Μεξικό Πάμε Μεξικό!

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Με τετοια μαμα, δεν ειναι παραξενο ουτε το οτι του αρεσουν τα ταξιδια, ουτε το οτι ειναι και ο καλυτερος μαθητης!

Ευγε και απο μενα!
Φιλια απο την ησυχη Κυπρο
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
:clap: Εύγε!!! Γνωρίζω πάρα πολύ κόσμο που θάλεγε "ωχ μωρέ ποιο Μεξικό τώρα, το παιδί παίρνει βαθμούς εκείνη τη μέρα, δε μπορούμε να φύγουμε" :haha:
ΕΤΣΙ
Ειναι βέβαια γνωστές οι φοβερές ελληνίδες μητέρες:haha: όπως και τα στερεότυπα της ελληνικής κοινωνίας.
Ομως ας μην ειμαστε μίζεροι και επιτρέψτε μου ένα προσωπικό παράδειγμα.
Μια εξαιρετική καθηγήτρια φιλόλογος, με αφορμή ένα απόσπασμα απο τις ταξιδιωτικές εντυπώσεις που αναφέρονται στην Ινδια ( της Τατιάνας Γκρίτση,Βιβλιο νεων ελλληνικών Α γυμνασίου) και τις φωτογραφίες από το περσινό ταξιδι μου εκεί, μου ζήτησε να παρουσιάσω την Ινδία στα παιδιά,
Εκανα λοιπόν μια παρουσίαση με πολλές φωτογραφίες ( με κομπιουτερ και βιντεοπροβολέα) και ταυτόχρονη αφήγηση..
Παράλληλα έστησα και μια μικρή εκθεση βιβλια σχετικά με την Ινδία, CD με Ινδική μουσική και ενα σχετικο ντοκιμαντερ της Τσόκλη.
Υπήρχε βέβαια η υλικοτεχνική υποδομή. Ολα εγιναν στην αιθουσα της βιβλιοθηκης ( 80 τ.μ. με 10000 βιβλια, κομπιουτερ,μεγάλη οθόνη, στερεοφωνικό , χωρο για 30 άτομα κλπ).
Η παρουσιση κρατούσε 2 ωρες και επαναληφθηκε 3 φορες- μια για καθε τμημα) κια οι μαθητές το απόλαυσαν.
Για την επόμενη χρονιά εχω προγραμματίσει επίσκεψη φίλου, ξεναγου, (που ζει κυρίως στην Κουβα) που θα τους μεταφέρει τις εμπειρίες του.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ετσι μπραβο :clap: , τουλαχιστον αs κανουμε κατι εμειs για τα παιδια μαs αφου η παιδεια μαs εξαντλει τη δημιουργικοτητα τηs σε στειρουs τσακωμουs για βιβλια που αλλοιωνουν την ιστορια μαs.
Πρεπει να προετοιμασουμε και τουs μελλοντικουs ταξιδιωτεs :D.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μολιs μου χαλασε η μερα!
Διαβαζω στο Icons οτι μια χερσονησοs 20 μιλιων με 2 χλμ λευκηs αμμου βορεια του Κανκουν θα φιλοξενησει το νεο All Inclusive resort Excellence Playa Mujeres.
Θα εχει δε , μια μαρινα που θα φιλοξενει περισσοτερα απο 170 κοτερα!!!

Αφηστε κατι ανεγγιχτο πια!!Ελέοs!!!:shock::shock:
Δε φτανει το Κανκουν για τουs All Inclusive???
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.767
Καλά, μιλάμε ότι συγκινήθηκα με τις περιγραφές σου...πάντα τέτοια Ζωή (δεν είναι τυχαίο το όνομα :cool:)

Πολύ τυχερός ο υιός σου που τον πήρες μαζί σου σε τέτοια περιπέτεια..μακάρι να είχα ζήσει κι εγώ τέτοια πιτσιρικάς...θες να με υιοθετήσεις?:D Είμαι κι εγώ καλός μαθητής :D

Επίσης, επειδή την έπαθες με τη φωτογραφική, δε ξέρω τι μπαταρίες έχεις, αλλά να φροντίζεις η μηχανή σου να παίρνει απλές ΑΑ μπαταρίες...εγώ έχω αγοράσει 4 ΑΑ επαναφορτιζόμενες που με κρατάνε άνετα 3 ημέρες με φουλ χρήση (το κάθε ζεύγος) και ΑΝ ξεμείνεις την ύσταση και κρίσιμη ώρα (ο νόμος του Μέρφυ), να έχεις καβάτζα απλές ΑΑ από αυτές στα ψιλικατζίδικα και που άλλωστε, μπορείς να βρεις σε κάθε γωνιά της γης
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η μπαταρια τηs καμεραs τα'φτυσε...και τωρα μου θυμισατε να την αντικαταστησω πριν παω Φιλιππινεs γιατι δε νομιζω να σταθω τοσο τυχερη εκει και ο νομοs του Μερφυ με ακολουθει.Βεβαια ωs τωρα στο τελοs τα παντα βαινουν καλωs.
Οσο για την υιοθεσια , δε νομιζω να το εκτιμησει ο Mr.go2dbeach:haha:
 

Zefi Alkalai

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυννησία
Μεξικό

Μμμμ..Ωραίο μου ακούγεται ένα οργανωμένο ταξίδι από το Travel stories..:clap:
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πραγματικα και μενα θα με ενδιεφερε ενα οργανωμενο ταξιδι απο το site.Ελπιζω να κανονιστει συντομα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ενα ταξιδι προς την χερσονησο Γιουκαταν ειναι ευκολο να οργανωθει απο τον καθενα για να παει ακομα και μονος του.Γιατι απο το σαιτ το βλεπω λιγο δυσκολο να οργανωθει - οχι ακατορθωτο , αλλα δυσκολο.
 

Soula

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάι
τι να πω......................................
διαβασατην αφηγηση σου και μαγευτηκα.
εσυ και η ρενατα με ταξιδεψατε σημερα το βραδυ.
μπραβο σας κοριτσια.
καληνυχτα
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να εισαι καλα Soula και βαλε το Μεξικο στο προγραμμα γιατι ειναι πολυ καλυτερο απ'οτι το περιγραφω :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.547
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom