο google θα σου βγαλει τις παραστασεις που παιζουν αυτην την εποχη.υπ'οψιν μιλαμε για 3-4 θιασους.για νυχτερινη διασκεδαση δεν εχω γνωμη.πηγαμε 1 βραδυ σε jazz club, αλλα ειχε πολυ λιγο κοσμο και δεν υπηρχε κεφι.γενικα ειναι πολυ ομορφη πολη αλλα αν εχεις παει βιεννη δεν σου κανει καμια εντυπωση.α,καθε βραδυ στο ρολοι του δημαρχειου εχει κατι τυπους που κανουν τον γυρο της στοιχειωμενης πραγας.εχει εναν αμερικανο(εχει παντρευτει τσεχα),που ειναι ντυμενος με ρουχα του 1800 και παει αυτος μπροστα με φαναρι και ακολουθει το γκρουπ.σου εξηγει πολλα πραγματα,εμας μας αρεσε πολυ.αν δεν εχετε κατι αλλο να κανετε μπορειτε να το δοκιμασετε.ρωτηστε τον ομως αν θα μπειτε στις κατακομβες.γενικα για μενα παντα,αν και ωραια,ειναι προορισμος στον οποιον δεν θα ξαναπηγαινα,αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.προσεχε οταν σου φερνουν τον λογαριασμο,συχνα σε χρεωνουν διαφορετικα απο τον καταλογο.
 

MorningStar

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΔΥΤ. ΜΕΣΟΓΕΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
ΠΡΑΓΑ .....γνώριμος προορισμός για πολλούς στο forum καιρός να τήν ανακαλύψω και εγώ όσο μπορω σε τρείς μέρες τόν Ιούνιο πάντα με τήν αμέριστη βοήθεια σας φίλοι μου καλοί ...καλοί μου φίλοι
πετάω παρασκευή 26 ιουνιου με skyeurope 75 ευρώ το πήγαινε έλα το άτομο και επιστροφή δευτέρα 29 ιουνίου ... έχω κλέισει hotel το Barcelό old town praha σε προσφορά το δίκλινο superior με πρωινο 85ευρώ Barcelo Hotels & Resorts - Hotel .
συνοψίζοντας όλες τίς ταξιδιωτικές εμπειρίες όλων θα ήθελα τα top 5 must to see,
must to do ,must to eat .....ότι πίο φρέσκο σε tips πού θα βοηθήσει να περάσουμε τέλεια
ευχαριστώ έκ τών προτέρων ...:D

Καταρχήν καλά να περάσεις. Θα σου πρότεινα πάντως Πράγα να πας Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά που έχει άλλη (τελείως διαφορετική) όψη, στολισμένη με κόσμο κτλ. Βέβαια απαραίτητο να αντέχεις το κρύο που είναι τσουχτερό (εμένα μου αρέσει υπερβολικά το μείον στη θερμοκρασία) αλλά άν ντυθείς σωστά και κινείσαι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Επίσης η Πράγα είναι προορισμός μπλεγμένος: αλλιώς θα τη δεις με αντροπαρέα (sex, club, κτλ) και αλλιώς ζευγαρωμένος. Αλλιώς επίσης "μπάκουρας" που δε θα ξέρεις πραγματικά τι να κάνεις...!
Αν μείνεις μόνο Πράγα (και δεν πας πχ Κάρλοβυ Βάρι) να δεις οπωσδήποτε Αγιο Βίτο, να χαθείς στην κεντρική λιθόστρωτη πλατεία με το αστρονομικό και χρονικό (;) ρολόι και τα τόσα υπέροχα κτίρια να πας στην κεντρική πλατεία (δε θυμάμε αυτή τη στιγμή το όνομα) τη μακρόστενη που φτάνει του Ρολογιού (πάει μετρό εκεί) που στις γιορτές γίνεται το έλα να δεις με πυροτεχνήματα κτλ και στις καθέτους έχει δεκάδες sex clubs πολύ φθηνών υπηρεσιών, το δρόμο του Παρισιού όπως λέγεται με τα χλιδάτα καταστήματα, να κάνεις (ρομαντική βόλτα) με πλοιάριο στον Μολδάβα, να δεις τη Βασιλική του Αγίου Γεωργίου (η παλαιότερη Romanesque εκκλησία), την Όπερα της Πράγας, τη λιθόστρωτη, μεσαιωνική Γέφυρα του Καρόλου, την Εβραϊκή Συνοικία χτισμένη σε ρυθμό Art Nouveau. Συνολικά 25 μουσεία και πάνω από 100 πινακοθήκες υπάρχουν στην πόλη.
Αγορές θα βρεις κρύσταλλα Βοημίας, ροζίτη σε κοσμήματα (αυθεντικό σίγουρα 100% πουλάει ένας έλληνας στο Κάρλοβι Βάρι), σοκολάτες, μπύρες (pilsen). Μην περιμένεις ωραίες Τσέχες είναι μύθος. Ωραίες είναι οι Σλοβάκες (Μπρατισλάβα μεριά) και οι καλύτερες στην επαρχία (ανατολικά) της Μοραβίας, είναι κούκλες σαν από παραμύθι...!
 

MorningStar

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΔΥΤ. ΜΕΣΟΓΕΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
:bleh:
Γυρισε ο ανθρωπος.........
δεν το πρόσεξα (lol) sorry,...αλλά μπορεί να φανεί χρήσιμο σε επόμενους. Να προσθέσω μόνο προσοχή στο συνάλλαγμα (1 ευρώ=25-26 κορώνες κανονικά) ειδικά στην πόλη περιοχή Όπερας μπορεί να δείτε ανταλλαγή με παραπάνω αλλά μετά σας ψιλοκλέβουν σε προμήθεια δήθεν κτλ...Τέλος η μακρόστενη πλατεία νομίζω λέγεται Πλατεία Ρολογιού...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αφιερωμένο....:
Έφυγες νωρίς, ούτε που πρόλαβα ν' αρχίσω
Έφυγες νωρίς, μα είχα κι άλλα να σου πω
Λόγια μυστικά, την άλλη όψη σου ν' αγγίξω
Λόγια μαγικά από έναν κόσμο μου κρυφό

Έφυγες νωρίς, κομματιασμένες υποσχέσεις
Έφυγες νωρίς, χειρονομίες βιαστικές
Έκλεισες σιγά την πόρτα μήπως με πονέσεις
Βρήκες τελικά δυο-τρεις κουβέντες τυπικές

από την Πράγα στον χρήστο71 που έφυγε νωρίς .....:D
κανονικά έπρεπε να μείνει μέχρι τα Χριστούγεννα να δούμε αν αντέχει και στους -20:D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
αφιερωμένο....:
Έφυγες νωρίς, ούτε που πρόλαβα ν' αρχίσω
Έφυγες νωρίς, μα είχα κι άλλα να σου πω
Λόγια μυστικά, την άλλη όψη σου ν' αγγίξω
Λόγια μαγικά από έναν κόσμο μου κρυφό

Έφυγες νωρίς, κομματιασμένες υποσχέσεις
Έφυγες νωρίς, χειρονομίες βιαστικές
Έκλεισες σιγά την πόρτα μήπως με πονέσεις
Βρήκες τελικά δυο-τρεις κουβέντες τυπικές

από την Πράγα στον χρήστο71 που έφυγε νωρίς .....:D
κανονικά έπρεπε να μείνει μέχρι τα Χριστούγεννα να δούμε αν αντέχει και στους -20:D

:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
Λευτέρη δεν έγραψες απλά, ζωγράφισες!!!!Α ρε τί κάνει ο ανθρωπος στις 5 το πρωί!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom